| Tania a întrebat:

Oare de ce in biblie sau in vre -un document de genul nu se spune nimic de dinozauri? Se spune ca Dumnezeu l-a creat pe om prima data, dar inainte de oameni au fost dinozaurii. Stiu ca suna cam stupida intrebarea, dar daca stam sa ne gandim asa este.

43 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Un argument foarte interesant tine de istoria civilizatiilor:
- "cum ditai coincidenta ca chiar si cele mai vechi produse culturale (de genul picturi in pesteri) dateaza doar de cateva mii de ani?"
-Daca oamenii au aparut doar acum 40k ani, la mult timp dupa disparitia dinozaurilor, cum se explica balaurii si dragonii, prezenti in folclorul tuturor popoarelor de pe intinsul Pamantului? -Nu cred ca e vorba de imaginatie pura, ar fi trebuit sa auzim mai curand de ursi sau lupi zburatori (extrapolari ale unor realitati cotidiene), daca ar fi fost vorba de rodul unor minti cu imaginatie f bogata.
-Acu, serios, copiii sunt obsedati de dinozauri. Nu stiu de ce, le plac. Nepotul meu cumpara toate rahaturile de reviste cu abtipilduri etc.
-Da, chiar, cum stiau oamenii acu 2000 de ani sau 5000 de ani (chinezii) despre dragoni (denumirea veche a dinozaurilor)? De acord, noi gasim azi fosile si facem reconstituiri, dar anticii ce cunostinte aveau?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu e stupida intrebarea, e purur adevar.
Biblia a fost facuta de oameni inteligenti pentru ai controla pe cei cu mai putini neuroni.

| Rapunzell a răspuns:

Ba spune, dar nu stiti unde sa cautati. A mai fost tratat acest subiect. In Biblie nu este mentionat nicaieri cuvantul "dinozaur", in schimb intalnim cuvantul tanniyn, care inseamna, in traducere, balaur mare, sarpe sau dragon. Un fel de reptila gigant, de apa sau de uscat. Termenul este folosit cateva ori in Vechiul Testament. Tot in biblie se aduce vorba despre Behemoth, cea mai mareata dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant cu 4 picioare si cu o coada mare cat un cedru. In Biblia romaneasca, acest termen de Behemoth s-a tradus cu "hipopotam", dar se intelege clar ca este vorba de cu totul alt animal, deoarece hipopotamul are coada scurta si subtire, nicidecum groasa cat un copac. Despre acest animal puteti citi la Iov 40. La Iov 41 cititi despre levitan, alt animal maret, marin de data asta. Dinozaurii au existat, dar cei terestii au murit la potop, iar cei marini nu au voie sa iasa din adancuri decat la sfarsitul lumii. Se spune ca Muntele Athos va fi invadat de balauri marini, calugarii de acolo plecand plutind pe ape. Si in marile Chinei exista dragoni. Nu degeaba au ei legendele respective.

Si sunt foarte de acord cu Shinto.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapunzell):

Add: LG. mihail
Cred ca mi-ar face MARE placere sa stam de vorba ^.^

Dinuuu, treci la culcare...

| Ecea a răspuns (pentru Rapunzell):

Si ce relevanta are daca toata lumea stie ca dinozaurii au disparut inaintea rasei umane?
Din cate am citit eu, nu i-a spus dumnezeul ui Noe sa ia si o pereche de dinozauri cu el pe arca.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Rapunzell):

Poi șarpe, balaur sau dragon nu însemană dinozaur, cred că e o diferență considerabilă între un șarpe și un dinozaur, la fel și între dinozaur și dragon/balaur. Dragonul și Balaurul sunt animale mitologice, mituri, n-au existat, nu poți să zici că Dinozaurul era un Balaur. Oricum Biblia se presupune că a fost scrisă sub inspirația Sfântului Duh care se presupune că este atotștiutor, deci nu ar fi fost posibil să nu știe că „Balaurul" este de fapt un Dinozaur, asta este o greșeală omenească, că divinul parcă nu face greșeli.
Cât despre Behemoth, they rock.
http://www.youtube.com/watch?v=zzz0YVEgT5U&feature=related

| Rapunzell a răspuns (pentru LgMihail):

Daca vrei sa vorbim ceva anume, in privat, trimite-mi mesaj aici, pe TPU.

| Rapunzell a răspuns (pentru Ecea):

