| INTERMED1 a întrebat:

Credeti in existanta lui Dumnezeu / Lucifer? Daca DA argumente daca NU argumente! big grin

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nimeni nu este obligat sa aduca argumente pentru o afirmatie pe care nu a facut-o.
Logica te obliga sa aduci argumente numai cand faci o afirmatie si nu ai adus deja dovezi, asta pentru a nu comite erori logice de argumentare.
In ceea ce priveste credinta si necredinta, asertiunea: "Dumnezeu exista/nu exista." nu este tot una cu asertiunea: "Eu cred ca Dumnezeu exista/nu exista."

| Narcis2007 a răspuns:

Nu pentru ca argumente

| KhludCiprian a răspuns:

Se poate argumenta ca Dumnezeu nu exista.

Dar argumentul e ca nu se face o demonstrare absoluta. Deci sa explic: Dumnezeu nu exista deoarece:
- inainte de toate ca e definit in mod absurd/contradictoriu. Daca ar exista un zeu, unul dintre primii zei ce trebuie sa il tai de pe lista e Iehova (zeul lui Avram) deoarece are multe atribute contradictorii
- daca redefinim conceptul de Dumnezeu mai slab (excluzand ca au sa fie crestini ce n-au sa accepte ca zeul lor n-ar fi omnipotent), trebuie sa acceptam ca acel zeu nu a facut universul si a intervenit intr-un mod minimal in univers, practic neobservabil. Deci daca cineva isi defineste asa zeul (deja e foarte slab ce deja multi credinciosi nu l-ar mai numi Dumnezeu, ci poate un zeu panteist)
- in etapa a treia, ce cred ca e cel mai important, e sa vedem ce putem zice despre acel zeu: are multe atribute, dar daca le eliminam pe cele ce l-ar face contradictoriu, l-ar face pe acel zeu conform majoritatii omenirii ce a urmarit cate ceva despre Africa, America de Sud, China sau India ca acel zeu (presupunand ca exista) nu e improbabil dar e in cel mai bun caz cineva ce fie pare ca n-are nici un plan, fie e chiar malitios.

Si aici sunt eu cel putin ca agnostic/ateu: daca cineva cauta sa defineasca cat mai larg zeul sau personal, e usor sa vad ca abereaza, fara sa caut nici o pagina cu surse de ce ceea ce zice acea persoana e adevarat, iar daca vine cu foarte putine, probabil ca nu il face suficient de important cat sa merite sa aruncam cu bani in catedrale.

Daca nu intelegi esenta argumentului, ti-o parafrazes asa. Fara sa te cunosc, ca esti invizibil (la fel cum e teoretic Dumnezeu) eu zic ca esti barbat, ai 16 ani, esti brunet, ai ochi albastri, esti musculos, porti ochelari, parintii ti-au promis deja un Mercedes ultimul tip la finalul liceului. Tu daca te cunosti, sau oricine ce nu ma cunoaste dar te cunoaste (sau crede ca te cunoaste) si zice: tu esti blonda, cu ochii verzi, esti femeie, si nimeni nu iti promite nici un Mercedes, dar probabil ca iti va da o bicicleta la finalul liceului, face ca a doua afirmatie sa fie mai probabila pe de o parte, dat fiind ca nu are elemente foarte improbabile in societatea romaneasca (legate de Mercedes), dar e mai probabila deoarece afirma mai putine (de genul nu afirma varsta ta). Daca eu nu m-as opri numai aici, dar asi zice ca tu poti repara cancerul, dar ai trimis o ruda de-a ta ce esti in realitate tu ca sa vada lumea ca tu poti trata cancerul, si nu numai ca tratezi cancerul dar ai creat toata omenirea din niste tarana si o coasta, ai vedea de ce suna aberant.

