| soimos a întrebat:

Oare cum se mai pot numi crestinii daca ei se inchina lui Christos al carui alt nume este si cel de Lucifer?

Iata sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Iata textul preluat din sursa:
Pe baza versetului 22:16 din Apocalipsa unde Isus vorbeste despre sine ca fiind Lucifer, Luceafar sau Steaua stralucitoare a diminetii(stella splendida matutina), primii creștini au folosit numele de Lucifer ca fiind un nume al lui Hristos, acest fapt este confirmat si in religios Carmen Aurora, dar si in numele unui episcop crestin sanctificat cu numele de Sanct Lucifer din Cagliari, in secolul 4 en.

Oare se pot numi crestinii satanisti?
Nici daca tinem cont de faptul ca "dumnezeul" lor Lucifer a comis prin biserica sa milioane de crime si bicisnicii?

7 răspunsuri:
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Sper că ai terminat aici și acum, cu seria de nebunii :
Iisus = = Lucifer==Satana.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/22/

Apocalipsa lui Ioan 22
1. Si mi-a aratat un rau cu apa vietii, limpede ca cristalul, care iesea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului.
2. In mijlocul pietei cetatii si pe cele doua maluri ale raului era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod si dand rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea neamurilor.
3. Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo. Scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului vor fi in ea. Robii Lui Ii vor sluji.
4. Ei vor vedea fata Lui, si Numele Lui va fi pe fruntile lor.
5. Acolo nu va mai fi noapte. Si nu vor mai avea trebuinta nici de lampa, nici de lumina soarelui, pentru ca Domnul Dumnezeu ii va lumina. Si vor imparati in vecii vecilor.
6. Si ingerul mi-a zis: "Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare si adevarate." Si Domnul Dumnezeul duhurilor prorocilor a trimis pe ingerul Sau sa arate robilor Sai lucrurile care au sa se intample in curand. -
7. "Si iata, Eu vin curand! - Ferice de cel ce pazeste cuvintele prorociei din cartea aceasta!"
8. Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si, dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului care mi le arata, ca sa ma inchin lui.
9. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu."
10. Apoi mi-a zis: "Sa nu pecetluiesti cuvintele prorociei din cartea aceasta. Caci vremea este aproape.
11. Cine este nedrept sa fie nedrept si mai departe; cine este intinat sa se intineze si mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana. Si cine este sfant sa se sfinteasca si mai departe!
12. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13. Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul."
14. Ferice de cei ce isi spala hainele, ca sa aiba drept la pomul vietii si sa intre pe porti in cetate!
15. Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!
16. "Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."
17. Si Duhul si Mireasa zic: "Vino!", si cine aude sa zica: "Vino!", si celui ce ii este sete sa vina; cine vrea sa ia apa vietii fara plata!
18. Marturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta.
19. Si, daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei prorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta."
20. Cel ce adevereste aceste lucruri zice: "Da, Eu vin curand." Amin! Vino, Doamne Isuse!
21. Harul Domnului Isus Hristos sa fie cu voi cu toti! Amin.

Iisus este înțeles și ca un zeu / Dumnezeu al luminii, ca un fel de înlocuitor al lui Phebus Apollo
, deci când Apolo devine și zeu al luminii și al soarelui înlocuindu-l și pe Helios
http://ro.wikipedia.org/wiki/Helios
http://www.columbia.edu/dlc/garland/deweever/PQ/phebus.htm
http://www.thefreedictionary.com/Phoebus

Creștinismul a fost o religie „fabricată" de împărații traco-geto -daci ai imperiului Roman și înlocuia religia greco-romană anterioară, că ei nu puteau impune religia traco-geto-dacă în imperiu, dar urau Roma, care ocupase zona traco-geto -dacică.
Citește cartea „ Noi nu suntem urmașii Romei "
http://www.scribd.com/......on-Savescu
în loc să scrii prostii pe TPU.ro.

Religia creștină, trebuie combătută ca fiind mincinoasă, în principal pentru mizeria cu păcatul adamic, --păcatul dorinței de a vrea să cunoști --dar de o manieră inteligentă, nu prostește, cum faci tu.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

În cartea „ Noi nu suntem urmașii Romei "
http://www.scribd.com/......n-Savescu,
se arată că tracii de la nord de munții Haemus =cunoscuți și ca geto-dacii=
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mun%C8%9Bii_Balcani
,
vorbeau o limbă asemănătoare cu latina și că ei nu au iertat nici o dată, că teritoriile lor, au fost ocupate și jefuite de romani.
Tot în aceiași carte se arată că macedonenii erau tot traci și nu greci și că tânărului Alexandru, viitorul Alexandru al 3 a al Macedoniei, fiul Lui Filip al 2a, cunoscut ulterior ca Alexandru Macedon, nu i s-a permis să participe la olimpiadă, că era un străin, un trac și nu un grec.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

O religie, nu poate să fie înlocuită, decât cu o altă religie.

