| RuxandraBianca a întrebat:

Pentru ca stiu ca la categoria religie isi baga boticul multi atei, am sa va pun o intrebare: de ce tot incepeti niste discutii fara rost cu noi? Bine am inteles, nu vreti sa fiti salvati, va convine mai bine o minciuna jalnica cum ca totul s-a creat din nimic, decat adevarul adevarat ca exista un Creator care v-a facut si pe voi si pe mine si tot ce exista, dar oricum Isus nu obliga pe nimeni sa fie salvat si sa traiasca o vesnicie alaturi de El. De ce va arde intr-una de cearta? categoria voastra e stiinta si filozofie, nu religie. si acum sa nu incepeti cu replici dintr-astea: „si ateismul poate fi considerat o religie, care nu are niciun Dumnezeu", bine? deja, e foarte penibil ca va bagati in treburile altora. deci, va rog, stati departe de noi, si pastrati-va opiniile, care pe noi nu ne intereseaza.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/4sbIGcA.png

De când s-a pus monopol pe categoria "religie" şi de ce vorbeşti în numele tuturor credincioşilor? De când eşti purtătorul lor de cuvânt?

Din moment ce religia ni se bagă pe gât în instituţiile de învăţământ, ne îndoctrinează copiii, ne încalcă drepturile de om, ne discriminează, ne insultă, se bagă în politică, ne impune legi, consumă bani din banii noştri fără acordul nostru, are o influenţă imensă asupra viitorului ţării şi al copiilor noştri...nu te aştepta ca non-religioşii să-şi ţină părerile pentru ei.

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Asculta. majoritatea in aceasta tara sunt crestin-ortodocsi, si e normal ca religia care se preda sa fie aceasta. daca ai copii si nu vrei sa ia parte la aceste ore vorbeste cu conducerea scolii. eu sunt neoprotestant si nu am facut religia.
cum anume va insulta asta? cum va discrimineaza? astea-s prostii.

| Hombre a răspuns (pentru RuxandraBianca):

"Asculta. majoritatea in aceasta tara sunt crestin-ortodocsi, si e normal ca religia care se preda sa fie aceasta."
Nu e normal de loc, afara cu religia din scoli pentru ca sunt destule biserici pentru asta. Cei care a introdus religia in scoli a judecat cu, curu'. Lume proasta.

| Dreamer a răspuns:

,,Ateismul este lipsa de crezare în existența oricărei divinități (inclusiv Zei, Alah și Dumnezeu). Drept consecință, ateismul este și o lipsă de credință în divinități sau forțe supranaturale'' (Wikipedia) -,,lipsa de crezare'', nu spune,,inexistenta''. Nu este vorba ca nu exista, ei pur si simplu nu cred si incearca sa explice totul dpdv fizic si stiintific, dar intotdeauna mintea umana va fi pusa la zid de necunoscut si inexplicabil. Chiar si azi, teoria creatiei, nasterea, aparitia vietii, infinitul etc - majoritatea ateilor cred ca au raspunsul la toate, desi nici cei mai mari oameni de stiinta nu pot le pot explica.
Asa ca prefer sa ma bazez pe credinta, indiferent in ce cred decat sa ma fac de ras incercand sa demonstrez si sa explic imposibilul.
Nu sunt credincios, nu sunt nici ateu, nu cred in fantome si nici in spiridusi sau zane. Cred intr-o Forta Eterna care este infinita in spatiu si timp, atotputernica, inteligenta si neutra. Cred in echilibrul vietii si nu cred ca aceasta Forta ma avantajeaza pe mine in vreun fel, ea mentine doar ehilibrul si actioneaza prin natura si mijloace externe pentru a mentine acest echilibru. Deja s-a observat aceasta Forta Eterna prin experimente cuantice, in viitorul apropiat cu un accelerator de particule mai mare si mai puternic vom putea si,, observa'' aceasta forta,, la lucru'' si veti ramane masca cand veti vedea ca insasi stiinta il descopera pe,, Dumnezeu'' si nu credinciosii lu' peste care isi incalca propriile ideologii religioase.

PS: Conform religiei tale esti dator sa raspandesti cuvantul Domnului (existenta Sa) ci nu sa obligi sau sa incerci sa convingi pe cineva sa creada.,, Credinta'' inseamna a crede, nu a intelege si/sau explica!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt comozi si rautaciosi, le place sa se creada interesanti, dar ilogici

| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Wow,tu ne faci ilogici?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu v-am nascut asa

| Liviu a răspuns:

Vezi sa nu bagi tu boticu la toti atei de aicihappy atata timp cat 'noi atei' ne spunem parerea tare si raspicat, ce treaba ai tu cu noi? Sa fim salvati? salvati de la ce? de la schizofrenie?laughing

| M25M a răspuns:

Categoria religie inseamna discutii despre religie, nu este o categorie destinata strict crestinismului.
Las-o mai moale cu aroganta asta, ca nu ai nici un suport...

| ErrorFound a răspuns:

Imi place numele tau de profil: I am your Lord. Now go give me a beer from the fridge, slave.

