| Moisie a întrebat:

Personajul principal al religiei crestine este Isus Christos, in traducere Isus UNSUL!
Stiind ca Isus in timpul vietii sale de om nu a fost niciodata UNS in nicio functie, dar cunoscand faptul ca in Biblie tot el, dar dupa "inviere" se lauda in Apoc. 1.17, ca a primit de la Dumnezeu o FUNCTIE importanta, si anume a fost UNS in functia de Sef al (cheilor) Iadului.
Sa intelegem din aceasta ca el a preluat de la Dumnezeu functia de Diavol, pentru ca in Tanach si in religia mozaica nu exista Diavol, dar in crestinism Diavolul este un personaj atat de important incat pina si in Biblie scrie la 2 Tesaloniceni 2:4 ca: Diavolul s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu!
Nu cumva in Biblie la 2 Tesal.2:4 este vorba de Isus Christos?
Sau mai stiti pe cineva care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

101 răspunsuri:
| Moisie explică (pentru robby212):

Daca este asa cum descrii tu...insemna ca neparat este vorba de lucrarea Diavolului care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu, dar stii ce ma mir?
Ma mir ca oamenii aceia care se uita la acea minune, nu fac ceea ce le cere Dumnezeu in Deuteronom 13:1-10.
Pai Romania nu este toata lumea si in afara de romani mai exista si credinciosi hindusi, budisti si islamici si astia se inmultesc mai mult decat pamantul poate suporta
Mai intai spune cine este Christosul si de abia apoi putem vorbi despre faptul daca credinta in el este drepta sau nu?
Hahahah ce banc bun!
Aia cu apa sfintita de slugile Mamonei, asa cum ii numea Isus pe preoti, isi schimba configuratia moleculara doar pentru ca slugile Mamonei baga in ea busuioc? Daca ai STII multe nu ai mai fi credincios ci savant si nici religia ta NU ar intra in categoria credintelor ci in cea a Stiintelor!
Asa ca ma dezamagesti profund cu lipsa ta de rationalitate!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu te dezamagesc deloc.Gandesc foarte limpede.
Tot nu mi-ai dat un raspuns, cum de apa isi schimba forma moleculara? Asta e un lucru demonstrat, nu povesti de adormit copii.
Cine e Hristosul? Cine e Unsul? Iti spun eu cine e.Hristosul, Unsul Lui Dumnezeu este Iisus, Imparatul Maririi, Domnul cel tare si puternic, Domnul cel tare-n razboi.Hristosul e Fiul Celui ce cu Mana a facut toate care le vedem si nu numai.Aceste este Hristosul! Fiul Domnului Celui prea-inalt.Fiul Tatalui, Mieluselul Lui Dumnezeu.Pastorul cel de taina.

Ce putere are Diavolul? Tu crezi ca ar indrazni macar sa se gandeasca sa faca asa ceva? Iti spun eu ca nu!
Tu realizezi ce ar insemna pentru Diavol sa faca asta? Ar insemna pierire.Ar insemna moarte.Si ca sa vad lumea din perspectiva ta (proasta si bolnava, ce-i drept), Diavolul ar trebui sa plateasca pentru fiecare om.
Dar NU! Lumina ortodocsilor este aprinsa de Insusi Dumnezeu.
Acum astept explicatia pentru molecula apei, dupa aceea mai am o caruţă de minuni pe care sa mi le explici.
O seara faină!

| Moisie explică (pentru robby212):

