| Astrid47 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Daca da de ce? Daca nu de ce? Vreau argumente plauzibile.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este un titlu si este echivalent cu zeul suprem al lumii! Deci orice divinitate ar reprezenta creatorul va avea acelasi titlu! Acum depinde de religii care ii dau diferite nume..Allah sau Yahwe.

41 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cârtitele sunt convinse ca lumina nu exista.De ce?
Sunt oarbe.
Exista si anumite specii care disting lumina de intuneric.
Ele sunt numite crestinopate.

| Astrid47 explică (pentru Angel0):

Interesanta transpunerea.

| RAY a răspuns:

Nu,din nimic nu cred ca o aparut un creator indiferent daca e teist,deist,panteist,politesit etc

care din nimic a creat miliarde de stele din absolut nimic asa ca prin magie,credinta nu cere dovezi sau indoiala, de fapt indoiala=iad vesnic

gandeste rational, indoieste de toate, nu inceta sa isi pui intrebari, cancerul religiei e ca opreste omul din a isi pune intrebari

| Liviu a răspuns:

Dumnezeu e ateu. laughing

| martzian a răspuns:

Nu stiu ce numesti tu argumente plauzibile. Este evident ca cele stiintifice sunt motiv de polemici inutile, aici. Multi s-au suparat pe mine atunci cand le-am pus pe masa astfel de evidente. Iti voi relata, pe scurt, propria-mi experienta. Consider ca viata mea -observarea ei- este un motiv plauzibil. Nu ma supar daca vei spune ca este un caz izolat, desi experienta mea arata ca sunt multi altii care au trecut pe acolo.

Mai intai am fost un tanar ca toti ceilalti, doar ca dintr-o familie disfunctionala. Am invatat acasa ca a fi barbat inseamna agresivitate, alcool si control. Cel mai rau lucru a fost ca am invatat egoismul...

Mi-am pus de mic intrebari existentiale. Abonamentul la biblioteca de cartier nu imi era suficient. Doar dupa ce m-am imprietenit cu bibliotecara, o batrana careia ii placea sa povesteasca despre anii in care l-a cunoscut pe Cioran, am putut lua mai multe carti odata si niciodata nu m-am intors cu ele necitite - de la coperti pana la ultima pagina. Mi-am pastrat obiceiul de a citi, desi nu mai am atat de mult timp ca in adolescenta. Nu pot sa va spun cat am citit. Pot doar sa va asigur ca pana la punctul in care mi s-a atras atentia ca exagerez.

In tinerete am jucat un rol dublu. Inlauntrul meu si acasa eram baiatul cuminte de altadata. Continuam sa citesc, sa studiez, sa scriu versuri. Printre prieteni eram ceea ce se numea pe atunci un smecher, baiat de cartier. Am invatat sa beau, sa fumez, sa umblu noaptea prin localuri rau famate – sa ma descurc. Nimic nu m-a implinit din multele lucruri pe care voi le stiti si mie nu imi place sa le redau.

Nu o voi lungi. Dumnezeu a fost ultima mea sansa. De doua ori am fost la un pas de a pune in aplicare planul de a renunta la viata. M-am temut doar de ceea ce este "dupa". M-am rugat cu sinceritate prima oara intr-o noapte, beat si cu doua tigari in gura. De atunci, chiar din secunda aia, viata mea nu a mai fost la fel. Eu sunt omul care mereu a cerut dovezi pentru existenta lui Dumnezeu si cel care a stiut sa faca misto mai mult decat voi toti laolalta. Poate ca tocmai de aceea imi vine sa urlu cand vad ca va lasati prostiti. Nu am primit nici o dovada mai buna decat propria experienta. Pana acolo am facut multe greseli pe care le regret si acum. Nimeni nu m-a manipulat, nici nu am luat-o razna, ca sa devin crestin. Multele evaluari psihologice pe care le-am trecut (datorita specificului slujbei) va pot sta marturie. Am descoperit, prin experienta, ca Dumnezeu exista. Credinta mea nu este nici in inorogul fermecat, nici in elefantelul roz, ci intr-un Dumnezeu atotputernic, sfant, iubitor, dar in egala masura drept. Este o credinta rationala si fara extreme, care indeamna la echilibru. Oamenii care vad doar imaginile crunte ale VT nu inteleg adevarata dimensiune a pacatului, grozavia lui. Iar cei care vad doar bunatatea lui Dumnezeu si traiesc dupa cum ii taie capul – ca, nah, faptul ca s-au nascut intr-o familie crestina le-ar garanta ceva, poate – nu au inteles sfintenia lui Dumnezeu. Experienta asta nu va ofera o experienta extatica – desi va umple inima de bucurie – ci oportunitatea unei relatii, care va ofera siguranta, pace si suficiente motive ca sa traiti fara teama.

