| Moisie a întrebat:

Personajul principal al religiei crestine este Isus Christos, in traducere Isus UNSUL!
Stiind ca Isus in timpul vietii sale de om nu a fost niciodata UNS in nicio functie, dar cunoscand faptul ca in Biblie tot el, dar dupa "inviere" se lauda in Apoc. 1.17, ca a primit de la Dumnezeu o FUNCTIE importanta, si anume a fost UNS in functia de Sef al (cheilor) Iadului.
Sa intelegem din aceasta ca el a preluat de la Dumnezeu functia de Diavol, pentru ca in Tanach si in religia mozaica nu exista Diavol, dar in crestinism Diavolul este un personaj atat de important incat pina si in Biblie scrie la 2 Tesaloniceni 2:4 ca: Diavolul s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu!
Nu cumva in Biblie la 2 Tesal.2:4 este vorba de Isus Christos?
Sau mai stiti pe cineva care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

101 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avea credinta ti-ar deschide si tie Domnul Dumnezeu ochii sa intelegi ce ai scris si nu ai mai pune intrebari de genu

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca am si eu credinta!
Dar eu nu cred asa a proasta ci cred doar in acele lucruri care sunt dovedite, si pentru a crede asta, exact Dumnezeu mi-a deschis ochii, si nu sarlatanii care vor sa traiasca bine parazitandu-ma!
Si tocmai de aceea pun intrebari ca sa va provoc si pe voi sa rationati, ca numai ratiunea te poate lumina si nu credinta asa a proasta!
Ce am gresit in postare, dupa parerea ta?
A fost cumva Isus UNS in timpul vietii ca sa fie numit Christos?
Daca a devenit seful cheilor dupa inviere, adica L-a UNS Dumnezeu in aceasta functie, evident ca el este Christosul cel UNS dupa moarte!
Si in ce functie a fost UNS?
Hai sa citim Apocalipsa 1.17, 18 ca sa te luminezi si tu!
Sau nu cumva ai ajuns in starea ca de teama bisericii sa nu mai ai curajul nici sa mai gandesti liber si rational?

| robby212 a răspuns:

Esti un om superb.Ti-am explicat de n-spe mii de ori.Nu vrei sa intelegi... sad

| Moisie explică (pentru robby212):

Explicatiile tale nu au valoare daca nu prezinti si dovezi!
De vorbe goale plin podul!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Asa.Tu ai o intrebare fara sens.Ti-am raspuns.Ce dovezi vrei sa iti aduc mai nene'?

| Moisie explică (pentru robby212):

Pentru tine si pentru altii outsideri, nici nu poate avea sens, pentru ca sensul presupune sa intelegi ceva, iar daca nu STII nimic si nu intelegi, ci doar CREZI, nu ai cum sa intelegi sensul.
Eu am recitit intrebarea si te asigur ca are un sens foarte clar!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ai o problema grava.TU NU VREI SA INTELEGI! Nu ca nu ai putea.
Nici nu ma mai obosesc.
Noi, crestinii, il simtim pe Dumnezeu, credem in El si ii simtim prezenta, puterea.Dar voi, care nu credeti in nimic?
Trebuie ca omul sa-L caute pe Dumnezeu m ci nu invers.
Dumnezeu ne-a mantuit odata, ne-a invatat ce sa facem si cum sa facem! Mergem dupa El.Cu sau fara atei! happy

| Moisie explică (pentru robby212):

Se pare ca tu ai probleme cu priceputu!
Nu il poti simti pe Dumnezeu in cadrul unei religii sau biserici care nu a purces de la Dumnezeu ci de la Dracu!
Ce simti tu ca prezenta este prezenta "dumnezeului veacului acesta" adica a Diavolului care se lasa slavit ca Dumnezeu!
Evident ca omul trebuie sa-l caute pe Dumnezeu, dar pentru a-l cauta trebuie sa stii unde sa-L cauti, dar in niciun caz nu-L vei gasi in lacasul Diavolului!
Dumnezeu nu mantuieste decat pe aceia care ii asculta Legea, si crestinii nu asculta de Legea lui Dumnezeu ca e veche, si asculta de o lege noua pornita NU de la Dumnezeu, ci de la Dracu! (Vezi Luca 9:1)

| Marius511 a răspuns:

,,UNS in nicio functie"...
Unsu si ne-unsu. Asta te doare pe tine? Sau vrei doar sa-ti bati joc de crestini? big grin

| Marius511 a răspuns:

Asta-i hoby sa-ti bati joc de o mana de crestini? eu nu stiu cum pot fi atat de prosti sa/ti bati joc cum vrei de ei

| Moisie explică (pentru Marius511):

Eu nu imi bat joc de nimeni, am doar pus o intrebare pentru ca nu inteleg de ce i se spune UNSU daca NU a fost UNS?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

I-auzi, ce legea dea lu' Diavolu' urmam noi? Zai mai nene ca m-ai enervat acum!
Sa sti ca intreci masura si exagerezi!
Ce lege bai nene?"Iubeste-L pe Dumnezeu din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata inima ta, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti".
Ce greseala vezi tu in LEGEA LUI HRISTOS? Ia zi...
Noi ascultam si poruncile Lui Dumnezeu (cele 10), cu sfintenie!
Nu iti inteleg problema!

| Moisie explică (pentru robby212):

Aia cu "iubeste-L pe Dumnezeu" a spus-o dulgherul Isus care era dulgher si nu unsul lui Dumnezeu ca sa fie numit UNSUL. ia acest Isus care NU era niciodata Christos a respectat si a cerut mereu respectarea Legii lui Dumnezeu, in schimb Christosul care se lauda ca este Seful Cheilor Iadului, a adus SFARSITUL legii lui Dumnezeu, in concluzie, raspunsul la intrebarea ta ca ce e rau in Legea lui Christos este faptul ca cere oamenilor sa RENUNTE la Legea lui Dumnezeu, si dupa capul tau crezi ca este bine sau rau ca oamenii sa nu respecte Legea lui Dumnezei si sa faca crime si alte bicisnicii pentru ca Lucifer si-a dat viata pentru aceasta "libertate"?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Bai omule.Deja aberezi.Am vazut ca nu vrei sa intelegi de ce I se spune Lui Iisus Hristos, dar ce legatura are Iisus cu faptul ca unii oameni nu respecta Lega Lui Dumnezeu? Iisus nu a invatat pe nimeni la "crime si alte bicisnicii".Da, El are cheile iadului, fiindca El a intrat acolo si a scos pe toti dreptii. Daca e Unsusi Dumnezeu, de ce sa nu aiba cheile iadului? El conduce Raiul alaturi de Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant.
Vreau sa imi arati tu unde scrie ca, crestinii sunt invatati la crime si alte chestii din astea!

| Moisie explică (pentru robby212):

Bai omule!
Tu poti intelege ca Christos nu este un nume? Ci un atribut care inseamna UNSUL intr-o functie inalta precun\m cea de Rege?
Pai cand a fost UNS Isus din Nazareth si in ce functie?
Dulgherul Isus nu are nicio vina ca oamenii nu respecta Legea lui Dumnezeu! De vina este biserica crestina care cere credinciosilor sa nu asculte de Legea lui Dumnezeu pe motivul ca e "veche"!
De unde sa scoata dreptii daca pina la el-Christosul nu exista Iad?
Pai de cine vorbim ca sarmanul dulgher Isus nu a fost UNS niciodata ca altfel Biblia ar fi mentionat acest lucru?
Iar faptul ca Christosul a fost uns in functia de Sef al Iadului, nu l-am contestat niciodata!
Nu exisata niciun Rai, Raiul este aici pe pamant si nu in cer, si ca sa ajungi in Rai este suficienta sa te muti in Elvetia, si pentru asta nu trebuie sa mori!
Nu scria niciunde ca crestinii sa faca crime, dar "dumnezeul" crestinilor adica Diavolul pe care ei il numesc Dumnezeu, rasplateste curvele si criminalii mantuidu-i! Asta o face Diavolul ca sa dovedeasca ca este mai presus de Dumnezeu si mai bun decat acesta, pentru ca Dumnezeu nu iarta crimele si curvariile.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

