| Moisie a întrebat:

Personajul principal al religiei crestine este Isus Christos, in traducere Isus UNSUL!
Stiind ca Isus in timpul vietii sale de om nu a fost niciodata UNS in nicio functie, dar cunoscand faptul ca in Biblie tot el, dar dupa "inviere" se lauda in Apoc. 1.17, ca a primit de la Dumnezeu o FUNCTIE importanta, si anume a fost UNS in functia de Sef al (cheilor) Iadului.
Sa intelegem din aceasta ca el a preluat de la Dumnezeu functia de Diavol, pentru ca in Tanach si in religia mozaica nu exista Diavol, dar in crestinism Diavolul este un personaj atat de important incat pina si in Biblie scrie la 2 Tesaloniceni 2:4 ca: Diavolul s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu!
Nu cumva in Biblie la 2 Tesal.2:4 este vorba de Isus Christos?
Sau mai stiti pe cineva care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

101 răspunsuri:
| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

China este cea mai mare putere economică mondiala? Te inseli baieete.Te inseli rau de tot.
Cea mai mare putere economica si militara mondiala e democrată!
Stalin a fost un nebun din cale afara. Daca era cu toata pasarelele acasa, nu omora atatia oameni.
Acel "mare excroc" este cu foarte foarte mult peste nivelul meu, apai al tau.Tu NU ai nici-un drept sa faci excroci pe ortodocsi.Cum noi nu avem treaba cu ateii, lasati-ne domn'ne in pace sa facem ce stim.Biserica nu santajeaza pe nimeni.Tu iei in calcul numai exemplele nefavorabile, dar milioanele de exemple favorabile unde sunt? Ce faci cu ele? Le mananci?
Te invit sa iti cam vezi de treaba si sa nu mai jignesti marile personalitati ale religiei noastre.

| Moisie explică (pentru robby212):

Te inseli amarnic in privinta Chinei, care este cel mai mare exportator din lume si tara cu cel mai mare buget militar(12% din PIB), dar si cu cea mai mare armata din lume.
Dar ma bucur ca recunosti totusi ca religia comunista nu a murit si ca este in deplin avant.
Stalin nu a fost mai nebun ci a inteles cum s-a nascut religia crestina, si cum aceasta s-a impus prin CRIME, asa ca el nu a facut altceva decat sa aplice modelul crestin pentru impunerea propriei sale religii comunismul in care Marx si Lenin erau Dumnezeii iar el era loctiitorul lui Dumnezeu care mantuia oamenii EXACT la fel ca si biserica lui Isus, adica luandußle viata!
Eu nu ii fdac excroci pe credinciosii ortodocsi ci pe preotii ortodocsi care inseala lumea ca intermediaza o legatura cu Dumnezeu, pe cand ei nu au niciun alt Dumnezeu decat BANUL!
3 Biserica nu santajeaza, da santajat santajeaza preotii din biserica cand baga in cap oamenilor ca vor ajunge in Iad daca nu fac ce le cer ei!
Bine, nu mai jignesc marile personalitati ale Mafiei bisericesti pentru ca nu i--l jignesc nici pe Sfantul Al Capone, si alti mafioti care si acum fac prapad in Catedrala Sfantu Petru de la Vatican, asa cum vedemclar din exemplul scandalului demisiei Papei Benedict al XVI-lea, si din porcariile criminale ale mafiei din conducerea bisericii diabolice crestine, pentru ca numai sfanta nu se poate numi o biserica care are legaturi cu Mafia.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

