| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Isus-Christos a dorit sa ne spuna ca Tatal sau Dumnezeul, este Diavolul?

Poate pare excentrica aceasta intrebare, dar ea poate parea astfel doar celor care nu cunosc sau nu inteleg afirmatia lui Isus din Ioan 8:44 in care Isus lasa clar sa se inteleaga ca nu Sarpele este Diavolul, ci acela care a ucis de la inceput oameni!
Iar faptul ca Dumnezeu este un ucigas de copii nevinovati il gasim confirmat in Exod 10 versul 29.

Sa fie oare datorita conflictului dintre ei doi petrecut in ceruri, conflict aratat si de profetia lui Isaia 14.12?
Sau banuiti ca exista si alte cauze?

12 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea...Miliarde de oameni de pe acest pamant au inteles cu totul altceva.
Ma intreb oare.cine greseste. Sper sa vina LUMINA si peste tine, sa simti si tu cate de BINE este cu Dumnezeu!

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

1) Miliarde de oameni sunt prostiti cu buna stiinta asa cum ti-am dat versetul despre Religie din "Imparat si Proletar" al lui Eminescu.
2) "Lumina" religiei am vazut-o in 1800 de ani de conducerea lumii de catre biserica!
Noroc ca acea "lumina" a apus si astazi nu ne mai "lumineaza" religia pentru ca lumina o primim prin stiinta!
Care Dumnezeu?
Ala de care Isus spune ca este Dracu si ca pe Diavol il cunoastem dupa faptul ca a ucis de la inceput oameni, sau "dumnezeul" crestinilor pe nume si Lucifer care se lauda ca detine cheile Iadului?

| harciog a răspuns:

Iar chestii de interpretare sortite fara nici un rezultat.

| soimos explică (pentru harciog):

Nu este nicio interpretare ci o afirmatie atribuita lui Isus, afirmatie neinterpretata ci luata asa cum este ea spusa

| harciog a răspuns (pentru soimos):

Si dumneata excluzi faptul ca o afirmatie poate fi spusa pe baza unei simple interpretari? Scuza-ma dar eu asta inteleg ca ai vrea sa spui.

| DorelSudoru a răspuns:

Ca nu la lasat la o petrecere sau ceva

| soimos explică:

Tu nu ai cum sa fii din Dumnezeu, pentru simplul fapt ca religia crestina face lipsa mare pe Legea lui Dumnezeu si are propriul ei Dumnezeu care recunoaste ca este Lucifer/Luceafar si se lauda ca este seful cheilor Iadului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput de cateva nopti sa visez numa mistreti si boi.asta noapte te-am visat pe tine; nu aveai colti. aveai coarne.o fi de bine?

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, dar iti pot da sfatul sa te lasi controlat de un psiatru!
Si asta nu are ce dauna!
Apropo de intrebare, nu stii sau nu te duce capul sa raspunzi la ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohoo e vikend si esti aici? soimos? putem discuta dar nu religie.fiindca ar rade astia de noi.pe burta.si daca tot ne-am face de ras, macar sa fie comedie.nu rubrica religie.sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| STefanUT97 a răspuns:

Doamne...ba cum poti sa spui asa ceva ca Dumnezeu este ...ala rau este lucifer incerul ala ai invatat si u la religie?