| AvalohAlyn a întrebat:

Pareri despre curentul filozofic si religios New Age? Ar fi o alternativa mai normala, logica si sanatoasa fata de crestinism si islamism.Ce parere aveti si despre vindecarea holistica?

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

S-ar parea ca inca n-ai incercat curentul gay. Si ei spun ca e normal si sanatos. Pe Elthon, l-ai pierdut, tocmai si-a pus pirostriile. Vezi prin ce curente mai haladui, ca pierzi variante castigatoare.

| anonimg a răspuns:

"Pareri despre curentul filozofic si religios New Age?" si "Ce parere aveti si despre vindecarea holistica?" Toate sunt de la Satana. Este adevarat ca Dumnezeu mai are oameni sinceri si in aceste religii; dar la vremea potrivita ii va scoate si-i va aduce in biserica Sa.
Studierea altor filozofii nu este doar pierdere de timp, ci mai grav: pierderea vietii vesnice. Cine crede ca se poate juca cu atractiile vrajmasului se inseala. Satana este mult mai inteligent decat toti oamenii la un loc. Pentru fiecare dintre noi are amagiri. Chiar si pentru acela care i se pare ca sta deoparte si priveste razboiul dintre bine si rau ca un spectator la teatru. Acela este deja amagit.

| AvalohAlyn explică (pentru anonimg):

Satana asta chiar exista? De ce? Ca sa incurce si sa supere lumea? De ce e ingaduit sa existe Satana? Nu crezi ca e cam din desene animate chestia cu Satana si puterile lui negre?

| anonimg a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, din nefericire el exista. Dumnezeu ne ocroteste de el; dar daca l-ar distruge pe loc, atunci nimeni nu i-ar mai sluji lui Dumnezeu din dragoste. Dumnezeu in schimb ne-a pus la dispozitie toate resursele pentru a fi biruitori in lupta cu acesta vrajmas al nostru si al lui Dumnezeu. Raul nu va exista la nesfarsit.
Trebuie sa marturisesc ca Satana este un inger puternic. El are experienta in a se ascunde in multe cai, in multe feluri, si pe multe planuri. Scopul lui este sa ii amageasca pe oameni si sa ii tina departe de Dumnezeu pana cand posibilitatea ca oamenii sa fie mantuiti sa nu mai existe, pentru ca acestia sa piarda mantuirea, viata vesnica. Pentru ca noi oamenii suntem fiinte libere, el nu ne poate forta -Dumnezeu nu-l lasa; dar ce poate face el este sa ne ispiteasca, sa ne amageasca in fel si chip. Vrajmasul ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi. La unii vine cu ispita sa creada ca el nu exista; pe altii ii induce in eroare cu gandul ca el exista, dar este inofensiv. El are amagiri pentru fiecare. (Nici pestii nu se pot prinde cu aceeasi momeala). De asemeni, el are putere sa faca minuni; unii par ca sunt vindecati in mod miraculos folosind metode mai putin 'ortodoxe' -ca sa ma exprim asa; altii sunt atrasi de el prin misticism, prin ocultism; altii -ca si tine- sunt atrasi de curentele filozofice, fei ele vechi sau noi, de miscarea new age, pentru ca au in ele ceva atragator; altora sunt atrasi de magie -si cati magicieni exista! Ei lucreaza cu puterea celui rau. Altii apeleaza la el ca sa vorbeasca cu mortii lor care le-au fost dragi, fara ca acestia sa isi de-a seama ca de fapt ei au vorbit cu ingeriii cei rai, ingeri care pot lua si forma, si vocea, si istoricul celor dragi cu foarte mare exactitate.
Multi si-l imagineaza cu coarne cu copite -asa cum il vedem pictat pe bisericile ortodoxe, si se intreaba: "Oare cum poate exista o asemenea fiinta?" Dar vrajmasul rade, pentru ca el nu este asa.
Biblia este cartea de capatai. Prin ea Dumnezeu ne invata cum sa ne ferim de amagirile acestui arhivrajmas. Dar cati alearga la Biblie si la Dumnezeu?

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Te sfatuiesc sa citesti de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Adevarul despre ingeri".