S-au schimbat multe de la Biserica pe care ne-a lasat-o Hristos.De aceea trebuie sa revenim pe acest subiect si sa desfiintam tot ceea ce inseamna preot care excrocheaza.
Daca au fost cateva exemple rele, nu o luam cu totul de rau, ca sa ne intelegem.
Stalin a fost atat de nebun incat a omorat milioane de oameni pentru. proprile-si principii, ceea ce in Biserica Lui Hristos nu se intampla.
Tu ma tot bateai la cap cu lume civilizata, in fine.Tie ti se pare civilizat ca ortodicsii sa fie omorati pentru. religia lor? Ti se pare normal ca Bisericule niastre (pana la urma), sa fie bombardate, in ziua de Pasti sa fie trimise rachete spre Biserici si pe ele sa scrie "Paste Fericit"?
China nu e prima putere economica mondiala.Are o economie puternica, ce-i drept, dar nu e cea mai buna economie pe plan mondial.
Daca ai o problema atat de mare cu romanii ortodocsi, te invit sa-i scrii o scrisoare Patriarhului Daniel. Discuta cu el ce nu te pot lamurii eu.
Daca tu nu esti roman, nici crestin, ce te doare pe tine capul de ce se intampla in Biserica noastra? Biserica e cat se poate de buna, oamenii ei mai lasa de dorit din cand in cand.

| Moisie explică (pentru robby212):

Hristos nu a lasat nimic ca el era un fel de Greuceanu, adica personaj de poveste!
Tu nu intelegi ca Stalin a ucis oamenii din acelasi motiv din care i-a ucis si biserica crestina ca sa se impuna! Tot asa a vrut sa-si impuna si Stalin noua sa religie in care el era Loctiitorul lui Dumnezeu si Mantuitorul care mantuia exact ca Christos, adica ucigand oamenii!
Mie nu mi se pare corect sa fi omorat pentru religie, dar eu sunt un om normal si nu un aberat religios caruia i s-a bagat in cap ca daca moare ucigand crestini, il asteapta in Rai 70 de curve, adica Hure, si hure in limba germana inseamna curva.
In plus de asta aici nu discutam despre economia Chinei ci despre faptul ca religia comunista Nu a murit asa cum ai afirmat tu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Arata-mi prin citat unde am afirmat eu ca stalinismul a murit.Nu a murit, mai este doar in China, unde chinezii sunt obilgati sa il mai suporte.
Tu sti ce viata se duce in China? Se duce o viata foarte grea.Statul foloseste pentru. propriul bine puterea de munca a peste 1 miliard de oameni.De asta au chinezii o economie puternica, fiindca are cine muncii.Sunt peste 1 miliard.
Dar revin la afirmatia mea, care o contrazice pe a ta.China nu este prima putere economica si militara a lumii.Prima putere economica si militara este si prima democratie.
Hristos e Calea, Adevarul si Viata. Sper sa iti arate si tie Domnul Hristos faptul ca El exista si ca ne vede pe noi toti.
Daca tu il negi pe Dumnezeu, cum explici minunea de pe Muntele Tabor? Cum explici minunea cu Sfanta Lumina de la ortodocsi? Cum explici minunea cu raul Iordanului? Cum explici marturiile oamenilor care sustin ca s-au vindecat de boli incurabile, cu ajutorul Lui Dumnezeu? Cat ai vrea, niciodata nu vei putea explica toate acestea. Ceea ce se intampla cu voia Lui Dumnezeu intrece limitele fizicii.

Imi spuneai mai inainte ca Romania e un stat laic si ca asta scrie in Constitutie.Arata-mi tu, unde scrie in constitutie ca Romania e un stat laic.
In constitutie scrie asasadsi voi cita)
"(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor – legislativă, executivă şi judecătorească – în cadrul democraţiei constituţionale.".

| Moisie explică (pentru robby212):

1 Ce naiba, ai uitat ceea ce ai postat?
2 Crezi ca in evul mediu cand stapana in Europa era biserica, se traia mai bine decat in China de astazi? Ma frate dar tu ai mari lacune in culturata generala daca nici macar atat nu stii din ce cauza a izbucnit revolutia iluminista din Franta in anul 1789, si de ce au fost decapitati la ghilotina ZECI DE MII de preoti!
3 Pune te rog toata constitutia pe acest topic pentru caundeva scrie clar ca este un stat Laic, desi aceasta se subintelege cand spui "Stat Democrat" adica stat condus de masonerie, si daca e masonerie e clar ca este impotriva bisericii.
Ia uite aici:

http://www.mediafax.ro/......c-10940733

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

1.Mai verifica odata si arata-mi unde am zis ca prostia aia de comunism a murit.
2. Dpdv al istoriei, esti departe fraţică, departe de tot.
3.Te rog lasa povestiile ca e stat democratic si se sub intelege.Pot pune intreaga Constitutie aici.Nici unde nu scrie ca Romania e un stat laic.De ce vorbesti inainte sa te informezi?