O scuza ce ai sa o auzi de la cei credinciosi e ca nu suna aberant ca vorbim de Dumnezeu, dar gandeste-te si vezi ca suna aberant. Nu ca e o conspiratie, dar ca nu ai accepta nimeni sa iti zica exact aceleasi lucruri ca si argument, dar iti vor cere pledoarie speciala pentru zeul lor preferat!

| Lothar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Domnule Ciprian..eu aleg sa fiu o creatie a lui Dumnezeu, daca tu vrei sa fii un om cu stramosi in maimuta e alegerea ta, daca tu vrei sa fii nascut dintr-o bacterie e alegerea ta
Uite un banc :
. Un preot explica la ora de religie :
- Dumnezeu l-a creat pe Adam si cu o coasta din Adam a creat-o pe Eva.
- Parinte, il intrerupe un elev, tata spune ca ne tragem din maimute.
- Asculta, zice preotul plictisit, cazul familiei tale nu ma intereseaza! Eu vorbesc in general...

| Inferno a răspuns (pentru KhludCiprian):

"inainte de toate ca e definit in mod absurd/contradictoriu. "
Afirmatia facuta cu caracter general este falsa.
Care dumnezeu e definit in mod absurd? Spre exemplu divinitatea deista nu e definita contradictoriu.

La punctul doi, argumentul se aplica. Insa numai dacadefinesti modul in care ar fi trebuit sa interactioneze Dumnezeu in Univers.
Daca Dumnezeu a creat direct fiecare corp din Univers, atunci ce ai spus functioneaza.
Dar daca a creat indirect, subtil, pe asta nu o poti infirma.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Lothar):

Vezi ca n-am spus ca ne tragem din maimuta sau nu. Deci familia/religia ta nu ma intereseaza, ca sa parafrazez bancul.

E pur si simplu ca o pozitie nejustificata (ca cea crestina) nu devine adevarata indiferent de ceea ce aleg eu. Afirmatia tipica a unui crestin ce defineste un zeu suprem precum Iehova, face ca acel zeu sa nu existe deoarece e prost definit.

Parodiile evolutiei nu-s nici argumente pentru Dumnezeu (in fapt exista o multime de evolutionisti teisti, chiar crestini) ci doar un fapt irelevant ca sa arati ca n-ai adus nici un argument de ce pozitia mea e nejustificata.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inferno):

""inainte de toate ca e definit in mod absurd/contradictoriu. "
Afirmatia facuta cu caracter general este falsa.
Care dumnezeu e definit in mod absurd? Spre exemplu divinitatea deista nu e definita contradictoriu. "
Exact, vezi ca Dumnezeu in definitia clasica: "un creator atotputernic si bun"
- e contradictorie dat fiind ca nu poate fi atotputernic si bun (vezi aici, daca nu cumva imi dai dreptate:
http://youtu.be/95xXt0D0SQ8 )
- e absurd deoarece stim ca nu exista un creator ce a creat oameni din tarana si femei din coastele acelor oameni

Deci ce am zis in principal cu argumentatia in cele 3 nivele e:
1. - zeul clasic al crestinilor e definit contradictoriu
2. daca evitam problemele punctului 1, si il definim necontradictoriu, ajungem in lumea crestina in care avem seturi de definitii contradictorii (nu cu realitatea) intre grupurile crestine
3. daca evitam problemele punctului 2, ramanem cu un zeu ce stim ca face prea putin in lumea inconjuratoare (daca exista) si probabil e malitios (deci nu e demn de cinstire)

Cred ca trebuia sa descriu mai clar pozitia in viitor, dar ai dreptate, nu toate descrierile erau prea ilustrative sau clare!