Dintr-un golan si un paria, un boem fara perspectiva, am ajuns, prin practicarea unei relatii cu Cel pe care multi de aici il injura si il numesc imaginar si prin faptul ca m-am bazat pe principiile Lui sanatoase, pana la o pozitie sociala si profesionala superioara oricui din familia extinsa. Sunt cunoscut ca un om echilibrat si sanatos la cap. Cei dragi inca se mira de schimbare, desi au trecut atatia ani. Sotia mea este prima femeie de care am cunostinta (in propria familie) care este fericita cu sotul ei, singura care nu a vazut mana lui ridicata decat pentru mangaiere. Asta ar trebui sa va spuna ceva, la fel si faptul ca cei mai multi dintre ei vin la noi pentru sfaturi.

Peste ani, lucrurile au inceput sa faca sens tot mai mult. Fiecare zi imi ofera noi perspective, noi dovezi ale existentei si implicarii Lui Dumnezeu in viata mea. Nu ma intereseaza ca poate sunt numit naiv sau ipocrit Fiecare crede ce vrea. Daca intamplarea si naivitatea asta te ajuta sa fii atat de implinit, inseamna ca hazardul are un nou inteles. Am ajuns in pozitia de a-i ajuta pe altii (am lucrat multi ani cu persoanele dependente si cu cele fara adapost, cu copiii orfani sau in comunitati marginalizate social pe care poate le-ati vazut doar foarte rar, la televizor). Am facut consiliere de cuplu inca inainte de a ma casatori, salvand familii - nu prin propriile puteri ci bazandu-ma pe principiile sanatoase invatate din Biblie. Nu mai eram eu sugativa in nevoie, ci cel capabil sa ofere ajutor. Am vazut oameni ridicandu-se din mocirla, cu vieti mult mai tulburate decat am avut-o eu. Daca specialistii nu i-au putut ajuta, ar fi culmea ca totul sa fie o coincidenta si una atat de raspandita.

Da, cred in Dumnezeu. Nu pot sa va demonstrez "stiintific" lucrul acesta. Nu poti avea pretentia sa masori visele cu metrul - la fel nu poti folosi mijloacele fizice pentru a patrunde tainele unui Dumnezeu transcendent. Vestea buna este ca Dumnezeu este si imanent. Nimic nu se compara cu sentimentul pe care il ai atunci cand ti-ai pus increderea in El. Am invatat si ca stiinta nu ne ofera alternative la El (cum i-ai putea demonstra stiintific unui prunc ca barza este cea care aduce copiii?), si ca cine este deschis si sincer la AMBELE perspective va afla adevarul, mai devreme sau mai tarziu. Nu cu naivitate si ignoranta, ci doar cu sinceritate. "Cine cauta, gaseste".

| Astrid47 explică (pentru martzian):

Multumesc mult pentru raspuns! Pe mine ma determina multe sa cred ca nu exista insa sper ca o sa-l gasesc si eu pe Dumnezeu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru martzian):

Minunat! printre ateii astia de aici ma bucur ca mai sunt si oameni ca tine! de curiozitate: esti cumva din Galati?

| Astrid47 explică (pentru RuxandraBianca):

Daca mie imi adresezi intrebarea da, sunt din Galati.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu. Primul şi cel mai simplu argument este că din nimic nu apare nimic. Când nu există nicio forţă nu va exista niciun efect, asta o spun legile fizice. Dacă nu ar fi existat Cineva puternic, nu ar fi existat nici Universul, nici noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred deoarece ceva nu poate aparea niciodata din vid! In cazul acesta aparitia universului. Existenta unui creator mi se pare mai plauzibila!

| Astrid47 explică (pentru anonim_4396):

UNUI CREATOR - Asta nu se poate referi in special la Dumnezeu si si la alte DIVINITATI!

| Astrid47 explică (pentru anonim_4396):

Bun asa.Argumentul asta m-a multumit.

