| horansgang a întrebat:

Pe voi ce v-a făcut să credeţi în Dumnezeu? Vreau argumente.

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Provenienta, un creier cu oasele si muschii care produc miscare nu a aparut din nisip iar El e responsabil de crearea omului ne tragem de la cativa indivizi produsi de el apoi rasa sa extins asa cum urmeaza sa dispara la un moment dat.

| horansgang explică (pentru mgtow):

Bună exprimare.

| sublime89 a răspuns (pentru mgtow):

Pai cum asa? Chiar biblia ne spune ca d-zeu a creat omul din pamant, poate chiar nisip.
"Ne tragem de la cativa indivizi produsi de el". Sa inteleg ca esti crestin dar nu crezi in adam si eva? Cum adica "cativa indivizi"? Si cum ramane cu evolutia? Cum ramane cu toate fosilele de hominizi? Cum ramane cu asemanarea genetica dintre noi si celelalte primate? Sa ignoram toate acele dovezi doar de dragul credintei in acest prieten imaginar?

| OsOcAr a răspuns (pentru sublime89):

Nu nu ignora fosilele dar ea mai cauta informatii despre acestea oase
1. Darwin a aratat fosile facute artificial ca ele nu aveau suficient fosfor ca sa fie de mii de ani ci era de sute
2.Primii oameni aveau la 12 metri (ei traiau odata cu dinozaurii apoi au facut evolutie)au fost gasite fosile de om(piciorul) care avea 4 metri
3.Chiar si savantii nu exclud faptul ca suntem facuti de creator

| sublime89 a răspuns (pentru OsOcAr):

Mersi, n-am mai auzit niste aberatii atat de mari niciodata.

NOname
| NOname a răspuns:

Nimic. Încă nu am dat de vreo dovadă sau de vreun argument care să merite atenţie şi să contrabalanseze dovezile şi contraargumentele ştiinţifice. Toate-s nişte speculaţii şi puerilităţi - rodul imaginaţiei, necunoaşterii, subiectivităţii, naivităţii, fricii şi autosugestiei.

| horansgang explică (pentru NOname):

Ai putea să faci argumente ca acestea dacă un credincios ţi-ar cere socoteală? (scuze, doar că îţi iubesc răspunsurile şi chiar vreau să ştiu idek)

| NOname a răspuns (pentru horansgang):

Scuze, dar nu înţeleg ce exact vrei să întrebi/insinuezi.
Nu îmi ascund părerile legate de acest subiect nici faţă de necredincioşi, nici faţă de credincioşi. Mi le asum fără probleme. Poţi să-mi urmăreşti răspunsurile. : )

| danay72 a răspuns:

Studiu profund al Bibliei si creatia.

| sublime89 a răspuns:

Nu m-a facut nimic sa cred in el. De fapt, toate dovezile pe care le-am gasit m-au facut sa nu cred in el.

| PedoBarbie a răspuns:

Pe mine nu m-a făcut nimic să cred în el. Nu cred.

| Radu284 a răspuns:

1. Nu cred ca exista vreo explicatie logica si coerenta pentru aparitia vietii. Adica, pana si cea mai putin complexa forma de viata are cateva sute de proteine, iar proteinele nu se gasesc in natura (cu exceptia celor create de alte forme de viata). Sansele ca o proteina sa se creeze asa, din aminoacizi, sunt aproape nule. Sanele ca zeci de proteine sa se creeze in acelasi loc sunt atata de mici incat nici nu merita calculate.
2. Nu vad cum universul ar fi putut porni din nimic, fara nici o cauza. Orice lucru care incepe are o cauza.
3. Exista foarte multe indicii bine documentate care atesta diferite fenomene, cum ar fi reincarnarea, telepatia, experiente de moarte clinica, and so on. Desi astea nu conduc neaparat la ideea de dumnezeu, conduc la ideea ca avem un suflet independent de corp.

| godge a răspuns (pentru Radu284):

1,2Tot ce ai zis tu a fost in gen "daca dzeu nu atunici cine..." Nu tot ce pare ciudat trebuie pus pe seamana unui (dumne)zeu
3 Despre ce indicii vorbesti? Sunt ele stiintifice sau pseudostiintifice?

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

Pai da, cine? Mie mi se pare clar ca exista o inteligenta in spatele unor lucruri atat de complexe. Oricum, intrebarea era ce ne-a facut sa credem, nu cum ii putem face pe altii sa creada. Pe mine asta m-a facut sa cred, dar nu ma astept sa faca pe un ateu sa creada.

