| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Isus Cristos a fost slavit si dinivizatin biserica sa timp de peste 1500 de ani cu numele de LUCIFER?
Dovada ca nu bat campii o gasim pe Wikipedia aici

http://de.wikipedia.org/wiki/Luzifer

Ptr cine nu intelege iata traducerea:

In Cartea Apocalipsei (22.16 UE), Hristos vorbeşte despre sine ca fiind "luceafărul de dimineaţă, sau stea stralucitoare a diminetii (din latină Stella Splendida matutina). Din acest motiv, primii creştini au folosit numele de Lucifer ca fiind un nume al lui Hristos.
Ca dovadă avem imnul religios Carmen Aurora [1], sau numele unui episcop crestin sanctificat cu numele de Saint Lucifer, in secolul 4 en.

Oare cum se numesc crestinii daca i se inchina lui Lucifer?

8 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ai mai postat o data intrebarea asta si ti s-a mai raspuns ca te inseli. As putea sa dau copy-paste cu raspunsurile de atunci daca chiar atat de repede ai uitat explicatiile.

| soimos explică (pentru morningstar):

Ce tupeu ai!
Chiar nu ti-e cumva sa minti in halul asta?
Ia vezi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Cauta aliniatul care incepe cu textul: Pe baza versetului 22:16
Si ai posibilitatea sa te convingi ca bati campii!
Si ca sa fii linistita si sa te scutesc de copy-paste, am repostat aceasta intrebare pentru ca nu am primit un raspuns care sa ma multumeasca, decat o troaca plina de laturi sub forma de jigniri si aiureli!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Deci am dreptate totusi, nu mint, este o intrebare postata din nou. Cat despre raspunsuri, o sa le primesti pe masura calitatii postarii tale, la fel ca si data trecuta. Nici nu imi dau silinta sa iti raspund intrebarii, nu merita raspuns o asa aberatie.

| soimos explică (pentru morningstar):

Evident ca e postata din nou din moment ce nu am primit un raspuns rational si bine documentat
Si de raspuns nu imi raspunzi pentru ca stii prea bine ca nu ai cu ce ma combate, pentru ca adevarul este evident!
Din atitudinea ta vad ca ai o problema cu acceptarea si constientizarea adevarului, desi acesta iti este bine cunoscut!
Dar inteleg si asta, atunci cand iubesti minciuna si il ai ca Dumnezeu pe Lucifer, nu poti trai bine cu adevarul iar constientizarea adevarului ti-ar schimba tot esafodul mincinos pe care ti-ai cladit viata!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Adevarul imi este prea bine cunoscut. Daca tu ai cunoaste adevarul, nu ne-ai mai chinui cu astfel de intrebari. Incerci doar sa semeni confuzie si nu vrei sa accepti ideea ca orice stradanie de-a ta este zadarnica. De-asta nu vreau sa iti raspund, pentru ca ti-as scrie din nou aceleasi raspunsuri pe care ti le-am trimis deja ceva timp in urma.

| soimos explică:

Atunci de ce raspunzi cu prostii?
Daca te plictisesc sari peste postarile mele si nu le citi!
Apropo, daca tot vrei sa raspunzi, ltceva nu te duce bibilica sa raspunzi?
Ceva argumente n-ai?
Cum ar fi sa te documentezi, pentru ca vezi clar in intrebare ca eu am tradus un text din Wikipedia germana desi si in wikipedia romaneasca gasim un firicel de adevar, vezi linkul dat lui Irina_1924

| soimos explică (pentru Alex):

Sa stii ca m-ai convins pe deplin!
Chiar in primul link am gasit exact ceea ce am afirmat si eu!
Ia fi mai atent si eventual cauta referirea la versetul 22:16 din Apocalipsa