| Aalexander a întrebat:

Parca dumnezeu ne iubea pe toti. Atunci de ce mii de oameni mor de foame in fiecare zi?

89 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Ieremia scrie:,,Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul, Dumnezeu tau, si sa n-ai nici o frica de Mine, zice Domnul Dumnezeul ostirilor.,, Ieremia 2:13,, Caci poporul a savarsit un indoit pacat:M-au parasit pe Mine izvorul apelor vii...,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce raspuns emas serios

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Aha, si sa inteleg din asta ca daca deodata incetezi sa mai crezi in dzeul crestin, a doua zi te trezesti in strada fara mancare si nimic altceva?

Penibil. Mai gandeste-te.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Daca ai studia Biblia ai cunoaste ca binecuvantarile vin de la Dumnezeu.

| Aalexander explică (pentru EmaS):

Daca te apuci sa studiezi biblia cu ideea ca ea e cuvantul lui dumnezeu atunci asta nu e studiu.

| EmaS a răspuns (pentru Aalexander):

Nu, zau?!

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Biblia e o incropeala de afirmatii,unele cu o forma, altele cu o alta forma, unele pozitive, altele negative, iar altele diferite total una fata de alta atunci cand se refera la unul si acelasi lucru (contradictie).

Asa si? daca dzeul in care crezi binecuvanteaza DOAR pe adeptii lui atunci cu celelalte creatii ale sale ce face? are o groapa de gunoi in care ii arunca? asa il descrieti voi in fiecare zi si cu fiecare gand si cu fiecare afirmatie pe care o faceti si o sustineti atat de vehement...

Afirmati ceva excluzand altceva, iar la dzeu nu exista excludere.
Daca intelegi.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Normal, ce-i bun e de la God, ce-i rau este din vina noastra.

| Aalexander explică (pentru HueyFreeman):

Ti am folosit raspunsul pentru o intrebare. Mc.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Sigur ca da!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Parca vt era expirat cand aia naspeti spuneau naspeturi despre ce e scris acolo, acum e bun? Si copiii aia care au doar cateva saptamani ce rele au facut?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Zau ala inseamna jurat pe dumnezeu, :O vai, ce pacat.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Unde scrie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Doar pe scrise merge treaba? :)) De la ce crezi ca vine? De la dumne-zau.
http://rasvancristian.wordpress.com/2011/11/03/zau/ hopa, ne vedem la un suc in iad :>

| Maxim96 a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde ai sa bei tu in iad suc?

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu ajung acolo. Sa stii ca beau Cola!winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Pai tu ce crezi, ca nu se gaseste? Sucurile carbogazoase fac rau "tempului duhului sfant", deci, de cine crezi ca sunt facute? smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Eu spun ca o sa ajungi, dar fac eu cinste cu pepsi, pepsicul e mai bun, light/max, pentru silueta si mai putine carii. smug big grin smug

| Maxim96 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu se gaseste.
Dumnezeu ne iubeste si ne-a pregatit o viata vesnica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

laughing Hoooopaaa, ai atins cuiul ala de la pick up si a pornit placa: "Dumnezeu ne iubeste si ne-a pregatit o viata vesnica" laughing, ce treaba are ce ai zis tu cu ce am zis eu? Si daca ajung in rai si vreau suc, nu imi da, din iubire?

| Maxim96 a răspuns (pentru Mădă0611):

In Imparatia lui Dumnezeu nu e mancare si bautura, ci pace si bucurie in Duhul Sfant.
La el in imparatia mortii nu este mancare sau bautura ci doar privelistea infioratoare a mamonei si a dracilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Mno, pai nu-i fain. Eu imi facusem lista cu dulciuri sa i-o dau lui tati broken heart

| NameoftheCentury a răspuns (pentru EmaS):

Bei Cola? rolling on the floor Esti penibila...

