| Inferno a întrebat:

Pentru crestinii adevarati:
Cum puteti sa va irositi viata fiind umili si sa incasati toata batjocura oamenilor fara sa spuneti nimic, sperand ca la final o sa ajungeti in rai?
Si daca la final nu este nimic?
Cum puteti traii aceasta viata in supunere si umilinta crezand ca o sa o traiti pe urmatoarea mai bine?

Răspuns Câştigător
| Guogle a răspuns:

Cred dar nu prea suport sa nu spun nimic, oare cum mai suntem noi oile Lui ratacitoare daca nu suntem mici si slabi, desigur ca avem nevoia de a spune ceva, si oricum cel care e credincios nu spune vulgaritati si ceva care supara urechile altora(unii mai fac exceptii), Dumnezeu nu se asteapta sa fim usa de biserica, si oricum, nu este cine stie ce pacat sa iti mai descarci si tu sufletul, pacat ar fi sa faci ceea ce chiar e dispretuitor pentru toti.
Daca nu ar fi nimic, nimeni nu are de pierdut, poate injuriile altora, si amenzile pentru faptul ca te-ai luiat de mana cu banda strazii, si ati spart un magazin, sau jefuit un magazin. Imi traiesc viata simplu, si chiar daca as mai face ceva rau, mai trec si eu pe la biserica si fac o rugaciune si o cruce de sa ma invidieze babele, astfel ma scap pacate. Oricum la ce zile sunt astazi, oare de ce sa nu fac si eu ceva bun sa imunatatesc situatia dind un exemplu bun. (hai sa vad cati stupizi o sa am laughing )

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca esti om cu caracter cu principii solide de viata, nu vad de ce sa fii umilit. De exemplu eu ma inteleg foarte bine cu cei cu care relationez. Ii respect si ma respecta. Si iti spun eu sigur ca exista viata dupa moarte.

| MariaO a răspuns (pentru EmaS):

S-a intors cineva si v-a spus dumneavostra ca asa este? Sau asa simtiti?

| EmaS a răspuns (pentru MariaO):

Eu cred pentru ca scrie in Biblie si au fost oameni care au avut experiente.
http://spiritlessons.com/......Thomas.htm

| Allrc24 a răspuns:

Ne razbuna Dumnezu, El face dreptate.omul nu isi face singur dreptate.

| morningstar a răspuns:

Si daca prin absurd nu ar fi nimic, o sa ne bucuram ca ne-am trait viata in pace, nu in betii si in lucruri murdare. Daca o sa ajung la aceasta concluzie dupa moarte, o sa ma bucur de viata umila pe care am dus-o. Dar faza este ca nu o sa ajung niciodata la o astfel de concluzie, ci o sa ajung la rasplata si viata vesnica. happy

| SaveTheNature a răspuns:

E ideal sa fii umil si sa nu intorci raul cui iti face rau! pentru ca el va avea pedeapsa in cele din urma se va autopedepsi.
Insa pentru ca esti om, vei intoarce raul tot cu rau, si pe cine te pocneste il vei pocni.Insa daca iti va parea rau din tot sulfetul Dumnezeu te va ierta.

| Tania a răspuns:

Hmmm cam aici este vorba de a fi umil in fata diviniatii,dar multi crestini zic doamne, doamne, iar apoi incepe cu:„ce vrei ma bagamiasi in beeep beeep+2 pumni in gura.
Cred ca sunt putini cei care se lasa badjocoriti de altii fie crestini sau nu.

| cristinacrissss a răspuns:

Cum adica umil? Cine a zis ca daca esti crestin trebuie sa fi umil? Nu cred ca sti ce inseamna sa fi crestin. Fiecare traieste cum ii place. Nu trebuie sa judecam oamenii. Trebuie sa ii respectam asa cum sunt: crestini, atei, musulmani, etc. Daca noi credem ca va fi un Rai dupa moarte si facem ceva in viata asta pentru a-l dobandi ce ai tu cu noi? Te deranjam cumva?

| Inferno explică (pentru cristinacrissss):

Da... am inteles, oricum ce ai spus nu are legatura cu ce am intrebat.
Daca eu vreau sa pun aceasta intrebare pe TPU ce ai tu cu mine?
Te deranjaza cumva?
De cre(s)tini ca astea nu am nevoie sa imi raspunda la intrebari.

| cristinacrissss a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles exact ce ai vrut sa intrebi si nu ma deranjeaza cu nimic ca vrei tu sa pui o intrebare pe TPU. Ai pus o intrebare si eu ti-am raspuns. Dar ai formulat intrebarea de parca ti-ar fi scarba sa vezi cum unii "isi irosesc viata" fiind crestini. Si ai intrebat cum de putem trai crezand ca exista o viata de apoi. Hai totusi sa isi raspund. Puteam trai foarte simplu. Raiul e ca o incurajare sa faci fapte bune si etc. Unii oameni nu fac nimic fara sa primeasca ceva in schimb. Asa ne putem gandi ca daca facem ceva bun vom fi rasplatiti. Si daca Raiul nu exista asta e. Noi ne-am facut datoria de oameni buni si cumsecade si nu am omorat, furat, etc alte pacate. Bineinteles ca o sa imi zici ca si crestinii pacatuiesc si fac tot felul de fapte rele. E ceva normal sa nu fi perfect.

Apropo: Foarte "frumos" sa ma faci faci cretina indirect. (De cre(s)tini ca astea...). Eu nu cred ca te-am jignit ca sa primesc inapoi o jignire. Dar in fine... daca asa stiu unii sa vorbeasca treaba lor.

| MariaO a răspuns:

laughing Unde ii mai vezi tu umili? Arata-mi unul care care traieste in supunere totala si saracul ighite orice. Unde le e cucernicia maicutelor cand raman gravide, ori poate preotilor cand se plimba in masini luxoase?

| MariaO a răspuns:

A avut dreptate bre laughing Aia homosexuali nu sunt preotii, cum le pui tu in carca lor lucruri din astea? Aia sunt calugarii!