| mentholinks a întrebat:

Pentru cei care au citit Biblia. Imi amintesc ca mai demult citisem un pasaj in care spunea cam asa: "in vremurile acelea si Cuvantul Domnului va fi incercat." Stiti cumva unde este versetul acela? Eu am cautat dar nu am mai gasit. Ori imi amintesc eu rau?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU am gasit in Biblie expresia amintita de tine.

| sabin89 a răspuns:

Poate ai vrut să zici încetat, nu încercat.

| anonimg a răspuns:

"Căile lui Dumnezeu sunt desăvârşite, cuvântul Domnului este încercat: El este un scut pentru toţi cei ce aleargă la El." (Psalmii.18:30)

"Orice cuvânt al lui Dumnezeu este încercat. El este un scut pentru cei ce se încred în El." (Proverbe.30:5)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Căuta aceasta fraza in Biblia online si îți va arata versetul sau versetele care o conțin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Cuvânt nu scrie că ar fi încercat, de creștini da.
Pentru a încerca Cuvântul trebuie să cunoști Biblia, cultură mozaică/ebraică, limbă greacă și ebraică, astronomie și istorie(astea ca minimul de cunoștințe), tocmai de aceea nu se va încerca Cuvântul(acum, dacă se păcălește cineva singur că-L pune la încercare, problema lui).

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Proverbe 30:5-6 NTLR -...www.biblegateway.com › passage › search=Proverbe+3...
Orice cuvânt al lui Dumnezeu este testat, este un scut pentru cei ce îşi găsesc refugiul în El. Nu adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te mustre.

| alex598 a răspuns:

Este un verset care spune că cuvântul Domnului este încercat (Psalmul 119:140).

| RoșcaLucian a răspuns:

Buna! Aceste cuvinte sunt din varianta adventista!

Îți recomand varianta ortodoxa, cu Aprobarea Sf Sinod,?(scrie pe prim a pagina. Asa recunoști ca e ortodoxa)

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!