| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeu le-a interzis oamenilor sa manance din fructul cunoasterii binelui si raului, daca le-a daruit creier sa gandeasca?
Vi s-ar fi parut corect sa le deie oamenilor stomac daca nu aveau voie sa manance?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca, unii ar fi dorit sa ajunga mai mari decat Dumnezeu!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pe time te-ar deranja daca un vierme ar dori sa ajunga mai destept ca tine?
Daca da, tu ce ai face?
I-ai interzice sa gandeasca?
Sau te pomenesti ca Dumnezeu stia ca e mai prost si mai impotent ca oamenii, fapt confirmat de realitatea zilnica

| Angel0 a răspuns:

"sa le deie"
Gramatica de ateu pensionar de Arad.

Si gainile au creier, si ateii.

| Dorugar explică (pentru Angel0):

Evident ca si gainile au creier, dar te asigur ca niciuna nu este atat de proasta incat sa creada in Dumnezeu asa cum cred aberatii credinciosi!

| shadovv a răspuns:

Dar tu gandesti numai etic?!

| Minks a răspuns:

Era mare amator de mere si nu suporta sa le-mparta cu altcineva. Plus de asta, vroia sa isi faca si o placinta si cu marul ala in minus nu i-a mai iesit compozitia. Si i-au sarit dracii, asa de rau, incat i-a alungat.

| 4b a răspuns:

Omu' trebuie sa invete ascultarea...

| martzian a răspuns:

Haha, iti raspund la aceeasi intrebare de doua ori in aceeasi zi. Chiar ca te repeti, dar nu te putem lasa nestiutor...

Lucrurile sunt mai simple decat par. Nu vreau sa deviez de la subiect, luand in calcul aspectele de mai jos. Te rog sa nu te simti jignit, pentru ca nu asta este scopul meu. Faptul ca cineva ti-ar raspunde nu ar fi suficient pentru tine, oricum ar pune problema. Eu inteleg de ce nu poti pricepe. Biblia este "manualul" lui Dumnezeu. El este Autorul si tot El te poate ajuta sa o intelegi. Poate sa o faca, doar ca scopul tau este sa Il combati orbeste si cu orice pret. Astfel nu ii minti pe cei din jur, ci te inseli singur, asta fiind cel mai mare defavor pe care ti-l faci…

Prin urmare, ceea ce mie mi se pare a fi la mintea cocosului, tie iti provoaca imense confuzii, dand aparenta unei prostii fara seaman, a unei nebunii de nepatruns. Iar Biblia ne atentioneaza, nu o data, cu privire la asta.

"În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului care este în el? Tot aşa, nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu, afară de Duhul lui Dumnezeu. Şi noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Său. Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate de la înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate de la Duhul Sfânt, întrebuinţând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti. Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte." (1 Cor.2:11-14).

Ce implica, pana la urma, a manca din "pomul cunostintei binelui si raului"? Si de ce oare ar fi interzis? Nu este nimic rau, in sine, ca noi sa facem deosebirea dintre bine si rau, daca asta ai ales sa crezi. Nu asta este ideea principala si intelegerea din spatele acestei intamplari.

Omul, creat pentru o relatie cu Dumnezeu, AVEA deja cunostinta binelui, prin experienta de zi cu zi. Binele era peste tot in jur. „Bun" este unul singur, spune Biblia, Dumnezeu. Tot ce a creat El a fost bun, de asemenea („Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune." Geneza 1:31). Prin urmare omul, creat ca o fiinta pura, curata, inocenta, nu avea interzis decat in a EXPERIMENTA si raul. Cunoasterea acestuia, prin experimentare directa, ii era nepermisa de catre Dumnezeu tocmai pentru a-l feri de efectele-i distructive.

De ce vorbesc despre „experientarea" binelui si a raului? Pai cunoasterea adevarata (da‛ath in ebraica are ca prim sens „cunoasterea" si doar ca sens secundar „discernamantul") nu vine decat prin experienta!

Daca vei citi si capitolul 6 din Deuteronom, unde gasim modelul perfect de invatare, oferit de Dumnezeu omului, vei vedea ca am dreptate. El le dă israelitilor instructiuni cu privire la participarea la viata spirituala a copiilor din comunitatea lor. Aceste instructiuni nu au fost date parintilor, ci intregului popor. In versetul 7 din acest capitol li se spune,, Să le întipăreşti în mintea copiilor tăi, şi să vorbeşti de ele când vei fi acasă, când vei pleca în călătorie, când te vei culca şi când te vei scula." Acestea sunt experiente de viata zilnice. Ele pot trezi în copil o emotie care să il facă sa intrebe "De ce?". Experienta emotionala deschide usa catre inima lui, ceea ce il face sa realizeze ca el are o nevoie pe care doar Dumnezeu o poate indeplini.

Domnul Isus a fost cel care ne-a invatat si El despre această cale a experientei, prin exemplul personal. Trebuie doar sa privesti la situatiile la care i-a expus pe ucenicii sa, cu scopul de a-i invata. Nu era mai simplu sa le prezinte pur si simplu principiile? De ce i-a trecut prin atatea si atatea experiente, generand un tumult de sentimente, dintre cele mai diferite? E simplu. El nu dorea ca ei sa afle despre, vroia sa ii invete, sa ii ajute sa cunoasca si sa Il cunoasca.

Apropo de cunoasterea prin experimentare, eu o folosesc cu succes in traininguri si ea este din ce in ce mai recunoscuta si utilizata de pedagogia moderna.