3. Indicii foarte stiintifice. Daca stii engleza si ai chef sa urmaresti niste documentare pe youtube, sau sa cumperi si sa citesti niste carti, let me know.

| godge a răspuns (pentru Radu284):

Putea fi orice alt zeu al oricarei alte religii.Cum putea fi Dzeu putea fi si Allah, Budha, Shiva, Mithra, Krisha, etc.

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

Umm, ce te face sa crezi ca "Dumnezeu" se aplica unei singure religii? Nu e ca si cumc restinismul ar avea un trademark pe conceptul de creator.

| godge a răspuns (pentru Radu284):

Ce? Pai crestinismul nu il asocieaza pe Dumnezeu cu alte personaje biblice gen Iisus, Adam Eva, etc.Asta nu ar fi un trademark?

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

Nu, pentru ca Dumnezeu este un nume generic.

| godge a răspuns (pentru Radu284):

Aaa,deci ceva gen existenta unui dumnezeu nu il exclude pe altul.
Bine, dar tot nu cred ca ceva ce pare mai ciudat trebuie pus pe seama lui Dumnezeu pentru ca acest lucru dauneaza si stiintei si religiei.
Stiintei ca oamenii accepta mai greu explicatia stiinitifica si religiei ca cei care vor accepta explicatia stiintifica vor respinge religia.

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

Acum nu stiu daca exista mai mult de un dumnezeu real, dar ce voiam sa zic este ca nu cred ca dumnezeul real este cel din viziunea crestina.

Anyway, aici nu e vorba de ceva ciudat. E vorba de ceva imposibil sa se intample 'by chance'.

| godge a răspuns (pentru Radu284):

Nimic n-a fost 'by chance' a fost intamplare, selectie, procese naturale si foarte multa materie si timp

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

A, nu a fost "by chance" a fost intampalre happy Da, si procese naturale. BTW, ce fel de selectie a fost?

| godge a răspuns (pentru Radu284):

Selectia a fost aplicata de catre mediul inconjurator.

| Radu284 a răspuns (pentru godge):

Umm, selectie a ce?

| Alphawolf a răspuns:

Argumente sau dovezi nu exista in favoarea lui, exista doar slabiciuni.

| drogh a răspuns:

Faptul ca mama a scapat de toate durerile de varice si ca acum poate sa mearga. Sigur e o minune de la Dumnezeu...

| andrei1237 a răspuns:

A creat lumea si pentru mine este de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunea. Am fost ateu peste 30 de ani; nimic, nicio dovada nu m-ar fi facut sa cred. Eram ateu militant si anti-crestin. Blacker (fan black-metal).
Dar viata m-a smerit prin necazuri. Si atunci am cautat un ajutor macar sufletesc in alta parte.
"Doamne, daca existi, ajuta-ma sa cred in Tine!"
A fost foarte greu ca un ateu sa-si lase mandria la o parte si sa spuna o rugaciune, d-aia mi-a luat atat timp ca sa cred.
Omul nu poate cu mandria lui si cu stiinta lui failibila si limitata sa creada in Ceva nelimitat si care-l depaseste, de aceea singura cale de a crede in el e renuntarea la mandrie si acceptarea faptului ca suntem limitati, ca nu putem sa excludem existenta a ceea ce nu putem cunoaste.
Deci, credinta nu e rationala, e un dar de la Dumnezeu, ca si mantuirea sufletului. Bineinteles ca si noi trebuie sa facem ceva, sa ne manifestam interesul, sa ne rugam, macar, sa depunem un efort ceva, fiindca fara fapte, credinta e moarta.

| ksuper31 a răspuns:

Ironic,dar raul m-a facut sa cred in bine.

| Bøøgey a răspuns:

Cei care nu cred n-au voie sa raspunda?

| horansgang explică (pentru Bøøgey):

Desigur că au voie. exprimă-te.

| Bøøgey a răspuns (pentru horansgang):

N-am zis ca nu cred. N-am zis nici ca cred.

| horansgang explică (pentru Bøøgey):

Okay, m-ai făcut confunză.

| Bøøgey a răspuns (pentru horansgang):

Agnostic.

| MDenisee a răspuns:

Nimic, deoarece nu cred devilbatting eyelashes

| ZambetDeGheata a răspuns:

Nu exista ceva ce te face sa crezi in Dumnezeu. Eu pur si simplu stiu ca exista si nici o secunda in cei 17 ani ai mei nu mam indoit de asta. De ce sa nu crezi? Faci rau cuiva daca crezi? Iti faci tie rau daca crezi ca acolo undeva cineva nu te va lasa niciodata sa fii singur? Eu nu vad nici un rau in asta

| horansgang explică (pentru ZambetDeGheata):

Nici eu. de asta am pus întrebarea; voiam să văd ce e în mintea celorlanţi. e frumos.

| Solovey a răspuns:

Focul de la Ierusalim care nu frige.