| Inferno a întrebat:

Observ ca majoritatea nici nu stiu ce inseamna BIG BANG,dar neaga toate teoriile ce tin de acest nume. Tu, in calitate de crestin, de ce crezi ca T. Big Bang este falsa?

62 răspunsuri:
| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Astept raspunsul.

| Inferno explică:

Astept raspuns.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Este ceva ilogic aici?" Da. Care materie si care energie? De unde si cand s-au format?

E ca o casa desenata in care ai vrea sa locuiesti...

PS: Saracu Einstein, cum ii mai pui tu cuvinte in gura! Si cum a esuat el in incercarea de „a intra în mintea lui Dumnezeu". laughing

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Depinde,acum stiinta contrazice si aceast lucru. Si ne spune ca din nimic pot apare particule." Maine voi avea laptop nou. Ma astept sa-mi apara din nimic. laughing

| Inferno explică (pentru martzian):

Mai bine spui : Care energie?
Pentru ca materia este energie.
Oricum, conform legii 1 a termodinamicii sau legea conservarii energiilor nu poate sa apara energie din nimic.
Dar atunci cum ramane cu Principiul incertitudinii al lui Heisenberg care contrazice aceasta regula si spune ca o particula foarte mica poate sa imprumute energie din nimic pentru perioade scurte.
Cu cant e particula mai mica cu atat retine mai mult energia.
Si asta este un principiu la fel de important pentru fizica cuantica cum e cel al termodinamicii.
Deci?
Cum a aparut energia nu stiu. Teoria ne spune cum a aparut universul nostru, nu cum a aparut totul.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Cum ramane cu principiul incertitudinii, care spune ca o particula foarte mica poate "imprumuta" energie din nimic pentru o perioada scurta" - Lasand la o parte abordarea simplista putem asuma ca un nimic imprumuta energie din nimic, energie care se multiplica, incalcand inca o data principiul 1 al termodinamicii?

| MMihai a răspuns:

Nu sunt creștin și nu am studiat la școală teoria cu Big Bangul, dar din ce am priceput eu, despre teoria respectivă, consider că trebuie îmbunătățită substanțial.
Citește și tu ceva serios despre Brahmanism și vei înțelege, mai multe.

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu vad ce e asa amuzant.
Principiul incertitudinii al lui heisenberg este la fel de important ca si legea 1 a termodinamicii.
Asa pot sa spun si eu.
pai energia a aparut din nimic, Nimicul a inceput sa vibreze si a aparut o singularitate in vid ce ulterior, prin fuziune cuantica, a generat o explozie si asa a aparut tot. E bine? Cui ii pasa de legea 1 a termodinamicii?
Asta faci si tu. Alegi unele teorii care se potrivesc cu crestinismul si te ajuta sa combati Big Bangul, dar pe altele la ignori, chiar daca sunt la fel de importante.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Cum a aparut energia nu stiu." Iar incepem? happy

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Nu trebuie sa te aprinzi. Nici daca le iei laolalta, cele doua principii, si asumi ca sunt incalcate pe rand, nu vei putea explica ce nimic a imprumutat energie din nimic si cum s-a ajuns la universurile paralele...
Dar, punct si de la capat. Tu sustii ca principiul incertitudinii poate demonstra teoria Bing Bang?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Asa pot sa spun si eu. pai energia a aparut din nimic, Nimicul a inceput sa vibreze si a aparut o singularitate in vid ce ulterior, prin fuziune cuantica, a generat o explozie si asa a aparut tot." Stii care este calcaiul lui Ahile pentru prezumtia ca totul a aparut dintr-o fluctuatie fara incalcarea HUP? Chiar prezumtia de energie zero. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

"Tu sustii ca principiul incertitudinii poate demonstra teoria Bing Bang?"
nu, n-are legatura. Dar am spusca idee. Sa demonstrez ca legea 1 a termodinamicii poate fi incalcata.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

In plus, daca ne luam dupa teoriile lui Hawking, atunci cand particulele virtuale apar, ele apar intr-un spatiu deja existent - vidul - care este la randu-i parte din univers. Prin urmare universul pe care speram sa il creem din nimic... de fapt ar avea o baza de pornire. Nu simti ca scartaie?

| Inferno explică (pentru martzian):

Poate nu e cea mai buna explicatie,sau poate e, nu stiu, nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza. Dar teoria creationsita nu e cun nimic mai logica. Poate ca nu e cea mai buna explicatie,dar creationismul e?
teoria Big Bang nu ne spune cum a aparut totul, ne spune cum a aparut universul.
Nu spun ca aceste teorii sunt adevarul absolut, nici nu am cum, pentru ca multe sunt in contradictie, dar spun ca sunt o varianta posibila.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Daca ne uitam la faptul ca legi esentiale ale fizicii nu sunt aplicabile, ajungem la concluzia ferma ca, probabil, vorbim de legi diferite de experienta noastra de pana acum. Daca pornim de la ipoteza asta, cum de ne-am mai putea permite sa acceptam principiul incertitudinii ca "dovada"?