"pe care ei il numesc Dumnezeu, rasplateste curvele si criminalii mantuidu-i!"
Cu asta mi-ai pus capac! Unde vezi tu asa ceva? Unde ai auzit tu vreodata, in toata istoria crestinismului sa rasplateasca Dumnezeu pe asemenea oameni?
Daca se intorc la dreapta credinta, ar fi normal ca Dumnezeu sa-i ierte.Fiindca Domnul e bun!
Sti ce nu imi place la voi? 2000 de ani am crezut adevarul, acum veniti voi si va credeti mai destepti decat milioanele de persoane care s-au sacrificat pentru. Hristos, va credeti mai destepti decat cei mai mari invatati ai lumii.
Daca vrei, iau cu tine de la inceput toata istoria crestinismului!
Hai sa vedem, cine a instaurat scoala?
Cine a dat posibilitatea unor oameni sa invete?
Cine ofera mancare saracilor?
Cine ajuta familiile nevoiase?
Cine? Biserica cea intru Hristos Iisus!

| Moisie explică (pentru robby212):

In primulrand Isus nu a fost Dumnezeu nici macar o zecime de secunda din viata lui, deci nu ma refeream; a Dumnezeu ci la Christosul care singur se recunoaste ca fiind Lucifer.
Vezi chiar tu recunosti ca daca se intorc la dreapta credinta, chiar si atunci cand sunt batrani si nu mai au puterea sa faca rele, curvele si criminalii sunt rasplatiti prin faptul ca li se iarta pacatele si ajung in rai!
Stii ce nu-mi place la voi, sunteti atat de inculti incat nu stiti nici fapul ca religia crestina este o sarlatanie politica cu aspect religios inventat de Constantin cel (mai) Mare ...criminal
Iar biserica crestina ia si ultimul banutz de paine de la gura copiilor infometati astfel ca popa sa se imbuibe si sa umble cu masini scumpe

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Termina! Nu e asa!
Cine ultima imbucatura de paine?
Cine ajuta saracii?
Cine ofera adapost sarmanilor?
Cine ofera mancare si haine celo necajiti?
Biserica intr-un Hristos Dumnezeu. Daca tu vezi numai oile negre (nu ironiza), e fix problema ta.Sunt atatia oameni cu suflet in Biserica Ortodoxa cea intr-u Hristos Iisus.
Iisus e Imparatul Maririi!

| Moisie explică (pentru robby212):

Degeaba nu accepti tu adevarul dar acest adevar este scris in Biblie.
Saracii sunt ajutati de biserica doar in tarile primitive si subdezolvate, tarile normale sunt State Sociale, si ajuta bolnavii si saraci asa cum biserica nu a facut-o niciodata, si asta pentru ca statul laic cu o societate dezvoltat este adevaratul Mantutor care mantuieste zeci de milioane de oameni in fiecare zi prin spitale modern dotate.
Aoamenii aia care au bani sa ajute saracii, nu au suflet si nici caracter pentru ca sunt aceia care s-au imbpgatit din furt si sarlatanie sau din evaziune fiscala sau alte manarii, si care isi simt sufletul murdar impovarat si vor sa -l spele. Nu oamenii trebuie sa ajute saracii care le iasa in cale, ci Statul Social TREBUIE sa ajute TOTI oamenii saraci, si exact asa este in tara mea care este prima din Europa pentru ca atat statul cat si oamenii au inteles ca nu se poate traii in decenta daca esti un inapoiat mintal care refuza sa accepte valorile Stiintei dar prefera sa accepte intunericul si bicisnicia evului mediu intunecat cand biserica conducea lumea!
Isus nu a fost niciodata imparat, ci doar un amarat de dulgher
Daca ar fi fost imparatul maririi, asa cum zici, fi sigur ca stateau la coada toti credinciosii cu p...ta mica pentru ca Isus sa le-o mareasca!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Esti un om minunat...Ce sa mai zic? Ti-as putea a replica, dar nu are sens cu tine.Esti un caz pierdut.
Noi acceptam stiinta, dar nu o punem in locul Domnului... happy
Domnul e viata! Daca nu era Domnul, nu erau aceste state de care zici tu.
Pana una alta esti roman, deci te rog sa nu mai jignesti oamenii care cred in Hristos si in Puterea Slavei Sale.Ateismul e o chestie urata. Oamenii neaga existenta lui Dumnezeu, pur si simplu o neaga, voi ati putea crede, dar nu vreti.
Ce sa-ti fac daca asa esti? Tu nu sti ce inseamna viata intru Hristos, sti doar de prostiile tale, pe care am tot incercat sa ti le explic.Cu toata truda mea, tot nu ai inteles nimic si tot parerea aia o ai...
Fiecare om are dretul la libera exprimare.Fiecare avem dreptul sa credem in ce vrem.Asa ca, te rog, daca tu esti atat de destept incat nu crezi in Dumnezeu, ma scuzi, dar nu prea am ce discuta cu tine.Mi-ai aratat ce fel de om esti. big grin

