| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii nu pot intelege si nici nu constientizeaza faptul ca religia crestina are RADACINI IUDAICE, iar scriptura pe care ei o numesc Biblie, este de fapt scriptura religiei mozaice, asa ca daca cineva doreste sa o inteleaga, trebuie sa o inteleaga in contextul original al acelei religii in care a aparut si in care a fost scrisa, si nu in contextul mincinos care au furat-o schimbandu-i intelesul ca sa o foloseasca intr-o religie inventata de ei, deci nu provenita de la Dumnezeu?
Ce este atat de greu in a intelege aceasta realitate?
Sau nu va convin adevarurile usor de demonstrat pentru ca il aveti ca Dumnezeu per Tatal Minciunii, cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul Iadului?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intr-adevar poporul ales de Dumnezeu a fost Israelul, dar pentru ca ei nu au mai ascultat de Dumnezeu, acesta si-a ales un popor din toate natiunile care face voia sa.ieremia31:31-34

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista dumnezei pentru toata lumea deci nu este frumos sa ne furam unii altora zeii. Cit despre evreii ce spun ca ei sint poporul ales, ce, iranienii nu spun la fel si ii scuipa pe irakieni care spun ca nu, ei sint aia iubiti de alah si iranienii sint aia ratacitii. Protestantii nu spun ca ortodoxii si catolicii sint pe linga dumnezeu si singurii iubit, in gura probabil, sint ei, pocaitii? Este omenesc sa te simti bine cind esti secta aleasa deci este normal sa vrei si sa mentii ca tu esti cel cu adevarul. Interesant, cheltuim mai multa energie simtindu-ne bine cind atacam celelalte secte decit cind promovam secta propie si ne mai miram ca singura secta ce creste mai mult ca toate puse la un loc este secta ateiilor. Este greu de dovedid existent sau neexistenta lui dumnezeu dar este greu de neobservat prostia credinciosiilor si de-aia astia cu Isus si cu Mahomed va sfatuiesc sa inventati repede altceva ca povestiile astea sint fumate.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Asa este!
religiile toate sunt de fapt "Samanta Diavolului" si asta din cauza ca fiecare are impresia ca religia lui este cea mai buna si ce adevarata si asta duce la EXCLUSIVISM, Exclusivismul duce la INTOLERANTA, iar intoleranta duce la CONFLICT, iar conflictele i-L aprovizioneaza pe "dumnezeu" cu sufletele tinerilor morti care isi apara religia, suflete = energii cu care isi tine El fierbinti cazanele imparatiei sale numita Iadul!

| Rührselig a răspuns:

În secolele III-IV crşetinismul nu era o religie propriu-zisă, ci doar o sectă. Împăraţii bizantini au văzut potenţial în ea şi cu ajutorul sinoadelor ecumenice au creat "creştinismul" de azi. De ce? Deoarece ideea Imperiului Bizantin era cea de cucerirea întregii lumi, de universalitate, ideea unui împărat atotputernic, conducătorul tuturor, de aceea a fost aşa uşor adoptată şi a devenit religia dominantă, datorită caracterului religiei imperial.

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Exact asa, doar ca nu ai explicat prea clar situatia!
Imparatii Romani au vazut fanatismul acestor sectanti si s-au gandit sa-l foloseasca ca instrument politic de manipulare si spionare (prin spovada) a populatiei eterogene care nu era unita prin nimic, asa ca a impus o religie noua bazata pe aceaasta secta ca religie de Stat a imperiului Roman, si au interzis Secta, si alte religii, credinte sau culturi, sub ameninatrea cu moartea si ucigandu-i pe toti care nu o acceptau!
Ideea este aceea ca iti dau dreptate in ceea ce spui doar ca am formulat altfel! (asa ca esti propus pentru Funda)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Sa iti fie rusine pentru ca indraznesti sa spui ca serviciile de informatii ar fi folosit religia pentru spionare. Bai, religia adica obiceiul de spovedanie mai exact, este folosit pentru santaj, pentru aflarea lucruriilor cu care sa poti forta un individ sa faca ce trebuie pentru patrie altfel secretele vor fi dezvaluite ba mai mult, vor fi inflorite ca cea mai misto minciuna este aia presarata cu mici adevaruri, cum e biblia de exemplu, la fiecare verset adevarat mai bagi vreo 4 reguli din burta si in maxim 2 pachete de tigari Epistola este gata. Astept sa iti ceri scuze lucratoriilor de securitate care nu spioneaza pe nimeni ci doar contabilizeaza informatii folositoare tari respective hahahahahha

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pai eu nu am spus asta dar spun exact inversul!
Si anume ca biserica crestina a fost inca de la Nicceea, primul serviciu secret de informatii care strangea date prin spovada, manipula lumea prin promisiuni mincinoase si doctrine diabolice, asa ca si astazi bisericilke mai ales cele ortodoxe nu sunt decat un brat al caracatitei numita Securitate!
Lucratorii de la secu, si spioneaza mai ales cei de la STSsau posta, sau cei de la IT, dar strang si contabilizeaza informatii pe baza carora se fac dosarul tuturor persoanelor, ceea ce este totusi mult mai rezonabil decat ce face Dumnezeu, care te spioneaza si cand te stergi la fund, cand faci dus, sau cand faci sex cu nevasta sau amanta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Deci si securistii si dumnezeii vor sa stie tot, diferenta e ca securistul iti spune ca nu o sa moara pentru tine niciodata ca doar nu s-a prostit la cap hahahaha. Interesanta comparatia intre baietii cu ochii albastrii si baietii cu barba si burba.tu ai potential mah moisie pacat ca esti asa pornit pe credinciosi laughing

| Rührselig a răspuns (pentru Moisie):

Pâi s-a potrivit creştinismul ca uns cu ideologia Imperiului. Împăratul era considerat reprezentatul Lui Dumnezeu pe Pământ. Începând din secolul VI împăraţii erau unşi la ceremonia de încoronare, semn de legimitate divină dat prin patriarh. Mai ales interesant e cum împăraţii au supravegheat şi comandat sinoadele.

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Prostia si nesimtirea a ajuns pina acolo incat Imparatul Constantin s-a crezut urmasul lui Christos si ca atare s-a lasat slavit in se4natul roman ca fiind Dumnezeu, model preluat si de Stalin, care l-a proclamat pe Lenin sfant, la pus intr0o racla de sticla ca sa mearga toti idiotii sa i se prosterneze, s0a declarat urmasul lui Lenin si a infintat o religie noua cu o doctrina noua, numita comunismul, a interzis la fel ca si Constantin toate religiile, a daramat biserici, a interzis tinerea de icoane in casele oamenilor si a impus in locul acestor icoane, fotografia sa, si la fel ca si Constantin, i-a ucis pe toti care nu-l credeau sa slaveau ca Dumnezeu!
Asta e modelul!

| Rührselig a răspuns (pentru Moisie):

Şi încă ceva! Împăraţii erau consideraţi sause considerau egalii apostolilor!

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Mai mult decat atat, se considerau egalii lui Isus, ceea ce pot usor accepta din cauza ca Isus era doar un amarat de dulgher.

| celmaibun1 a răspuns:

Esti dus rau