| timoteidoi a întrebat:

Cum interpretati faptul ca pe pruncul Isus l-au gasit urmand cei trei magi care au urmat traiectoria stelei numita Luceafarul diminetii (in latina Lucifer) care veneau cu daruri de la Rasarit, mag=vrajitor, si in Biblie Dumnezeu ii sfatuieste pe credinciosii Sai, sa-i UCIDA pe vrajitori, lucru confirmat practic in evul mediu cand biserica lui Isus vana vrajitoarele si le ucidea arzandu-le pe rug.
Nu vi se pare ciudat acest lucru?
Sa fie oare din cauza ca atunci s-a nascut Diavolul, asa cum a anuntat Dumnezeu in Apoc 12.12, si a confirmat-o si evanghelistul Luca in cap.Luca 10.18, dar o stiu si cunoscatorii care stiu ca Diavolul s-a nascut odata cu Noul Testament, pentru ca in Vechiul Testament Dumnezu nu pomeneste nici de Diavoli si nici de Iad?
Sa e fie oare din cauza ca s-a nascut Dumnezeul veacului acesta, pe care tatal ceresc il numeste Diavolul?

13 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu ti-ai facut temele, mag nu inseamna vrajitor, iar steaua nu era Luceafarul.
apoi faptul ca il numesti pe Isus diavol arata ca degeaba exista educatie religioasa in scoli, nici macar respectul bazat pe superstitie al parintilor tai nu il ai.
dar o sa-ti dau totusi un motiv sa respecti crestinismul, si anume faptul ca poti sa vorbesti asa si sa nu ti se intimple nimic, si musulmanii si hindusii si cei care cred in alte religii te-ar fi omorit deja daca iti permiteai sa le insulti religia acasa la ei.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Fac un apel la crestini. La genul acesta de intrebari, mai ales puse de userul de fata, nu mai raspundeti! Omul oricum nu citeste raspunsurile si nu doreste decat sa provoace si sa insulte. Sa vedem cat va rezista vorbind singur, sau raspunzandu-si singur, cum face de obicei - folosind alte conturi paralele.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Stiu. Tie ti se par multe. Am o nelamurire si iti dau cuvantul meu ca nu vreau sa te jignesc. Ti-ai facut vreodata un examen psihiatric? Sau, ma rog, ca sa nu mergem pana acolo, ai fost vreodata la psiholog? Ai o familie, ai o viata sociala, ai prieteni, iesi vreodata de pe net? Mie mereu mi-ai raspuns in cateva minute (atunci cand ai avut ceva de zis), indiferent de ora. Iar daca nu ai ajuns inca pana departe, nu te ingrijoreaza faptul ca usor-usor ai cazut prada unei adevarate obsesii?

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns:

Nu stiu ce ciudatenii mai spui.Cred ca esti bolnav psihic.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

I-ai facut un bine dandu-i ignore. Da cate un ignore la toti crestinii, sa poti vorbi singur. happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Dragule, NU, sa nu faci asta! Probabil ca as suferi o depresie!

| tpuforyou a răspuns:

laughing)))))_

| risa13morgan a răspuns:

In evul mediu din pacate biblia a fost folosita ca scuza pentru multe crime.dar steaua de pe cer si diavolul nu au legatura.una e un inger decazut si alta e o stea ce a primit un nume similar si mag poate insemna si vrajitor dar in functe de context.acum riscand un ignor.tu chiar nu ai ce face? si am observat ca scrii diavol cu litera mare ...esti satanist sau ateu? si am o intrebare importanta.chiar daca sunt jignitoare intrebarile tale sunt destul de interesante(intr-un fel) nu ai intrebari si pentru alte categori? ca sa ne lasi pe noi crestini si restul in pace