| pzh2000 a întrebat:

Pentru credinciosi:va rog mult sa imi dati niste sfaturi concrete cum m-as putea apropia de Dumnezeu, cum as putea devii mai credincios(vreau sa cred, stiu ca exista Dumnezeu, dar parca cv ma opreste), cum as putea sa cresc in credinta? cum sa scap de sentimentul de vinovatie pentru pacate? si nu in ultimul rand cum sa rezist ispitelor celui rau? Simt ca am pierdut dragostea catre Dumnezeu si intelepciunea.imi lipseste ceva.niste sfaturi concrete m-ar ajuta. Multumesc.Sarbatori fericite si multa sanatate

P. S.: va rog ateii sau cei care aveti chef de caterinca abtineti-va.

10 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Fii atent la tot ce tii se intampla in jur! Dumnezeu e aici si daca ai ochi si nu esti ''orb'' o sa-i veiz raspunsurile!

In primul rand iti sfatuiesc sa cauti alta religie, de exemplu daca esti ortodox sa mergi la Penticostali sau la Evrei, nu-ti zic sa schimbi religia deoarece ata nu`i buna! Dinpotriva nici o religie nu are cu adevarat dreptate! Dar zic ca alta religie iti poate trezi interesul pe felul lor de credinta si pe punctul lor de vedere a celor intamplate, Si interesul pentru lucrurilor acesta este bun! Daca esti cu adevarat interesat de Dumnezeu si el se va interesa de tine big grin

Alt sfat ar fi sa asculti muzica cu lauda la Dumnezeu orce muzica ce vorbeste in bine despre Dumnezeu te apropie el!

O sa veiz ca doar inceputul e greu, pana o sa reusesti sa-l lasi pe el sa-si sa-ti cerceteze sufletul si sa te apropii de el apoi o sa veiz ca el va face toata treaba!

Pace tie big grin

| Făgăraş a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sa mergi tu la penticostali, nu el!

| Allrc24 a răspuns (pentru Făgăraş):

Nu ma mut de la ortodoxie.inclusiv numele indica dreapta credinta
ortho=drept
doxa=credinta
Cea mai buna dovada este Lumina Sfanta de la Ierusalim care vine numai la ortodocsi. Catolicii aprind focul in fiecare biserica apoi au slujba de Sfintire a Focului. dar noi ortodocsi avem focul de la Insusi Dumenzeu

| Allrc24 a răspuns (pentru Allrc24):

Asta recomand tuturor.cat despre ooleoo sa nu il iei in seama pzh. iti las id meu in privat daca vrei sa vb. siias are dreptate
Care este cauza indepartarii tale de la credinta? ai pacatuit? sau pur si simplu ti s-a stopat brusc credinta? oricare ar fi cauza iti recomand sincer:mergi si spovedeste-te curat la preot(sa nu "uiti" intentionat pacate, sa vii cu toata increderea ca Dumnezeu ca te va ierta si cu dorinta de schimbare si ascultare de Dumneze pe viitor), Domnul te va ierta, te vei simti eliberata si dornica de a face Voia Lui.In fiecare dimineata rosteste crezul.http://www.crestinortodox.ro/......79213.html cumparati o biblie, fa-ti un obicei in a citi din biblie mai ales noul testament.citeste psaltirea http://psaltirea.org/ scoate lacrimi si din cea mai impietrita inima. tine post cateva zile tot e postul craciunului, macar vineri si miercuri, fa milostenie, nu saracesti daca ajuti un necajit si ii dai cativa banuti sa isi ia o paine. dimineata bea trei inghitituri de aghiasma. Tatal Nostru ajuta foarte mult.Roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte pentru necredinta si pacate: "Doamne cred, ajuta necredintei mele!". si ai incredere in Dumnezeu. Sfantul Duh poate aduce si cel mai pacatos si impietrit om la credinta.trece.si eu am avut aceasta problema.respecta sfaturile si va trece.totul este nadejdea catre Dumnezeu! Domnul sa te lumineze. fa-ti un obicei in a merge la biserica, nu ezita sa vb cu un preot daca simti nevoie despre ce te macina, nu este o rusine. te va sfatui mai bine.

