| Dorugar a întrebat:

Oare cum se explica faptul ca Dumnezeul din Biblie nu promite niciodata oamenilor nici Raiul si nici viata vesnica?

Pe ce se bazeaza popii cand ne vorbesc mereu despre Rai si de "viata vesnica"?
Exista cumva o autoritate divina mai presus de Dumnezeu si preotii au contact (nu sexual) cu ea?

Răspuns Câştigător
| mateioy a răspuns:

Biblia este o carte de vrajitorie evreiasca. Crestinismul este un program creat de evrei pentru a controla masele de populatie. Crestinismul a tinut in loc evoluarea omenirii multi ani, amintiti-va de inchizitie unde toti care stiau adevărul si se chinuiau sa descopere misterele Pământului au fost arsi pe rug. Sigur, unii va aflati la un nivel atât de ridicat de indoctrinare încât nu ma veti crede, si nici pe altui, dar este treapa voastră daca vreti sa evoluati, daca vreti ca copii vostri sa evolueze.

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus Hristos (care este Fiul lui Dumnezeu si PARTE din DUMNEZEU) a vorbit despre viata vesnica si rai in Noul Testament.Sa nu uitam cat de des spune Iisus despre Imparatia cerurilor adica viata vesnica, raiul.happy
Iisus a promis tuturor celor ce cred in El, se boteaza si duc o viata buna si curata Imparatia cerurilor, raiul si clipele vesnice petrecute cu Dumnezeu in ceruri, dupa moarte.

| fllu07 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imparatia cerurilor nu ii raiul, nici viata dupa moarte.
Biblia ne invata ca Imparatia Cerurilor este un guvern real. asa cum este orice alt guvern de azi: are un conducator, are membrii care mai fac parte din conducere, mai are si legi, si are si supusi.
daca vrei, cu ajutorul Bibliei te ajut sa identifici pe fiecare... cine ii conducatorul, etc.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Biblia NU invata nimic de invata invata doar Isus si de poruncit porunceste Creatorul!
Biblia este un text FURAT si intepretat in mod mincinos adica altfel decat intelesul acestui text in religia originala! Asa ca Biblia este o minciuna in falsh...

| AliGab a răspuns:

Sunteti penibili aducand in discutie aceleasi intrebari fara ca macar sa cititi in intregime biblia. pe deasupra mai sunteti si orbi pentru ca nu va vedeti penibilitatea la care va supuneti

| fllu07 a răspuns (pentru AliGab):

Subscriu.

dar va spune iar, acest dorugar, ca ii biblia furata de la nu mai stiu cine.
halatu' doamna, halatu'. cat costa halatu'?

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Crezi ca halatu te face mai destept si mai cult?
Ca sa vezi adevarul ca este EXACT asa cum spun eu este suficient sa compari textele Tanachului care au fost scrise cu multe sute de ani inaintea aparitiei Bibliei furate si vei contesta ca textele Bibliei sunt aproape identice cu ale Tanachului religiei mozaice. Asa ca Dumnezeu NU va inspirat voua crestinilor nicio Biblie, voi crestinii atui FURAT Tanahul religiei mozaice text tradus de 70 de rabini elenisti in limba greaca, si acel text este Septuaginta pe care voi crestinii l-ATI FURAT

| AliGab a răspuns:

Hotaraste-te: ori ma consideri oaie ori sunt caine(eventual catea). Oi fi dumitale mai destept... oricum, de departe se poate constata diferenta happy.

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Pentru mine esti un om necunoscut care se straduieste sa se faca de ras debitand prostii. Nu eu te fac oaie ci asa sunt considerati cei care fac parte din turma lui Isus chiar de ei insisi.
Din cate ai postat tu vad ca nu ai nici macar discernamantul sa faci deoaebirea dintre realitate si fantezie, si cand asta iti lipseste...iti dai seama, sper, de ce valoare au "constatarile" tale!

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca incerci sa reflectezi pe mine ceea ce vezi la dumitale. Cine ma cunoaste stie ca nu sunt nici oaie, nici caine, nici fara discernamant...asa ca nu trage concluzii pripite doar pentru ca nu am aceeasi "orientare" ca dumneata. Mai bine ti-ai vedea barna din ochi.

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Eu nu am afirmat ca eu te stiu de oaie, eu am spus ca toti credinciosi se cred oi,,, si cine zice ca e oaie si nu OM, eu il cred, asa ca ai dovada ca si eu sunt credincios!