Referitor la miracolul apei, eu ti-am dat un exemplu stiintific si tu imi raspunzi cu aiuereli ce tin de vrajitorie, si mai spui ca gandesti limpede!
Mersi pentru raspunsul cu Isus, la fel ca tine pot sa spun si eu ca Mos Gheorghe este Christosul, si asta este la fel de adevarat ca ce spui tu, pentru ca nici tu nu mi-ai dat linkul catre acel verset din Biblie in care vedem ca Isus a fost UNS si in ce functie a fost UNS, faptul ca s-a uns la fund ca avea hemoroizi nu se pune, ca si Mos Gheorghe se ungea cu alifie la fund.
As crede si baliverele tale cu Hristos dupa ce imi arati cine este acest Hristos ca nu cred ca este vorba de Mos Gheorghe si nu cred ca este vorba nici de Isus ca nu mi-ai aratat unde scrie ca a fost UNS si nici in ce Functie.
Pai evident ca Diavolul va duce la pieire, ca uite Romania este in pragul colapsului si daca nu era UE sa o salveze, poate ca trebuia sa o cautam cu lupa pe harta.
Ma da tu esti fanatic rau vde tot, de unde stii ca acea lumina a ortodocsilor este aprinsa de insusi Dumnezeu si nu de insusi Diavolul care se da drept Dumneze, ce interes ar avea Dumnezeu sa aprinda lumina unei religii care face lipsa mare pe Legea Lui sub pretextul ca este "veche" si nu lumina celor care au incheiat Legamantul cu el si urmeaza acel legamant?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos a Inviat!
Ce explicatie stintifica? Mi-au scris o propozitie in care ai spus ca "nu se intampla nimic daca baga aia busuioc in apa". Asta e explicatie stintifica? Hai nu o da la intors, spune-mi cum se intampla asta.De ce se intampla asta?
Iisus este Domnul cel tare si puternic, chiar daca tu nu esti de acord, nu se schimba nimic.Tot asa ramabe.Tu chiar crezi xa daxa ai venit tu acum, ai rasarit ca ciupercile dupa ploaie, ne poti lua credinta pe care o avem de 2000 de ani? Credinta pe care Hristos a zidit-o. Sper ca Domnul Dumnezeu sa nu iti dea pedeapsa pe masira faptelor tale, caci nu vei putea niciodata duce pedeapsa penteu profanarea Numelui Celui ce te-a creat.Ai facut un mare pacat prin saparea Numelui Domnului cel mare.Aj gresit amarnic facand ceea ce ai facut. Sper ca Domnul sa te pedepseasca dupa mare mila Sa si nu dupa faptele tale.
Iisus este Dumnezeu deoarece chiar Dumnezeu spune asta. Dumnezeu spune ca Iisus ete Fiul Sau.
Tu ai o problema grava.Nu crezi in Biblie, dar totusi vrei sa bati credinciosii cu BibliamUite ca pe mine nu ma duci.Eu stiu ce cred.Sunt atatea minuni, atatea aratari, atatia martori incat trebuie sa ai probleme grave sa nu crezi.Tu chiar o sa spui ca toti acei oameni mint? Esti tu impotriva a milioane care stiu ca Dumnezeu exista
Tu esti un mare eretic. Faci parte din erezia Arie.Aceeasi pedeapsa o vei primi si tu.Pazeste-te si nu mai lovi numele Domnului, ca rabdator este, dar nu ii doresc sa isi revarse mania spre tine.
Hristos e Dumnezeu! Iisus e Fiul Domnului. Avem Biblia, avem pe proroci, avem pe martori, avem minunile, avem vindecarule miraculoase, avem sfintii care toata viata si-au inchinat-o Lui Iisus Hristos.Nu poti spube ca e mana Diavolului. Diavolul nu ar face atata bine oamenilor, el fiibd rautatea intruchipata. Uite aici dobada cum ca Cel ce "a zis si s-a facut, A poruncit si s-a zidit" este Dumnezeu. Daca voi mai vedea vreodata erezia ta (de fapt a lui Arie), nu iti voi mai raspunde la mesaje
O ZI BUNA!

| Moisie explică (pentru robby212):

Raspunsul trebuie sa-l cauti cu cateva postari inaintea aceleia cu busuiocu.
Da, dulgherul Isus care a murit ca un impotent care nu s-a putut apara. a devenit atoputernic dupa mopartea sa, pentru ca a deschis usa mortii la toti viermii care dupa ce l-au devorat au murit.
Acele minuni de care spui tu sunt pomenite de Dumnezeu in Legea sa adica in deuteronom 13; 1 si acolo vezi si ceiti cere Dumnezeu sa faci cu Isus s-au cu alti facatori de minuni, care fac minuni ca sa fie crezuti drept Dumnezeu
Cine este acel Hristos si daca acel Christos este Dumnezeu, de ce a mai fost UNS, ca sa devina un Christos?
Ce naiba tu faci glasolalie, ce naiba nici atat nu stii ca Christos inseamna UNSUL lui Dumnezeu deci cea mai elementara logica ar trebui sa-ti spuna ca Dumnezeu nu poate fi UNSUL lui Dumnezeu!
Da Isus este fiul Domnului soldat Iukius Abdes Pandira, nu de alta dar Domnul Dumnezeu NU are copii nici pina in ziua de astazi si daca nu crezi asta informeaza-te la Sinagoga adica locul in care tine EL legatura cu poporul Sau prin practicarea religiei pe care chiar El a transmis-o oamenilor prin Moise.
Ce bine a facut Isus oamenilor?
Tu uiti ca biserica sa este cea mai bicisnica institutie mafiota din istoria uimanitatii? Vad ca nu stii mai nimic, nici macar istorie!
Eu nu fac nicio ereyie, erezie o face chiar biserica ta, care iata ca recunoaste ca Isus Christos este Lucifer, ia vezi aici:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Ce vrei mai clar decat asta?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Mult greşeşti. Pocăieşte-te că va veni clipa.
Hai, explica-mi faza cu busuiocul.Pot cauta si in varf de ac, ca tu nu mi-ai dat nici-un raspuns.
Tu sti ce ai facut? Mi-ai pus cateva semne de intrebare si am cautat la Dumnezeu sa imi arate adevarul.Semnele de intrebare au disparut.Domnul este Imparatul a toate.Esti o fiinta ilogica.Tu crezi in Dumnezeu, dar spui ca Fiul nu e Dumnezeu (~ ca Arie), si zici ca esti ateu...Eu nu te inteleg.Sa fii ateu este ilogic si voi publica destul de curabd si de ce.
Biserica mea nu face nici o erezie. Unii dintre oamenii ei sunt lipsiti de competenta, dar Biserica este lasata de Hristos Iisus, deci nu are cum sa fie erezie. Daca fimuletul este tot ala cu Papa... poţi sa il mai pui de 10000 de ori. Daca nu imi si zice cineva ce vlse vorbeste acolo, degeaba.