Exact. Nu are nici o relevanta. Specii de animale si plante sunt si acum pe cale de disparitie. Dar cine pune intrebari legate de dinozauri la categoria "Religie" o face pentru a ataca Biblia. Si o face in van.

| Rapplex a răspuns (pentru Rapunzell):

Au disparut la potop?laughing))))Interesant e ca dinozaurii si oamenii nu au trait in aceeasi perioada.Cand deja aparusera oamenii, dinozaurii erau fosile de mult.Deci nu se prea potriveste ce zici tu."iar cei marini nu au voie sa iasa din adancuri decat la sfarsitul lumii" Tu te auzi ce spui? Sa zicem ca ai dreptate, D-zeu nu`i lasa, dar parca totul avea liberul arbitru.Au mai facut si altii fotografii la trunchiuri de copaci, umbre facute de valuri, dar tot nu era monstrul din Lockness.Ar fi mai bine sa le spui tu unde sa caute ca vad ca te pricepi la "dragoni"laughing.

| Rapunzell a răspuns (pentru Rapplex):

Un pagan crede ce spui tu, un crestin stie ca omul a fost creat in ziua a 6-a iar animalele in ziua a 5-a. Voi aveti imaginea aratata la tv, in care tot pamantul era plin doar cu dinozauri. Dinozaurii au fost si ei niste animale cum au fost si sunt multe altele, nu au umplut doar ele pamantul. Si omul a trait in acelasi timp cu ele cum traieste si azi in acelasi timp cu leii, fara sa stea in habitatul lor natural pentru a fi jupuiti de vii. Esti pagan si crezi ce vrei. Mori in paganismul tau! Eu sunt crestin, stiu ce cred si-mi doresc sa ma intareasca Dumnezeu sa mor in credinta cea adevarata, sa nu ma lepad niciodata.

Voi nu puteti concepe cum plantele verzi au fost create inainte de fi creati luminatorii, pentru ca sunteti incuiati si preferati sa credeti in oameni. E atat de simpla creatia lui Dumnezeu. E atat de simpla perceperea acetelor Sale, dar omul mandru si tampit se incapataneaza mereu sa creada altceva. Preferati sa credeti ca omul si toata natura a evoluat dintr-un rahat, decat sa credeti ca un Domn iubitor a creat totul prin Cuvant, iar pe om l-a creat cu Mainile Sale. Ma bucur, totusi, ca toata prostia voastra are o limita: moartea pamanteasca.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapunzell):

Esti membru senior si nu ma lasa TPU sa iti dau mesaje private... laughing
Messengerul ofera o comunicare mai rapida si mai ampla...iau eu prin messenger ofer ceva mai mult decat o singura si simpla conversatie. big grin

| Rapplex a răspuns (pentru Rapunzell):

Nu are rost sa discutam.De curiozitate, cati ani ai?

| Shinto a răspuns:

Biblia relateaza evenimente spirituale importante.Crearea omului a fost un lucru demn de mentionat in Biblie, pe cand dinozaurii.Despre pisici, ai gasit ceva? Asa si cu ei.Au fost, si gata.

| Catalinnna a răspuns:

In prima "zi", Dumnezeu a creat cerul(universul) si pamantul(materia amestecata) si a despartit lumina de intuneric (noapte/zi)
In a 2-a zi, Dumnezeu a organizat bolta cereasca, norii.
In a 3-a zi, Dumnezeu a separat uscatul de ape (mari si oceane).
In a 4-a zi, Dumnezeu a creat stelele si marii luminatori/
In a 5-a zi, Dumnezeu a facut animalele cele mari din ape si pasarile cerului.
In a 6-a zi, Dumnezeu a creat restul animalelor, cele salbatice, domestice, taratoare, iar la sfarsit a creat omul.
Ziua a 7-a reprezinta Ziua Odihnei, cand s-a sfarsit creatia. Facerea 2:3 ""Si a sfarsit Dumnezeu in ziua a sasea lucrarea Sa, pe care a facut-o; iar in ziua a saptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a facut"

Astfel a fost Creatia. Insa, daca in Sfanta Scriptura totul este impartit in zile, este pentru ca omul simplu sa poata inteleaga, caci daca se spune ca a creat intr-o zi, asta nu inseamna ca a durat chiar 24 de ore. Totul este povestit metaforic. Trebuie inteleasa doar ordinea in care Dumnezeu a creat lumea. Este evident ca dinozaurii au existat inainte de om pentru ca, Dumnezeu a creat omul abia la sfarsit.