Daca Basescu are o opinie proasta, nu inseamna ca asa e.Constitutia e legea fubdamentala a unui stat.Nimeni nu are dreptul sa o incalce, de la presedinte la ultimul om.Basescu nu e mai presus de Constitutie.
In 1991 s-a adoptat aceasta constitutie, iar ea este buna asa cum e.Romania NU e un stat laic.
O seara faină.

| Moisie explică (pentru robby212):

China dovedeste clar ca comunismul nu a fost o prostie.
Basescu nu si-a exprimat opinia ci spiritul Constitutiei.
Daca nu stii ca democratia impune statul laic, inseamna ca nu intelegi nimic din democratie.
In materie de istorie te bag in buzunarul de la ceas.
Si ultimul....nu mai bate campii aiurea, ci raspunde la intrebarea din titlu!
Cand si in ce functie a fot uns dulgherul Isus astfel incat sa poata fi numit UNSUL? Si daca Isus nu este UNSUL inseamna ca NU este el Christosul ci Christosul fals, adica Antichristu, adica Diavolul asa cum il numeste si Tatal ceresc in Apoc 12.12!
Te simti bine cand constientizezi ca il accepti pe Diavol ca fiind Dumnezeul tau?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos este Unsul Lui Dumnezeu.Se aminteste asta la slujba Vecerniei (parca) si intr-un apostol.Hristos este Unsul Lui Dumnezeu.El e mabtuirea tuturor crestinilor, Însusi Imparatul Maririi."Cine este Imparatul Maririi? Domnul cel tare si puternic, Domnul cel tare-n razboi."
Dumnezeu sa iti arate calea in aceasta zi, in aceasta noapte, de Invierea Celui ce cu mana Tine totul, de Invierea Celui mai inaibte de vezi.
"Pentru cine va marturisii pentru mine inaintea oamenilor, voi marturisii si Eu pentru El inaintea Tatalui meu!"-spunea Imparatul Maririi, Iisus Hristos.

| Moisie explică (pentru robby212):

Slujba vecerniei nu este o dovada ca Isus Christos a fost UNS, arata-mi unde scrie in Biblie ca Isus a fost UNS si in ce functie.
Poate fi si imparatul mustelor din partea mea ca nu ma supar, problema este ca trebuie sa spui unde in Biblie ai gasit asta.
Dumnezeu nu arata nimic, dar cei care inteloeg ce vad, vad ca in seara/noaptea aceasta biserica i-l slaveste pe Lucifer si nu pe Dumnezeu
uite dovada :
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos a Inviat!
Noaptea trecuta L-am slavit pe Cel ce cu putere a facut totul.Pe unul Sfant, pe Insusi Dumnezeu Fiul, o persoana care face parte din Sfanta si Dumnezeiasca si de viata facatoare Treime!

| Moisie explică (pentru robby212):

Nu cumva esti atat de habarnist incat nu stii ca l-ai slavit de fapt pe Lucifer?

