| pzh2000 a întrebat:

Pentru credinciosi:va rog mult sa imi dati niste sfaturi concrete cum m-as putea apropia de Dumnezeu, cum as putea devii mai credincios(vreau sa cred, stiu ca exista Dumnezeu, dar parca cv ma opreste), cum as putea sa cresc in credinta? cum sa scap de sentimentul de vinovatie pentru pacate? si nu in ultimul rand cum sa rezist ispitelor celui rau? Simt ca am pierdut dragostea catre Dumnezeu si intelepciunea.imi lipseste ceva.niste sfaturi concrete m-ar ajuta. Multumesc.Sarbatori fericite si multa sanatate

P. S.: va rog ateii sau cei care aveti chef de caterinca abtineti-va.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deschide-ti inima inaintea lui Dumnezeu si spune-I lui tot ce simti. Vorbeste cu El ca si cu un tata.Citeste Cuvantul Lui si frecventeaza o biserica in care se predica Cuvantul lui Dumnezeu pe intelesul tau.Credinta vine in urma auzirii Cuvantului.

| pzh2000 explică (pentru EmaS):

Dar eu am fost odata credincios, acum ceva timp e atat de frumos sa fii credincios te simti linistit in pace simti ca ai un scop in viata.asa as vrea sa simt iar. deci cum as putea?

| EmaS a răspuns (pentru pzh2000):

Este si mai simplu, sa iti ceri iertare lui Dumnezeu si sa te intorci de unde ai cazut.Sa iti refaci legatura cu El.http://www.youtube.com/watch?v=vjrSkikTeFc

| Esperança a răspuns:

Important este sa frecventezi o biserica cu har, o biserica in care se simte prezenta lui Dumnezeu, incearca sa gasesti una evanghelica deoarece aceste biserici se bazeaza mai mult pe Biblie, daca m-ai intreba pe mine eu ti-as recomanda una penticostala deoarece eu aici l-am cunoscut pe Dumnezeu mai bine si ma simt mai aproape de El.
Apoi citeste Cuvantul Sau, Noul Testament si cere intelepciune de la Dumnezeu sa te ajute sa il intelegi.

Trebuie sa stii ca odata ce ti-ai propus sa te intorci la Dumnezeu, diavolul se va intoarce impotriva ta si lupta va fi mai mare.
Diavolul te-a biruit odata luandu-ti partasia si credinta in Dumnezeu, nu-l lasa si a 2-a oara, esti mai puternic ca el pentru ca ai un Tata puternic!

Si nu in ultimul rand stai pe genunchi in camaruta ta, singur, de vorba cu Dumnezeu.
Si invita-L in viata ta, in inima ta.
Spune-i ca ai nevoie de El, cere-i iertare pentru tot ce ai facut, sa te transforme, sa te faca un om nou.
Sa te umple de putere si de roada duhului sfant!

Poti sa incepi asa:"Doamne Isuse, vin inaintea ta cu viata mea. Te rog sa ma primesti la Tine asa cum sunt.
Spala-ma in Sangele tau cel sfant si curateste-ma. Recunosc ca sunt un pacatos si ca am nevoie de tine. Te rog, da-mi credinta de pe urma si fa-ma statornic pe calea Ta, ajuta-ma sa nu ma mai abat nici la dreapta, nici la stanga."
Este doar un exemplu, rugaciunea trebuie sa fie personalizata, sa vina din inima ta, deoarece ea este modul nostru de a comunica cu Dumnezeu.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Făgăraş a răspuns:

Sa nu lasi religia ortodoxa pentru nimic in lume! alti au aparat-o cu viata lor, iar noi pentru ce sa ne lepadam? nu ii judec pe ceilalti, insa nu vei gasi la ei nimic mai bun! uite pentru tot ceea ce ai mentionat tu mai sus, este bine ca la inceput tu o sa iti cauti un preot la care sa te spovedesti! el te va indruma ceea ce trebuie sa faci pentru a te apropia de Biserica si de Dumnezeu! sa incerci sa mergi la sfintele slujbe, mai ales acum in Saptamana Mare! dar sa cauti un duhovnic la care sa te marturisesti si cu care sa ti legatura!

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

In primul rand, prin mersul la biserica.
apoi, iti trebuie u duhovnic...
plus multa rugaciune...
tine cont ca,, stapanitorul acestei lumi'' (diavolul) nu sta degeaba, lucreaza....deci e si normal sa ai piedici.
Doamne ajuta!

| XxLorenaxX a răspuns:

Cartea " Calea catre Hristos" vorbeste drespre dragostea lui Dumnezeu fata de noi, Isus vorbeste despre Dragostea lui
Si a spus : Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau. Ioan 10:17
Ceea ce inseamna:Tatal meu va iubeste atat de mult, incat chiar si pe Mine Ma iubeste mai mult pentru ca mi-am dat viata pentru mantuirea voastra.
E foarte profunda cartea si poti sa si asculti.

http://intercer.net/blogs/caleacatrehristos/
Audio:http://intercer.net/blogs/caleacatrehristos/audio
Scris : http://intercer.net/blogs/caleacatrehristos/cartea
Daca vrei sa te apropri de Dumnezeu, Aceasta este calea,
Citeste macar primul capitol, Sau asculta-l
Iti doresc o noapte buna!

| XxLorenaxX a răspuns:

Ma scuzati dar as vrea sa spun mai multe din fragmentul de mai devreme.
:"Atât de mult vă iubeşte Tatăl meu, încât pe Mine Mă iubeşte mai mult pentru că Mi-am dat viaţa pentru mântuirea voastră. Făcându-Mă reprezentantul şi garantul vostru prin jertfa vieţii Mele, luând asupra Mea slăbiciunile trupului vostru şi vinovăţia voastră, Eu sunt şi mai mult iubit de Tatăl Meu; căci prin sacrificiul Meu, Dumnezeu poate fi drept şi totuşi să îndreptăţească pe cel care crede în Hristos". ( Calea catre Hristos )