| Lothar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Un videoclip pe youtube.aiurea
Tu ce crezi ca se intampla dupa ce mori? Spune-mi parerea ta
Si mai vreau sa-ti spun ca..cu cat devi mai invatat, cu atat iti pui mai multe intrebari si contrazici religia
Nu mai stiu cum zicea un tip :
De la facultatea de teologie iesi ori crestin ori ateu convins (ceva de genul)
Gandeste-te daca nu era religie, daca nu era un judecator:
Vedeai ca vine vecinu iti trage un glont in cap iti violeaza sotia si iti "rechizitioneaza" 400 de lei si un televizor
Ce ma impiedica pe mine cand il urasc pe unu sa nu-i trag una in gura?
Nu fiecare om are o constiinta?
Gandeste-te ca nu e Dumnezeu nu sunt acele porunci cu : sa nu furi sa nu ucizi etc. (e adevarat unii mai calca si stramb, dar foarte putini in comparatie cu toata populatia - de aia zice ca este liber arbitru, sa alegi tu daca i-o dai aluia sau nu)

| Inferno a răspuns (pentru KhludCiprian):

Unde ai gasit tu definitia asta generala a lui Dumnezeu, ca in dictionar nu apare.
" (În religiile monoteiste) Ființă supremă personală, cauză transcendentă primordială,..."
" (În religia creștină) Dumnezeu (1) care este unic, dar în același timp întreit..."

Dumnezeu e definit in dex drept: "cauză transcendentă primordială, principiu fundamental al existenței și ordinii universale"

"e contradictorie dat fiind ca nu poate fi atotputernic si bun "
Divinitatea deista nu este buna.

"e absurd deoarece stim ca nu exista un creator ce a creat oameni din tarana si femei din coastele acelor oameni"
Cum spuneam.
Ceea ce spui tu are sens. Insa numai pentru divinitatea crestina.
Numai divinitatea crestian si prometeus din mitologia greaca fac oamenii din tarana, restul divinitatilor nu.
Spre exemplu, in deism Dumnezeu nu a facut oamenii din tarana, asta pentru ca in deism Dumnezeu nu a facut oamenii. Deci aici logica ta se opreste aici.
Cu argumentul acesta poti demonstra cel mult falsitatea religiei crestine, dar nu a oricarei religii sau a oricarei divinitati.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Inferno):

Voi pleca inca o data cu argumentarea si ai dreptate, poti ajunge la un "Dumnezeu" doar ca acel zeu e doar transcedental.

De convenienta voi folosi o definitie filosofica a transcendentei:
TRANSCENDENTÁL, -Ă, transcendentali, -e, adj. (în filosofia lui Kant) Care se referă la formele apriorice ale cunoașterii, care premerge experienței și o condiționează. ♦ Care este deasupra lumii reale. – Din fr. transcendantal, lat. transcendentalis.

Deci ce poti zice de acel zeu e ca e de domeniul metafizicii, si atunci te incadrezi la punctul 3 prezentat anterior. Si aici asta iti ziceam, daca discutam de ceva infim in felul in care relationeaza cu viata imediata (desi poate "primordial"), il face irelevant sau cel putin nu merita sa il slujesti.

Iti recomand daca ai timp aceasta prezentare a lui Sean Caroll:
https://www.youtube.com/watch?v=X5Fel1VKEN8

| KhludCiprian a răspuns (pentru Lothar):

" Ce ma impiedica pe mine cand il urasc pe unu sa nu-i trag una in gura?
Nu fiecare om are o constiinta?"
Deci daca are o constiinta, inseamna ca nu trebuie sa "ii tragi una in gura". Nu conteaza daca exista judecator sau nu.

"Tu ce crezi ca se intampla dupa ce mori?"
Exact ce s-a intamplat inainte de a ma naste. Adica nimic.
Tu?

" Gandeste-te daca nu era religie, daca nu era un judecator:
Vedeai ca vine vecinu iti trage un glont in cap iti violeaza sotia si iti "rechizitioneaza" 400 de lei si un televizor"
Motivul pentru care oamenii nu o fac, nu e numai ca exista constiinta, dar ca exista presiuni sociale.