Eu nu folosesc principiul 1 ca dovada a creatiei ci ca dovada a faptului ca teoria Bing-Bang este nefondata...

"Dar teoria creationsita nu e cun nimic mai logica." Pai cine a spus ca e "logica"? Cum sa folosesti legi, principii si experienta naturala limitata pentru a "demonstra" supranaturalul? Parerea mea este ca, observand esecul teoriei si maretia din univers, merita sa incerci varianta. "Demonstratia" este doar personala.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Sa demonstrez ca legea 1 a termodinamicii poate fi incalcata." - Poftim, sa mai zica cineva ca stiinta e mai rationala decat credinta. Trebuie sa alegem intre cele doua, sau se aplica dupa ureche? laughing

| Inferno explică (pentru martzian):

"...prezumtia de energie zero"
Energia zero nu exista, nu poate sa fie 0 energie. Chiar si inainte de Big Bang se presupune ca ar fi energie.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Energia zero nu exista, nu poate sa fie 0 energie. Chiar si inainte de Big Bang se presupune ca ar fi energie." Pai nu eu o spun, ci insusi Hawking... Ia-te de el, ca si mie mi se pare absurd. Doar ca asta e conditia si revelatia care face totul posibil...

"The idea of inflation could also explain why there is so much matter in the universe….The answer is that, in quantum theory, particles can be created out of energy in the form of particle/antiparticle pairs. But that just raises the question of where the energy came from. The answer is that the total energy of the universe is exactly zero."

| Inferno explică (pentru martzian):

Mda curios, asta inseamna fie ca bazele si carile pe care le-am citit despre asta sunt false, fie ca teoria asta e falsa.
Apar multe teorii contradictorii in ultimul timp.
Oricum, nu cred ca e o teorie acceptata de toti cercetatori si nici macar de majoritatea.

| charonmario a răspuns:

Inferno materia care sa ciocnit in big bang cine le-a creat din din nimic nu se poate crea ceva

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Nu as spune ca sunt in totalitate false. Ar fi absurd sa spunem ca nu avem nevoie de aportul stiintei, iar faptul ca te informezi este laudabil. Eu nu ma opun decat exceselor, care imping cercetarea pe un teritoriu... hai sa ii spunem inaccesibil. O seara buna!

| mosc a răspuns:

Eu zic ca cel mai plauzibil este ca nimicul s-a impartit in materie si antimaterie, iar combinate rezulta nimic.
Sunt cativa fizicieni care sustin ca si materia si antimateria se afla in mod egal in univers.

| Inferno explică (pentru charonmario):

E complicat. Nu era materie, era energie. Quarcii mai exact. Quarcii up, down si restul s-au unit au format protoni, neutroni. Ei au format atomi, atomii molecule Moleculele materia.

Răspuns utilizator avertizat
| olgun a răspuns:

Dumnezeu a confirmat cu mult inainte aceasta teorie :''EL s-a intors catre cer care nu era decit fum……(41:11).
Datorita faptului ca pamantul, cerul, soarele, luna, planetele, galaxsiile, etc. au fost formate din acelasi ‘fum,’ se trage concluzia ca cerul si pamantul au fost la inceput unite. Insa in afara acestei "nebuloase"(dupa Big Bang) s-au separat.
Oare nu vad cei care nu cred, ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit apoi si din apa am creat tot ce este viu. Nu cred ei, oare?"(21:30)
"Iar cerul l-am inaltat cu puterea Noastra si Noi il largim"(51:47)(EXPANSIUNEA UNIVERSULUI)

| doctorandus a răspuns:

Presedintele Academiei Papale de Stiinte a formulat ipoteza Big Bangului.

| Inferno explică (pentru mosc):

Materia are ceva in plus fata de antimaterie, din cauza asta aramas materia si nu antimaterie.
La inceput a fost o cantitate mult mai maare de materie, dar a dsparut alaturi de antimaterie.
Fiecarei particule de materie ii corespune una de antimaterie. Electronul are un antielectron de exemplu.

| Giuvaer a răspuns:

Teoria asta e plauzibila, dar totusi nu sunt convins ca asa a luat nastere universul...

| charonmario a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu a creat tot complicat e poate pentru tine

| Dumnezău a răspuns (pentru ada2203):

Ce frumoasa e viata de crestin! Mai un somnic fizic, mai un somnic mental.Ne simtem bine,creierasu' sta frumsuel in letargie,vedem o carte ce probabil n-o vom citi niciodata si credem in ea,doar ca asa spun o multime de omuleti hazlii in sutane,sau din familii,ca e bine, credem frumusel in Dumnezeu, nu punem intrebari, Edwin Hubble si Lemaitre sunt niste retarzi notorii betivi si multe altele.