| Inferno a întrebat:

Observ ca majoritatea nici nu stiu ce inseamna BIG BANG,dar neaga toate teoriile ce tin de acest nume. Tu, in calitate de crestin, de ce crezi ca T. Big Bang este falsa?

62 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Georges Lemaitre vorbea, prin 1929, cand il luau non-stop la peleu oamenii de stiinta, de existenta unui atom primar.O teorie foarte plauzibila, chiar si astazi.Vezi tu, ex nihilo nihil se aplica peste tot, dar gresesti cand spui ca Bib Bang-ul s-a intamplat fara o cauza anterioara.Aceea fiind atomul primar al lui Lemaitre.Ba chiar se poate spune, ca prin atomul acesta, pot fi impacate deismul si ateismul.Nu inca si crestinismul cu cele doua.

Apropo,Lemaitre era preot catolic belgian. Sper ca n-ai sa vii cu teorii cum ca Lemaitre era unelta Satanei, prin Bestia intruchipata de Biserica Catolica. laughing

| WR104 a răspuns:

Dar de ce intrebi doar crestinii?
Ce-ti pasa tie de prostii care nu stiu ce-i aia T. Big Bang, de ce nu vrei sa ramai tu printre putinii oameni cu o inteligenta aparte?
De ce sa-ti consumi energia pentru ignoranti?
T. Big Bang nu poate fi catalogata ca falsa pentru ca nici nu a fost dovedita cum probabil nici nu o sa fie.
Oricat de mult mi-ar placea sa cred ca un Big Bang a avut loc, nu pot, numai daca analizezi putin numele "big bang", inspira prostie si nestiinta.
Eu cred ca suntem mai mici decat ne credem si daca acest big bang chiar a avut loc este un lucru atat de neimportant in istoria existentei incat nici nu ne putem imagina.
Ma gandesc la cateva infinite de big bang-uri si nu mi-mi dau seama de ce vrem sa descoperim ce-i cu coaja marului cand stim ca niciodata nu vom ajunge la seminte.
Nici nu conteaza cum a aparut totul, daca a fost un big bang, mai multe sau deloc, cred ca mai interesant ar fi de aflat motivul pentru care exista totul.
Atunci cand descoperim ceva primul lucru la care ne gandim este la ce foloseste nu cum a fost facut sau din ce material(e), deci intrbarea cred ca este "de ce" nu "cum".