Cum comentezi pagina asta stiintifica:
http://www.uctv.tv/......gery-28343

Deci de ce barbatii sunt agresivi dupa tine atat in oameni cat si in lei si cimpanzei, si femeile nu?

Legat la final: " Si mai vreau sa-ti spun ca..cu cat devi mai invatat, cu atat iti pui mai multe intrebari si contrazici religia": deci pot sa parafrazez:
"cu cat te educi mai mult cu atat e mai improbabil sa fii credincios"?
Daca da, inseamna ca pozitia cea mai rationala e chiar cea de necredincios, corect?

| Inferno a răspuns (pentru KhludCiprian):

In cazul in care Dumnezeu exista nu ai de unde sa stii cat de putin relationeaza cu realitatea, deoarece mereu ramane posibilitatea ca el sa relationeze foarte mult cu Universul insa subtil.

Cand cade un mar din pom, cauza e gravitatia. Insa nu se poate demosntra ca nu mai exista o cauza intrinseca a cauzei care este Dumnezeu.
Deci faptul ca Dumnezeu ar interactiona foarte putin nu se poate demonstra.

Asta una la mana.

In al doilea rand, chiar daca Dumnezeu relationeaza infim cu viata imediata tot ramane posibilitatea ca acesta sa existe. SPre exemplu in deism Dumnezeu relationeaza ZERO cu realitatea imediata si cu toate acestea exista.

Daca nu intelegi ia divinitatea deista si supune-o argumentelor tale, sa vezi ca trece toate probele cu brio.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vezi stalpii de inalta tensiune crezi au fost pusi de cineva sau ca au evoluat de la niste tarusi?

| rapp2020 a răspuns:

Exista si dumnezeu si lucifer(satana)si argument nu as avea de ce sa iti dau. daca privesti in jur vezi ca exista dumnezeuwinking

| Lothar a răspuns:

Gandeste-te asa (pentru atei) : sa presupunem ca Dumnezeu exista (prin absurd), okay, ai murit ai ajuns in iad - o eternitate in chinuri
Sa presupunem ca Dumnezeu nu exista, ai murit te reincarnezi sau te faci copac sau pisica sau ce te faci sau ce credinte ai tu
Crezi in Dumnezeu > ai un castig imens
Nu crezi > iesi in pierdere
De ce cred eu in Dumnezeu? Pentru ca au fost clipe in care nu a fost nimeni alaturi de mine..si mi-a fost frica. m-am rugat si m-am simtit mai curajos
Imi intreb inima "exista?".ea zice da exista
Imi intreb capul "exista?"...el zice nu exista, pur si simplu nu e logic..de ce sa existe
Lucifer? Stim cu totii ca nu poate exista rau fara bine, lumina fara intuneric
Eu aleg sa cred si e alegerea mea, daca altii nu cred e problema lor
Insa daca alegeti sau nu sa credeti tineti pentru voi nu-i convingeti si pe altii la "prostii"

| justinko a răspuns (pentru Lothar):

Ma bucur sa aflu ca exista persoane care cred si nu intr-un sens superficial, sunt de acord cu tine, cand treci printr-o perioada grea si vezi ca nimeni nu te ajuta, o singura rugaciuni din inima si simti o usurare zic eu si pana la urma problema se rezolva.

| Delmoniko a răspuns (pentru Lothar):

Adica gandesti cu inima? Oare ce fel de aorta folosesti? Pe care bifurcatie vin gandurile tale? rolling on the floor)))))))) Retard

| Lothar a răspuns (pentru Delmoniko):

Daca vrei sa jignesti lumea te invit pe strada sau pe camp. unde vrei tu si chiar as vrea sa mi-o zici fata in fata
Asta e parerea mea si te rog sa o respecti, poate tu gandesti cu altceva, eu unul asa gandesc

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Lothar):

Si ce te face sa crezi ca dumnezeul in care crezi tu e cel adevarat?