| Rapplex a răspuns (pentru Catalinnna):

"caci daca se spune ca a creat intr-o zi, asta nu inseamna ca a durat chiar 24 de ore". Atunci Biblia iar se contrazice singura.Si azi eu vad ca apar noi stele, planete, sisteme solare, astea acu apar spontan sau a revenit D-zeu din concediu? Si am mai intrebat de mai multe ori si nu m`a lamurit nime, cum a creat D-zeu ziua si noaptea inainte sa creeze Soarele?

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Tu ce intelegi prin "A creat Dumnezeu cerul si pamantul?" (prima zi).

| Catalinnna a răspuns (pentru Rapplex):

In Sfanta Scriptura totul este relatat metaforic, aspectul se va schimba in permanenta, insa esenta va ramane aceeasi

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Raportandu`ma la gandirea oamenilor din acea perioada, care considerau cerul ca fiind solid, eu cred ca ei faceau referire doar la ce vedeau.Nu aveau posibilitatea sa cerceteze si au scris in Biblie ceea ce vedeau ca fiind o creatie magica, neintelegand legile stiintei pe atunci.

| Rapplex a răspuns (pentru Catalinnna):

Metafora, metafora, dar daca creatia a luat sfarsit, in Biblie mentionandu`se ziua 7, atunci azi nu ar mai trebui sa apara nimic.

| Catalinnna a răspuns (pentru Rapplex):

Creatia s-a incheiat, bineinteles, insa, omul descopera totul pe parcurs ce timpul trece. Asa cum un copil invata pas cu pas cum sa scrie, cum sa citeasca. Asa cum o materie o inveti putin, cate putin. Lumea nu este limitata la cat cunoaste omul in momentul de fata, caci este posibil ca Dumnezeu sa fi zidit un univers mult mai larg, ce va fi descoperit treptat.

| Rapplex a răspuns (pentru Catalinnna):

N`ai inteles nimic.Ma refeream ca sunt stele, planete sub ochii nostri care iau nastere acum, in prezent, dupa geneza care s`a terminat de mult.Nu ma refeream la ce nu am descoperit noi la ani lumina distanta.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Vezi. Esti pe un teren pe care nu ai ce cauta in starea in care te aflii. Daca vei analiza atent textul Facerii vei vedea singur ca vorbeste chiar si de gravitatie si de aparitia ei. Dar cand vorbeste in primul verset de "Cer" si "Pamant" se refera la lumea imatieriala (PRIMA CREATA - asa e si ordinea) si cea materiala. De vreme ce nu sti asta nu ai cum sa pui intrebarea "Cum a creat ziua si noaptea inainte de soare, luna si stele".
In Biblie, desi tu consideri altceva (asa e omul care doar se arunca-n afirmatii), se face o distinctie clara intre "ceruri". Odata, se vorbeste despre cerul vazut (atmosfera), ca cel din care cade ploaia, altadata se vorbeste despre cerul cosmic si apoi de cer sau "ceruri(in noul testament)" in care se afla Dumnezeu.
In trecut au existat niste scrieri ale lui SET! Sti cine a fost Set? A fost fiul lui Adam si al Evei, nascut dupa moartea lui Abel, fiind "inlocuitorul" lui. Set a fost ridicat la cer de catre ingeri si i s-au aratat tainele universului, a invatat scrierea si a cunoscut astronomia. A scris acestea. Pietrele scrise au fost distruse dar au ramas amintite in Traditia Iudaica, astfel ca, si noi crestinii, in jurul anului 300 d. H. avem mentiuni de la Sf. Vasilie cel Mare, care accentueaza ATUNCI, in perioada inca antica, ca astronomia este invatatura de la ingeri. Tot Sfantul Vasilie cel Mare are niste scrieri, repet, in 300!, in care vorbeste de HELIOCENTRISM! (aviz celor care cred ca Biblia invata ca soarele se invarte in jurul Terrei). Cred ca sti bine cand a trait Moise si ca Facerea si urmatoarele carti au fost scrise prima data de Moise! Cred ca sti bine ca s-au facut scufundari in locul unde se "presupunea" ca Moise a despicat marea si s-au gasit carele faraonului, egipteni fosilizati si arme, identice, ca model, cu cele prezente in muzee(am si poze).
Daca totusi nu sti astea...atunci te rog, ia-ti Biblia, cerceteaz-o, citeste atent si riguros invatatura teologica, foloseste cu cap si internetul, iar apoi, revino cu contrargumente, dragule, sau, ideal, revino credincios si nu necredincios.