Ia vezi tu aici in filmulet sa vezi cine este slavit de slujba de Inviere
si de fapt pe cine ai slavit si tu:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Probabil ca Dumnezeu isi va arata fata de tine incantarea sa pentru faptul ca tu il slavesti pe Diavol!
Ai un pic de rabdare ca Dumnezeu nu bate cu bata si cred ca vei raspunde amarnic in fata Lui pentru batjocura pe care i-o aduci!

| Moisie explică (pentru robby212):

Joaca-te numai cu focul!
...ca tu o fi cel care o sa arzi in Iad
ag sama ca nu ti-i frica de Dumnezeu, nu cumva este un verset in Biblie despre astia care sunt prea mandrii de ei si acum fac pipi pe Dumnezeu de atata mandrie?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Pentru mine, nimeni si nimic nu este mai important decat Dumnezeu.Nu subt vrednic sa Îi pomenesc numele, dar totuşi am indrazneala asta.Eu ma inchin
Celui ce cu mana a facut tot si toate.Nu sunt vrednic sa ridic ochii mei catre Dumnezeu, dar totusi o fac pentru ca eu cred ca numai El e scaparea noastra.
Intotdeauna voi Slavi Sfanta Treime.Boi da Slava ce I se cuvibe Celui ce cu mana a zidit tot si toate, voi da slava Celui ce a murit si a 3-a zi a Înviat.
Dumnezeu trebuie laudat mai presus de fire.El a trimis pe Unicul Sau fiu, pe Unsul Său, să mantuiasca aceasta creatie nedreapta si murdara.Slava Maririi Sale.
Slava Unsului Său.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mi-ai cerut un verset din Biblie acum cateva zile, asta seara mi-am amintit si am cautat. Uite aici: Matei 16:13-20.Aici se spune clar ca Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu. Daca nai caut, sunt convins ca voi gasi sa scrie si ca e Unsul Lui.

| Moisie explică (pentru robby212):

Hahahaha...ce tare!
Fii ai lui Dumnezeu sunt toti aceia care au acceptat legamantul pe care Dumnezeu l-a facut cu Avraam, adica toti cei care au religia mozaica si care accepta ca au fost creati de Dumnezeu.
Din cauza asta poporul evreu se numeste poporul lui Dumnezeu
Iar regii si conducatorii lor spirituali incepand cu Moise, David, Solomon+++ toti sunt Fi ai lui Dumnezeu, pentru ca au fost UNSI in functiile lor inalte de Dumnezeu care i-a acceptat ca fii.
Prin urmare ce a zis Matei, trebuie inteles in contextul religiei mozaice pentru ca si el era de aceeasi religie, si inseamna ca l-a acceptat pe Isus ca fiind un Leader spiritual, iar a interpreta scriptura religiei mozaice in sens crestin, asa cum faci tu, nu poate fi decat o prostie sau si mai grav, o excrocherie!

| Moisie explică (pentru robby212):

Mai bine cauta sa vezi UNDE si CAND a fost UNS si mai ales in CE functie, pentru ca degeaba scrie unsul cand de fapt nu a fost uns in nicio functie!

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai daca Dumnezeu este atat de important pentru tine cat zici, atunci ce cauti in biserica lui Lucifer si din ce cauza urmezi o religie care spune ca Legea lui Dumnezeu e veche, motiv pentru care este inlocuita cu legile lui Lucifer.
Dumnezeu nu si-a trimis Fiul la oameni ci l-a azvarlit din ceruri din cauza ca i s-a opus si ca a vrut sa-l detroneze.scena asta o vezi in Isaia 14.12!
Asa ca tu esti doar un amarat de ratacit care a cazut prada tatalui minciunii si crezi ca el este Dumnezeu!
Isus nu a fost niciodata UNS ca sa poata fi numit UNSUL!
Esti intr-o cumplita ratacire asta din cauza ca ai fost lobotomizat prinb religie si nu mai ai minte sa judeci corect nici macar ce scrie in Biblie, asta pentru ca nu accepti ca Biblia nu este scrisa pentru crestini deci nici nu trebuie inteleasa "crestineste" ca asta ar fi o minciuna daca nu ar fi o ratacira asa cum este cazul tau!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt deloc ratacit.Tu imi azvarlesti in minte idei foarte proaste.Sunt niste lucruri total lipsite de adevar.Hristos e Domnul cel ce a murit lentru noi si a 3-a zi a Înviat! Sunt atatea marturii pebtru El, sunt atatea minuni.Cum explici?

