| Inferno a întrebat:

Observ ca majoritatea nici nu stiu ce inseamna BIG BANG,dar neaga toate teoriile ce tin de acest nume. Tu, in calitate de crestin, de ce crezi ca T. Big Bang este falsa?

62 răspunsuri:
| ada2203 a răspuns:

Bineinteles ca e falsa!

| Inferno explică (pentru ada2203):

Pe motiv ca?

| ada2203 a răspuns (pentru Inferno):

Ai spus in caliatate de crestin, nu? teoria bing bang sustine ca in urma unei explozii a aparut pamantul si planetele, si implicit si viata...iar asta e contrar bibliei, care spune ca dumnezeu a creat pamanatul si tot ce e pe el, deci eu, ca si crestin cred ce spune biblia, nu ce a inventat un idiot in timp ce era beat si nu gandea ce spune...

| Inferno explică (pentru ada2203):

Am intele...

| Inferno explică (pentru ada2203):

Acel idiot era un preot.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ada2203):

Si daca zeul tau a creat acea explozie? Daca el a facut ca acel punct sa explodeze? Tu habar nu ai ce presupune aceasta teorie si iti dai cu presupusul, esti inchis la minte, nu mai ai de facut alegeri in viata, ai gasit religia perfecta.E trist.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu inteleg ce treaba are preotul in discutia asta? e cineva purtatorul lui de cuvant?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Nu intelegi, da, nu intelegi.Pacat.

| rocco09 a răspuns:

Sincer nu/s prea familiarizat cu teoria asta, insa stiu *din cele citite, ca are multe necunoscute! Deci nu poate fi demonstrata! E doar o presupozitie! Faptul ca are multe de "nu se stie cum."" nu se merita sa imi cladesc toata viata pe ea! Cel putin crestinismul, chiar daca de asemenea trebuie crezut fara a putea fi demonstrat astrologic, este coerent atunci cand priveste existenta, timpului, a materiei etc! Desi daca acea secunda 0 a exploziei s-ar traduce prin "la inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul" sunt de acord cu big banghee hee

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Crestinismul nu vine de la preoti ci de la o persoana istorica asta e ideia, si cred ca asta ar trebui sa intelegi tu

| Inferno explică (pentru rocco09):

Dar daca admitem ca Big Bangul nu a fost decat o gaura alba. Capatul unei gauri negre. Conform teoriei lui Einstain, timpul si spatiul au o legatura stransa intre ele. Iar un corp cu o masa suficient de mare poate curba timpul si spatiul. Dar ce se intampla cand avem o gaura negra, un obiect cu o maa enorma si cu o denistate teorietic infinita?
Teoretic acest corp ar curba atat de mult spatiul si timpul incat l-ar infasura intr-un fel de vortex. Ca o tesatura pe care pui un obiect extrem de greu. Si este posibil ca spatiul si timpul infasurate in acel vortex sa se rupa la acel capat. Materia si tot ce absoarbe gaura neagra sa iasa pe la un alt capat, intr-un univers paralele dintr-o alta dimensiiune. Deci la acel capat s-ar forma o gaura alba. Si asa este posibil ca fiecare gaura neagra sa creeze un alt univers, iar chiar noi sa fim creati asa. Iar big bangul sa nu fie altceva decat capatul unei gauri negre, din alt univers paralele, o gaura alba. Iar materia din acel univers sa fi format universul asta.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Eu am spus cine a inventat Big Bangul, un preot. un preot a propus aceasta idee.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Sau daca admitem ca mai exista un univers paralele in a 4-a dimensiune foarte apropae de acesta?
La o distanta mai mica de un atom. Iar cand acestea se ating genereaza energie, energia de la Big Bang.
Daca admitem asta?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Asa-i si asta e tot un probabil "daca" imi cer scuze pentru replica de adineauri, am inteles eu gresit!

| martzian a răspuns:

Reiei o discutie la care nu ai dus argumentatia pana la capat. Eu nu cred in teoria la care faci tu referire din mai multe motive. Dincolo de sursele de informatie credibile (Biblia) stiinta nu iti ofera o baza solida pentru teorie. Vezi legile fizicii, principiul cauza-efect dar si toate celelalt argumente aduse chiar de mine in trecut...

