| SilentRain a întrebat:

Pe ce va bazați dragi creștini când cititi biblia?
De unde știți cu precizie ca este cuvântul lui Dumnezeu?
Acesta carte a fost scris de diverse persoane în decursul anilor, aveți încredere totala ca ea nu este modificata
https://www.shtiu.ro/cine-a-scris-biblia-3271.html/amp

83 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sa-mi aduc popcorn, sa vedem cine-i mai rasarit dintre fanaticii TPU rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Analfabet care scrie, ori Zelotul nu avea minte cand aducea acea afirmatie ori tu ca o crezi

| sanboss a răspuns:

Pe credinta, atunci cand o citesti si o vezi prin credinta sunt niste invataturi extraordinar de frumoase pentru suflet. Tot odata Biblia daca nu ar fi adevarata nu ar fi atatia care al lupta impotriva ei. Adica ce rost are sa lupti impotriva unui Dumnzeu care nu exista, intr-o Biblie care este doar o simpla carte.

Oameni respectivi sunt sub infulenta satanica desi nu isi dau seama pentru ca diavolul e siret.

Deci CREDINTA in al 2lea rand - transforma oameni din rai in buni ( are putere ). 3lea rand ofera speranta, siguranta, mantuire, calauzire. Ar fi mult de vb pe tema asta.

Are 40sau peste 40 SCRIITORI. dar fi atent... Daca eu iti dictez ceva tie tu esti autorul sau scriitorul? scriitorul clar. Deci daca Biblia a fost scrisa de 40+ persoane autorul ei este DUHUL SFANT, insuflata de el. Oameni care au scris-o nu sunt decat instrumente de scris in mana lui Dzeu

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In ai dreptate, acum explica cum un analfabet poate sa scrie. Surprindema maestre,
Asa ai zis ca scrie in Zelotul si Epoca intunecata... ca majoritatea erau analfabeti... acum stiientific explica si mie cum scriau oameni aia big grin tu nu vezi ca iti dai singur cu piatra in cap?

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai spus ca majoritatea scriitorilor erau analfabeti I N T R E B A R E : Cum scriau daca nu cunosteau literele? aaa desenau inteleg

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adu si mie una. Urmeaza alt scandal. Sufletul petrecerii este Celcestie tot. Inca nu a aparut dar il asteptam. O sa se incinga atmosfera.

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns:

Tu nu stii cum e sa-ti apara 99 de notificari pe TPU, asa-i? rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Google agrammatoi. Îți spun dinainte că înseamnă analfabeți.

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Biblia (din limba greacă βιβλίον, plural βιβλίa - cărți) se referă la Scripturile sacre din iudaism și creștinism. Scrierile din Biblia ebraică sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise într-un interval de timp de circa 1000 de ani (Noul Testament este o chestiune separată). Istoricii Bibliei consideră că ceea ce creștinii numesc Vechiul Testament este rezultatul activității a circa 100-150 scriitori diferiți, provenind din cărturarii aflați în serviciul conducătorilor politici și clericali din regatele Israelului și Iudeei antice. Cărțile acestea au fost adunate în secolele I-II d.Hr. pentru a forma prima Biblie ebraică, Tanach sau Hamikrá iar mai târziu, cu adăugirea Evangheliilor și a unor cărți suplimentare, Biblia creștină, sau Sfânta Scriptură, care conține atât Vechiul Testament (cunoscut, în general sub denumirea de „text ebraic"), cât și Noul Testament (cunoscut în general, sub denumirea de „text grec", datorită limbii în care a căpătat caracter public și notorietate). Biblia este cea mai răspândită carte din lume, fiind tradusă acum în circa 1.800 de limbi.