| Moisie explică (pentru robby212):

Din moment ce il slavesti pe Lucifer ca fiind Dumnezeu, inseamna ca esti ratacit tare de tot, dar si incapatanat in rele, motiv pentru care nu il primesti pe Dumnezeu sub forma de Adevar, in sufletul tau!
Sau pentru tine Adevarul nu este parte din Dumnezeu ci doar minciuna ca tu te inchini tatalui minciunii, adica Diavolului numit si Lucifer

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce prostie!
Isus nu a murit pentru voi crestinii pentru ca habar nu avea de voi, si daca avea habar, tot nu murea pentru cei care il slavesc pe Diavol si fac pipi pe Legea lui Dumnezeu pentru ca in ratacirea lor urmeaza Legea Noua a unor cioflingari fara nicio Autoritate divina!
Tu chiar nu-ti dai seama cat de ratacit si de ilogic esti?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Religia noastra este mai logica decat orice problema matematica.Hristos a murit pentru oameni.A murit pentru pacatele noastre, El a instaurat ceea ce tu hulesti astazi.A instaurat Biserica Crestina.Hristos este Imparatul Maririi, Domnul cel tare si puternic.Niciodata, darniciodata sa nu-L mai asociezi cu Lucifer.Imparatul nostru este imparat peste toata faptura cuvantatoare si necuvantatoare.
Lucufer este cel mai mare dusman al nostru.
Te rog sa nu mai raspunzi la acest comentariu.Am terminat cu tine.

| Moisie explică (pentru robby212):

Poate ai vrut sa zici cea mai ilogica!
Daca ar fi fost logica, atunci ar fi inteles ca Isus Christos nu era crestin ci sectant al religiei mozaice, si prin urmare nu a murit pentru oameni, adica pentru atei, ci a murit doar pentru aceia care faceau parte din SECTA sa de religie mozaica!
Deci nu a murit pentru pacatele voastre ale crestinilor ci pentru pacatelor oamenilor care urmau SECTA si religia sa, adica religia Mozaica!
Pai tu nu vezi ca NU eu il asociez cu Lucifer ci chiar Papa de la Roma seful bisericii crestine, sau tu nu esti crestin ci pagan?
Pai daca Lucufer este cel mai mare dusman al vostru, ce cauti tu in biserica crestina?

| Moisie explică (pentru robby212):

Sa inteleg ca te-am facut Sah-Mat si esti atat de suparat ca nu mai gasesti argumente sa ma combati, si fugi ca un las fara sa realizezi ca tu fugi de ADEVAR si cum Adevarul este parte din Dumnezeu, tu fugi de fapt de Dumnezeu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu m-ai facut Sah-Mat.Mai am argumente, dar tu imi bagi numai prostii in cap.
Acum ceva vreme spuneai ca Imparatul Iisus a fost doar un biet rabin, acym recunosi ca a murit pentru pacatele noastre.
Papa seful crestinismului? Nu, nici pe departe.Papa este seful romano\greco-catolicilor.Biserica Ortodoxa nu il recuboaste pe Papa.Eu nu il recunosc pe Papa ca fiind seful uman al religiei mele.Seful uman viu este Preafericitul Patriarh Daniel, in cazul Romaniei si Preafericitul Patriarh al Ierusalimului.
Nu am putut inyelege ce se vorveste in acel video deoarece nu stiu italiana.
Nu are sens sa iti tot desfintez afirmatiile.Nu ajungem nicaieri.

| Moisie explică (pentru robby212):