PS: nu am de gand sa intru din nou in discutia pe marginea legilor termodinamicii, la care raspunsul stiintei a fost de fiecare data - "nu se stie INCA".

| Inferno explică (pentru rocco09):

E ca si cand eu arunc un obiect din sticla in sus, si apoi presupun daca s-a spart sau nu dupa zgomotul pe care-l aud. Deci este FOARTE probabil sa-mi dau seama de sunet.
Care parte din aceasta teorie ti se pare ilogica, care parte din teoria Big Bang ti se pare ilogica?
Spune un lucru din ce am spus care tu il consideri ilogic si improbabil.

| Inferno explică (pentru martzian):

Ma gandeam sa discut si alte teorii despre Big Bang, pentru ca toata lumea stie teoria originala si cred ca s-au cam plictisit de ea.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Aha, buna idee. Cea cu gaura alba? laughing

| Inferno explică (pentru martzian):

Ma rog, sunt mai multe.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

"daca admintem ca big bangul nu a fost decat o gaura alba la capatul unei gauri negre" E o teorie probabila, daca nu a fost asa? Gaura neagra! Tu pornesti de la premisa existentei a ceva! Si atunci apare intrebarea "acel ceva care exista cum a aparut?"

| Inferno explică (pentru rocco09):

O intrebare buna.
Este posibil sa existe mai mult de un univers. Fiecare creeaza pe altul prin intermediul unei gauri negre. Este posibil sa existe un numar infinit de universuri. iar acest numar infinit nu putea sa apara decat intr-un interval de timp infinit.

| Inferno explică (pentru rocco09):

"Tu pornesti de la premisa"
Eu nu plec de la o premisa, eu plec de la o teorie.
Teoria lui Einstain ce spune ca un obiect cu o masa suficient de mare poate curba timpul si spatiul. E o teorie foarte cunoscuta, ma indoiesc ca nu o cunosti.
Daca avem un corp cu masa mare, de exemplu Pamantul, acest corp curbeaza timpul si spatiul.
O gaura neagra are doua zone, o zona ce se numeste orizontul evenimentului.
Daca ai intrat in acea zona nu mai scapi de gravitatia corpului. Din acea zona nu scapa nici unele electromagnetice adica lumina. Si mai exista o zona de singularitate. Faza e ca nu stm ce e acea zona. Materia trebuie sa ajunga undeva dupa ce e absorbita de gaura neagra.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Evident. happy

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Este posibil sa existe mai mult de un univers." In cazul asta sa mergem pe fir, la primul factor care a generat aceste universuri paralele.

"Este posibil sa existe un numar infinit de universuri." Vezi, cata credinta ai nevoie sa crezi asta? Un Dumnezeu infinit si etern, nu este posibil, dar un univers care este asa dintotdeauna, incalcand legile fizice, este posibil...

"iar acest numar infinit nu putea sa apara decat intr-un interval de timp infinit." Cool. Deci, nu mai este valabil principiul cauza - efect. Ce valoare mai are stiinta in lipsa lui?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Mai, nu imi pot explica infinitul, poate tocmai pentru ca eu insumi sunt limitat! Si totusi e doar o premisa nedemonstrata pe care alegi sau nu sa iti cladesti existenta! Mai apoi sunt mai multe lucruri complexe in universul nostru care de asemenea au verigi lipsa! Pentru mine nu se merita pentru tine se merita(sa mi-o iau ca principiu de viata)!

| Inferno explică (pentru martzian):

"ci, nu mai este valabil principiul cauza - efect."
Nu asta am spus. Un interval infinit de timp. Dar ce este infinitul. Cand o sa intelegem infinitul, o sa intelegem mai bine si acest concept.
Nu intelegem notiunea de infinit aproape deloc.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Falsa. din nimic nu se poate creea ceva.

| Inferno explică (pentru martzian):

Sa-ti mai explic rationamentul.
Incep cu o intrebare:
Unde ajunge toata materia si energia ce intra intr-o gaura neagra?
Trebuie sa ajunga undeva.
Asa ca de aici si din teoria lui Einstain putem trage concluzia, LOGICA, ca materia ajunge undeva. Dar unde? Einstain ne raspunde la intrebarea asta cu ajutorul teoriei lui.
Deci ajungem la teoria ca materia din universul nostru ajunge intr-un alt loc, formand un alt univers.
Si cum avem o multime de gauri negre este posibil sa avem si o multime de universuri in dezvoltare.
De aici putem deduce ca si universul nostru s-a format asa.
Este ceva ilogic aici?

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Depinde,acum stiinta contrazice si aceast lucru. Si ne spune ca din nimic pot apare particule.
Dar sa lasam asta.
Cum ramane cu principiul incertitudinii, care spune ca o particula foarte mica poate "imprumuta" energie din nimic pentru o perioada scurta de timp.
Daca se poate imprumuta energie de nicaieri pentru perioade scurte in functie de cat de mica e particula de ce sa nu poata aparea ceva din nimic?
Avand in vedere ca materia este tot energie ce vibreaza la frecventa joasa.

| Inferno explică:

Nu este cum spui tu, da sa presupunem prin absurd ca e.
Si Dumneze face aceleasi lucruri.
"contrazice insasi stiinta! Fizica in special si sfideaza logica!"
Deci, de ce e mai credibil?