| DanionM a întrebat:

,,Păcatul repetat distruge voinţa iar acela care şi-a pierdut voinţa, repetă mereu păcatele sale." (proverb oriental)

Puteţi enumera trei modalităţi de exersare a voinţei?

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

La fel ca un fumator care se lasa de obicei, sa te trezesti in fiecare dimineata zicand: "Azi nu o sa fumez".
Azi nu o sa ma mai uit la curu' fetitelor de pe strada. Azi nu o sa ma mai masturbez. Azi nu o sa mai fac aia/ailalata.

| Zenithf a răspuns:

P.S. Si sa ceri putere de la El ca sa te poti feri de acele lucruri.

| HueyFreeman a răspuns:

Vointa de a nu te mai ruga sa se intample ceva si a-ti lua viata in propriile maini?

| reihiuke a răspuns:

Nu exista mai multe modalitati. Te abtii si atat. Incepi cu ceva la care poti rezista macar putin. Apoi faci din scopul ala DUMNEZEUL TAU. Altfel nu ai nicio sansa. Studiez asta de 6 ani. Daca iti inchipui ca exista alta cale, te inseli. Si trebuie sa incepi cu lucruri marunte. Un mic obicei. Dar sa nu fie emotii incluse. Pentru emotii (gen sa nu ma enervez, etc) sunt alte exercitii.

| reihiuke a răspuns:

Daca imi zici ce se intampla si ce piedici ai incercand sa faci asta, iti zic ce sa faci mai departe si cum sa treci peste ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot.Mie lene sa ma gandesclaughing