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

De fapt, o poveste, istorisita in piatra prin intermediul imaginilor arata momentul judecatii! Primii vin cei din religia crestina, apoi cei din alte religii apoi ateii!

| Aalexander explică (pentru Medema):

Bravo.

| Aalexander explică (pentru Medema):

Credinta ta se bazeaza pe niste dovezi remarcabile.

| Lizzu a răspuns (pentru Medema):

Nu inteleg. Cum primii vin crestinii, apoi alte religii si apoi ateii? primii la ce?

| Aalexander explică (pentru Lizzu):

Cred ca se refera la faptul ca ei au fost cei primordiali, dupa au aparut alte religii iar dupa asta am venit noi ateii.
E un vampir vechi de 5000 de ani, cred ca are dreptate.

| Lizzu a răspuns (pentru Aalexander):

Aa... pai era si vorba despre judecata si era ceva confuz in mintea mea.
Mersi happy

PS. Nu mi-e frica de vampiri oh go on

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

La judecata!

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

Chiar ai umor pentru un indoctrinat! Uite! daca ai facut rau nu ai observat ca inevitabil si tie, la randul tau, ti se intampla ceva rau? Sau daca faci ceva bun primesti ceva bun? Chiar nu ai observat? Imi pare rau ca esti impotriva Lui! Iti dau un ultim sfatbig grinaca tu continui sa nu crezi, macar fi bun si iubeste-i pe apropiatii tai ca pe tine insuti! In caz ca nu ai observat Dumnezeu ne indeamna spre bine!

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

A,ma refeream ca noi crestinii vin primii LA JUDECATA!

| Aalexander explică (pentru Medema):

Ii urasc si i ignore pe toti cei care nu merita atentia mea, ma port urat cu aproape toata lumea, am o ura profunda pentru dumnezeu si prosti. Iar cu toate astea viata mea e aproape perfecta.
Primesc doar lucruri bune deoarece imi doresc asta si muncesc pentru asta, nu pentru ca l ajut pe unu si astept apoi sa ma loveasca fericirea.
In viata ni se intampla lucruri bune si lucruri rele, asa cum nu exista om fara de pacat. Toate astea n au nicio treaba cu dumnezeu ci se numesc viata.

| Lizzu a răspuns (pentru Medema):

Ma asteptam sa fie ateii primii care vin la judecata din perspectiva credinciosilor si nu credinciosii primii.

Iar cei din celelalte religii nu vin la judecata crestina ci se duc la judecata dumnezeului lor. Asa e normal.
De ce raportati toti oamenii la religia crestina? daca exista un dzeu crestin atunci nu e cel adevarat cum cred credinciosii.

Fiecare om din diferite religii spune ca dzeul lui e cel adevarat, dar e posibil sa nu fie nici unul cel adevarat si cel mai probabil sa nu existe nici unul.

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

Ok omule! Poti sa mori fericit! Poate il saluti pe bunicul meu, poate va imprieteniti acolo in ..rai sau in.iad, pentru ca si el gandea la fel ca tine!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Ca sa afli un raspuns, trebuie sa iti pui intrebarea corecta.
Astfel, intrebarea trebuie sa sune asa:
"Parca dumnezeu ne iubea pe toti. Atunci de ce a murit Fiul Sau? Si inca cum!"

| Aalexander explică (pentru anonimg):

rolling on the floor
Prima data spui "parca ne iubea", adica nu ne mai iubeste acum. Dupa care spui "de ce a murit fiul sau?", din contextul biblic aceasta moarte semnifica iubirea lui pentru noi, adica ne iubeste. Prin urmare intrebarea ta suna cam asa : Dumnezeu nu ne mai iubeste. Dar ne iubeste.

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

La prima propozitie am dat copy&paste la ce ai scris tu. Trebuia intr-adevar sa rectific.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Stiu ca ai dat copy paste; incerci cumva sa pui greseala pe umerii mei? desteptule.
Data viitoare gandeste cand spui ceva.

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

Trebuia sa rectific doar faptul ca Numele lui Dumnezeu trebuie scris cu litera "D"-mare. Doar atat si nimic mai mult.

