| Dorugar a întrebat:

Isus prin gura lui Ioan (vezi Ioan 8: 44) ne invata ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca este de la inceput un ucigator de oameni Aceasta afirmatie o vedem confirmata in VT in care vedem exemple cum inca de la inceputuri Dumnezeu ucidea oameni si chiar si bebelusi nevinovati (vezi 2Imparati 2:23-24; Exod 10 : 27; si multe altele aidoma) ba chai isi intareste afirmatia spunand ca Diavolul este mincinos pentru ca este chiar Tatal Minciunii, fapt care-l scoate pe sarpe de sub acuzatia de a fi el Diavol, pentru ca sarpele biblic nici nu omoara pe nimeni si nici nu minte ci le zice lui Adam si Eva purul adevar, asta in timp ce chiar personajul pe care-l numim Dumnezeu ii minte!
Cine este Diavolul, sarpele sau "Dumnezeu"?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Calea, Adevarul si Viata. Satan este sarpele cel vechi.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Vezi ca iar ti -a ramas blocata banda!
Ce dracul iar nu judeci?
Ce tot repeti fara sa gandesti mereu aceleasi lucru? Tu raspunde punctual la intrebarea mea bazata exact pe afirmatia lui Isus din Ioan 8 44 si restul!
Daca nu esti capabila sa rationezi de ce te bagi? crezi ca nu-ti cunoastem ineptiile pe care le turuie crestini de 2000 de ani incoace?
Vrem sa-ti cunoastem si explicatiile tale personale izvorate din capul tau care sa lamureasca afirmatia pe care a facut-o Ioan in acelk verset

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dorugar):

1.Dorugar tu esti un om incult care pui intrebari fara noima si fara a citi Biblia cu atentie.
2.''Sarpele cel vechi'' este Satana.
3.Moartea sufleteasca inseamna pierderea a oricaror legaturi cu Dumnezeu.Ce inseamna asta- omul se ducea in iad caci Raiul era pazit de un heruvim cu sabie de foc + ca era si vamile vazduhului care erau deschise numai pentru Domnul Iisus Hristos. Deci dupa cum spunea si utilizatorul EmaS, Iisus este Calea, Adevarul si Viata.

| Dorugar explică (pentru CryChristiAN):

Ma Galinero (puiul de gaina cu coaja de ou pe cap din desenele animate) aprecierile de paranoic sa le pastrezi pentru tac-tu ala care te-a distrus mintal cu prostia asta numita religie, care ti-a luat mintile chiar inainte de a-ti iesi maseaua de minte, taci naibi si citeste mai mult ca esti prea mic si tamp ca sa ma poti afecta cu jignirile tale aiurea de piticot masturbat!
3 Sarpele este Diavol doar in minciuna crestina, dar povestea cu sarpele si Adam se petrece cu cca 3000 de ani inainte de aparitia crestinismului, deci in religia mozaica cea in care nu exista nici un Diavol, intelegi asta ma putzurel infectat cu gunoi crestin? Nu e suficient sa furi povestile mitologice ale altor popoare si sa le interpretezi mincinos, pentru ca Minciuna iasa la iveala ca uleiul in apa!
4 Ce legatura ai tu si crestinismul cu Dumnezeu? Cine este Dumnezeul crestinilor din moment ce Tata lui Isus era Yahwe, iar Yahwe nu era Dumnezeu... ci doar un mic zeu tribal gelos pe zeii mari al popoarelor din jur?
Tu nu vezi ca esti prea mic si prostut pentru asa teme mari?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dorugar):

Prostut?laughing.Cunostintele tale nu sunt nici 20% din cunostintele mele.

| Dorugar explică (pentru CryChristiAN):

Imi dau seama cat de destept poti fi daca nici macar atat nu stii ca lauda de sine PUTE!

| CryChristiAN a răspuns:

A zis purul adevar? pe cuvant? Da a zis cam vreo 23% adevar si ce crezi ca era prost s-o spuna tot adevarul? Raspunsul lui Satan a fost ticluit cu multa viclenie, dar acesta le-a sadit in inima lor samanta indoielii in bunatatea Domnului. Ba chiar Satan a mintit zicand ca nu vor muri, dar de fapt au murit si de moarte fizica si de moarte sufleteasca. Altceva? Sa stii ca eu am 15 ani si pot sa-ti demonstrez oricand existenta lui Dumnezeu

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Unde exista rau exista si Bine.

| Dorugar explică (pentru CryChristiAN):

Mort sufleteste esti si tu mai incultura ambulanta pentru ca nu rationezi ci iei totul mura in gura a proasta!
Sarpele nu este Diavol decat in sarlatania crestina bazata pe furtul scripturilor unei alte religii si interpretarea acestora in mod mincinos!
In religia Mozaica si Tanacul pe care voi complicii la hotie, il numiti VT, sarpele nu este Diavolul ci este simbplul intelepciunii...asa ca nu putem vorbi de Satan ci doar de SARPE pentru ca in religia mozaica nu exista nicio personificare intruchipata a raului, asa cum il aveti voi crestinii pe Christosul pe care Tatal sau ceresc il denumeste Diavol in Apoc 12.12/
2 Vezi ca ai uitat sa raspunzi la problema cu cine este ucigasul Diavolul pe care tu-l numesti Dumnezeu sau Sarpele, vezi ca ti-am dat si niste documentatii despre Ucigas!
3 La 15 ani nu stii nici macar cum te cheama, pentru ca nu ti s-a uscat coaja de ou de pe cap!