O ultima intrebare (de data asta, nu retorica): Ce-mi ofera mie, concret, marturisirea ateismului? Atat in viata aceasta cat si dupa moarte. Gandeste-te bine inainte sa dai un raspuns stupid si pripit ca cele deja formulate.

| Catalinnna a răspuns (pentru Rapplex):

Am inteles ce vrei sa spui. La fel se nasc si copii, moment cu moment, dar asta nu inseamna ca procesul creatiei nu s-a incheiat. La fel cresc si florile, se inmultesc si animalele...

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Daca tot insisti atat de mult pe Biblie si nu iei in considerare de ce oameni a fost scrisa, cred ca nu putem avea o discutie.Sa dam un exemplu:Tu scrii o carte despre Univers, iar peste 2000 si ceva de ani va parea o carte cu informatii infime, deoarece se vor descoperii multe alte lucruri de care tu nu aveai habar.La fel e si cu Biblia, oamenii de atunci nici nu isi imaginau macar ceea ce tu sti astazi, dar fireste ca fiecare om poate interpreta Biblia cum vrea si poate spune ca acolo se refera la atomi, dincolo la elemente chimice, dincolo la galaxii indepartete etc.Greseala imensa e ca noi interpretam Biblia avand informatiile secolului nostru, si nu interpretam Biblia din punctul de vedere al unui om de acum 2000 de ani."Ce-mi ofera mie, concret, marturisirea ateismului?"La fel ca si crestinismul, nimic, ci doar te face sa privesti lumea cu alti ochi, facandu`te sa fi constient ca ai doar o viata unica, nu ca in cazul crestinismului, unde speri toata viata sa ajungi in Eden si sa ai vecin un ingeras.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Am om intrebare. De faptul ca s-au descoperit sisteme de canalizare, recent, in desert, in forma de paianjen sau de om, construite pe intinderi uriase (zeci de km patrati), si ca s-a stabilit ca apartin atichitatii, iar tot odata ca nu se pot realiza fara...coordonare din aer? Si ca, pornind cercetarile in sensul acesta, au descoperit ramasitele unui oras si temeliile zidurilor? Si analizand atent au gasit material textil pe care l-au catalogat ca fiind "o tesatura extraordinar de buna, similara cu a parasutelor folosite astazi, dar mult mai eficienta"?

Vorbesc "strainataturi". E vorba de valea Nazca. Dau spre citire:
"Totusi, cercetatoarea era convinsa ca desenele nu puteau fi executate decat daca popoarele locale cunosteau taina zborului, fapt pe care a incercat sa-l dovedeasca, mai tarziu, americanul Bill Sporer. El a pornit in solutionarea enigmei de la iscusinta populatiei Nazca in arta tesaturilor. Din examinarea microscopica a patru bucati de tesatura descoperite in apropierea desenelor din pustiu, a reiesit ca vechii peruvieni foloseau la materialele lor o urzeala mai buna decat cea folosita astazi la confectionarea panzei de parasuta si mai solida decat tesaturile folosite pentru aerostate. In acelasi timp, la capatul multora dintre liniile drepte ale desenelor s-au gasit gropi circulare, cu diametrul de aproximativ 10 metri, umplute cu pietre innegrite de foc. Impreuna cu reprezentarea unor obiecte plutitoare pe ceramica Nazca, toate au condus la ideea ca in aceste locuri s-ar fi putut aprinde focuri pentru a incalzi aerul dintr-un balon si a-l inalta."

Vezi sursa: http://www.descopera.ro/......mul-zeilor

Esti unul din spalatii pe creier care cred ca stiinta de astazi e un mare "caca", sau ca fara ea (in forma asta) nu se putea trai inca mai bine. Ia la o analiza tehnologiile intulile in care se baga atatea resurse si cat de nocive sunt ele mediului. Stiinta din prezent are la baza manipularea elementelor chimice, lucru care ajunge extrem de nociv si inutil, pe deasupra.