Apoi tu intrebi de ce mii de oameni mor de foame in fiecare zi. Cuvintele tale sunt ca niste sageti aruncate direct in inima. Astfel dar, te mai intrebi de ce mor oameni? Din pricina... oamenilor, si nu a lui Dumnezeu.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Scriu dumnezeu cu d mic deoarece pentru mine nu inseamna nimic si imi este lene sa mai apas pe shift.
Stiu ca dumnezeu ne a lasat liberi sa facem ce vrem, dar faptul ca in lume este atata agonie iar pe dumnezeu il doare in cot este inca un motiv pentru care el nu exista.

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

Daca nu exista, atunci de ce judeci ca si cum ar exista?
Dar si daca exista -si gandul acesta l-a pus in fiecare om- atunci va iesi nevinovat, deoarece asa este scris.
El nu cu oamenii Se cearta; ci El ii cheama pe oameni ca ei sa traiasca asa cum a trait El. Iar daca El nu nu te iubea, sa fii sigur azi ca nu ai fi existat.
Poate ca vei spune: "Mai bine lipsa de viata decat viata in felul acesta"; dar eu spun ca omul poate fi fericit numai daca se apropie de Dumnezeu si Il cauta. El a dat viata omului ca acesta de pe urma sa fie fericit; dar niciodata omul nu poate fi fericit fara Dumnezeu. Niciodata. Absolut niciodata!
E o nebunie ca omul sa fie dusman Aceluia care l-a creat si il iubeste. Datoria noastra este ca sa Il cunoastem pe Dumnezeu si sa cautam raspunsuri la intrebarile pe care le avem doar la El; pentru ce dar cautam raspunsuri la aceia care sunt dusmanii Lui si ne lasam condusi de spiritul de razvratire al celui mai mare dusman atat al omului cat si al lui Dumnezeu?
Iar daca exista oameni saraci pe pamant este pentru ca sa se poata indrepta caracterul pacatos -egoist- al omului, fara de care nu vom putea intra in viata vesnica.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Esti un prost.

| milan9 a răspuns:

Pentru ca tot Dumnezeu a facut si libertatea miliardarilor la portile carora mor acei oameni zilnic... sad

| Aalexander explică (pentru milan9):

Dumnezeu a facut un fel de promisiune la inceput? : " va dau libertate in veci, amin! "
Nu crezi c ar fi cazul sa intervina?

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Si cu libertatea celorlalti cum ramane?

| milan9 a răspuns:

Se spune ca ai datoria sa-i dai celui care se stinge de foame...
Si daca nu o faci, esti vinovat pentru moartea lui...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Riscul asumarii in general al libertaţii...

| milan9 a răspuns:

Cea mai relevantă provocare a bogaţilor lumii, nu este alta decât a nu îngădui confraţilor lor mai mici gen "Lazăr din Evanghelie", să nu moară de foame, chiar la poarta lor... sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate si din cauza ta

| Aalexander explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, daca eu n as mai exista n ar mai fi foamete n lume. Desteptule.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Aalexander):

Esti cam... nu imi ajunge dictionarul ca sa te cataloghez, ai pus o intrebare foarte idioata si irelevanta si ti-am dat un raspuns indulgent pentru asa ineptie

| Aalexander explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Esti un prost.
Nu mai da raspunsuri pe TPU.

| Exilee a răspuns:

Ce pretexte gasiti si voi pentru ca sa-L trageti la raspundere pe Dumnezeu. TU ai ajutat macar un om sarman/orfan/sarac din Romania?batting eyelashes

| Aalexander explică (pentru Exilee):

1. Nu mi ai raspuns la intrebare.
2. O data cred ca i am aruncat unui prost niste bani.
3. Nu mi ai raspuns la intrebare.