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce este la tine "pocait" este cumva sa-ti bati joc de Dumnezeu si sa te inchini dusmanului sau adica lui Lucifer?
Mersi, pocaieste-te tu ca tu vei indura consecintele acestei rataciri.
Nu ma intereseaza faza cu busuiocul, pentru ca este o prostie, si ca exemplu il am pe Mitropolitul Bartolomeu Onanistu care desi avea tone de apa sfintita facatoare de minuni, cand a simtit ca i se apropie sfarsitul, a uitat de rugaciuni, de apa sfintita cu busuioc, a uita si de icoane facatoare de minuni, si s-a internat la spitalul AKH din Viena.
Intr-adevar biserica ta nu face nicio erezie pentru ca biserica ta este biserica lui Lucifer si tu il slavesti pe Lucifer, deci asta nu este nicio erezie, erezie ar fi sa te inchini lui Yahwe, adica lui Dumnezeu!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Esti minunat! Esti o fiinţă genială.Cum vrei sa crezi daca ignori dovezile? Aa, asta, tu nu vrei sa crezi. Ignoranta e cel mai usor lucru, orice needucat poate sa o il facă.Nu e nimic asa interesant.
In fiecare comentariu murdaresti fata Imparatului celui tare si puternic, sper ca va avea indirare pentru erezia ta.
Daca eu ma inchin dusmanului atunci tu ce sa mai zici? Esti un ratacit care nu vrea sa isi gaseasca drumul.
Deci ignori minunea cu apa sfintita.De data asta te-am batut.
Dar minunea de pe Muntele Tabor?

| Moisie explică (pentru robby212):

Ce dovada vericule? aia ce ai SPUS tu cu apa cu busuioc nu este nicio dovada, dovada este doar acel studiu stiintific care explica clar fenomenul si nu doar credinta ta a proasta!
Pai daca tu il slavesti pe dusmanul lui Dumnezeu numindu-l Dumnezeu asta desi el recunoaste ca este Lucifer, inseamna ca tu esti ratacitul si nu eu!
Deci nu eu sunt ereticul, ci tot tu, eu sunt doar un om rational care isi foloseste creierul daruit de Creator ca sa inteleaga Legile prin care El a creat Lumea si Viata, si asta nu este nicio erezie ci este singura cale corecta pentru ca Stiinta este Adevar.
Minunea de pe Muntele Tabor, musai ca este o minune facuta de Satana, pentru ca este facuta pentru crestinii care NU au niciun Dumnezeu si ca atare i se inchina lui Lucifer adica Satan!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu e dovedit ştinţific? Schimbarea moleculei apei dupa ce este sfinţită nu e dovedită ştinţific? Ignorantule, ignori minunile Domnului.
Apai daca o iei asa, fiecare vindecare e data de Diavol.Dar eu te contrazic pentru. ca Diavolul nu e bun astfel incat sa vindece bolile. :

| Moisie explică (pentru robby212):

Eu nu contest niciuna din minunile Domnului tau care este Diavolul!
Atata vreme cat stiinta vine de la Dumnezeu, fiecare vindecare din orice spital se datoreaza lui Dumnezeu si rarele vindecari de prin biserici au ca autor Diavolul!
Si ideea aceasta asta o poti gasi in Deuteronom 13:1