| raluk27 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

De ce sa mergi pe la alte secte? thinking

| OOOLEOOO a răspuns (pentru raluk27):

Dece? Simplu am explicat asta, nu i-am zis sa schimbe religia deoarece cea pe care o are el nu este buna! Doamne fereste! ci i-am zis sa o schimbe pentru un timp ca sa-i creasca interesu despre ''noua religie'' orce este nou este interesant, Si daca ii va creste interesul despre felul de credinta la persoanele din noua religie, ii va creste interesul si despre Dumnezeu, si daca ii va creste interesul pentru Dumnezeu asta va insemna ca il cauta pe dumnezeu si daca il va cauta, Dumnezeu il va gasi! pana la urma asta e problema, el crede ca stie tot ce se poate despre Dumnezeu si se da batut, spune pur si simplu ''Dumnezeu m-a parasit, si imi pierd credinta'' si asta te indeparteaza mai mult de el!

Nu exista o religie care sa fie mai buna decat alta, parerea mea, Dar faptul ca ar schimbao i-ar putea trezi un nou interes si sa vada alte puncte de vedere a luminii!

Pace tie happy

| raluk27 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Daca e sa ii creasca interesul pentru Dumnezeu, este bine ca fiecaruia sa ii creasca la Biserica lui, la religia lui.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru raluk27):

Daca el isi pierde credinta in religia lui asta inseamna ca nu are interes de ea! Cea ce vreau sa-ti amintesc este ca nu religia conteaza, ci credinta! Daca alta religie ii va mari credinta atunci sa o schimbe! ca nu cumva sa o piarda cu totul! Mai bine ar schimba 100 de religii si sa ramana cu aceeasi credinta decat sa ramana doar pe o religie si sa-l piarda pe Dumnezeu!

| beaa a răspuns:

Te poti apropia de Dumnezeu in rugaciune daca te rogi cu regularitate iti vei intari relatiile cu El. Cere-i sa-ti dai forta pentru a nu cadea in ispita, cere-i iertare din toata inima si dovedeste si ca te-ai schimbat si cel mai important lucru roaga-te din toata inima si cu propriile cuvinte.

| Danielcristian a răspuns:

Domnule drag, daca ai ceva pe suflet, povesteste cu Isus Hristos, incuiete in odaia ta si povesteste cu el.
Descarcindu-ti sufletul, cerin iertare din toata inima, deja poti fi sigur ca ai si fost iertat. In rugaciunea tatal nostru cerem iertare zi de zi, si el ne iarta, dar cu o conditie : si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam greselele, gresitilor nostri. Deci daca ierti vei fi iertat pe loc. Iar cind ai o relatie buna cu Dumnezeu, firea sau constiinta, nu te va lasa sa pacatuiesti fara stire. Desi fara pacat nu vom putea fi, dar macar atunci cind vrei sa pacatuiesti sa te opresti inainte de a incalca oricare din porunci.
Toti acei ce cred in Dumnezeu, Cred in fiul sau, se roaga, cer iertare si incearca sa nu mai faca atitea pacate, sau sa le iubeasca, pentru-ca sunt pacate pe care noi le iubim, deci toti aceea pot reusi, pentru ca Isus hristos si dat viata pentru noi, el ne iubeste pe toti, ne intareste si ne va da viata vesnica.
Teoria e multahappy, practica mai greu, dar oricine vrea poate, totul e cu putintza avind in vedere ca nu sunteti singur pe acest drum ci cu Dumnezeu.

1Ioan :5 -12--Cine are pe Fiul, are viata; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viata.

Sper sa va fi fost de folos, iar cine cauta pe Dumnezeu il va gasi cu siguranta. Dumnezeu sa va ajute.