| Moisie explică (pentru robby212):

1 Pai daca acceptatib stiinta, inseamna ca NU sunteti buni crestini ci niste manelisti care fac crestinism "dupa ureche" sau niste tradatori care nu constientizeaza tradarea!
2 Nici tu nu crezi ce spui, ca nu pui Stiinta in locul Domnului, raspunde-ti sincer, atunci cand tu sau cei apropiati tie, aveti o problema grava de sanatate, va duceti la biserica sau la spital? asta ca sa stii ca te minti singur!
3 Ce prostii debitezi, acele state au devenit dezvoltate doar atunci cand masoneria a tras presul de sub picioarele bisericii, adica acele state sunt STATE LAICE, adica state in care biserica este doar un fel de gradinita pentru copii batrani si retardati, puterea o are STIINTA si DEMOCRATIA, si cand ai spus democratie spui de fapt MASONERIE.
4 NU sunt roman si nici nu jignesc pe nimeni, faptul ca niste mincinosi inraiti in minciuna se simt jigniti cand aud adevarul nu inseamna ca Adevarul ca Isus NU era Christos, adica UNS, nu se poate demonstra, pentru ca exact Biblia omite sa ne prezinte cand a fost UNS Isus si in ce functie a fost UNS Isus ca sa devina ub Christos, adica un UNS!
5 Ateismul sub forma ei de revolta impotriva sarlataniei religioase este ceva nobil, rusinos este sa fi mambru benevol al celei mai bicisnice institutii din istoria omeniri, si anume al Bisericii Crestine, a fi crestin este ca si cum ai fi un membru al mafiei, cu deosebirea ca Mafia nu a facut nici pe departe atat rau umanitatii cat a facut biserica ta!
6 Evident ca si tu ai dreptul la exprimare si la fel mai ai si dreptul sa crezi in Sfanta Matura de Curte, este treaba ta ce ce crezi sau ce spui, doar ca daca o faci pe un forum public, interferezi cu dreptul meu de a dovedi ca religia este o minciuna pentru prostit, manipulat si belit fraierii.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu a lăsat inteligenta prin care am putut ajunge la dezvoltarea asta.
Dacă nu ești român, atunci ce ești? laughing)
Te rog să nu mi te mai adresezi cu termenul ''manelist'', nu cred că ne-am tras de pantaloni amândoi.
Ce rău a făcut Biserica de o urăști atât de mult?

| Moisie explică (pentru robby212):

Inteligenta ta ai primit-o de la Dumnezeul care te0a creat, si anume Fiinta unica care au fost parintii tai cand te-au conceput.
Eu nu ii numesc manelisti decat pe cei care sunt manelisti, adica care se informeaza neserios "dupa ureche" si daca esti crestin, care crede totul a proasta fara sa stie nimic despre felul cum a aparut religia sa, inseamna ca esti manelist, aqdica INCULT.
Daca bte intereseaza Raul pe care l-a facut Biserica, atunci fa-ti lectiile la istorie ca istoria este plina de exemple de bicisniciile nemaintalnite comise de biserica crestina, asa ca nu/mi cer sa ti fac lectia de istorie in locul tau.
Daca esti incult si nu stii nimic, stai in banca ta si nu te mai autoblama ca este suficient de jignitor pentru tine sa fi banuit ca crezi totul asa a proasta fara sa stii macar ceva despre istoria credintei tale, am zis istorie si nu propaganda mincinos-religioasa

