| Fußball a întrebat:

Cum imi pot recapata credinta in Dumnezeu? ceva sfaturi concrete mi-ar fi de folos. funda

12 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Sf Biserica Ortodoxa ne invata asa;
De aceea zice Mîntuitorul în Sfînta Evanghelie : Ce va folosi omul de ar dobîndi toată lumea dacă îşi va pierde sufletul său? Sau ce va da omul în schimb pentru sufletul său? (Marcu 8, 35-37). Tocmai de aceea ne aminteşte Biserica cuvintele Mîntuitorului care zice să avem grijă de mîntuirea noastră, mai ales acum în Postul Craciunului cînd tot creştinul binecredincios îşi caută de suflet. De aceea S-a întrupat şi a pătimit pentru oameni Fiul lui Dumnezeu, ca să scoată sufletele noastre, atît de preţioase, din robia patimilor şi din adîncul iadului, unde erau aruncate de diavolii cei ucigaşi.
Ce ne indeamna Sf Biserica Ortodoxa
, Să ne pocăim, să ne spovedim, să ne împăcăm cu Dumnezeu şi cu oamenii şi să primim cu vrednicie Sfînta Împărtăşanie care este cel mai mare dar pe care ni-l dăruieşte Mîntuitorul pe pămînt. Să luăm deci aminte cum trăim, cum ne îndreptăm viaţa, ce am făcut pînă acum pentru sufletul nostru şi ce trebuie să mai facem pe viitor ca să dobîndim mîntuirea noastră şi să scăpăm de osîndă.
Sfinta Biserica ne invata, să luăm aminte că tocmai de aceea ne luptă atît de mult diavolul prin slugile lui, ca să ne răpească ce avem mai scump de la Dumnezeu. Nu averea, nu cinstea, nu prietenii, nu trupul, nu viaţa aceasta pămîntească, ci sufletul pe care ni l-a dat Dumnezeu, care este mai scump decît toate mărgăritarele lumii. Pentru el suferim atîtea ispite în trup; pentru el ne luptăm o viaţă cu diavolii, cu slăbiciunile firii, cu oamenii răi şi cu patimile ucigaşe de suflet care ne atacă din toate părţile.

Cum ne putem curăţi sufletul, conştiinţa, inima şi trupul de păcatele ce ne apasă? Cel dintîi lucru ce trebuie să-l facem în posturi este spovedania cu căinţă şi lacrimi şi Sfînta Împărtăşanie. Apoi este sfînta rugăciune. Ne trebuie mai multă rugăciune, mai multă evlavie şi răbdare la rugăciune, prezenţă regulată la Sf Biserică la Sf Liturghie. Citiţi apoi zilnic psaltirea, o catismă sau două, că Psalmii şi din inimă de piatră scot lacrimi, zice Sfîntul Vasile cel Mare. Mai citiţi seara sau dimineaţa un acatist, paraclisul Maicii Domnului, rugăciunile zilnice din cartea de rugăciuni şi adăugaţi metanii şi închinăciuni cu rugăciunea lui Hristos, după putere.
Alta faptă bună care ajută mult rugăciunea este postul. Mare este puterea rugăciunii unită cu postul. Amîndouă fac adevărate minuni; înălbesc sufletul înnegrit de păcate şi de gînduri rele. Fiecare să postească după putere, numai să postească. Adică să mănînce de post, iar miercurea şi vinerea să ţină post măcar negru pînă la amiază.

Altă mare faptă bună care ajută mult la mîntuirea sufletului este milostenia. Miluiţi cît puteţi, ajutaţi cu dragoste şi inimă bună pe orice om care vă cere.

Mare putere are milostenia sufletească. Îndemnaţi-vă unii pe alţii la biserică, la rugăciune, la spovedanie, la pocăinţă. Cercetaţi pe cei bolnavi, ajutaţi pe cei întristaţi cu cuvinte de mîngîiere, cu cărţi sfinte de citit şi citiţi, mai ales, în Noul Testament. Iar cununa bunătăţilor este dragostea creştină. Iubiţi duhovniceşte pe toţi, cereţi iertare de la toţi şi bucuraţi-vă în Hristos, că Dumnezeu este dragoste. Iată cea mai bună cale de curăţenie şi de mîntuire a sufletelor noastre.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi 23 Completeaza cu intelepciune :

