| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeu le ia mintile credinciosilor ca acestia sa poata fi fericiti?

Intrebarea este justificate de un verset din Biblie care zice "fericiti sunt cei saraci cu Duhul"!

O fi El de parere ca daca avem minte si spirit, adica Duh, nu putem fi fericiti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Ba esti incredibil minti cu nerusinare.a fi sarac cu duhul inseamna a fi smerit.smerrenia opusul mandriei. esti dus rau...

| soimos explică (pentru Allrc24):

Ma da tu esti plecat rau de tot!
Poi tu crezi ca Dumnezeu este mai prost ca tine si nu stia sa spuna smerit in loc de sarac?
Poi cat de destept trebuie sa fi sa-l crezi prost pe Dumnezeu?

| Varahil a răspuns:

Daca astea sunt convingerile tale, inseamna ca esti unul dintre cei mai "fericiti" oameni pe care i-am intalnit...

| soimos explică (pentru Varahil):

Asta este calea doar pentru crestini, pentru ca ateii nu sunt bantuiti de Duhuri!

Eu sunt atat de fericit cat imi astern eu singur fericirea!

| alecx4music a răspuns:

Daca nu intelegi biblia la ce dracu te mai apuci sa o citesti?
Se refera la cu totul altceva. Nu ma apuc sa iti explic pentru ca sunt sigur ca esti convins ca Dumnezeu nu exista si chiar nu merita sa imi pierd timpul cu tine. In caz ca nu stiai, fiecare este liber sa creada in cine vrea, deci ideea de a schimba mentalitatea si religia cu care un om se naste e cam idioata.

| Allrc24 a răspuns (pentru alecx4music):

Lasatil ma ca e retardat. vrea sa o faca pe smecherul filosof si nu are cu cine...ateu

| Allrc24 a răspuns (pentru alecx4music):

Lasatil ma ca e retardat.vrea sa o faca pe smecherul filosof si nu are cu cine...ateu

| soimos explică (pentru alecx4music):

Dar nu este idioata si ideea ca un om se naste cu o religie?
De exemplu eu m-am nascut ateu, iar de religie am aflat doar atunci cand eram maricel, deci cand mi-au povestit altii despre ea!
Te asigur ca din nastere nu am avut nicio religie, desi ai mei m-au botezat la ortodocsi, dar ce. am avut eu habar de ce anume este ortodoxia?

| alecx4music a răspuns (pentru soimos):

Pai tocmai asta inseamna sa te nasti cu o religie. Sa te botezi dupa o anumita credinta. Ca tu nu crezi in Dumnezeu, asta este alta treaba, da' tu te-ai botezat ortodox. Deci te-ai nascut Ortodox.

| soimos explică (pentru alecx4music):

Nimeni nu se naste cu o religie!
La nastere esti curat ca lacrima, murdariile iti intra in viata mai devreme sau mai tarziu in functie de cine vrea sa ti le bage in cap!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Profa noastra de latina ne-a spus ca a fost o greseala. Cand s-a facut traducerea acelui citat, o virgula a fost omisa, varianta corecta fiind : "fericiti cei saraci, cu Duhul (cu ajutorul duhului) vor mosteni imparatia cerurilor". Dar s-a pastrat in varianta asta, intelegandu-se ca sarac=curat, umil, fara sufletul incarcat de pacate.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Sa-i spui la profesoara ta ca este o juninca!
La un alt evanghelist care se refera la exact aceeasi problema, nu mai e vorba de nici un Duh ci ramane simplu "fericit cel sarac"! Dar aceasta varianta nu este pe placul popotiocilor ahtiati dupa "averi pe pamant si nu in ceruri"
In occident nu este mai raspandita varianta cu "sarac" si atat, si chiar sunt multe comunitati spirituale ca de exemplu Benedictinii, sau Iezuitii care propovaduiesc Saracia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Exact, sunt de acord cu tine, dar aceea este alta problema, iar eu cred ca s-ar putea sa aiba dreptate profa, sau este tot o scuza in lipsa argumentelor. Saracia e promovata pentru ca Biserica sa manipuleze mai usor oamenii. Dar stim asta.

| bbubby a răspuns:

Eu asi explica altfelthinking un om destept e in cautarea stiintei, a notiunilor exacte precise ce alcatuiesc materia. Un om destept nu poate intelege "minunile". Oamenii prosti nu isi pun intrebarea " "mai da cum s-a imultit lumea?" sau "daca Dumnezeu stie viitorul de ce mai ii creeaza si pe cei rai la suflet ca sa se chinuie in iad?" ei cred orbeste pentru ca nu pot intelege viata. Totusi eu nu condamn religia si nu vreaus a se inteleaga asta. adevarul este ca toti suntem prosti si nu putem intelege multe.nici stiinta nici Biblia. Deci! sfatul meu thinking fiti in continuare credinciosi pentru ca nu pierdeti nimic daca credeti in Dumnezeu, chiar daca nu exista, insa daca el exista pierdeti totul daca nu vreti sal cunoasteti. uf ma lungesc cu vorba... vreau sa mai spun atat : deci prin urmare sunt multe intrebari neclare in Biblie, si sincer decat sa gasesc un raspuns neadecvat mai bine zis "sunt proasta nu nu vreau sa stiu mai mult"

| anonim_4396 a răspuns (pentru bbubby):

Ma uimit raspunsul tau

| serbg a răspuns:

Se refera la cei cu Duh curat, aceia vor merge in RAI!

| soimos explică (pentru serbg):

Nu ma mai tromboni ca Dumnezeu nu este atat de prost sa nu stie sa faca diferenta intre sarac si curat!
Sau poate tu nu esti in stare sa intelegi diferentele intre sensurile celor doua cuvinte?