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

De ce sa ajute el, ma? Aici se vorbea de dumnezeu.Nu e el ala pe care tot il ridicati in slavi ca e infinit de bun si infinit de *insert anything here*.
De ce atunci cand se intampla lucruri bune, ii acordati numai lui meritele...si atunci cand ceva rau se intampla, gasiti voi sa ziceti ceva pentru a'i lua apararea.Sunteti penibili.

| arthu a răspuns (pentru Exilee):

Ce pretext gasesti si tu.Din ce dracu sa dam noi cu venituri de 800 de ron, sa dea PeaFericitul Daniel cu Mercedesu lui de 70.000 euro

| Kalla a răspuns:

In loc sa il certi din cauza ca lumea nu are ce manca, de ce nu-i multumesti pentru viata pe care a dat-o la miliarde de persoane! Pentru fiecare zambet si clipa minunata ce ne-a oferit!
Dumnezeu ne da viata iar noi trebuie sa ne descurcam.Nu e vina lui Dumnezeu ca lumea nu are ce manca, e mina obezilor aia care mananca ca spartii si nu dau bani, e vina bogatilor care pun lumea saraca sa munceasca mult pentru doi banuti dar nu ajunge.E vina noastra. Dumnezeu nu e majordomul nostru personal.El ajuta prin oameni.De fiecare data cand o persoana ofera ceva de mancare unui sarac, ala a fost Dumnezeu.Fiecare sarac este Dumnezeu pentru ca doar cei ce vor suferi din plin zeci de ani pe pamant, se vor bucura din plin toata eternitatea in Rai unde nu le va lipsi nimic.Un sfant a zis odata: e mai usor ca o camila sa treaca prin gaura acului decat un bogat prin poarta Raiului.

| Aalexander explică (pentru Kalla):

1. Nu l am certat, ci am scos in evidenta o contrazicere : aceea ca ne iubeste si totodata ne lasa sa murim de foame.
2. Nu mi ai raspuns la intrebare.
Un alt religios de pe TPU si spre deosebire de tine el era destept, mi a spus ca dumnezeu ne lasa liberi, ne lasa sa facem ce vrem, el nu intervine. Prin urma, dupa spusele lui, raspuns la intrebarea mea ar fi ca dumnezeu e indiferent. (intr o anumita masura, nu indifereta aceea pana in punctul in care nu mai simte nimic fata de noi).
3. Daca tu spui ca raul facut e facut prin actiunea proprie si rationala a omului atunci binele de ce ar fi mana lui dumnezeu?
4. esti urat.

| Kalla a răspuns (pentru Aalexander):

Numarul patru l-ai pus pentru ca esti un copil ignorant si stii ca am dreptate si vroiai sa te dai si tu inteligent dar te-ai facut de cacao...
Ti-am raspuns chiar foarte frumos la intrebare dar,fiti atenti ATEI,voi stiti numai sa insultati iar specimenul asta tocmai a demontrat asta,specimenul fiind Aalexander.
Dumnezeu nu e indiferent,tu daca ai avea copii l-eau da tot mura in gura, ca exemplu banal, i-ai sterge la gura, i-ai sufla nasul sau i-ai lasa sa nu stie sa faca nimic? Din pacate nu este numai Dumnezeu care ne ocroteste, este si satana care ne face viata mai grea.
Stii ce nu inteleg? Ca de fiecare data cand se intampla ceva urat spuneti ca e vina lui Dumnezeu (de parca credeti) iar cand se intampla ceva bun va laudati de cea ce cica voi ati facut si nu-i multumiti.Voi ateii invartiti tot doar ca sa dati vina lui Dumnezeu.Ati spune si ca cerul e roz daca asta l-ar insulta pe Dumnezeu.

| Aalexander explică (pentru Kalla):

Sunt un om rational, nu am in gand sa l insult pe dumnezeu, dar nu pot crede decat in fapte, nu in povesti.
La numarul patru am incercat sa fac o gluma. Scuze daca te a deranjat.
Nu toti ateii gandesc cum crezi tu ca gandesc.
P.S.: Bineinteles ca pentru tot ce i rau dam vina pe dumnezeu, asa cum voi pentru tot ce i bun dati vina pe el.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kalla):

Da, nu e vina lui dumnezeu, e vina noastra... -_-

| Kalla a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Parca nu crdeai in Dumnezeu.De ce e vina lui daca nu crezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Asta e ceva de genul:
- vecinu gigel cumpara paine intotdeauna si o lasa la usa.
- nu-i adevarat, e vecina.
- nu, e vecinu.
... dupa un timp
- nu este paine
- ce naspa e vecinu, app, vecina e in concediu.
laughing
nu te-ai prins, asa-i?