Faptul ca tu consideri prostii predicile de la Vatican si ce scrie in Biblie, este treaba ta.
Cum sa recunosc ca Isus a murit pentru pacatele crestinilor care pentru toti evreii dar mai ales pentru rabini sunt niste GOIMI, adica ceva mai abject decat un animal,. Nu ai citit corect, eu am spus ca Isus NU s-a sacrificat pentru pacvatele crestinilor ci daca a facut vre-unb sacrificiu l-a facut pentru SECTA sa de religie mozaica!
Biserica ortodoxa nu recunoaste decat bancnotele cu cifre mari, dar Papa si Statul Vatican si Biserica Romei este si a fost intotdeauna centrul bisericii si religiei crestine, sau oare pentru biserica ortodocsa nu mai este valabila Crezul care este valabil si pentru biserica Romano-catolica?
Nu sunt ambele parti ale aceleiasi religii crestine in doua biserici care apartin acestei religii?
In acel Video nu se vorbeste limba Italiana ci Limba Latina, limba in care s-a nascut religia si biserica crestina.
Nu ajungem nicaieri din cauza ca tu nu accepti adevarul, si aste pentru ca Dumnezeul tau este Lucifer, adica cel numit si Tatal Minciunii!

| Moisie explică (pentru robby212):

Faptul ca tu doar ma contrazici fara sa aduci argumente, nici pe departe nu inseamna ca imi desfintezi afirmatiile!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeul meu e Dumnezeul cel adevarat.Lucifer este Diavolul. Iisus este Imparatul nostru.
Oamenii Bisericii Catolice sunt de un miliard de ori mai corupti decat cei ai Bisericii Ortodoxe.Nu am argumente? Serios?
I-auzi. Minunea de pe muntele Tabor e intamplatoare? Lumina de la Ierusalim e intamplatoare? Minunea de la raul Iordan e intanplatoare? Molecula apei e intamplatoare?
Oamenii de stiinta au fost ingenunchiati, negasind un raspuns.Si ce au zis? Hai sa ascundem de ochii lumii minunile astea, sa nu se afle.
Cea mai mica minune care se intampla e ceva mai presus de fire.Tu sti ce minune se intampla cu molecula apei?
Daca mai aud vreodata de la tine aceasta erezie, nu iti voi mai raspunde. Daca Diavolul ar fi imparatul acestei lumi, ar fi fost cotropita de multa vreme.
Dar pentru puterea Lui Hristos si a Tatalui Sau, alaturi de Duhul Sfant, lumea inca mai exista, in ciuda Diavolului.