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu ma cunosti! Stiu foarte bine ce inseamna cresinismul, stiu foarte bine ce inseamna ortodoxismul.
Crezi ca pari mai interesant daca ma jignesti? Crezi ca ma uimesti cu ceva?
Nu, raspunsul e negativ.Mai sunt 10 milioane ca tine in tara asta.In concluzie tu nu insemni nimic.
Ar trebui sa iti numeri gainile din gradina ta, apoi sa vorbesti de gainile celorlalti.Am vazut ce sti tu..Ai o idee pe care o urmezi si nu o lasi nici sa trazneasca. laughing)

| Moisie explică (pentru robby212):

In privinta crestinismul tu stii numai partea rosie a marului si nu marul intreg, faptul ca tu refuzi sa vezi si partea verde. nu inseamna ca marul tau este intreg.
Nu te jignesc eu ci se jigneste singur oricine isi randuieste viata "dupa ureche" asa cum fac manelistii.
Fiecare om inseamna ceva, poate nu si pentru tine, dar eu nu mi-am propus niciodata sa fiu un om important pentru multi ignoranti, ci doar pentru cei de langa mine care ma cunosc si se bazeaza pe mine.
Ideea de care pomenesti, nu este a mea, eaeste preluata din revista Der Theologe, o revista antireligioasa editata de fosti preoti sau episcopi si de profesori universitari specializati in Teologie si istoria religiilor, si aceasta revista apare intr-o societate care a inteles ca progreesul ei nu poate veni prin credinta a proasta si nici cu oameni care cred totula proasta fara sa stie nimic, si nici cu un popor intors cu fundul catre stiinte si cu fata catre primitivismul unei religii obscure, si daca ai inteles asta, inseamna ca ai inteles si din ce cauza tara ta este ultima si cea mai imorala dar si cea mai inapoiata din UE!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Tara NOASTRA este ultima datorita inteligentilor din Parlament.Religia nu afecteaza cu nimic scoietatea.Cand ma refer la religie, ma refer strict la Dumnezeu. Daca unii oameni incompetenti au ajuns sa faca Biserica de ras datorita netrebniciei lor, asta e alta socoteala.Dar NU il poti baga pe Hristos in toata treaba asta.Cu ce e devina Hristos ca avem preoti care au Ferarri la poarta? Cu ce e El devina ca unii preoti au vila cu piscina.Cu ce e El devina?
Pasarile negre ar trebuie date afara cat mai rapid din Biserica Ortodoxa.Ar trebui anatemizati.
Dar Hristos NU a gresit cu nimic in fata nimanui! El este Insusi Calea, Adevarul si Viata!
Vezi? Datorita unor oameni care profita de bunatatea crestinilor, am ajuns sa fim bagati toti in aceeasi oala.Dar, ca sa stii si tu, NU toti crestinii sunt la fel.
Daca te-as cunoaste ti-as putea da exemple cate vrei de preoti foarte corecti care nu se imbogatesc si ajuta pe oricine vine la ei la poarta.Preoti care traiesc la limita saraciei, dar nu se plang.
Suntem cea mai inapoiata tara din UE pentru. ca rusii s-au asigurat ca v-om esua in toate domeniile.Dar le vom arata ca nu e asa.Romania va fi una dintre cele mai bune tari din UE.Fiindca nu se mai poate asa.
Toate cele bune!

| Moisie explică (pentru robby212):

