| heartslow a întrebat:

Pareri despre spiritualitate? Credeti ca exista un guvern secret care ne ghideaza din umbra? Este tot mai discutat subiectul, vreau sa stiu care este parerea voastra.

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Nu vad legatura dintre latura spirituala umana si guvernele care ne ghideaza din umbra...

| sabin89 a răspuns:

Si chiar daca exista, cineva trebuie sa ne ghideze si pe noi; altfel ar fi harababura.confused

| HideWhisper a răspuns (pentru sabin89):

Deja e harababura, suntem atat de bine condusi incat nu mai avem unele libertati, in fine, chestii

| thealchemist a răspuns:

Ce legatura are teoria conspiratiei cu spiritualitatea?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da este, dar mai tare decat acel guvern este pacatul care ne macina adica patima

| sublime89 a răspuns:

Mi-e greu sa cred. Sunt 7 miliarde de oameni in lume, impartiti in aproape 200 de tari independente. Eu nu stiu daca te referi aici doar la Romania, dar oricum. Acest "guvern secret" e inventat de om ca un fel de scuza, pe langa faptul ca ii place sa creada in senzational. Daca ii merge rau, atunci aia e cea mai buna explicatie: cei din umbra nu-l lasa. Si cu asta a scapat.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru sublime89):

Nu cred ca puteai sa zici mai bine de atat!

| suffarstar a răspuns:

Acel guvern secret nu exista,tensiunile existente intre state fac acest guvern imposibil.
Simbolic,acest guvern exista. Unii l-au numit spiritul lumii. Este o vointa puternica ce conduce omul spre distrugere. Cateva efecte ale acestei puteri sunt: globalizarea, sclavagismul modern, eliminarea valorilor morale si spirituale, introducerea conceptului ca omul este un simplu animal dezvoltat si ca nu se poate manifesta decat ca atare. Este Noua Ordine Mondiala, inevitabilul spre care ne indreptam, iluzia unei vieti moderne si fara de griji.

| Naяutσ a răspuns:

Da exista, dar acel ''guvern secret'' e religia, care ne controleaza ''la vedere''.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca exista, dar nu controleaza chiar tot dar lucreaza la asta, oricum o organizatie secreta tot exista, nu stim de ei dar mai exista si scurgeri de informatii majoritatea de pe net sunt miciuni.
Mai exista oamenii care cred ca suntem liberi, tot in jur e frumos, floricele, bla bla bla (majoritatea)!

| LuS[z] a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Nimeni nu te conduce. Faci ce vrei >liberul arbitru

| ksuper31 a răspuns:

Nu cred ca are rost sa mai explic...cred ca e a 5-a oara cand scriu despre asta.Te poti uita pe profilul meu, la raspunsurile mele.Am scris la cel putin doua intrebari pe scurt ce stiu.
Succes!
P.S: Daca este tot mai discutat, tot mai bine!

| HideWhisper a răspuns:

Da, clar exista o legatura, nu vreau sa intru in detalii eu te sfatuiesc sa crezi in Dumnezeu si de asemenea sa vezi documentare, e un pic aiurea sa intrebi asemenea lucruri pentru ca multi au parerile lor dar daca vei citi documentare iti vei forma singur o parere si in functie de ea vei actiuna ca atare, daca e sa ma intrebi pe mine, din cate stiu, da exista o legatura, dar nu are rost sa te sperii, atata timp cat crezi in Hristos, citesti Biblia si mergi la biserica, daca faci astea plus documentarele o sa iti cladesti o baza imensa, daca raspunsul meu nu ti se pare bun, te invit totusi sa asculti putin Cedry2k, Deliric1, Underman sau Aforic si daca stai sa analizezi putin melodiile lor mai ales pe cele ale lui Cedry2k, o sa stii mai multe despre acest subiect chiar mai mult decat e nevoie. Sper ca te-am ajutat...

| Freethinking a răspuns:

Dintotdeauna,omenirea a fost condusa de institutiile politico-religioase! Ideea e ca unele au fost si sunt secrete, si ascund foarte multe informatii ce nu se pot da turmei si tocmai prin acele,, informatii'' turma e tinuta in control si manipulare.Constantin cel,,mare'' si gașca lui a scos si bagat ceea ce au vrut ei in doctrina crestina. Ceea ce este oferit,,pe tavă''de institutiile crestine,in timpurile noastre,nu este altceva decat distorsiunile si aberatiile propagate de acel autointitulat,,sfant'', Costică, care si-a ucis propriul copil, si in acelasi timp ce propaga iudeo-crestinismul, ridica si statui de adorare lui Apollo!