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Teoria ta e senzationala dar nu m-am prins happy

| Maxim96 a răspuns:

Pentru ca omul nu asculta de poruncile Lui.

| Aalexander explică (pentru Maxim96):

Sa mori tu?
Si copiii care mor la nastere ce n au ascultat?

| Maxim96 a răspuns (pentru Aalexander):

Dumnezeu pedepseste pacatele pana la al 7-lea neam.

| Aalexander explică (pentru Maxim96):

Unde scrie asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi intrebare imi pun si eu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dumnezeu ne lasa sa facem ce vrem pe Pamant, ne va ajuta doar daca-i cerem, dar nu din lacomie, si ne va trage la raspundere dupa decedare.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| Jijia2013 a răspuns (pentru andreiush25):

Tăindu-l pe "nu", obţinem o propoziţie adevărată.

| andreiush25 a răspuns (pentru Jijia2013):

Dovedeste ca este adevarat..si ca esti asa sigur tu ca exista. Nu ai nici o dovada..decat povesti pe care parintii si societatea ti le-au bagat in cap iar tu acum esti un indoctrinat convins. De aceea o sa incetez sa mai ma contrazic cu tine. O zi buna.

| sabrina103 a răspuns:

Dumnezeu pune oamenii in anumite contexte ca sa vada ei ca au nevoie de El. Indraznesc sa spun ca cei care sufera indiferent de cauza au o sansa in plus in a se apropia de El.

| Aalexander explică (pentru sabrina103):

Da stiu, dumnezeu face un studiu de caz.

| ioanaAn a răspuns:

Da unde scrie ca mancarea pica din cer? Ce intrebari stupide

| Aalexander explică (pentru ioanaAn):

Crezi ca cei din Africa daca ar avea ce sa munceasca n ar munci pentru un trai mai bun?
Daca intrebarea ti se pare stupida atunci nu mai raspunde ca nu esti tu marele filozof sa vii sa mi faci mie educatie. Ipocritule.

| ioanaAn a răspuns (pentru Aalexander):

Unii mor altii traiesc. Nu putem fi toti bogati, frumosi si fericiti. Trebuie sa existe o balanta. Nu cred ca e datoria unui creator sa faca o lume perfecta si in nici un caz incorectitudinea din lume nu reprezinta o dovada ca el nu exista.
Un creator exista pe undeva in tot universul asta dar sub alta forma pe care noi nu o pricepem inca. Deocamdata religia este o afacere pentru oamenii inteligenti care s-au prins cum stau lucrurile.

| ImmaDucK a răspuns:

Dumnezeu actioneaza in moduri misterioase

| Aalexander explică (pentru ImmaDucK):

rolling on the floor

| Lizzu a răspuns (pentru ImmaDucK):

Cand nu aveti explicatii cu privire la dumnezeul in care credeti aduceti vesnica afirmatie cum ca : " caile domnului sunt necunoscute " sau " dzeu actioneaza in mare mister " straight face deci, pe bune acum...ce atata mister?

Afirmatia aceasta e egala cu zero in realitate.

| ImmaDucK a răspuns (pentru Lizzu):

Eram ironic...

| Lizzu a răspuns (pentru ImmaDucK):

Ok.

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

Noi nu putem intelege ceva superior noua!

| arthu a răspuns:

Pentru ca dumnezeu e 1 aprilie baiete, deschideti ochii si pune mana pe o carte de stiinta sau uitete la niste documentare.