Dumnezeu iarta toate pacatele cu exceptia Hulei impotriva Duhului Sfint.Nu este sub demnitatea ta sa cazi in genunchi in fata Domnului si sa ii spui cu mintea ta ca ai gresit si regreti fapta ta si sa ii promiti ca te faci om de treaba dar sa te tii de promisiune tu poti uita dar bunul Dumnezeu nu uita.Te rogi cit de mult la Dumnezeu ca atunci cind uiti de el Dumnezeu sa nu uite de tine.
Citeste apoi zilnic Psaltirea, o catismă sau două, că Psalmii şi din inimă de piatră scot lacrimi, zice Sfîntul Vasile cel Mare (din exp mea cind lacrimile vor curge singure la cititul psalmilor sufletul incepe sa se curete ).
Nu este sub demnitatea ta sa dai pe la Sf Biserica sa te inchini nu este obligatoriu sa pupi icoanele (eu le pup si nu am luat gripa rolling on the floor si nici nu sunt vaccinat ) Te asezi in mijlocul bisericii si te uiti in jurul tau apoi o iei cu binisorul in dialog cu bunul Dumnezeu zici si tu un Tatal Nostru si faci 3 Sf Cruci apoi ii spui lui Dumnezeu ca ai gresit si il rogi sa te ierte.Duminica lasi lenea si o tai la Sf Liturghie
(la Sf Liturghie coboara Duhul Sfint daca ai tamiie din piata o pui in altar sa se sfinteasca si dupa slujba o iei acasa) in punga pui niste fructe si niste chifle dupa ce slujeste Parintele le imparti la lume ca dar de multumire Domnului. Poti sa treci in Liturghie la vii ca ii Multumesti lui Dumnezeu pentru tot. Dupa ce te rogi nu uita sa ii multumesti lui Dumnezeu "ca numai unul a multumit si acela era de alt neam" Sa faci milostenie cu un amarit ca ii dai un covrig nu saracesti, la Biserica sa aprinzi 2 luminari 1 la vii si sa zici o rugaciune pentru toti cei vii, 1 luminare la cei adormiti si sa zici si pentru ei o rugaciune.
Suntem in post pai lasa naravul si tine post ca se dezintoxica organismul dar tii post si la naravuri si il presari cu rugaciuni mai lasi telenovelele.O candeluta mica cu Maica Domnului cu o lumanarica aprinsa sa te vegheze nu te va deranja vezi sa nu dai foc casei si sa o stingi cind pleci.
Secretul relatiei cu Dumnezeu este rugaciunea+faptele bune +milostenia cu amaritii dar mai mare ca acestea sa le faci cu dragoste.
Vis a vis de rugaciune dupa un timp de spus rugaciunea limbii vei ajunge sa spui rugaciunea mintii si vei simti cum rugaciunea se duce la Domnul ca un fulger.
Ps Un program de rugaciune corect te scoate rapid din starea de depresie si pune sufletul pe roate.

| Raniia a răspuns:

Cere-I lui Dumnezeu să dezvolte in inima ta o atitudine de recunostintă.O experientă: o săptămină incearcă să :fi recunoscătoare,gindeste-te la ceea ce este bun,drept,minunat,si demn de laudă. Încearcă să:nu ceri nimic, să nu fi lacomă, să nu te plângi că nu ai ce iti doresti.Multumeste-I lui Dumnezeu pentru binecuvintările primite, multumeste-le prietenilor pentru prietenia lor.Aminteste-ti că dacă esti nemultumită pentu ceea ce nu ai, vei pierde si ceea ce ai.Notează toate motivele de multumire tot ce se intimplă de-a lungul acestei săptămîni.Asa vei invăta să asculti prin lucrurile pe care le-ai suferit.,, Cercetează-mă Dumnezeule, si cunoaste-mi inima!''

| barbattttt a răspuns:

Roagate,citeste din Cuvantul Lui si El iti va raspunde,...; si nu te desparti de El asta te face mai slaba inainea ispitelor.
Succes! si multe Biruinte

| Catalinnna a răspuns:

Dumnezeu este in fiecare prin constiinta, prin acest mod iti dai seama ce trebuie sa faci. Sfaturile le gasesti tot la tine

| Yugeen a răspuns:

Este de folos atunci cand credinta iti izvoraste din inima, din suflet, ci nu din invataturile altora... sau cel putin mie asa imi place sa cred!

Astfel, cred ca este important sa ne scrii care sunt cauzele pentru care ti-ai pierdut-o (credinta)!

Astept raspunsul tau...

O seara minunata iti doresc! happy

P.S. Fericirea este o stare de sine... este un mod de a gandi si de a actiona. Fericirea adevarata nu ti-o ofera nimeni ci o atingi tu, o creezi tu pe masura ce inaintezi in viata, in varsta, in experienta...
Am facut aceasta "paranteza" in amsura in care credeai ca regasindu-ti credinta (sau pe Dumnezeu, in functie de ce/cine cauti happy ) iti vei redobandi si fericirea.

Daca esti, cumva, deprimata, iar starea tinde sa persiste, sfatul meu este sa vizitezi un psiho-terapeut... Eu cred ca mai bine este sa fii precauta si sa eviti o problema mai mare (cum ar fi, intr-un viitor, depresia), problema ce poate sa se dezvolte chiar de la pierderea credintei mai intai in Dumnezeu/religie, apoi in oameni, apoi in propria persoana, etc.

| carminaburana43 a răspuns:

Si eu am avut trei ani din viata cind m-i s-a intimplat acest lucru.Si am vazut caci tot credinta ma face fericita si nu numai.Stiu in mod sigur ca doar Dumnezeu m-a ajutat nimeni altul cind toti au stat deoparte si nu puteam astepta ajutor de nici unde.Cum o poti recapata? Propune-ti ceva ce doresti din tot sufletul dar in care nimeni nu te poate ajuta.Si daca ai credinta sincera cel tirziu in doua luni prinde contur si se implineste ceea ce iti doresti din suflet si care nu dauneaza altora si in mod sigur va fi pentru folosul tau.

| yekto a răspuns:

Pai depinde de ce vrei acest lucru si cum (crezi ca ) ti-ai pierdut credinta

| Tudyss a răspuns:

Du-te la biserica, vorbeste cu popa si iti va zice elbig grin

| Andreea04 a răspuns:

Buna,un prim pas este faptul ca vrei sa ai credinta in D-zeu asta e un lucru important, gandeste-te la ce esti tu datorita Lui si ca fara El nu poti realiza nimic in viata chiar daca ai avut ceva dezamagiri profunde si probabil de asta crezi ca D-zeu nu te mai ajuta nu este adevarat El stie de ce face anumite lucruri si cu siguranta sunt spre binele tau, vorbeste cu un preot si nu te descuraja orice s-ar intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai nevoie de dumnezeu asa singura te simnti? las ca nu ai nevoie de mosi la varsta ta fa ceva util speciei fa un copil cu mine

| Madddi a răspuns:

Depinde.
Mergand la Biserica des, rugandu-te pentru sufletul tau si pentru sufletul celorlalti...