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care creator bre? poate in capul tau e unul in realitate creatorul tau sunt mamica si cu taticu...sau prietenul lui taticu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Foarte frumos! I-ai raspuns la intrebare omului sau cauti sa imi raspunzi mie intr-un mod complet inutil? Raspunsul tau este irelevant pentru aceasta intrebare!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Realmente, tot timpul ceva apare din nimic, se numesc particule virtuale si reprezinta principalul motiv pentru care nu poate exista un vid perfect, decat teoretic. Apoi intregul model cuantic functioneaza pe principiul corpuscular, asa ca nu vom folosi linii de camp cum se obisnuieste in fizica clasica, ci particule virtuale.
Werner Heisenberg, fizician german si una din sclipitoarele minti ale fizicii cuantice postuleaza ca impulsul unei particule este invers proportional cu pozitia sa. Matematic: Variatia pozitiei inmultita cu variatia impulsului este mai mare sau egal cu constanta lui Plank impartita la 2 pi, totul impartit la pi.
XP≥h/2pi/2
Cele patru forte fundamentale sunt explicate de mecanica cuantica folosind modelul corpuscular, si pana in prezent s-au descoperit trei tipuri de particule virtuale corespunzatoare Electromagnetismului, Fortei nucleare tari si slabe. Vorbim de un fapt stiintific, nu de o teorie consacrata a stiintei.

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta dupa parerea ta proasta, raspunsul meu e bazat pe ratiune si realitate pe dovezi palpabile, al tau il citesti intr o carte, parddon mai mult la ora actuala sunt peste 2400 de religii pe pamant, daca nu ti a placut asta e teapa ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu ma intereseaza cate religii sunt pe pamant! Dupa cum ai observat raspunsul meu nu face referire la asa ceva! Dovezi palpabile? Aoleo? Asta iti cere si utilizatorul in intrebare dar tu doar zici ca sunt nu zici care sunt! Biblia sau Coranul pot sa fie o minciuna! (daca te referi la aceste carti) sa stii ca nici la ele nu am facut referire! Daca ai cu ce sa imi contrazici raspunsul ok! Dar vad ca deviezi cam mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Aceste particule virtuale cum le zici tu reprezinta ceva! Deci nu putem sa zicem ca este "nimic"! Daca nu poate exista un vid perfect presupun ca tot exista ceva in acesta! Deci ce exista in aceta trebuie sa aiba o provenienta. Tot trebuie sa aiba o provenienta chiar si particulele alea!

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca tu sustii ca este un Creator fara nici cea mai mica dovada si daca te iau la puricat tot in religii o sa dai si o sa zici ca creatorul e bun si dracu e rau dar cand cineva creeaza totul inseamna ca si el e rau si are toate atributele negative iar daca nu dai in religii tot nu poti sa dovedesti ca cineva a creat ceva pentru ca in 2014 NASA o sa trimita satelitul LISA in spatiu care o sa incerce sa ne arate ca de fapt noi traim in multiversuri, pana la urma asa si e ca stai si te intrebi dar inainte de BIG BANG ce era?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu ai cum sa dovedesti existenta sau inexitenta unui Creator! Am adus un argument! Vad ca tu nu aduci nici unul! Doar vrei sa te contrazici cu mine!

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care a fost acel argument, daca nu ai cum sa dovedesti, e cumva stiintific sau luat din capul tau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Acel argument l-am spus mai sus! Este unul logic! Stiinta cum am spus nu poate demonstra nimic facand referire la divinitate! A demonstra inseamna sa aduci dovezi! O asemenea dovada este irealizabila!

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci prin ce ai spus divinitatea nu are cum exista daca dovezile sunt irealizabile, imi place logica ta!

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Http://www.tpu.ro/......gi-cat-si/

Daca vrei desigur, ti-ar placea sa-mi acorzi un raspuns? :)

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu, e zeul principal in crestinism, nu e nici un zeu suprem

