| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pedofilia e condamnata in biblie?

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Și că să nu crezi că vorbesc prostii: referitor doar la băieți vârsta maturității sexuale=9 ani, vârsta majoratului=13 ani, conform cu http://www.jewishencyclopedia.com/articles/10310-majority

Vârsta majoratului era de fapt o procedură complexă care ținea cont de dezvoltarea biologică. Erau prevăzute vârste minime ale majoratului (13 ani la băieți și 12 ani la fete) și vârste maxime ale majoratului (35 de ani la ambele sexe). La nașterea primului copil o femeie devenea automat majoră.

| sabin89 a răspuns:

Din 23 de răspunsuri, 18 sunt ale lui doctorandus. Care ar putea fi explicaţia?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Și dacă vrei să afli situația din SUA, iată: https://www.equalitynow.org/......rriage_us/

Fundamentaliștii creștini și evanghelicii din SUA se opun în mod covârșitor interzicerii căsătoriilor cu copii.

Dacă un pedofil are contact sexual cu un minor, se consideră din oficiu viol și face ani grei de închisoare. Dar dacă se căsătorește cu minorul respectiv este considerat "negustor cinstit" și nu face închisoare.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Daca te agiti cu spume la gura ca nu apare nicio varsta nubila in Biblie, Tora Orala si Patrologia Greaca sau Latina, la 1300 ani dupa ce s-a incheiat scrierea acestora, am un singur sfat: medicamente, medicamente.

La salonul de agitati de la Spitalul Obregia erau internati oameni mai rationali ca tine: m-ai acuzat pe mine de pedofilie pe motiv ca nu scrie-n Biblie ce vrei tu sa scrie. La asta iti raspund clar: eu n-am nicio legatura cu scrierea Bibliei. Adica eu n-am participat la scrierea ei. Eu nu pot purta raspunderea pentru ce scrie si ce nu scrie-n Biblie. Nu eu am scris-o. Nici macar Gestapo-ul sau Stasi n-ar fi inventat acuzatii atat de absurde. Ei nu umblau cu manusi, dar nu voiau sa faca pe bufonii.

Morala: te-ai nascut prea tarziu ca sa mai bagi varsta nubila in Biblie, iar a acuza de pedofilie nu poate schimba acest fapt obiectiv. Daca scria altcineva sub pseudonimul tau, ai fi zis ca scrie expres sa te faca de ras pe internet. Fapt este ca ti-ai folosit contul pentru a face acuzatii delirante: ce ai scris mai sus este pur si simplu delir. D-aia consider ca ai nevoie de medicamente: nu poti gandi rational.

Stilul in care scriu eu nu e silogistic, e aforistic. Dar eu nu extrag concluzii complet irationale si nejustificate. Eu nu cunosc motivatia pentru care scrii ce scrii. Dar e clar ca nu te exprimi ca o fiinta rationala. Fiindca in acest caz concret irationalitatea reiese prin analiza pe text.

Intelegi? In loc sa-ti versi furia pe autorii Bibliei, cum era si normal, iti versi furia pe mine, care n-am contribuit cu nimic la Biblie.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce te-a apucat, mă? Te agiți cu spume? Nu ai farmacii pe acolo pe unde trăiești? Care Biblie? Cine a zis de Biblie? Unde am susținut eu Biblia? Vorbești aiurea.
Acum, serios, doctorandus. Tu ai studiat pe la universități celebre (Amsterdam...), și în loc să te remarci aici pe probleme de știință, istorie sau filosofie, te concentrezi pe probleme care țin de sex (mastur*, p0rn ); chiar nu ter înțeleg. L-ai văzut pe Darkmagic sau pe Inferno să se bage pe chestii de-astea? Și încă așa de insistent? Tu ar trebui să fii un partener de discuții decent, cam cum sunt cei menționați. Din alte postări ale tale am văzut că ai un nivel de pregătire ridicat. De ce nu vrei să rămâi la acest nivel? Lasă-i pe alții să întoarcă sexul pe toate fețele. Tu vino la știință, istorie și filosofie, adică la domeniile pentru care ești pregătit. Ar fi interesant să cunoaștem părerile tale chiar și în probleme de politică, mai ales acum când au loc evenimente majore în lume.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Serios? M-ai numit pedofil. Si normal ca am reactionat.

Daca numesti oamenii pedofili fara temei rational, atunci esti iresponsabil.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

„Masturbarea nu este in niciun caz un subiect controversat, doar un tabu pentru habotnici."
—hippiemuslim, contributors.ro

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

De la Universitatea Princeton citire: https://thesexpert.princeton.edu/......very-day/. Cine crede că universităţile nu discută public despre onanie, din punct de vedere medico-ştiinţific, nu a pus piciorul într-o universitate.

În general cei care condamnă public onania sunt fie fanatici religioși, fie bolnavi psihici (fie ambele).

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

„Obscurantism este numele atitudinii religioase de a respinge şi ignora datele ştiinţifice relevante într-o dezbatere publică. Este atitudinea conform căreia anumite date ştiinţifice nu trebuie ştiute." Dan Ungureanu.

