| Summoning a întrebat:

Persoanele ce se sinucid nu pot intra in Imparatia lui Dumnezeu? Dati dovada cu citate din biblie

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca iti dam citate din Biblie o sa crezi?

| danut a răspuns:

Dovada biblica este evidenta, cumva cand te-ai nascut ai platit pentru tine ceva ca sa-ti apartii? NU, viata ta apartine lui Dumnezeu, daca te sinucizi distrugi proprietatea Acestuia, il furi de bunul Sau. Incalci doua porunci din Legea Morala: Sa nu ucizi si Sa nu furi. Fiind pacatos si cu pacatele NEIERTATE deoarece nu ai apucat sa-ti ceri iertare dupa afacerea LOR (esti mort) NU POTI INTRA in imparatia lui Dumnezeu (unde intra DOAR cei cu pacaterle iertate). CLAR? Ce simplu este, textele le gasesti in Exodul capitolul 20 (Cele zece porunci sau Legea Morala).

| ania a răspuns:

Să ucizi e păcat dar poate fi iertat prin mărturisire, pocăință dar dacă te sinucizi nu mai ai ocazia să-ți ceri iertare.

| rocco09 a răspuns (pentru ania):

Si daca faci un infact in timp ce minti si mori unde mergi sau daca in timp ce barfesti te impiedici si cazi cu capul de asfalt si mori mergi tot in iad ca nu ai apucat sa iti ceri iertare sau daca ai facut pacate care nu ti le amintesti raman neiertate? Iar mai apoi daca ii cer iertare preventiv, inainte de a ma sinucide nu se pune? Ieftina teologie

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru rocco09):

Eu cred că aș merge în rai chiar dacă aș muri în timp ce mințesc sau bârfesc, penntru că mi-am dăruit viața lui Dumnezeu și am primit iertarea lui Hristos pentru toate păcatele mele.Ce mă salvează nu e că reușesc să ajung la stadiul de a nu mai păcătui deloc ci că am ales să=i dau Lui sufletul meu și EL m-a adoptat.A te sinucide e un semn că ai ales să-ți iei viața și moartea în propriile mîini, că ai ales să fii propriul tău Dumnezeu.

| rocco09 a răspuns (pentru ania):

Imi dai si referinta biblica la afirmatia ta?
"A te sinucide e un semn că ai ales să-ți iei viața și moartea în propriile mîini, că ai ales să fii propriul tău Dumnezeu" .......si anume ca a te sinucide inseamna ca iti devii propriul Dumnezeu si asta trebuie descalifica sa ajungi in rai?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia spune că viaţa e un dar de la Dumnezeu ce trebuie preţuit (Psalmul 36:9).
Dar în ce priveşte sinuciderea, să nu uităm că există nenumărate motive pentru care ajung la acest pas. Deseori motivele sunt legate de dereglări psihice majore, cum ar fi o depresie gravă, nu de gândirea raţională.
De aceea, nu se poate spune că orice persoană ce sa sinucis nu va intra în Împărăţia lui Dumnezeu. De fapt, doar Dumnezeu e capabil să aprecieze pe deplin situaţia fiecărei persoane şi să înţeleagă ce a împins-o la acest pas.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Dovada din Sfanta Scriptura este aceea ca Dumnezeu ne-a creat sa traim si sa mostenim Pamantul " "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Iar ceea ce facem prin a ne lua viata, este o impotrivire a Vointei lui Dumnezeu.

Este ca si cand cineva iti face cel mai frumos cadou posibil, iar tu il accepti, insa de fata cu el il arunci (irosesti).

| wrath007 a răspuns:

Pai nu, persoanele care se sinucid ajung in iad!

| Summoning explică (pentru wrath007):

Asa si care e dovada din biblie

| dragos9234 a răspuns (pentru Summoning):

"Crede si nu cerceta"

| MaskOfSanity a răspuns (pentru dragos9234):

E amuzant că citezi un ateu.

| NakedTruth a răspuns (pentru dragos9234):

rolling on the floor)))))))) DA! SIGUR!

| NakedTruth a răspuns:

În ziua de azi, nimeni nu poate să se aştepte pe bună dreptate să ducă o viaţă lipsită de probleme (Iov 14:1). Cu toate acestea, adevărul din Cuvântul lui Dumnezeu le-a arătat multora că sinuciderea nu este modalitatea corectă de a-şi rezolva problemele. Să vedem cum l-a ajutat apostolul Pavel pe un temnicer cuprins de disperare care, „trezindu-se din somn şi văzând că uşile închisorii erau deschise, şi-a scos sabia şi era pe punctul de a-şi lua viaţa, imaginându-şi că deţinuţii scăpaseră". Imediat, temnicerul a ajuns la concluzia că sinuciderea era mai bună decât o moarte umilitoare şi, probabil, lentă pentru greşeala sa. Apostolul a strigat: „Să nu-ţi faci vreun rău, căci toţi suntem aici!" Pavel nu s-a limitat la această afirmaţie. De fapt, el şi Sila l-au consolat pe temnicer şi i-au răspuns la întrebarea pusă de el: „Domnilor, ce trebuie să fac pentru a fi salvat?" Ei i-au răspuns: „Crede în Domnul Isus şi vei fi salvat, tu şi casa ta". Apoi ei le-au spus atât lui, cât şi celor din casa lui cuvântul lui Iehova, astfel că „au fost botezaţi toţi, el şi ai lui, fără întârziere". Temnicerul şi toţi din casa lui s-au bucurat foarte mult şi au găsit un nou sens în viaţă. — Faptele 16:27–35.
Ce mângâiere este pentru noi azi să ştim că Dumnezeu nu e vinovat de răutatea existentă! Cuvântul său spune că un spirit rău, „cel numit Diavol şi Satan", „induce în eroare întregul pământ locuit". Dar timpul lui este pe punctul de a expira (Revelaţia 12:9, 12). În curând, toată suferinţa pe care Satan şi demonii săi le-au cauzat-o locuitorilor pământului va lua sfârşit în urma intervenţiei divine. Apoi, promisa lume nouă şi dreaptă a lui Dumnezeu va elimina pentru totdeauna cauzele care se află în spatele disperării şi al sinuciderilor. — 2 Petru 3:13.