| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus nu a avut nimic nici in clin nici in maneca cu crestinismul, si ca religia crestina NU a pornit de la Dumnezeu, ci de la imparatii si politicienii Imperiului Roman, atunci pun intrebarea:
Daca crestinismul nu are niciun Dumnezeu, atunci al cui fiu a fost Isus?
Nu cumva al soldatului roman Iulius Abdes Pandira?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Moisie explică (pentru milan9):

Mai slabeste-ma cu SPAM-ul asta! Cum vrei sa inteleaga un om normal ca Isus este propriul sau tata si in acelasi timp si propriul sau fiu?
Evident ca in conditiile acestea Natura sa Diabolica este aceeasi cu a tatalui sau care era tot el insusi, iar faptul ca s-a intrupat in Lucifer, are ca si consecinta faptul caLumea este condusa de Diavolul care este chiar el insusi!

| KhludCiprian a răspuns:

Ce putem sti e ca daca un zeu a impregnat Maria, el trebuia sa aiba genul masculin, ca sa ofere cromozomul Y necesar sa apara Isus.

Foarte probabil nu e Iuliul Abdes Pandira, dar e si mai improbabil ca fi fost un miracol. Adica orice om azi daca ar auzi ca fica lui a ramas insarcinata n-ar crede-o ca ea ar zice ca a fost fecundata in vis. Daca ea e convinsa, probabil am zice ca ea a fost drogata sau a avut o halucinatie in timp ce actul s-a intamplat.

Din ce stim, Isus era doar fiul unui barbat, foarte probabil de pe aceasta planeta, ca sa nu spunem ca acel zeu are ADN de maimute superioare, in rest nu cred ca putem spune mai multe.

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Sa inteleg ca accepti ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, asa cum s MINTE religia crestina, pentru ca religia crestina NU are niciun Dumnezeu pentru ca a pornit de la Dumnezeu ci de la niste oameni care nu au avut nicio legatura cu Dumnezeu, asa ca ei nu au cum sa spuna ca Dumnezeu are un fiu, decat daca MINT!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Isus este Fiul lui Dumnezeu in sens strict (deoarece era un titlu onorific) dar nu era Fiul Omului. Tehnic orice urmas al lui Set (ce nu e Cain si Abel) din cate imi amintesc era Fiul Omului. Daca "genealogiile fara contradictii" din Matei si Luca sunt adevarate, atunci el ar fi teoretic asa ceva.

Totusi ce stim de tatal fizic al lui Isus (ca avea cromozom Y) si ce stim de Iehova (ca el nu poate fi identificat genetic deoarece e imaterial si supranatural), face clar ca Iahve nu poate fi tatal lui Isus (natural), altfel am implica ca 1/2 din codul sau genetic e cod genetic ce identifica maimutele happy

| anedreaeaaa a răspuns:

Sincer? Nu am inteles nimic din intrebarea ta. Iisus e Lucifer, fiul razvratit.

| Moisie explică (pentru anedreaeaaa):

Nu dulgherul Isus este Fiul razvratit ci Isus Christos, pe Isus din Nazareth nu il chema si Christos si nici n-a fost UNS vreodata in nicio functie astfel ca sa i se spuna UNSUL adica Christos!
Isus Christos este "dumnezeul" bisericii crestine si mai este slavit si cu numele de LUCIFER.
Uite aici ai dovada ca la Vatican ijn prezenta Papei, Isus Christos este slavit cu numele de Lucifer.
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Faptul ca Isus Christos este fiul razvratit il vedem si in faptul ca el a desfintat Legea lui Dumnezeu, si a dat oamenilor o Lege Noua numita, Evanghelia sau Noul Testament, un text fara autoritate divina, adica diabolic, scris de niste evanghelisti care recunosc ca au primit de la Christos Putere si Stapanire peste draci asa cum poti citi si singur in Biblia on line si anume in Luca 9:1!