| Lothar a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Fie ca unii ii spun Alah, altii ii spun mai stiu eu cum nu conteaza..asa spunem si noi paine in romana si englezii spun "bread"..este unul singur
In vechiul testament apare un Dumnezeu mai dur, cu unele legi (ce spune domnu Ciprian acolo) dar in noul si-a dat propriul fiu sa moara pentru oameni
Vrei sa spui ca Iisus este fiul lui Dumnezeu?
Ti-as raspunde ca un om normal nu ar putea spune acele pilde si nu ar spune ca iubirea e cheia
Deja cand a spus sa-ti iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti iti trezeste si tie niste semne de intrebare (ma..asta nu ne instiga la violenta..asta nu a incercat sa fuga. oamenii voiau sa scape de sub jugul roman asa ca au vrut sa-l foloseasca pe Iisus pentru o revolta (ei credeau ca Iisus este imparat pe Pamant si ca o sa-i elibereze) dar cand au aflat vorbele lui (neintelese de niste muritori neinvatati) l-au batjocorit, insa el ce a spus? I-a iertat in schimb
Ce om crezi ca ar fi procedat asa? Tu? Eu?

| Inferno a răspuns (pentru Lothar):

"sa presupunem ca Dumnezeu exista (prin absurd), okay, ai murit ai ajuns in iad "
Deductia ta este cel putin suspecta. Nu ai precizat care Dumnezeu. Ca daca exista Dumnezeul deist nu ajungi in nici-un iad.
Tu presupui ab absurdum existenta divinitatii crestine, nu existenta Lui Dumnezeu in general.

Oricum ar fi,rationamentul tau nu e argument, ci o eroare de logica: "Gandirea deziderativa".
Doar pentru ca "A" ofera placeri, iar lipsa lui "A" neplaceri, nu inseamna ca "A" trebuie sa existe.

"Sa presupunem prin absurd ca Mos Craciun exista- O gramada de cadouri gratuite.
Sa presupunem ca nu exista- Nici macar un singur cadou gratuit.
Daca Mos Craciun exista atunci iesi in castig, prin urmare Mos Craciun exista."

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Lothar):

"Fie ca unii ii spun Alah, altii ii spun mai stiu eu cum nu conteaza..asa spunem si noi paine in romana si englezii spun "bread"..este unul singur"
-Nu are niciun sens ce spui.

"Vrei sa spui ca Iisus este fiul lui Dumnezeu?"
-Iisus a existat?

"Ce om crezi ca ar fi procedat asa? Tu? Eu?"
-Nu stiu.

| Lothar a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Aia domnule darkanddreary este o intrebare retorica (eu m-am pus in pielea ta si m-am intrebat)
Din moment ce unii oameni (apostolii) si-au dat viata pentru a propovadui cuvantul Lui probabil a existat (pe langa multe povestiri ale oamenilor, inclusiv functii inalte)
Spun ca ai un frate, eu il strig Ionel tu il strici Fratica si vecinu il striga Batman.e fratele tau si e unu singur
Niciun om nu ar fi procedat asa crede-ma. oamenii din firea lor sunt rai, nascuti cu pacatul stramosesc

| Lothar a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Probabil ai cautat candva alinare acolo sus dar nu ai primit si acum esti revoltat (toti il cautam pe Dumnezeu macar o data in viata) Iti si zic de ce nu ai primit daca imi dai un id sau ceva unde sa vorbim
Oricum ai respectul meu pentru ca esti un om cult si rational
Cateodata trebuie sa nu mai gandesti rational si sa faci ce iti zice instinctul

| Delmoniko a răspuns (pentru Lothar):

Cand spui asemenea imbecilitati anoste cred ca e de datoria mea sa te fac, cel putin, daca nu esti, magar. Intelegi? Nu poti spune ca gandesti cu inima. Inima ta simte? Acum 3500 de ani credeau oamenii asa ceva. Intre timp stiinta, medicina, tehnologia a evoluat. Gandirea ta a ramas in Evul Mediu?
Intr-adevar, as putea respecta o parere. Daca ai avea una. Afirmatia de mai sus e doar praf in ochi.