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai o fi adevarat pentru tine, dar atata vreme cat tu nu ai acceptat Legamantul impus de Dumnezeu lui Avraam tu nu ai niciun Dumnezeu cu atat mai grav ca si urmezi o religie care iti cere sa calci in picioare legea lui Dumnezeu pentru ca este un GUNOI, fata de inaltimea invaturilor celui slavit ca Lucifer, si ti-am dat si sursa din Filipeni cap.3 punctul 3-6... daca nu gresesc.
Nu lumina de la Ierusalim nu este intamplatoare ci este produse de acele substante chimice pe care orice soldat american le are in rucsacul sau pentru a face lumina sau pentru a-si incalzi mancarea.
Nu mai pune ignoranta ta in carca oamenilor de stiinta pentru ca daca o faci MI(NTI din nou.
In plus de asta mai retine ca Minunea lui Dumnezeu este Creatia asta minunata numita natura, si mai ales creierul omenesc care intr-adevar este cea mai mare minune, pentru ca acest creier a avut puterea de a face Avioane, Computere chiar si Tomograf, roboti care fac operatii, mii si mii de medicamente pentru vindecat mii si mii de boli si de a salva sute de milioane de oameni, iar Dumnezeu avand aceste creatii in contul sau, nu mai trebuie sa se legitimeze cu alte minuni, mai ales ca Diavolul NU are nicio Creatie si incerca sa se legitimeze ca Dumnezeu prin MINCIUNI si prin extrem de rare asa zise minuni, despre care chiar Dumnezeu ne previne in Legea Sa, si anume in Deuteronom 13:1 unde este prezentat chiar cazul omului-diavol Isus care a facut minuni ca sa fie crezut ca fiind Dumnezeu, si ce sa vezi in ur, a acestor minuni, fraierii care nu au citit Biblia il si cred ca fiind Dumnezeu
3 Da stiu care este minunea moleculei numita apa, si anume ca ea la inghetare devine mai usoara si se ridica sus, lasand jos viata sa isi desfasoare cursul ei, dar aceasta asa zisa minune nu tine de religie ci de acele legi fizice care explica cum a aparut viata si cum au evoluat fiintele vii, asa ca numai combina minciuna cu adevarurile dovedite de stiinte, ca uite, pe mine nu ma duci, pentru ca eu am avut norocul IMENS in viata mea sa ma nasc intr-o familie in care CARTEA era la mare cinste si am avut norocul ca de mic sa fiu curios, si sa am o biblioteca foarte foarte mare!
Asa ca revenind la subiect, nu exista erezie mai mare ca "religia " ta, pentru ca ceea ce tu crezi ca este religie este o facatura mincinoasa cu scop politic si cu interfata religioasa, care i-l blasfemiaza pe Creator, asa ca nu mai spune ca eu il blasfemiez pentru ca nu m-ai vazut niciodata sa postez ceva negativ despre Creatorul care este Marele Arhitect al Universului ci doar despre Lucifer care in pseudoreligia ta este Dumnezeu.
Asa ca atat Isus Christos cat si Dumnezeu si la fel si Duhul Sfant NU au nicio legatura directa cu religia ta, ci doar una falsa bazata pe Minciuna, pentru ca toata Treimea de care vorbesti, apartine religiei Iudaice, atat Dumnezeul pe nume Yahwe sau YHWH, cat si Fiul Isus din Nazareth care nu a avut nicio legatura cu crestinii, deci nici invataturi nu le-a trimis, si cu atat mai putin Duhul Sfant care este CONSTIINTA, pentru ca oile (fie ele oricatui Domn) nu au Constiinta. Sigur ca lumea mai exista, doar nu se stie cat de mult va mai exista, pentru ca, asa cum scrie in Biblie la Romani, "Dumnezeul veacului acesta va rataci mintile oamenilor" si o planeta suprapopulata de religiosi fanatici si irationali, care se inmultesc ca sobolanii, planeta se va distruge nu inainte de a se distruge civilizatia umana datorita fanaticilor religiosi intoleranti care nu-si dau seama ca ei sunt Instrumentele Satanei!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mina coboara ca un bol albastrui care aprinde vata Patriarhului si lumanarile celor mai credinciosi dintre oameni.Tu vorbesti de la departare. Daca americanii nu au lasat sa se vada asta, nu inseamna ca nu exista.Pur si simlu, prin cupola Bisericii in care se afla Mormantul Domnului intra o faclie de lumina care aprinde lumanarile celorlalti oameni.Documenteaza-te si nu mai abera!
Minunea de pe Tabor cum o explici? Cum explici acele chestii care coboara catre oameni? Daca ai fost atat de ignorant, nici nu te-ai documentat.De ce sa stii? Tu sti una si buna, ca religia mea e cea gresita.Ei bine, nu e!
Vorbesti din nou in necunostinta de cauza! Am zis eu ceva de schimbarea starii de agregare a apei? Nu!
Apa (orice fel de apa) are o forma a molecului.Acea forma este in zig-zag, fara niste linii si margini bine definite.Este pusa la intamplare, cum s-ar zice. Dupa ce apa a fost sfintita de catre preot/episcop, cand e pusa la microscop, se constata ca si-a schimbat molecula.Se constata ca molecula are, acum, o forma definita cu margini drepte (in fine, cum o arata) si linii bine aranjate.Asta inseamna ca, prin sfintire, toata faptura si natura se purifica.Devine mai curata.
Are forma unui fulg de nea.

Credinciosii se inmultesc? Cred ca vezi in gura.
Este tocmai invers.Credinciosii se inputineaza, cel putin in Romania, pe zi ce trece.Chiar daca sunt botezati intru dreapta credinta si intru Hristos, ei sunt nepasatori si nu isi dau interesul,
Mai documenteaza-te! Apoi vino la mine sa vorbim.Nu pot sa stau eu sa te invat pe tine chiar totul.
O zi faina!