| DEMARKO a întrebat:

Oare de ce,in BIBLIE nu au fost scrise toate epistolele descoperite si de ce mai marii bisericii au evitat traducerea manuscriselor in totalitate si introducerea lor in biblie, deoarece se stie ca in urma cu ceva timp au fost descoperite la MAREA MOARTA peste 50 de scrieri gnostice care se presupune ca ar data de pe vremea lui ISUS,si care relateaza anumite fapte si intimplari care arunca o pata neagra asupra multor personaje biblice, declarate sfinte. Oare care a fost motivul secretizarii lor de catre VATICAN si la ce se rezuma acele intimplari si fapte?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu stiu la ce secrete te referi.

| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa ca esti depasit de situatie.Au descoperit mormintul lui isus, mai avea si 2-3 neveste parca si 4-5 copii.Dar nici japonezii nu se lasa mai prejos au si ei un isus.Mai descoperisera un pietroi ciudat care vezi doamne trintea jos toata Scriptura dar ala dorea sa vinda cioroiul vopsit pe post de papagal.Eu zic ca ar trebui sa iei niste teze de la bac si sa le duci la marea moarta ca nici milioane de experti nu pot descifra ce au scris musterii.

| 4b a răspuns:

Biblia cu ce sta scris in ea, ne este de ajuns, fara descoperirile astea iesite ca ciupercile dupa ploaiewinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis bine "in urma cu ceva timp au fost descoperite"
Când crezi că aveau timp să testeze prin metode ştiinţifice perioada din care datează, să analizeze formatul scrierii şi să le şi traducă. Din moment ce au fost găsite într-o peşteră trebuie mai întâi verificată autenticitatea lor (din ce secol datează, autori, interpretare etc). De obicei durează...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sant barfe la colt de strada religioasa, unde are treaba michiduta sa bage strambe si minciuni.lasa secretele alea, ca daca sant secrete si sant la vatican, apai raman secrete tata, nu auzi tu de ele pe TPU cateva sute de ani cel putin.

| iKronstadt a răspuns:

Ai intrat pe un teren neprietenoswinking
Cele amintite de tine sunt ținute secrete, tocmai pentru a putea continua ținerea în frâu a maselor, pentru a se evita isterizarea lor. Sunt multe, prea multe de spus aici. Nu este locul potrivit pentru a putea dezbate asemenea probleme, crede-măwinking

| Silviuloan a răspuns:

Daca reusesti tu sa traduci acele epistole ma anunti, cred ca stii abraica si toate celelalte limbi...

| Silviuloan a răspuns:

De catre cine da-mi exemple.De tine imi inchipui cum ai tradus-o

| richarddawkins a răspuns:

Manipularea mintala