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Asta te rog sa mi-o spui cand voi ajunge sa fiu un credincios care crede totul a proasta fara sa stie nici macar ce crede, ceea ce chiar ca este culmea pros. pardon a credintei

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Ai tras tu concluzia ca toti credinciosii sunt prosti. Ei afla ca sunt credinciosi care sunt de o mie de ori mai intelingenti si mai sarmanti decat dumitale. Ideea este ca "bubui" de inteligenta, nu am ce spune...culmea. Mda... dupa cum spunea cineva: "daca raspunzi replicii unui prost risti sa te trezesti in discutie cu prostul". Din clipa aceasta ai ignor. Nu ca te-ar durea undeva de ignor-ul meu, dar pur si simplu te-am anuntat asa ca sa stii. Viata lunga cu minte multa iti doresc

| Dorugar explică (pentru Dorugar):

Raspuns pentru AliGab

Cand zic asa nu ma refer la toti credinciosi ci doar aceia care cred in religii. Si eu sunt un credincios dar cred numai lucrurile dovedite si aplicate de stiinte!
Pai daca acei oameni ar fi inteligenti nu ar mai crede lucruri bazate pe nimic, dar daca cred in asa ceva atunci asta inseamna ca le lipseste o doaga.
Multumesc pentru urare, ca de mine este nevoie tot timpul, pentru ca daca nu o ai atunci esti nevoit sa crezi totul

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Asa, de curios, in ce chestii dovedite de stiinte crezi?
si, daca biblia ii furata, ce propui?

| Dorugar explică (pentru fllu07):

1 Pai uite in marea MINUNE numita internet!
De ce Mare Minune? Pentru ca informatia circula intre noi pe retele cu viteya luminii si nu se ciocnesc una de alta desi pe acele retele sunt alte sute de mii de informatii ...si ce sa vezi? Toate ajung exact la adresa fara sa se rataceasca.
2 Pai daca Biblia este o carte furata si interpretata in mod mincinos, atunci as propune ca ea sa fie INTERZISA de a fi preyentata ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu si prezentata ca si Cuvantul mincinos al Diavolului!
Crezi ca ar mai avea atata succes la astia care nu stiu nimic ci doar cred totul fara sa aiba nicio baza in realitate?

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Asa si? care ii faza cu internetu? ce legatura are cu biblia? cu informatia? si nu ai dovedit ca ii furata.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Pai ma intrebi ceva si cand iti explic in care minuni ale stiintei CRED tu ma intrebi ce legatura are! Nu-ti dai seama ca nu esti logic?
Pai ce proba mai tare vrei decat aceea ca textul Tanachului care este SCRIPTURA religiei mozaice este acelasi cu al Vechiului Testament numai ca este cu multe sute de ani mai vechi decat textul Vechiului Testament al crestinilor. Asa ca daca ambele texte sunt la fel, atunci ghici care este originalul si care este copia furata? Sa vad daca te duce cerebelul sa raspunyi la problema asta de logica la nivelul unei gaini.
Aia mai veche sau aia mai noua este copia furata si pusa sa serveasca o alta religie?

| fllu07 a răspuns:

Si in vechiul testament si in Noul gasim versete in care Dumnezeu vorbeste despre vesnicie, cu referire la oameni.
iti sugerez sa mai citesti Biblia, apoi sa faci anumite afirmatii.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Da-le!

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Arata-mi te rog versetele din Noul T in care Dumnezeu Creatorul vorbeste de viata vesnica, daca nu esti in stare sa mi le dai ...atunci taci din gura si nu mai vorbi minciuni!

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Pot sa iti arat in Biblie ceea ce sustin, dar mi-e sa nu imi irosesc timpul degeaba sa-ti scriu aici vreo 50 de versete, sau trimiteri, asa fara sa ma gandesc prea mult, care vorbesc de viata vesnica, si pe cand le scriu, sa zici:
"ooo pai biblia nu-i buna mai, pai o fost furata ma., tu nu stiai"?
dar de ce separi? de ce vrei dovezi despre viata vesnica numai din noul, in vechiul Testament ai gasit si tu? laughing

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Da Biblia a fost FURATA! Iar faptul ca intr-o carte FURATE si interpratata micinos, la care s-au mai adaugat si texte scrise de evanghelisti ca Luca si Marcu care recunosc ca au primit de la Christois purere si STAPANIRE peste DRACI, acestea fac ca Biblia sa nu fie credibila pentru niciun om normal si cu mintile la purtator!