| pzh2000 a întrebat:

Pentru credinciosi:va rog mult sa imi dati niste sfaturi concrete cum m-as putea apropia de Dumnezeu, cum as putea devii mai credincios(vreau sa cred, stiu ca exista Dumnezeu, dar parca cv ma opreste), cum as putea sa cresc in credinta? cum sa scap de sentimentul de vinovatie pentru pacate? si nu in ultimul rand cum sa rezist ispitelor celui rau? niste sfaturi concrete m-ar ajuta. Multumesc.Sarbatori fericite si multa sanatatehappy

P. S.: va rog ateii sau cei care aveti chef de caterinca abtineti-va.

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Daca il cauti pe Dumnezeu cu o inima sincera si curata cu siguranta El te va asculta.E de-ajuns sa-i spui Lui toate acestea,sa cauti o biserica sa o frecventezi si prin care sa-l gasesti pe Dumnezeu,sa citesti Noul Testament si sa ceri de fiecare data intelepciune de la Dumnezeu pentru a-L intelege mai bine,iar celelalte vor veni de la sine. Vorbeste cu Dumnezeu ca si cum ai vorbi cu un prieten,fara nici o retinere. Descarca-te inaintea Lui,El te va asculta si iti va lumina viata. De sentimentul de vinovatie scapi crezand in Jertfa Domnului Isus Hristos,crezand ca El te-a curatit de orice vina, sa incerci sa incepi o viata noua cu El. Iar cat despre ispite, Este scris în Biblie:

Matei 4:1, 3-4. “Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavolul. Ispititorul s-a apropriat de El şi I-a zis: “Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, porunceşte ca pietrele acestea să se facă pâini.” Drept răspuns, Isus i-a zis: “Este scris: “Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care ese din gura lui Dumnezeu.”

1Corinteni 10:13. “Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.”

Iacov 1:12. “Fericit e omul care nu cedează, refuzând să păcătuiască atunci când e ispitit, fiindcă după ce trece ispita, va primi ca răsplată cununa vieţii, promisă de Dumnezeu tuturor celor care-L iubesc”.
Sper sa-ti fi fost de ajutor. God Bless You!
http://www.youtube.com/watch?v=x7EVD__jFZY

| SaveTheNature a răspuns:

Cele mai religioase tari din lume(cu cel mai mare procent de credinciosi)sunt in ordinea urmatoare:
1Turcia
2Statele Unite
3Cipru
4.Letonia
5.Bulgaria
6.Grecia
7.Romania
8Croatia
9.Austira
10.Polonia
Vezi tu? sunt din toate categoriile de statewinking

| negru30 a răspuns:

Dumnezeu spune " Nu vreau moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu " - totul este sa vrei si credinta ta sa fie neclintita - vei reusi - Sarbatori fericite, sanatate, smerenie si mantuire iti doresc

| Toluk19 a răspuns:

Cea mai mare dorinta a mea este ca Isus sa se arate in trup spiritual pe ceruri si sa spuna cu glas tare> Eu Sint Mintuitorul Pocaitiva ca Harul se va lua si lumea se va sfirsi! Unica dorinta e aceasta!

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Mergi pe drumul cel bun si te felicit. Intrebarile si cautarile sunt daruri de Sus. Asa ca multumeste pentru ele si incepe "munca". Nu o sa iti gasesti credinta din prima, pentru ca ea e dincolo de ratiune. Nu poti sa fii credincios cu adevarat daca vei trece totul prin filtrul ratiunii.

Poate ca nu iti dai seama, dar dorinta asta de a cunoaste Divinitatea, e un semn ca esti pe drumul cel bun si ca faci primii pasi in credinta. Dar si asta e un dar de Sus. Nu esti special, ai primit acest dar, asa ca foloseste-te de el.

Nu exista insa o reteta de ajunge la Credinta. Posturile, rugaciunile spuse ca poezie, crucile facute in tramvai cand treci pe langa o Biserica, etc. nu te vor apropia de Creator. Ele tin de traditie si superstitie, iar Creatorul e dincolo de traditie si superstitii.

Nu deveni un habotnic. E o mare capcana, mai ales la inceput.

Nu arata cu degetul, judeca-i pe toti favorabil.

Nu face celor din jurul tau lucrurile pe care le dispretuiesti.
Inconjoara-te de oameni intelepti. Nu lasa mediul sa iti inabuse dorinta de a-ti cunoaste Creatorul. Cum vei cunoaste inteleptii? Sunt acei oameni care nu iti vor spune niciodata ce sa faci, ci doar iti vor da recomandari. Sunt acei oameni care nu te vor invata sa urasti pe cineva ci sa accepti pe toti.

Fiecare are calea sa. Citeste si cladeste treptat imaginea Creatorului in mintea ta. Dupa ce intelegi cine e Creatorul, incearca sa-l imiti cu toata puterea ta.

Succes!

| mabo a răspuns:

In primul rand roaga-te fara sa te gandesti in alta parte.roaga-te la Dumnezeu sa iti dea niste semne, sa te ajute sa treci peste ispite, sa te ajute sa crezi in El.si eu am avut problema cu indoielile.de ispite scapi nemaigandindu-te la ele.de sentimentul de vinovatie scapi prin spovedanie sincera, dar fara sa ascunzi pacate, poate daca iti va da preotul un Canon cu atat mai bine! numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Post si rugaciune! Cainta este si lasarea pacatelor este un mod de a te apropia de Dumnezeu! Citeste Sfanta Scriptura!

| Cata91 a răspuns:

Tine post (luni, miercuri, vineri), spune rugaciuni - sper ca te-am ajutat.

| SomebodyIsMe a răspuns:

Eu o sa incerc sa te ajut...desi ii cam greu de explicat incearca sa citesti din biblie mult,sa mergi la biserica macar duminica,sa te rogi ceea ce conteaza foarte mult, iar dac vrei sa scapi de sentimenu ala de vinovatie ca ai pacatui roga-te si spune-i lui Dumnezeu toate pacatele si el o sa te ierte daca ai o inima sincera si chiar iti pare rau, incearca sa creezi legatura ta speciala cu Dumnezeu si daca ai credinta si te rogi lui Dumnezeu el o sa te ajute sa scapi de ispitele celui rau... sper ca te-am ajutat Domnul cu tine

| tudorvampirul a răspuns:

Pai daca nu exista Dumnezeu ia si te rogate in fiecare zi si daca tot nu te simti credincios du-te le biserica