| Aalexander a întrebat:

Parca dumnezeu ne iubea pe toti. Atunci de ce mii de oameni mor de foame in fiecare zi?

89 răspunsuri:
| ImmaDucK a răspuns:

Dumnezeu actioneaza in moduri misterioase

| Exilee a răspuns:

Ce pretexte gasiti si voi pentru ca sa-L trageti la raspundere pe Dumnezeu. TU ai ajutat macar un om sarman/orfan/sarac din Romania?batting eyelashes

| Kalla a răspuns:

In loc sa il certi din cauza ca lumea nu are ce manca, de ce nu-i multumesti pentru viata pe care a dat-o la miliarde de persoane! Pentru fiecare zambet si clipa minunata ce ne-a oferit!
Dumnezeu ne da viata iar noi trebuie sa ne descurcam.Nu e vina lui Dumnezeu ca lumea nu are ce manca, e mina obezilor aia care mananca ca spartii si nu dau bani, e vina bogatilor care pun lumea saraca sa munceasca mult pentru doi banuti dar nu ajunge.E vina noastra. Dumnezeu nu e majordomul nostru personal.El ajuta prin oameni.De fiecare data cand o persoana ofera ceva de mancare unui sarac, ala a fost Dumnezeu.Fiecare sarac este Dumnezeu pentru ca doar cei ce vor suferi din plin zeci de ani pe pamant, se vor bucura din plin toata eternitatea in Rai unde nu le va lipsi nimic.Un sfant a zis odata: e mai usor ca o camila sa treaca prin gaura acului decat un bogat prin poarta Raiului.

| Aalexander explică (pentru Exilee):

1. Nu mi ai raspuns la intrebare.
2. O data cred ca i am aruncat unui prost niste bani.
3. Nu mi ai raspuns la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Aalexander explică (pentru Kalla):

1. Nu l am certat, ci am scos in evidenta o contrazicere : aceea ca ne iubeste si totodata ne lasa sa murim de foame.
2. Nu mi ai raspuns la intrebare.
Un alt religios de pe TPU si spre deosebire de tine el era destept, mi a spus ca dumnezeu ne lasa liberi, ne lasa sa facem ce vrem, el nu intervine. Prin urma, dupa spusele lui, raspuns la intrebarea mea ar fi ca dumnezeu e indiferent. (intr o anumita masura, nu indifereta aceea pana in punctul in care nu mai simte nimic fata de noi).
3. Daca tu spui ca raul facut e facut prin actiunea proprie si rationala a omului atunci binele de ce ar fi mana lui dumnezeu?
4. esti urat.

| Aalexander explică (pentru ImmaDucK):

rolling on the floor

| Aalexander explică (pentru ßirGagaWelch):

Eu sunt atat de puternic incat pot sa l ucid pe Dumnezeu.
Daca as vrea, de maine ar fi mort pentru mine, dar n am de gand sa fac un lucru atat de crud deoarece maine vreau sa rad la fel de mult.

| EmaS a răspuns:

In Ieremia scrie:,,Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul, Dumnezeu tau, si sa n-ai nici o frica de Mine, zice Domnul Dumnezeul ostirilor.,, Ieremia 2:13,, Caci poporul a savarsit un indoit pacat:M-au parasit pe Mine izvorul apelor vii...,,

| Kalla a răspuns (pentru Aalexander):

Numarul patru l-ai pus pentru ca esti un copil ignorant si stii ca am dreptate si vroiai sa te dai si tu inteligent dar te-ai facut de cacao...
Ti-am raspuns chiar foarte frumos la intrebare dar,fiti atenti ATEI,voi stiti numai sa insultati iar specimenul asta tocmai a demontrat asta,specimenul fiind Aalexander.
Dumnezeu nu e indiferent,tu daca ai avea copii l-eau da tot mura in gura, ca exemplu banal, i-ai sterge la gura, i-ai sufla nasul sau i-ai lasa sa nu stie sa faca nimic? Din pacate nu este numai Dumnezeu care ne ocroteste, este si satana care ne face viata mai grea.
Stii ce nu inteleg? Ca de fiecare data cand se intampla ceva urat spuneti ca e vina lui Dumnezeu (de parca credeti) iar cand se intampla ceva bun va laudati de cea ce cica voi ati facut si nu-i multumiti.Voi ateii invartiti tot doar ca sa dati vina lui Dumnezeu.Ati spune si ca cerul e roz daca asta l-ar insulta pe Dumnezeu.