Acum sa trecel la subiect: "nu vreti sa fiti salvati, va convine mai bine o minciuna jalnica cum ca totul s-a creat din nimic, decat adevarul adevarat ca exista un Creator care v-a facut si pe voi si pe mine si tot ce exista, dar oricum Isus nu obliga pe nimeni sa fie salvat si sa traiasca o vesnicie alaturi de El." esti un prost fara pic de minte in cuibul ala de ciori pe care-l numesti cap. O tii una si buna ca Dumnezeu ne-a creat si ca el e...bla bla bla. Daca zici ca noi traim in minciuna da-mi o dovada clara ca nu tu minti.
A scuze, tu nu-ti folosesti creierul ca ti l-a dat Satana, am inteles...
Sau de ce naiba folosesti internetul daca biserica spune ca tehnologia e de la diavol? Aaa, am uitat...si biserica are site...

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Iubire, uite ce e: numele meu de profil este MylifebelongstotheLord nu I am your Lord, ok? dovada e Biblia, si nu numai aceasta dar si tot ceea ce ne inconjoara. cum poti sa crezi ca totul, toate aceste minunatii, pasarile care canta, florile, animalele, au evoluat sau mai stiu eu ce? e ilogic cum ganditi voi. daca vrei asa o dovada uita-te la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM
dar o sa fii prea las sa te uiti de la inceput la sfarsit pentru ca vei vedea cum teoriile voastre sunt spulberate.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Esti prost/proasta...nu mai am ce zice.
I said: I AM YOUR LORD. NOW GO GIVE ME A BEER. In traducere: Eu sunt seftu'. Adu-mi o bere. Mai studiaza gramatica de "leLimba" Engleza.

Daca nici asta n-ai putut procesa, mai iubire, pot ghici ce culoare au flocii tai cranieni. Nu ma uit la stupizenii, n-are rost sa-mi incurc mintea in plasa prostiei.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

„Imi place numele tau de profil: I am your Lord. Now go give me a beer from the fridge, slave." ok...de ce ai pus doua puncte? nu se leaga. normal ca am inteles ca tu ai zis ca ala e numele meu, pentru ca asa se intelege. daca nu esti in stare sa pui niste semne de punctuatie amarate corect mai bine nu mai scrie nimic, ai inteles domnule eu stiu tot, restul sunt prosti?

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

laughing Bine ma, am gresit se intelege gresit. La fel ar fi trebuit si tu sa pui "Domnule eu stiu tot restul sunt prosti" intre ghilimele dar ce sa mai vorbim...

| grab a răspuns:

Asta e boala lor ca sa zic asa, sa se certe cu cei care nu gandesc la fel de mult ca ei si sa si-i inchipuie ca sunt doar niste animale pe care le vor exploata daca le extrag credinta din suflet. Gresit!

| Maxim96 a răspuns:

Raspunsul lor e simplu:fiecare are dreptul la opinie.
Nu poti pune o intrebare adresata credinciosilor, ca ei vin cu raspunsurile lor la adresa lui Dumnezeu si a religiei.

| RuxandraBianca explică (pentru Maxim96):

Stiu...sunt atat de ignoranti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„decat adevarul adevarat ca exista un Creator" - cu câtă aroganță afirmi asta!
L-ai cunoscut tu în persoană ca să confirmi ceva incert? Și eu pot spune că există orice alt zeu doar fiindcă-l simt și că a afirmat nu știu cine că s-a scris o carte despre el. Ca Superman.
E categoria religie. Nu scrie nicăieri pro sau contra ei. Vreți o categorie unde să vă slăviți dumnezeul la unison? Află că fiecare are dreptul la o părere și, cât timp ți-o expui public, așteaptă-te și la reacții. E inevitabil, totul în viață se plătește, bun sau rău.
De ce ne arde de ceartă? Religia voastră are atâtea scăpări, încât ne punem întrebări, deci gândim, nu acceptăm ceva doar „fiindcă așa zice Domnul"!
De fapt nu e ceartă, sunt discuții. Fără rost din câte se vede, voi tot vă simțiți lezați în filosofia de viață și luați totul personal.
Normal că nu vă interesează, aveți capul băgat adânc între tab-uri cu crestinortodox.ro și sunteți încuiați.

Fără „Christ" nu suntem nimic? Unele persoane de sex feminin ar fi doar „ine" atunci, deci tot sunt ceva. Incomplete, dar sunt.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Troll

| RuxandraBianca explică:

Ce-i aia Saur-Una?

| RuxandraBianca explică:

Nu crezi ca esti cam mare ca sa pretinzi ca esti extraterestru?

| RuxandraBianca explică:

Pffff...12 sau 14 ani? ai avut dreptate cand ai dat primul raspuns, dar frate cred ca te-ai uitat la prea multe fime. fara suparare...

| NameoftheCentury a răspuns:

Pardon, cu emisfera dreapta, cea stanga fiind atrofiata.

| StopShowingOff a răspuns:

Daca tot esti asa un crestin infocat, vezi ca se scrie Iisus ( cu doi "i" )

| RuxandraBianca explică (pentru StopShowingOff):

Asa scriu ortodocsii, eu nu sunt ortodox. te-am lamurit?

| alexeroberto a răspuns:

Iezistaaaaaaaaa un singur dumnezeuuu ce athta religi nu conteaza in ce religie esti conteaza ca esti crendincios si ca crezi ca in Iisus cristos copiii pe bateriii