Ia mai vezi si "curiozitatiile" astea. Poate le stii:
- Un grup de oameni de stiinta din SUA au demonstrat ca datarea fosilelor prin metoda cu carbon 14 este una defectuoasa, ba chiar extrem de grava, facand urmatorul experiment :Au datat cochilia unui melc VIU. Rezultatul obtinut a fost ca melcul VIU ar fi avut 27.000 ani!

- Daca pornim cu cifra de 8 oameni care au iesit din corabie si aplicam acestui numar o rata de crestere de 2, 5 copii pe famile ( mai mica decat rata actuala ), ajungem la populatia din prezent in aproximativ 5.000 ani, ceea ce corespunde cu perioada in care a trait Noe. Daca luam insa doar o jumatate din aceasta rata de crestere si o aplicam doar la 500.000 ani de "evolutie" a omului, suprafata pamantului ar trebui sa fie de cateva sute de ori mai mare pentru a-I putea cuprinde.

- Dr. Barnes, de la universitatea din Texas, a studiat rata de descompunere a campului magnetic al pamantului utilizand datele consemnate de oamenii de stiinta din ultimii 300 ani. El a descoperit ca, daca ne intoarcem in timp cu numai 20.000 ani, caldura provenita de la curentii ce produc campul magnetic, ar fi fost atat de mare incat ar fi separat inima pamantului de invelisul sau.

- In lumea dinainte de potop presiunea atmosferica era de 2 ori mai mare iar procentul de oxigen era de 30 % fata de 20 % cat se afla in prezent, oferind conditiile OPTIME pentru viata? Acest lucru a fost confirmat de bulele de aer prinse in chihlimbarul din fosilele de dinaintea potopului…

- In revista Radiocarbon, s-a scris despre redatarea carbunelui de Rusia, care se calculase ca are varsta de 300.000.000 ani ( prin metoda cu carbon 14 ). Datat din nou, acesta "a obtinut" varsta de 1.680 ani!

Si lista poate continua...

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Cunosc foarte bine cazul Nazca, dar din cate stiu eu nu se facea absolut nicio presupunere ca ar fi fost coordonati din aer de D-zeu, ci de extraterestrii. Poate cunosti enigmele ce se incearca a fi elucidate in cazul popoarelor ce au realizat lucruri marete, imposibile pentru tehnologia detinuta de ei la acea vreme.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

In plus metode diferite dau rezultate diferite. Lemn datat cu 14C avea 45.000 ani, iar cu potasiu/argon avea 45.000.000 ani. Sau lemn fosilizat din strat de roca din permianul superior care ar fi trebuit sa aiba cam 250.000.000 ani inca mai continea 14C, ori se stie ca acest izotop are timpul de injumatatire de aprox 5730 ani, iar dupa 50.000 ani practic nu mai ramane nimic din el de detectat.

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Sunt sigur ca ai citit tot mesajul meu (sufletu'...).
Cunosti cazul Nazca, dar vad ca nu cunosti ce-am vrut sa spun.
Avem doua teorii: fie ca oamenii, in perioada ante-potop, au cunoscut stiintele si astronomia de la Set, care a cunoscut-o de la Dumnezeu prin ingeri, fie ca le-au cunoscut de la extraterestrii. Oricare din cele doua teorii duce la o singura concluzie, comuna, anume ca oamenii, odata, in istoria lor, au cunoscut stiinta la un nivel pe care noi nu am fost in stare sa-l intelegem si sa-l sonsemnam in scrierile istorice.
Atunci, care mai e logica afirmatiei tale stupide: "vezi ce oameni au scris Biblia"?! Ai tu CERTITUDINEA ca istoria nu se inseala cand spune "erau inapoiati si primitivi"? Pretizi ca o ai. Altfel spus, CREZI ca o ai. E propria ta credinta, cum eu o am pe a mea. Nici tu, in priviinta asta, nu ai nimic cert si de netagaduit. Un mare ganditor a spus asa: "Istoria e minciuna cu care toti am fost de acord".

Atunci, se pune problema: daca oamenii au cunoscut stiintele pana la zbor, cum de le-au pierdut? In istorie nu se vorbeste nicaieri de un eveniment major care sa duca la pierderea unor astfel de valori. In Biblie da - potopul.