| sabrina103 a răspuns:

Dumnezeu pune oamenii in anumite contexte ca sa vada ei ca au nevoie de El. Indraznesc sa spun ca cei care sufera indiferent de cauza au o sansa in plus in a se apropia de El.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce raspuns emas serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi intrebare imi pun si eu.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Aha, si sa inteleg din asta ca daca deodata incetezi sa mai crezi in dzeul crestin, a doua zi te trezesti in strada fara mancare si nimic altceva?

Penibil. Mai gandeste-te.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate si din cauza ta

| Lizzu a răspuns (pentru ImmaDucK):

Cand nu aveti explicatii cu privire la dumnezeul in care credeti aduceti vesnica afirmatie cum ca : " caile domnului sunt necunoscute " sau " dzeu actioneaza in mare mister " straight face deci, pe bune acum...ce atata mister?

Afirmatia aceasta e egala cu zero in realitate.

| Aalexander explică (pentru Kalla):

Sunt un om rational, nu am in gand sa l insult pe dumnezeu, dar nu pot crede decat in fapte, nu in povesti.
La numarul patru am incercat sa fac o gluma. Scuze daca te a deranjat.
Nu toti ateii gandesc cum crezi tu ca gandesc.
P.S.: Bineinteles ca pentru tot ce i rau dam vina pe dumnezeu, asa cum voi pentru tot ce i bun dati vina pe el.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Daca ai studia Biblia ai cunoaste ca binecuvantarile vin de la Dumnezeu.

| Aalexander explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, daca eu n as mai exista n ar mai fi foamete n lume. Desteptule.

| ImmaDucK a răspuns (pentru Lizzu):

Eram ironic...

| Aalexander explică (pentru EmaS):

Daca te apuci sa studiezi biblia cu ideea ca ea e cuvantul lui dumnezeu atunci asta nu e studiu.

| EmaS a răspuns (pentru Aalexander):

Nu, zau?!

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Biblia e o incropeala de afirmatii,unele cu o forma, altele cu o alta forma, unele pozitive, altele negative, iar altele diferite total una fata de alta atunci cand se refera la unul si acelasi lucru (contradictie).

Asa si? daca dzeul in care crezi binecuvanteaza DOAR pe adeptii lui atunci cu celelalte creatii ale sale ce face? are o groapa de gunoi in care ii arunca? asa il descrieti voi in fiecare zi si cu fiecare gand si cu fiecare afirmatie pe care o faceti si o sustineti atat de vehement...

Afirmati ceva excluzand altceva, iar la dzeu nu exista excludere.
Daca intelegi.

| Lizzu a răspuns (pentru ImmaDucK):

Ok.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kalla):

Da, nu e vina lui dumnezeu, e vina noastra... -_-

| Aalexander explică (pentru sabrina103):

Da stiu, dumnezeu face un studiu de caz.

| milan9 a răspuns:

Pentru ca tot Dumnezeu a facut si libertatea miliardarilor la portile carora mor acei oameni zilnic... sad

| milan9 a răspuns:

Se spune ca ai datoria sa-i dai celui care se stinge de foame...
Si daca nu o faci, esti vinovat pentru moartea lui...

| Aalexander explică (pentru milan9):

Dumnezeu a facut un fel de promisiune la inceput? : " va dau libertate in veci, amin! "
Nu crezi c ar fi cazul sa intervina?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Normal, ce-i bun e de la God, ce-i rau este din vina noastra.