Data cea mai timpurie la care a început scrierea Bibliei ar putea fi 922 î.Hr., conform lui Richard Elliott Friedman. Cele mai vechi manuscrise ale Bibliei sunt sulurile de argint, ele datează din 587-586 î.Hr. și sunt scrise în paleo-ebraică. Scrierea Noului Testament s-a încheiat în jur de 120 d.Hr. Modificarea sa a continuat până la Comma Johanneum, adăugată în 1522 d.Hr. La origini a avut cincisprezece sau șaisprezece autori.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

„Dată fiind iuțeala cu care se răspândea creștinismul, e lesne de imaginat și repeziciunea cu care manuscrisele autografe erau copiate în zeci și sute de exemplare pentru aria, din ce în ce mai largă, a comunităților creștine. Așa se explică faptul că o bună parte din ele au înfruntat secolele și că până în zilele noastre au ajuns nu mai puțin de 2500 de manuscrise, dintre care 167 cuprind Noul Testament în întregime. Desigur, originalele nu ni s‘au păstrat, dar codici precum Sinaiticus (sec. IV), Vaticanus (sec. IV), Alexandrinus (sec. V), Parisiensis (sec. V), Freesianus (secolele IV-V), ca să cităm doar pe cele mai importante, se constituie în tot atâtea mărturii asupra vechimii textelor noutestamentare. De aici, și imensele posibilități ale filologilor biblici de a alcătui ediții critice tot mai bune și mai utile, pe care le pun la îndemâna traducătorilor. Evoluția acestor ediții, pe de-o parte, și evoluția fiecărei limbi naționale, pe de alta, sunt principalele rațiuni pentru care Biblia se cere tradusă – sau cel puțin revizuită – periodic, spre folosul și desfătarea cititorilor ei."
—Bartolomeu Anania, Biblia, 2001

Anania chiar a recunoscut ca Biblia contine greseli, altfel n-ar fi nevoie de editii critice din ce in ce mai bune ale textului grec. Asta spune el: ca textul "original" a Bibliei evolueaza de la editie la editie. Adica textul dupa care se traduce Noul Testament e in schimbare. Asta e: nicio biserica nu are "originalele" Bibliei, s-au pierdut de mult si insusi conceptul de originale ale Bibliei e problematic. Tot ce avem sunt manuscrise care contin greseli. De unde stim ca ele contin greseli? Pentru ca nu exista doua manuscrise identice.

| sanboss a răspuns (pentru doctorandus):

Fi mai explicit citesc pe litere

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nemessys):

Inca nu mi-am revenit psihic din cauza fanaticului aluia rolling on the floor
Ma-ntreb daca asta se roaga la fiecare fix de ora laughing laughing

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Gugălește (adică scrie pe Google) cuvântul "agrammatoi". Să vezi că-n Biblie scrie că apostolii Petru și Ioan erau analfabeți.

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nenea revino pe TERRA... Deci oricine ar fi scris-o, e foarte clar ca este doar scriitor NU SI AUTOR... AUTORUL E DUHUL SFANT. ASTA ZICE BIBLIA

| sanboss a răspuns (pentru doctorandus):

Ai suport biblic ca petru si ioan erau analfabeti?

| Nemessys a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cum iti permiti sa comentezi de el din moment ce tu nu ai citit din biblie? Pacatosule.

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Cuvântul grecesc "agrammatoi" este pentru traducătorii Bibliei ca un cui înfipt în talpă. Dacă-l cauți pe Google scrie sigur la ce verset apare.

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Deci Duhul Sfânt a scris (sau a dictat) că Petru și Ioan erau analfabeți, bravo!

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru doctorandus):

Nu frt nu ai inteles nimic. Duhul sfant este cel care a insipirat INTREAGA BIBLIE... Biblia nu afirma ca petru si ioan ar analfabeti,,, este doar parerea ta sau a altora... ne blblica

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Duhul sfant este autoril ceilalti sun scriitori... Nu stiu cum voi ati ajuns la concluzia ca Ioan si petru erau analfabeti.

In apocalipsa arata clar IOAN stia scrie... INGERULUI BISERICI DIN EFES SCRIEI. si celorlalte biserici la fel

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Deci Diavolu' a băgat cuvântul agrammatoi în textul Noului Testament?