| Lothar a răspuns (pentru Delmoniko):

Nu vreau sa ma cert cu tine de aceea te rog sa incetezi.
Inima mea simte da.o simt si acum
Vrei sa-ti dovedesc cumva? Nu pot
Ma crezi bine nu ma crezi la fel de bine nu-ti cer sa ma crezi
Insa cand eu stiu ceva si simt acel ceva si vine unu la mine si imi spune ca mint nu stiu ce sa mai cred
Poate ai dreptate, tu stii cel mai bine ce se intampla in corpul meu

| Delmoniko a răspuns (pentru Lothar):

Tu simti? Vai, dragul de tine. Ai vorbit ca o femeie. Tocmai pentru faptul ca nu poti sa dovedesti. Citeste putina anatomie, intreaba un doctor, un student la medicina si iti va vorbi de endorfinele secretate de corpul tau, de procesele chimice care se declanseza, de impulsurile electrice. Ceea ce "crezi ca simti" e de fapt o serie de reactii. Citeste despre neuroteologie si mai vorbim. Cand "crezi" ceva pune mana si documenteaza-te altfel nu te va lua nimeni in serios. Si eu cred ca sunt vampir pentru ca imi bate inima foarte repede dupa ce alerg. Si ma dor ochii de la lumina dimineata cand trag draperiile. Hai sa fim seriosi!

| Lothar a răspuns (pentru Delmoniko):

Intelectul tau desavarsit ma lasa fara cuvinte.
Cum vorbesc femeile? O femeie foloseste gura pentru a vorbi, un barbat la fel.Sa-mi spui daca e vreo diferenta ca vreau sa o aflu
Chiar nu imi pasa de impulsurile electrice sau de procesele chimice
Probabil, din lipsa de atentie si din lipsa de ocupatie vrei sa te certi cu mine, insa iti recomand cu mare drag sa iti gasesti un hobby (stii tu.) : poti citi o carte iti recomand Codul bunelor maniere
"Omul bun este inteligent, iar cel rău este, afară de asta, imbecil. Aptitudinile morale şi intelectuale merg împreună."

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Lothar):

"Probabil ai cautat candva alinare acolo sus dar nu ai primit si acum esti revoltat"
-Uhm...defapt nu.

"Iti si zic de ce nu ai primit daca imi dai un id sau ceva unde sa vorbim"
-Nu folosesc messenger

| CarlSagan a răspuns (pentru Lothar):

"Crezi in Dumnezeu > ai un castig imens
Nu crezi > iesi in pierdere"
Asta e pariul lui Pascal. Daca exista o a 3-a varianta, si daca nu crezi ai un castig imens? De unde stii ca nu e asa? Si care Dumnezeu? Poate ai crezut in cel gresit. Daca Alah e adevaratul Dumnezeu? Sau Vishnu? Sau Zeus? Horus? Si daca crezi pentru ca ai un castig, aia nu e credinta aia e interes!
"Lucifer? Stim cu totii ca nu poate exista rau fara bine, lumina fara intuneric" nu poate exista rau fara bine, adevarat dar raul si binele sunt doar conceptii umane.Raul este de fapt ceea ce dauneaza vietii iar binele ceea ce favorizeaza viata.Asta nu e argument pentru existenta lui Lucifer ci pentru inexistenta sa! Raul, binele, lumina, intunericul nu pot exista decat atunci cand exista cealalta.

| Lothar a răspuns (pentru Delmoniko):

Niciodata mintea nu conduce; ea arata numai alternativele. Directiunea finala o hotaraste inima. -- Titu Maiorescu (cauta pe google sa vezi cine e)..sa l cauti si pe Eminescu sa vezi ce a zis tot despre inima