Cred ca sti si tu dovezile aduse de partea potopului, ca de exemplu descoperirea corabiei, exact in locul in care precizeaza Biblia:
http://stirileprotv.ro/......urcia.html

Vreau sa vezi si tu faptul ca, intre mine si tine, tu esti cel care crezi in niste gogomanii, sau "minciuni de inalta clasa":
Tu vei raspunde cu DA, lucru pe care majoritatea oamenilor sanatosi nu l-ar face :D, la:
1. Daca arunc doua zaruri pe o masa, ca ele sa cada intr-un 6-6 este o sansa...determinabila si destul de mare. Este vreo sansa ca aruncand doua zaruri ALBE pe toate fetele, sa apara pe ele 6-6(nu zic "sa apara CEVA pe ele", caci nici tu nu zici "sa apara o viata haotica si simpla", ci in ultima instanta, la voia intamplarii, sa apara una complexa, perfecta!).
Si probabil vei pune o cifra stupida, pentru care nici tu si nici un alt cercetator nu va avea acoperire, la:
2. Iti e familar conceptul de supa-chimica. Lucrurile astea apar in manualele evolutioniste de la americani: In oceanul planetar au cazut niste asteroizii care au adus cu sine o varietate de elemente. A fost nevoie doar ca aceste elemente componente sa fie aduse la un loc, iar in final, dupa modelul "FRANCeinstein", sa se adauge niste energie (electrica). Bine-nteles, si de inca vreo cateva miliaaaaaaaardeee de aaani. Acelasi lucru vei vedea si in documentarul rulat pe Nat.Geo.Channel(te las sa verifici ca sa nu zici ca mint :D ). Acum vine intrebarea: Daca pun o broasca vie intr-un mixer, inchid capacul si transform broasca intr-o ...supa. Apoi dau mixerul pe turbo, supra-incarc priza, bag un fir de la stalpul de telegraf acolo (adaug energie). In cate miliarde de ani broasca aia va fi LA FEL!? Bine-nteles, vie :))

Asculta-ma. Daca ai si cel mai mic indiciu ca dincolo e ceva, nu fi "cel mai prost intrepreinzator in viata", ca de pierdut, renuntand la ateism, nu ai ce pierde. Iar daca nu e, ateu nu ai de castigat nimic.

Vezi, de asta Pascal era un geniu si tu...esti ceea ce esti. Am mai spus-o unui "destept" care am vazut ca doarme.

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Problema este ca acele forme de viata venite din cer, divinitati sau extraterestrii, le-au oferit o cantitate limitata de informatii.De altfel, nu cred ca erau oamenii acelor vremuri capabili sa inteleaga anumite lucruri ce pareau pur fantastice.E foarte posibil ca oamenii sa-i fi considerat pe extraterestrii zeitati, ceea ce ne impiedica pe noi sa le confirmam existenta din moment ce in carti sunt precizati a fi zei."Daca ai si cel mai mic indiciu ca dincolo e ceva, nu fi "cel mai prost intrepreinzator in viata", ca de pierdut, renuntand la ateism, nu ai ce pierde. Iar daca nu e, ateu nu ai de castigat nimic." Din moment ce este cam imposibila existenta unui creator divin, eu nu am nimic de pierdut, ci dimpotriva pot sa ma bucur de viata mai mult, realizand ca este unica sansawinking.Un ultim sfat, evita sa compari crearea Universului cu exemple pamantesti.Nu toate legile pot fi incalcatewinking

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Cati ani ai?

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Daca tu nu vrei sa privesti lucrurile scrise in Biblie prin ochii oamenilor din vremea aceea, inseamna ca discutam degeaba.Invocarea zeilor pentru explicarea anumitor fenomene era singura solutie pentru capacitatea de intelegere a oamenilor din acea vreme.Nu stiu daca tu intelegi cat de greu ii era unui om de acum 2000 de ani sa explice cum anume se foarmeaza un fulger, un tunet, ploaia, cutremurele, eclipsele etc. Pentru tine, un om al secolului XXI, aceste fenomene reprezinta ceva banal, usor de inteles, dar pentru acei oameni care au fost acum 2000 de ani, parea ceva de domeniul fantasticului, imposibil de explicat.Sa iti dau un exemplu.Vikingii aveau mai multi zei, printre care era si zeul-lup, care provoca eclipsele.Ei credeau ca acesta mananca Soarele si la vederea eclipsei incepeau sa se manifeste violent ca "lupul" sa se sperie si sa nu mai manance Soarele, dar, fireste ca ritualul lor inregistra succese de fiecare data, dar acum noi stim ca nu se datora ritualului, fiindca eclipsa lua sfarsit oricum.Esentialul e ca ei credeau ca din cauza lor eclipsa lua sfarsit si credeau si mai indarjit in asa zisul zeu-lup.Acum, in sec. XXI, aceasta conceptie a lor pare extrem de penibila, si tocamai de aia vreau sa iti spun ca trebuie sa privim lumea biblica prin ochii oamenilor de atunci, dar vad ca orgoliul invinge, din pacate. P.S: Nu conteaza varsta, deoarece un om "matur" poate avea o ratiune mult mai slab cotata decat cea a unui "imatur"winking