Marxiști -leniniști, au vrut să înlocuiască religia cu nimic și din marxism-leninismul ăla, a rămas nimic.

Au vorbit despre muncă, fără să înțeleagă importanța cunoașterii și a creație.

„ Veriga slabă" a lui Lenin, cu statul „ muncitorilor, soldaților și țăranilor", fără suficientă carte == drum înfundat opus progresului și prosperității!

Au înțeles că asta era o idioțenie și la final vorbeau și de intelectuali.

Religia adevărată va spune că fiecare om este un foarte f.f.f.foarte mic Dumnezeu.

Oamenii își manifestă caracterul lor divinic, tocmai prin creație și au obligația să cunoască și să creeze,( în afară de obligația iubirii și a minimalizării păcătuirii.)

Tocmai de aceia, trebuie demascate, ca mincinoase religiile cu „păcatul adamic", - păcatul dorinței de a cunoște, ca să te poată prostii ușor popii--, cu falsul păcat adamic, că oamenii trebuie să cunoască și să creeze.

Că Dumnezeu este al întregului Univers șamd. și că nu trebuie să se implice nemijlocit în viața oamenilor șamd.

Noua religie, religia adevărată, nu trebuie să fie aberantă, în concluziile sale, nici în situația în care, de fapt, nu există nici un fel de Dumnezeu.

| Costel95 a răspuns:

Daca citesti in Isaia 14, Satan este numit "Luceafar stralucitor". Vezi tu, Satan a fost un inger extraordinar. El a fost un luceafar stralucitor atata timp cat a fost inger, dar a cazut. Biblia spune ca el (satan) se poate face in inger de lume, si astfel sa insele lumea. Dar nu poti spune ca Isus este Satan. Diavolul a cazut din cer datorita mandriei lui: "Tu ziceai in inma ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu...voi fi ca Cel Prea Inalt!" (Isaia 14.13-14) insa Isus Hristos nici n-a avut in gand sa spuna ca este ca Dumnezeu, desi ers si este Dumnezeu: "El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu." (Filipeni 2.6) Asadar este o mare diferenta intre cei doi. Pe wikipedia poate posta oricine ce vrea. Biblia a fost scrisa in limba ebraica si apoi s-a tradus si in latina. Sunt convins ca existau mai multe traduceri si in latina (in functie de autor). umblati doar cu carteli impotriva lui Dumnezeu. Umblati doar sa rastalmaciti Scripturile si sa-i induceti in eroare pe cei care nu le cunosc. Ai citit si voi un verset si deja faceti teologie. Daca nu-l propovaduiti pe El, atunci este mai bine sa taceti. Da ar fi bine sa va pocaiti, caci este o porunca de la El. Crestinii adevarati nu sunt indoctrinati. Ei au mintea mai limpede ca a voastra, pentru ca ei cunosc ce va fi dupa moarte, voi nu. Dumnezeu va iubeste. Dumnezeu va doreste. Nu v-am mustrat pentru ca sa ma arat eu mai presus ca voi, caci nu sunt. v-am mustrat pentru ca urasc o invatatura falsa din evanghelie si pentru ca voi TREBUIE sa va intoarce-ti la El, care va aeva mila de voi. Domnul sa va ajute! AMIN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, mai diavol mic si impaiat, lucifer, daca ai cauta in alte dictionare, si nu pe wikipedia, ai sti ca inseamna ( in trecutul crestinilor ) LUceafarul de zi sau luceafarul de dimineata! provine din latinul LUX (lumina) si FERRE ( a aduce)! dupa parerea teologilor iudaici, ortodoxi, crestini sau orice alta persoana intelectuala, era o entitate care purta o lumina atat de puternica si expresiva incat parea foarte periculos de privit si era inteles drept ceva rau, ceva malign! Isus, nu putea fi aces luceafar, pentru ca el inca nici nu coborase pe pamant, deci implicit nici nu era cunoscut lumii, atunci cant Satana a fost izgnonit! Satana, care inainte era numit Lucifer, era acea entitate care purta lumina in asa zisul rai! dar daca tu de fapt nu sti macar de care natie esti, afirmi tampenii si implicit ESTI TAMPIT! norocul tau, harul asta nu ti'l va lua nimeni! baftasi felicitari!