| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce sectanctii se numesc crestini? Ortodoxi, catolici ce sunt? Ei fac propaganda erectica si se numesc crestini cica

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crestin este acela care crede ca Isus Hristos ESTE Dumnezeu si poate sa ne salveze din MOARTEA VESNICA prin SACRIFICIUL Sau pe Gologota pentru pacatele noastre. Crestin mai este aceela care (Apocalipsa 12, 17. UP... pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.)

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cand a aparut Iisus? Oare in ce credeau pana atunci, evreii. Dumnezeu e zeul iudaic(al evreilor), dar crestinii si musulmanii o arde cu el.Si Iisus o ardea cu el.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu e nemuritor?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Isus ca OM a aparut cand a fost nascut de Maria. Isus ca Dumnezeu a existat dintodeauna.
Dumnezeu nu e iudaic ci Dumnezeu ESTE al intregului Univers. Faptul ca a ales pe evrei SA-I fie preoti (reprezentanti) este problema si dreptul LUI. Dupa crucuficare aceasta alegere a fost RETRASA urmand ca preotii sa fie alesi din noul SAU popor, crestinii. Din nefericire acestia s-au molipsit de la anteriorul popor al SAU asa ca Dumnezeu a ales iarasi un mic popor (de crestini) SA-L reprezinte, cei care respecta INTOCMAI Cuvantul SAU. Dumnezeu a dorit ca toate popoarele lumii sa vina la reprezentantii SAI si pe vremea evreilor si acum.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu ESTE vesnic.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si cum a murit pe cruce? Parca era nemuritor.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

De ce ar avea cineva atotputernic nevoie de o muritoare? Si fix tocmai Maria s-a gasit pana atunci

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pai asta este motivul pentru care s-a intruchipat in om, ca sa poata sa-i rascumpere pe cei pacatosi fiindca numai prin moartea LUI putem fi si noi salvati de la moarte. A murit cu VOIE pentru ca si unul ca tine sa aiba sansa.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste Biblia si vei afla.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Acum bagi din burta de la tine.Ca sa vezi cum se interpreteaza biblia.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pentru ca nu cumva vreun idiot sa spuna ca nu a avut aceleasi "conditii" ca Hristos sau ca acesta a fost favorizat. Maria era de spita imparateasca si se tragea direct din spita lui David.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Totul scrie in Biblie dar la tine e o problema cu."cititU". rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ia baga la tata niste citate din biblie.rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si mai inainte de David nu erau femei? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tot timpul au fost femei DAR David a fost cel mai MARE Imparat uman din poporul evreu iar Hristos trebuia sa se traga CONFORM PROFETIILOR direct din el. DOVADA sta chiar in Biblie expusa in venirea celor trei INTELEPTI pagani (magi) care L-au cautat pe Hristos conform profetiilor si care I-sau INCHINAT ca unui IMPARAT. Uite unul din "citatele" dorite de tine.
Matei 2, 1. Dupã ce s-a nãscut Isus în Betleemul din Iudea, în zilele împãratului Irod, iatã cã au venit niste magi din Rãsãrit la Ierusalim,
2. si au întrebat: "Unde este Împãratul de curând nãscut al Iudeilor? Fiindcã I-am vãzut steaua în Rãsãrit si am venit sã ne închinãm Lui."
11. Au intrat în casã, au vãzut Pruncul cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fata la pãmânt, si I s-au închinat; apoi si-au deschis vistieriile si I-au adus daruri: aur, tãmâie si smirnã.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Da tu CHIAR nu sti sa citesti? Poate ai nevoie de niste cursuri de scolarizare? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Stiu sa citesc, dar la cat de 'groasa' e biblia, ma ia somnul.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si inainte de David nu mai erau imparati?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Vezi cum sectancti se unesc ca farisei in jurul meu, astia ma vor crucificat

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce spuneam cu cititu, nici m esajele nu poti sa le citesti. Uite ca raspunsul este putin mai sus (repet):
"David a fost cel mai MARE Imparat uman din poporul evreu" acum ai inteles sau "repetam" clasa? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Atunci "retragete" pe tusa ca degeaba citesc eu si pentru tine, tot nu-ti intra in cap. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Eu stiu ce e real, nu fictiune rolling on the floor

| danut a răspuns:

Raaspuns pentru RAY.
Ai (ca intodeauna) o imagine gresita despre crestini, tot ii divizati, eu spun ca NU EXISTA in crestinism DECAT doua diviziuni, poate aflii (prin studiu bineanteles, nu de pe net) tu care sunt acele doua diviziuni si care ESTE motivul acelei diviziuni (fundamentala in religia crestina). P.S. Daca vrei sa comunici cu celalti useri ar trebui sa-ti faci mea culpa si sa-i respecti asa cum au facut si ei cu tine, nu atunci cand nu-ti convin replicile le dai ignore.

| RAY a răspuns:

Intum ce urat din partea ta sa ai asemenea limbaj, te credeam diferit

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 de ce nu spui tot adevarul, de ce faceti propaganda si va numiti crestini dar chemati ortodoxi la secta voastra

| RAY a răspuns:

Danut crestini astia sunt impartiti in religi, secte lasati vrajeala cum nu ar fi mai multe religi crestne

| RAY a răspuns:

Am vazut ultima ta intrebare si as dori sa te informez ca autorul acestei intrebari stupide este, in ciuda aparentelor, un ateu dezorientat care nu ii suporta pe asa-numitii sectanti.

https://www.youtube.com/watch?v=X2OvFqqNYNc

Parintele ARSENIE BOCA - Sectele vor merge in iad cu Biblia in mana

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.
Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
Nu da cu bâta în viespele sectare.
Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"

| RAY a răspuns:

Danut = sectanctule te asteapta diavolul sa te faca gratar :)) https://www.youtube.com/watch?v=b7hHFrtdCDc

| SG1995 a răspuns:

Prietene și catolici și ortodocși tot secte sunt, așa că numai mânca rahat.

| Octavian199 a răspuns (pentru SG1995):

Corect.Sectele iudaismului, la fel si islamul.

| Steregoi a răspuns:

Hristos a spus ca dupa el vor apare lupi in blana de miel. Deja aparuse Iuda. Intunericul spiritual.

| Panamax a răspuns:

Propaganda erectica?
Suna interesant.

| Mircea08 a răspuns:

Crestin este acela care traieste conform invataturii lui Iisus (Evanghelia, sau Noul Testament). Toate religiile si sectele care spun ca sunt crestine, de fapt nu sunt deoarece daca ar fi ar avea aceeasi invatatura. Ele traiesc potrivit unor dogme diferite intre ele si diferite de invatatura lui Iisus. Iisus niciodata nu si-ar fi dorit ca biserica lui sa fie destramata in mai multe religii ale caror enoriasi sa se certe intre ei din cauza dogmelor.
Toate religiile si sectele fac propaganda, si fiecare religie spune despre celelalte ca sunt pe un drum gresit. Cine vrea sa afle care este religia adevarata trebuie SA STUDIEZE SINGUR Evanghelia, fara ca sa fie influentat de nici o religie. Cine va face asa va avea o surpriza enorm de mare cand va afla ca nici o religie nu respecta invatatura lui Iisus, si evident ca va afla si de ce

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista doar crestini, nu catolici, baptisti, penticostali, ortodoxi. Pe vremea Lui Hristos existau doar crestini, acestea au aparut mai tarziu. Daca respecta biblia si crede in Domnul Iisus Hristos, este crestin.

| TristanTzara a răspuns:

Se numesc creștini dacă cred că Iisus (C)Hristos e fiul lui Dumnezeu. Christos -- Cristos--Cristin--Creștin.

Nu sunt nici ortodocși nici catolici, cei mai mulți sunt reformați sau neo-reformați.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru TristanTzara):

Se numesc creștini cei care nu sunt eretici și ascultă doar ceea ce ni sa cerut să ascultăm (scripturile)
Cine are învățături diferite de scripturi trebuie să fie excluși din viața noastră, asta ni se cere.
Dar multe religii precum ortodocșii, catolicii care sunt complet paraleli mai există și secte rătăcite din categoria protestantă și bisericile reformate cad în aceeași și veche idolatrie.
Important este să facem ceea ce nu sa cerut.
Nu alte învățături care să schimbe creștinismul.
O religie nu trebuie să fie reprezentată prin dogme lumești (din mintea lor)ci prin Biblie.
Dacă oamenii au învățături diferite de Biblie și spun că sunt bune, atunci, mint și nu se pot numi creștini.

| TristanTzara a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Din câte înțeleg, Biblia e adevărată pentru că a fost scrisă prin inspirație divină. În denominațiile liturgice mai este și sfânta tradiție, care s-a format de asemenea ghidată de Sfântul Duh.

De ce Biblia e inspirație divină iar tradiția nu? Unde și când ni s-a cerut asta?

De menționat că eu nu am nicio afiliere religioasă, deci chiar n-am nicio opinie legat de treaba asta. Doar vreau să înțeleg ideile astea.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru TristanTzara):

Galateni 1:8.
Dacă un înger din cer, altcineva sau chiar unul dintre noi va veni să propovăduiască altceva decât ceea ce este scris să fie Anatema.
Aici se vede că revelația Dumnezeiască sa încheiat.
Nimeni nu va putea sa vină cu ceva nou și să fie și bun.
Anatema- exclus, blestemat.
Luați seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia și cu o amăgire deșartă după datina oamenilor, după învățăturile începătoare ale lumii, și nu după Cristos." (Coloseni 2.8)
Tradiția este datina omenească.
Este clar scris in Biblie ce trebuie să facem, dar cele mai mari religii continuă de aproape 2000 de ani sa blasfemieze și să hulească.
Catolicii și ortodocșii.
Și în afară de ei sunt și altele care ascultă doar Biblia dar au modificato intenționat și duc oamenii în rătăcire.
După versetul de mai sus din Galateni 1:8 se vede clar că nimeni nu trebuie să asculte o altă învățătură în afară de ceea ce ne-a fost dat.
Deci nu poate nimeni după Înălțarea Domnului Iisus Hristos în 100 de ani de la Înălțare sau orice interval de timp să apară noi învățături și să fie și bune pentru mântuirea oamenilor.
Fiindcă ar însemna că, chiar DUMNEZEU ne întinde capcana, fiindcă ne cere să nu ascultăm nici învățătură străină și tot El după un timp schimbă învățăturile.
Nu e posibil asta, fiindcă Dumnezeu ne iubește.
Din moment ce Prin Insuflație Divină ni se cere să anatemizăm orice învățătură diferită de evanghelia pe care am primit-o nu se poate să apară alte învățături care sa ne ajute pe noi oamenii.
Ele pot să apăra sigur, dar nu sunt bune, este încercarea Diavolului de a îi păcăli pe fiii lui Dumnezeu.

| Cristiaanandrei a răspuns:

Iar ai incurcat iarba cu tamaia?

| Nilsson a răspuns (pentru Cristiaanandrei):

Am vazut ultima ta intrebare si as dori sa te informez ca autorul acestei intrebari stupide este, in ciuda aparentelor, un ateu dezorientat care nu ii suporta pe asa-numitii sectanti.
Sper ca nu vrei sa ajungi ca el.