Te opui în mod funciar unei viziuni rațional-științifice despre lume în general și sexualitate în special. La mintea ta cine citește rațional Biblia comite sacrilegiu. Da, asta e vina mea: am citit Biblia cu atenție. Și, bineînțeles, după ce a căzut regimul comunist nu mai am de ce să-mi țin gura.

| Werrich a răspuns:

"Whoever causes one of these little ones who believe in me to sin, it would be better for him if a great millstone were hung around his neck and he were thrown into the sea.

Revelation 21:8

https://www.openbible.info/topics/pedophiles

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Pedofilia este un concept modernist si secularist, mosule, nu este un concept pe care il aveau anticii si medievalii.

In societatile traditionale ivirea flocilor=varsta nubila.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Sigur ca in Antichitate si Evul Mediu existau tineri de 15 ani, dar ei erau casatoriti, la casele lor si-si cresteau copiii.

Ei nu erau adolescenti, conceptul de adolescent este o inventie moderna.

Speranta de viata la nastere era de 28 ani, tu ce-ai fi facut in locul lor? Buna parte din ea era explicata de mortalitatea infantila, dar nu toata.

Vorba cantecului: "Pubera Maria naste pe Mesia." Vezi tu, profetia lui Isaia era despre o fata la pubertate, nu despre o virgina. Aia cu virgina este "lost in translation".

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci eşti de acord şi cu mastur*area, şi cu pedofilia...Foarte probabil şi cu necrofilia. Şi cu toate câte or mai fi pe lista asta întunecată.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Pui de la tine cuvinte-n gura mea pe care eu nu le-am spus. Parc-ai fi inchizitor sau securist.

Eu nu am zis ca as fi de acord cu pedofilia. Pur si simplu am descris niste fapte obiective din istorie.

Din punct de vedere istoric, conceptul de pedofilie a fost creat de iluminism si impus de necesitatile societatilor industrializate.

Bine, si Biserica Catolica a impus o limita de varsta casatoriilor nobililor, dar alea erau jocuri politice pentru a sparge puterea nobililor si a spori puterea bisericii. Pe atunci oamenii de rand oricum nu se casatoreau la biserica.

Te pomenesti ca o fi vina mea ca acum sute si mii de ani s-au intamplat lucrurile astea.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ia analizeaza-ti arborele genealogic: strabunicii, stra-strabunicii si stra-stra-strabunicii tai n-ar fi considerati azi pedofili? Ca Romania s-a modernizat relativ tarziu in privinta asta.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aveti amandoi o logica de doi bani. Serios: nu intelegeti ce cititi.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Iar ca sa raspund la intrebare: pune mana pe versetul din Biblie care interzice casatoria unui barbat de 50 de ani cu o fata de 12 ani.

Daca nu stii din Biblie, poti da citat din Parintii Bisericii sau din Tora Orala.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa stii ca in general nu-mi pierd timpul afirmand credinte subiective. Consider credintele subiective mult inferioare cunoasterii obiective, si nu-mi pierd timpul cu ele.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Da tu un citat in locul lui sabin89, ca lui i-a mancat pisica limba.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ti-a mancat pisica limba? Stii sa acuzi fara nicio ratiune suficienta, dar un citat la obiect nu stii sa dai. Hai, dovedeste ca Moise, profetii, Isus sau apostolii ar fi zis ceva pe tema casatoriei unei fete de 12 ani. Sau de 14 ani. Sau ca ar fi zis Parintii Bisericii sau ca scrie-n Talmud.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

"Minors (i.e., such as have not reached the age of puberty, which was held to begin at thirteen years in males, and twelve in females), are also precluded from contracting marriages (see Majority)." http://www.jewishencyclopedia.com/articles/10435-marriage-laws

Un minor/o minoră putea fi dat(ă) în căsătorie de tatăl lui/ei, sau, în lipsa lui, de cine exercita autoritatea părintească în locul lui.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

În Israelul Antic băieții erau pasibili de a comite adulter începând cu vârsta de 9 ani. În acest caz în urma condamnării penale executarea pedepsei cu moartea avea loc după ce împlineau 13 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Iar daca nu poti da versetul cerut, de ce te legi de mine? Ce, crezi ca eu am scris Biblia?

La a face afirmatii nefondate esti foarte dotat. La a dovedi ce sustii esti sarac lipit.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

"cât despre prelecţiuni suntem siguri că mai multe din ele n-au conţinut, n-au putut să conţină decât vorbe, nicidecum cunoştinţe pozitive, răsărite din studiul amănunţit al materiei respective." Eminescu.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Confirmat ce-am spus eu pe https://www.youtube.com/watch?v=3Fz8eTaGsEo&t=730s

Gândirea rațională și credința | prof. univ. dr. Dumitru Borțun

De la minutul 12 la minutul 14.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie nu este mentionat cuvantul pedofilie. Dumnezeu spune acolo ca orice orientare sexuala in afara de heterosexuala este pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedofilia nu este o orientare sexuala.

| Darkfuzion7 a răspuns:

Ceva imi spune ca ai incercat deja

| doctorandus a răspuns (pentru Darkfuzion7):

Să zicem că duhul lui Antihrist a făcut ca autorii evangheliilor să nu menționeze că Isus a setat vârsta nubilă la 18 ani. Chiar și în acest caz problema rămâne întreagă: nu există nici urmă de dovadă istorică din care să reiasă că Isus a zis ceva pe tema asta.