Prin urmare, daca prin experienta cunoastem ceea ce este bine, schimbandu-ne viata, tot asa cunoastem si ceea ce este rau, tot asa, afectandu-ne viata, dar negativ.

Ca sa ne intoarcem la povestirea noastra, singurul „rau" pe care omul il putea ALEGE la acel moment era independenta, neascultarea de Dumnezeu, decizia de a face cum doreste. Prin urmare sensul nu este legat de o eventuala naivitate puerila a lui Adam si de faptul ca el nu stia ce este rau si ce este bine. Adam nu EXPERIMENTASE inca raul, pacatul, neascultarea si independenta de Dumnezeu. Dar nici nu era lipsit de discernamant. Daca nu ar fi fost asa, el nu ar fi fost pedepsit pentru alegerea sa. Prin urmare "pomul cunostintei binelui si raului" este expresia (alegerii) independentei fata de Dumnezeu, alegerea de a face loc si raului intr-o viata ce se dorea a fi perfecta si sfanta.

Vei spune atunci, de ce Dumnezeu a pus in gradina acest pom? Nu era mai simplu sa nu ii dea omului sansa de a alege, sa nu il expuna la un asemenea risc? Nu. Era chiar imposibil. Un Dumnezeu drept nu ii putea cere omului sa il urmeze fortat, chiar daca El stia ca, in afara acestei relatii, omul este pierdut. Conceptul de liber arbitru, de care probabil ai auzit.

Sper ca ti-a fost de folos in a intelege.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Catusi de putin! Ce ai insirat tu pe aici este aiurea rau de tot!
1 De unde ai mai scos-o si pe asta ca Biblia este manualul lui Dumnezeu?
Poi evreii spun ca doar Legea data lui Moise vine de la Dumnezeu, si culmea prostiei este ca si pe aia crestinii o considera veche si se usureaza pe ea!
Restul textului este asumat de rabinii marii sinagoge, si pentru ca acele texte nu au fost sfinte, le-au canonixat ca sfinte sa rezolve lipsa apartenentei divine!
2 referitor la cunoasterea Dumnezeiesca prin Duhul lui Dumnezeu, iti dau o veste buna, si anume in 1 Corinteni 3, 16 tactu Isus ne invata ca toti oamenii au in ei Duhul lui Dumnezeu, deci ...bingo, toti oamenii suntem inzestrati cu "Cunoastere Dumnezeiasca"!
Deci nebunie este sa fi credincios si sa asculti de alti si nu stii ca Duhul lui Dumnezeu zace chiar in tine!
3 De unde dracu ai mai scos si prostia asta precum ca omul nu a fost creat pentru o revelatie Divina? Omul dupa ce a avut revelatia divina si a dobandit ratiunea si constiinta gustand din fructul cunoasterii binelui si raului...a ajuns chiar Dumnezeu! Si asta o recunoaste chiar Creatorul!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca nu ti-ar strica un pic de bun simt prietene, atat in exprimare cat si in studiul personal. Oricum, nu am de gand sa continui discutia asta care te pune intr-o postura atat de jenanta... O seara buna!

| Dorugar explică (pentru martzian):

Am inteles!
ai ramas fara replica si decat sa ma contrazici cu argumentele pe care nu le ai, mai bine fugi ca lasul prefacandu-te ofensat!
Ce te-a ofensat amice?
Faptul ca ti-am raspuns cu versete din Biblie?
Ha ha ha ha... hai ca asta e tare de tot!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Dorugar, limbajul tau este nepotrivit prietene. Unul demn de 15 ani sau de baiat vesel - din aia care scuipa seminte si au pantofi ciocati de lac, pantaloni luciosi si sosete albe. Logica la fel... Iar "versetele" cu care mi-ai raspuns "este" doar unul, care nu demonstreaza nimic din aberatiile tale, decat ca Google nu este de ajuns... Pentru ca, dragul meu, ai raspuns de parca nu ai inteles sau nu ai citit nimic din ce ti-am spus.

Poftim: "Nu ştiţi că voi sînteţi Templul lui Dumnezeu, şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?" Unde spune ca avem cunoastere dumnezeiasca? Din contra, ia mergi matale la 1 Corinteni 13 si vei vedea ca de fapt cunoastem IN PARTE. Sau asta nu scrie in cartea de colorat a tipului aluia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu le-a pus o soba in loc de plamani si un cos in cap? daca stia ca omului ii place fumul? nu era mai bine? si de ce ne-o fi dat stomac sa mancam, daca tot flamanzim iar? fara indoiala ca Dumnezeu nu e in regula.da stiinta, da.asta da.are raspuns la toate.si eu am atate intrebari stiintifice de pus.si lui Dumnezeu doar una, la care am si primit raspunsul.ce chestie.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Cand ai impresia ca Dumnezeu iti raspunde la intrebari, inseamna ca esti intr-o stare grava si iremediabila nu de alta dar stiinta incearca cu toate posibilitatile ei imense sa ia contact cu Dumnezeu si iata de 2000 de ani nu reuseste sa o faca ...si zici tu ca reusesti Greucene?
Hai trezirea ca ai visat destul!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Au primit stomac deoarece aveau voie să mănânce orice altceva.
Dar mi se pare de toată jena să nu dai cunoştinţe ale binele şi ale răului propriilor creaţii şi să te aştepţi să facă ce e bine, mai ales că le dai şiliber-arbitru.
E vina lui Dumnezeu că a făcut creaţii cu defect. Şi tot ca un copil de 5 ani, tot el se enervează.