Ceee? Pai aia din Parlament sunt americani sau extraterestriisi care4 s-au ales singuri?
2 Ai dreptate Religia nu mai afecateaza decat statele handicapate, statele democratice conduse de masonerie nu mai sunt afectate din cauza ca elitele care conduc tara sunt constiente ca religia este cel mai bun instrument de linistit prostii lipsiti de Constiinta, in timp ce cei destepti STIU si INTELEG ca in competitia dintre tari care sa da in economia de piata, reusesc doar poparele care incurajeaza Cunoasterea Rationala in locul credintei a proasta.
Uite de ex. tu, prin atitudinea ta retrograda, ai fi considerat o adevarata rusine pentru un tanar care traieste in era informatiei, dar cum Romania este o tara retrograda, esti vazut ca om normal intre alti retrogradati
2 Daca Isus este Calea, Adevarulk si Viata, si Calea lui era Calea religiei mozaice si nu crestine, Adevarul lui Isus eraLegea Torei si nu NT, si Viata lui Isus era aceea a unui RABIN Mozaic, atunci din ce cauza esti tu crestin daca cunosti aceasta zicala biblica?
3 Da intr-adevar, viitorul romanilor va fi minunat dupa desfintarea Romaniei anuntata de Basescu si Barosso, adica atunci cand nu va mai exista taraindependenta numita Romania ci Romania va fi doar o regiune din Statele Unite ale Europei si romanii vor fi niste minoritari fara drepturi, pentru ca in prezent ei se lupta pentru interzicerea drepturilor minoritatilor fara sa stie ca isi taie singuri craca de sub picioare ca e vorba si despre drepturile lor atunci cand vor fi si ei minoritari in S.U.E!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Imi place ca ai visuri din astea.Te invit sa consulti un medic.
Am rezistat 2000 de ani, mai rezistam si acum.Au murit milioane, religia noastra a fost INTERZISA si nu a picat, nu va pica nici acum.
Romania e un stat democtrat, unitar si indivizibil! Asta e scris in Constitutie si nimeni nu are dreptul sa nu i se supuna. happy
Spui tu de S.U.E...ce prostie.Nimeni, dar nimeni nu are dreptul sa ne desparta.Ne iau cu forta? Nu, stai linistit.I-am batut pe rusi de atatea ori, ii mai batem o data.I-am batut pe nemti, pe ungari, ne-am recucerit partea luata de Austro-Ungaria.
Stiu in ce cred si sunt convins ca va fi cum cred eu.Romania nu va esua pe toate planurile, cum ne-au planuit rusii, Romania se va ridica din cenusa.Va reinvia datorita oamenilor minunati pe care ii are! O sa mai vorbim peste 10-20 de ani.
Succes.

| Moisie explică (pentru robby212):

Astea nu sunt visuri ci planurile pe care si le face si beshescu si UE.
Romania este un stat falimentar care va cadea sub propria ei imoralitate, incapacitate de a se impune cu valori intre alte tari, si incapacitatea oamenilor prostiti de religii de a se opune celor care o jefuiesc si o vand pe bani marunti, ma bucur sa vad ca nu ai scris si independent.
Nu va ia nimenji cu forta in SUE ci asta va ramane singura voastra alternativa cand veti deveni faliti mai mari decat sunteti acum, si asta va veni nu peste mult timp ci atunci cand va trebui sa va platiti dobanzile pentru cele cca 100 de miliarde pe care le-ati imprumutat a proasta, adica fara sa faceti nimic cu acesti bani.
Poate i-ati batut pe rusi cand dormeati, adica in vis, voi nu ati batut niciodata pe nemti, si nu ati recucerit nimic ci ati primit de pomana de la invingatori pentru faptul ca ati tradat cand trebuia.
Romania deja a aesuat pe toate planurile, si nu8b are cum se ridica din cenusa pentru ca aveti o generatie de tineri prostiti de religie care stau cu fundul intors catre stiinte si nu le accepta, si din cauza ca aveti o asa zisa scoala care scoate pe banda rulanta generatii de ratati needucati in cultul muncii ci al smecherelii si a descurcatului ieftin si cu asemenea oameni nu ai cum sa te ridici niciodata!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu i-am batut pe rusi? Nu i-am batut pe nemti? Te invit sa te reintorci la orele de istorie.
Tu ce nationalitate ai de vorbesti la persoana a III-a?
Basescu va cadea anul acesta, Romania va prospera din cenusa asta foarte urata in care s-au asigurat rusii ca intram.O sa le aratam tuturor ce inseamna Romania.
Nu religia este problema noastra! De exemplu, Japonia, este o tara unde crestinismul incepe sa prospere si este A II-A PUTERE ECONOMICA MONDIALA.In Rusia crestinismul, mai precis ortodocsismul incepe sa prospere si e CEL MAI PUTERNIC STAT.
Ia zi, tu ce nationalitatea lu' peste ai?