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Http://www.hexaimeron.ro/images/ptolemaic.jpg Poza e luata din linkul trimis de tine, si vreau sa iti spun ca tocmai poza aia reprezinta motivul pentru care religia a acuzat de erezie matematicieni care au facut descoperiri extraordinare, unii dintre ei fiind omorati prin chinuri groaznice;)

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Sunt Ortodox. Da-mi un exemplu de un astfel de tratament aplicat de Biserica Rasariteana ...matematicienilor.

| Rapplex a răspuns (pentru LgMihail):

Nu condamn Biserica Rasariteana, dar trebuie sa recunoastem ca modul de viata nu difera prea mult de Biserica Catolica, adica nu prea s`au facut progrese.Sa nu uitam puterea Bisericii Catolice, care avea la indemana cele mai puternice tari din vremea aia(Franta, Anglia, Spania).Si tocmai poza din link dovedeste ca nici ortodoxii nu aveau o gandire diferita in ceea ce priveste Pamantulwinking.As vrea sa adaug cevatonguerima oara rezolvati`va "razboaiele" religioase, iar apoi ati putea sa vorbiti si sa vi se acorde si increderewinking

| LgMihail a răspuns (pentru Rapplex):

Uite. Te-am intrebat cati ani ai cu un scop: daca ai fi o persoana trecuta de o anumita varsta...atunci am vorbii degeaba.
Eu personal, dupa cum tu ai spus ca "varsta nu clasifica capacitatile intelectuale", sunt inca adolescent big grin.

Imi place foarte mult faptul ca esti un adversar de discutie pregatit (nu am vorbit singur). Nu vreau sa bat apropouri tampite. Tineam o discutie similara cu lolozilla(si cred ca nu se uita la diaogul nostru). Macar aici, adversarul meu de discutie stie sa raspunda argumentat.

Si mai imi place ca, ateu fiind, in sens stiintific esti bine pregatit. Voi ateii "science" sunteti greu de combatut. Daca vrei sa discutam pe tema asta si crezi ca ti-ar prinde bine, nu stiu daca am lasat si aici, da-i add la ID-ul meu. big grin

So simple: LG. mihail

Mai sunt multe de spus, dar iti las id-ul daca te intereseaza dialogul mai mult decat site-ul (oricum nu prea ne urmareste nimeni). Au aparut in schimb niste probleme si m-am cam saturat sa intru sistematic pe site si sa ma fac ca argumentez ceva in termenii unui blog. big grin

Chiar daca-mi refuzi invitatia, iti urez multa sananatate.

| a1doru a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om,dupa dinozauri, pentru ca, pe vremea dinozaurilor nu exista Dumnezeu.rolling on the floorrolling on the floor

| ZoeyMe a răspuns:

Dinozaurii erau si ei animale.In Biblie nu poate scrie de toate specile de animale ce au existat pe acest Pamant.

| AmeMiss a răspuns:

Teoria Evolutiei nu e compatibila cu Biblia.Deci,ori una ori alta tongue Banuiesc ca cei care au scris Biblia nu stiau nimic despre dinozauri

| Dinuuu a răspuns:

Pentru ca biblia a fost creata de oameni pentru manipularea altor oameni.Si intrebarea ta ne da inca un argument noua ateiilor sa radem de credinciosi

| harhas a răspuns:

Eu ma bucur că exist

| tudus a răspuns:

Stii dumnezeu cu siguranta nu a facut animalele exact ca acum in biblie scrie ca erau oameni uriasi daca erau oameni uriasi nu ar trebui sa existe si animale uriase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai si cauti vei mai gasi intrebarea postata de catevaori si raspunsuri multiple.