| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Acuzatie de erezie din gura unui sectant - asta e tare
Sectă
Sectă este denumirea dată unui grup de persoane ce formează o comunitate religioasă, care s-a separat de biserica oficială[1] în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamă. De regulă, denumirea de sectă nu este acceptată de membrii grupării, care consideră că ei sunt singurii care dețin „adevărul".[2]
nu pot sa ma pronunt eu cine merge in rai si cine nu (astea sunt judecatile lui Dumnezeu), eu spun doar ca voi aici va inchinati satanei nu lui Dumnezeu.
hm ti se cam duce duhul blandetii omule, ai cam inceput sa judecipe altii
lasand gluma ai vazut vorbirea in limbi a penticostalilor cum fac ca satana in grup? esti in mare inselare ai grija de sufletul tau

Răspuns utilizator avertizat
| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Vai cata lipsa de rabdare si tact din partea unui fiu a lui Dumnezeu.
nici nu vreau sa te conving, e treaba ta si viata ta
dar nu am de gand sa te las sa otavesti cu minciuni si pe altii mai necunoscatori
ceea ce faceti voi aici am spus-o si o mai spun - e prozelitism de cea mai joasa speta

| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Dar vad ca pe tine nu te intereseaza nici un raspuns care e in contradictoriu cu ce zici tu, de ce ai deschis discutia atunci, ti se pare ca aici e televiziunea speranta si ca ta toti suntem spalati la creir ca sectantii?
daca esti in cautarea adavarului discuta accepta pareri pro si pareri contra, daca vrei sa-i imbrobodesti pe altii ia ti gandul.
poate in ortodoxie bajbaiai prin intuneric, nu din vina ortodoxiei, ci din vina ta, pentru ca erai ignorant, dar acum bajbai prin rahat (scuze am vrut sa prinzi ideea) si intuneric si nici nu mai poti gandi. acum ai pierdut libertatea sa alegi mergi saptamanal la sedinte de manipulare si indobitocire. lasa oamenii sa vorbeasca ca sa vada restul ca ce spui e bullshit

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ma veselesc cand vad caci Cuvantul lui Dumnezeu se indeplineste!

"Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. "

"Se vor scula hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor face semne şi minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleşi.
Dar voi luaţi seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate."

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei.
Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate. "

La final, terminand cu cuvintele Judecatii : "Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea. "

Răspuns utilizator avertizat