| Moisie a întrebat:

Oare faptul ca Biserica crestina a comis atatea crime, asa cum putem vedea in istorie, nu vi se pare ca aceasta este primul indiciu ca aceasta biserica si religia crestina nu are niciun Dumnezeu?
Sau exista dovezi ca biserica crestina ar fi pornit de la Dumnezeu?
Daca da, prezentati-le.
Nu de alta dar dupa documentarile mele, reiese ca religia crestina nu a pornit direct de la Dumnezeu si nici de la Isus, ci direct de la niste sarlatani condusi de un ucigas care minte ca e apostol, si care a scris Evangheliile cu niste evanghelisti care recunosc (de ex. in Luca 9:1), ca au primit puteri si STAPANIRE peste Diavoli.
Si daca religia crestina NU a pornit de la Dumnezeu, din ce cauza o urmati?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Crestinatatea nu are nici o legatura u aplicarea tuturor normelor Bibliei, iar faptul ca in numele religiei s-au comis atat de multe atrocitati demonstreaza asta.

| Moisie explică (pentru danay72):

Nici nu poate avea vreo legatura, pentru ca "normele" Bibliei se contrazic singure, si nu poti fi si in caruta si in acelasi timp in avion.
Si uite astfel avem in Biblie "norma" veche data de Dumnezeu si"norma" noua data de Dumnezeul veacului acesta, adica de Dracu!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Biblia nu se contrazice, doar noi.

| Moisie explică (pentru danay72):

Asta este doar parerea ta, eu pot sa ti arat dovezi care arata contrariul, dar mie teama ca nu stii limba germana ca sa le poti intelege!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Poti traduce, daca vrei.

| Moisie explică (pentru danay72):

Problema este ca nu am timp sa fac traduceri, Dar uite iti dau un link catre forumul meu unde am postat cateva din contradictiile Biblice:
http://forum-anti-christi.forumers.ro/......-scriptura

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Ca si tine, timpul e e foarte pretios, tocmai de aceea scrie-mi ceva concret.

| Moisie explică (pentru danay72):

Pe linkul dat TOTUL este scurt si concret si cuu exemple clare cu referiri exacte la versetele din Biblkie care se contrazic, asa ca daca vrei sa afli, le citesti, daca nu, multa sanatate!

| milan9 a răspuns:

Biserica crestina NU a comis nici o crima. Asta sustii tu pentru ca esti fanatic al unei RELIGII NECRESTINE.

Daca te referi la libertatea celor care au calcat in picioare invataturile crestine interpretandu-le in interes propriu dar impotriva credintei lor crestine, atunci da, ACELE LIBERTATI ALE ACELOR OAMENI s-au facut vinovate de multe...

| Moisie explică (pentru milan9):

Du-te ma si te plimba, daca esti lipsit de informatii, atunci poti sa dai un search pe Google si ia vezi cate gasesti!
Uite eu am facut asta si stii cate am gasit?
20 200 000! ...asta inseamna la tine nimic?
Daca este nimic, atunci spor la citit nimicul!

| SergiuOsan a răspuns (pentru milan9):

Serios? Dar de Biserica Catolica care a initiat cruciadele promitandu-le celor care intrau in razboi ca vor intra in Rai ce zici? Dar de inchizitiile in care tot Biserica a torturat o gramada de oameni pentru ca nu isi plateau datoriile fata de biserica? Alea ce sunt?

| milan9 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Bine spunea spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| SergiuOsan a răspuns (pentru milan9):

Printre prosti se numara si Papa?

| milan9 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Toti cei care au facut crimele...

| SergiuOsan a răspuns (pentru milan9):

Deci nu Biserica a facut asta, ci conducatorii Bisericii... convenabil

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai crimele le-a facut Biserica Crestina, sau tu ai impresia ca Biserica Crestina sunt doar caramizile de lut?

| milan9 a răspuns:

Ti-am mai spus, Biserica crestina NU a comis nici o crima. Asta sustii tu pentru ca nu stiu ce interese ai sau esti fanatic al unei religii necrestine.

Daca te referi la libertatea celor care au calcat in picioare invataturile crestine interpretandu-le in interes propriu dar impotriva credintei lor crestine, atunci da, ACELE LIBERTATI ALE ACELOR OAMENI s-au facut vinovate de multe...

| Moisie explică (pentru milan9):

Du-te ma si te plimba...nu mai indruga prostii ca daca te aude cainele meu cat minti, in mod sigur turbeaza. Acei oameni nebuni au format si mai formeaza biserica crestina, care acum nu mai ucide pentru ca masoneria i-a deposedat de putere si i-a trimis pe preoti in biserica ca sa joace acolo o miuta impreuna cu copii

| SergiuOsan a răspuns:

In privinta bisericii e clar: Nu are nici o treaba cu presupusa divinitate. Daca ar avea, nu s-ar chinui sa inalte constructii inalte cat blocurile si sa inghita nesatula banii credinciosilor. Daca biserica ar fi ce se lauda am vedea donatii de la biserici, nu inspre biserici, am vedea calugari retrasi in conditii modeste, nu in BMW si cazati in camere care au sistem de securitate la usa. Si inca o chestie interesanta: Cam cati bani se fac din icoane, parastasuri, nunti, inmormantari, obiecte de cult si imbracaminte?

| Moisie explică (pentru SergiuOsan):

Stie Dracu cati!
Preoti nu sunt oameni ci Draci, si asta nu o zic eu ci o spune rabinul Isus. si asta vedem din faptul ca orice om trebuie sa-si declare veniturile si in functie de acestea sa plateasca impozite, daca nu o face e pasibil de puscarie