| SaveTheNature a întrebat:

Pentru BOTEZ de cate documente am nevoie? Cine are lista?

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

"Lasa-ti copiii sa vina la Mine si nu-i opriti, caci Imparatia cerurilor este a unora ca acestia. Cu adevarat va spun ca daca nu va veti face ca un copil (la inima) nu veti intra in Imparatia Cerurilor"
"Cine crede si se va boteza va fi mantuit"
Pruncul tau are credinta deja? Poate sa ia decizii?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

1 miliard de religii si tot atatea traditii.
Cand o sa fie vreodata pe pamantul acesta 1 singura credinta in Dumnezeu cu 10 porunci si basta! asa cum vrea Dumnezeu.
fara dogme,traditii, superstitii, bani si reguli bisericesti?

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cand toti oamenii vor gandi la fel si cand toti vor fi calauziti de acelasi Duh. Duhul lui Dumnezeu! Adica NICIODATA!

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Deci concluzia: O sa merg din biserica in biserica pana dau de o biserica ce nu cere bani deloc.la nimeni, nu cere acte deloc, la nimeni. Si nu declara sfinti oameni care au ucis in istorie indiferent de motiv.
Daca nu exista o astfel de religie incep sa ii inteleg pe atei.

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

In bisericile neoprotestante nu se cere bani la nunti,botez,inmormantari. Se aduna bani,fiecare da cat vrea,scrie si in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiecare sa dea nu cu parere de rau,dar banii aceea se folosesc pentru a plati consumul din biserica,dar si pentru a sustine diferite misiuni care se fac in Indonezia,Africa,India etc.
De exemplu Misiunea Speranta in aceste tari au facut spitale,scoli,biserici, sustine finaciar si material persoanele de acolo. Zilnic trebuie sa le dea hrana acelor oameni,deci zeciuiala care este strigata in gura mare ca se da la noi, pentru cazuri de genul acesta se da, nu pentru a-i lua eu stiu cine. Nu zic ca nu sunt si oameni din astia dar mai rar! Fiecare padure are uscaciunile ei.http://www.youtube.com/watch?v=lrqXlMbPAuo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=DfaqnV1su4c
Iar cat despre sfinti,noi trebuie sa ne inchinam Creatorului, nu fapturii!
Oricum in ziua de azi este o mare problema cu credinta mai ales in tarile f dezvoltate SUA, Anglia etc.
Cu cat ne apropiem de sfarsit cu atat dragostea se va raci si cu atat va fi mai greu sa gasesti o biserica in adevaratul sens al cuvantului.
Vezi Iacov 1-26, 27, asta inseamna de fapt religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La biserica este nevoie doar de certificatul de nastere asta in cazul in care preotul desemnat sa se ocupe de ceremonia de botez nu percepe o taxa in acest sens. Este bine sa ai o suma de bani pentru orice eventualitate, intre 100-400 lei. Daca ai tupeu cere-i chitanta! sa vezi ce fata face. funda?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-au cerut o intreaga lista aici in Londra. Preotii romani.
-dovada in ce religie suntem noi parintii
-certificatul de nastere al copilului
- sa iesim din post ca ei nu boteaza in post( deci daca moare Doamne feresete-moare pagan)
-dovada religiilor nasilor
+ taxa de care nu a zis nimic inca.
E posibil asa ceva? o asa LISTA vrea Dumnezeu? sa-mi recunoasca pruncul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Complicat, alta tara alte pretentii. Nu prea stiu exact cum sa te ajut.