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au nici-o orgigine, putem intelege corect fenomenul prin analogia cu "0"
0 poate fi scris ca 1-1. Tot asa "nimicul" poate insemna materie+antimaterie, deoarece stim ca materia si antimateria se anuleaza reciproc.
Eu vorbesc de fizica actuala tu-mi vorbesti de presupuneri pseudostiintifice pe care le debitezi pe moment, fara a a vea nici-o pregatire in domeniu.
Si nu, particulele nu "este" nimic, ca sa te citez, eu am spus originea lor este "nimicul".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Ba da! Nu ai logica de loc! Ai capul din lemn? Daca nu dovedesti un fapt nu inseamna ca nu este real! Asa putem spune ca stiinta nu poate dovedi inexistenta lui dumnezeu deci acesta ecista dupa logica ta de cimpanzeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ba da! Nu numai in crestinism! Nu ai inteles deloc ce am vrut sa spun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Deci e imposibil! Este ceva prostesc ce incerci sa imi spui! Ce imi spui tu nu are nici macar o legatura cu aparitia a ceva din nimic ci aparitia nimicului din materie si anti materie deci ceva! Poti sa ai cate cunostinte vrei dar daca stam prost cu logica!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles nimic. Mai bine inveti niste notiuni de baza in ceea ce priveste fizica cuantica. Regulamentul TPU nu ma obliga sa-mi bat capul cu toti obscurantistii sitului.
Discutie terminata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Sunt de acord este inutil sa ma contrazic cu cineva care aduce tot felul de notiuni care puse cap la cap du demonstreaza nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Astrid47):

Dumnezeu este un titlu si este echivalent cu zeul suprem al lumii! Deci orice divinitate ar reprezenta creatorul va avea acelasi titlu! Acum depinde de religii care ii dau diferite nume..Allah sau Yahwe.

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns:

Dumnezeu exista! este Creatorul nostru si ma intristez cand vad ca exista oameni ca tine fara educatie in ceea ce-L priveste pe Dumezeu. daca vrei argumente plauzibile citeste Biblia...dar stai ti-e sila sa faci asta si exista si lipsa se interes... Dumnezeu nu e doar o divinitate, e singura divinitate si a facut tot ce exista(Dumnezeu, Isus si Duhul Sfant sunt trei care alcatuiesc unul singur)si nu e doar exista, nu exista, si daca da ce daca. moartea e un pas spre nemurire iar daca nu iti vei petrce viata alaturi de Domnul vei sfarsi in iad, dar daca vei face voia lui Dumnezeu pe pamant vei merge in rai unde vei fi cu El o vesnicie.iar, ca sa iti raspund la intrebare : da, cred ca exista Dumnezeu! acum ti-as fi zis mai multe dar sunt prea multe de zis, iar maine am scoala.

| RAY a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Inteligento 97 la suta din savanti care au primit premiul nobel dupa tine sunt oamenii fara educatie

| ddanaraluca a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca vad cum lucreaza la viata mea in fiecare zi!

| traiescdeciexist a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu sau in oricare alta divinitate. Crestini spun ca nimic nu se putea sa apara din nimic ca la mijloc e un creator, dar acel creator din ce a aparut? Am mai multe motive dar fac un rezumat: '' Nu exista dovezi, nu cred!''

| simplu0 a răspuns:

Ca sa le raspund si celor carora nu cred in Dumnezeu :
Cum se intampla minuni in lumea asta (si ma refer la cele in care un om de la care se asteapta sa moara isi revine subit)?
Cine ne-a creat?
Cum se petrece succesiunea zilelor si a noptilor?
Cum primavara, vara, toamna si iarna incep la o data stabilita care se respecta?
Si sunt MULTE altele.Cei care nu cred ii rog sa-mi dea o explicatie logica la una din intrebarile de mai sus.
SI mai spun ceva.Proverbul "Crede si nu cerceta" este bazat pe ceva.Doar crede si viata va fi mult mai buna. Cerceteaza si nu o sa poti dormi nopti in sir de ceea ce te macina cand vrei sa gasesti acel "ceva".

| Dvxy97rulov a răspuns:

Eu nu cred. Am crezut mult timp, insa pe parcurs am tinut sa nu ma blochez pe lucruri spuse de altii si nedovedite, incercand sa caut alte raspunsuri la intrebarile care aveau deja raspunsuri putin plauzibile.

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Da,cred! Şi ştii de ce? Pentru că există! Noi suntem creaţia Lui şi poate face ce vrea cu noi!

| GabriellaHasan a răspuns:

Nu l-am vazut, dar pot spune ca daca nu ar exista o energie ma gandesc ca tot ce exista in prezent nu ar fi putut sa existe fara o baza. Baza fiind aceasta energie, numita de omenire Zeu. Dumnezeu.