| Octavian199 a întrebat:

Parca Dumnezeu iubea poporul evreu si poporul evreu il asculta pe Dumnezeu, nu? Atunci de ce poporul evreu i-a ucis fiulul?

71 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Moise a trăit înainte de Hristos. Și în ziua de astăzi, dacă vine pe pământ Iisus, tot același comportament au oamenii, tu de exemplu. Mai și vorbești despre "poveștile dintr-o carte" cică. Ai pus întrebarea, ca noi să răspundem (creștinii), și după să ne iei in râs și să ne contrazici. Eu nu vad rostul unei întrebări deșărtate.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

De ce? Ca asta e logica.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu i-a invatat Moise pe ai lui sa il respecte pe fiul lui Dumnezeu? Stai asa ca nu zice nimic de fiul lui Dumnezeu rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poporul evreu a ucis pe un tip nebun care pretindea că îl are ca tată pe Dumnezeu, și care perturba ordinea publică de Paști.
Nu poporul evreu l-a ucis, ci justiția romană, la sugestia unor conducători ecleziastici evrei. Asta era atunci Isus când a fost răstignit, nimic mai mult. În zeu l-au transfomat discipolii și Pavel.

| Celcestietot a răspuns:

Sa crezi tu sadriane. Nu este nevoie să ne mai crezi pe noi, sincer, pentru că în curând te vei vedea cu El. Cât să mai poată omul trăi, cazuri rare sunt până la 90 de ani ajunși. Măcar o să te convingi că există, și să vezi atunci cum va fi...

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Alaturi de popii evrei.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Tu l-ai intalnit? rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns:

Dacă este totul atât de amuzant pentru tine și iei in râs pe altul, de ce nu te-ai angajat la un circ? Dacă erai mai bun tu ateule ca un creștin, de ce razi de unul din aceeași rasă ca tine, și nu mă refer la mine acum. Voi ateii sunteți cei mai fățarnici.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Da, stiu cat de buni sunt crestinii, isi mai dau cate un cot la biserica sau la moaste, din iubere rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Mi s-a făcut scârbă de discuția asta. Mai vrei și să-ți răspund... miștocarule.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si astia pun 'botul'

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Mie imi place sa glumesc, gluma face bine la pompa corpului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, eu am fost la clinica de psihiatrie 10 zile, după accidentul de taxi când am fost lovit la cap. Acolo era plin de cei ce știu tot și care l-au întâlnit pe Dumnezeu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Lui Celceștietot i s-a făcut scărbă, dar continuă, deci îi place.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si cum arata?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Chiar tu afirmi ca ai fost lovit la cap.Ce te face sa crezi ca nu ai avut vedenii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Bine, dar nu este respectuos sa faci glume pe seama religiei, că există credincioși. Noi nu facem glume pe seama ateismului.

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

“Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi” (Luca 24, 44)

Cauta in Vechiul Testament si vei gasi profetii mesianice ale lui Moise cu trimitere la Dumnezeu Fiul care avea sa se intrupeze...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ne-am înțeles. Acolo am întâlnit pe mulți care l-au întâlnit, șI m-am exprimat metaforic și ironic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Ioan 1/45 zice:" Filip a găsit pe Natanael si i-a zis: 'noi am găsit pe Acela despre care au scris Moise in Lege, si proorocii, pe Isus din Nazaret, fiul lui Iosif.'"
Deuteronom 18/15, 18,19:
Domnul Dumnezeul tau, îți va ridica din mijlocul tau, dintre frații tai, un prooroc ca mine : sa ascultați de el!
Le voi ridica din mijlocul fraților lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le v-a spune tot ce-i voi porunci Eu.
Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le v-a spune el in Numele Meu, eu ii voi care socoteala."

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Legea zisa a lui Moise (de fapt Dumnezeu i-a cerut sa scrie), era prevăzut ca cel ce hulește sa fie omorât. Intru-cat ei nu au putut sa creadă ca Isus este proorocul mult așteptat de ei, l-au ucis pentru ca vorbea despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu. Iar ei considerau ca aceasta afirmatie este o hula împotriva lui Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Esti sigur ca zeul evreu i-a zis asta?

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ma, sunteti culmea, eu va cer dovada la ce scrie in biblie si voi luati tot din biblie? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Cum ai zice ' Ia da-mi si mie o dovada ca exista spider-man' si eu as lua tot din benzile desenate rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ce glume sa faci pe seama ateismului? Ca nu exista, ca nu credem in nimic supranatural.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nici nu ști care glume ar putea să îmi treacă prin cap dacă vreau.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Din glumă dai în alte alea. Se pare că tu faci mișto intenționat.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Doar glume.

| danut a răspuns:

1)"Parca Dumnezeu iubea poporul evreu"
Dumnezeu iubeste pe toti, evrei sau ne evrei.
2)" si poporul evreu il asculta pe Dumnezeu, nu?"
ABSOLUT NU si niciodata.
3)"Atunci de ce poporul evreu i-a ucis fiulul?"
Fiindca vroiau asemenea unor "crestinii" ca Dumnezeu sa faca ce vor ei nu ca ei sa faca ce vrea Dumnezeu.