| Moisie a întrebat:

Personajul principal al religiei crestine este Isus Christos, in traducere Isus UNSUL!
Stiind ca Isus in timpul vietii sale de om nu a fost niciodata UNS in nicio functie, dar cunoscand faptul ca in Biblie tot el, dar dupa "inviere" se lauda in Apoc. 1.17, ca a primit de la Dumnezeu o FUNCTIE importanta, si anume a fost UNS in functia de Sef al (cheilor) Iadului.
Sa intelegem din aceasta ca el a preluat de la Dumnezeu functia de Diavol, pentru ca in Tanach si in religia mozaica nu exista Diavol, dar in crestinism Diavolul este un personaj atat de important incat pina si in Biblie scrie la 2 Tesaloniceni 2:4 ca: Diavolul s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu!
Nu cumva in Biblie la 2 Tesal.2:4 este vorba de Isus Christos?
Sau mai stiti pe cineva care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

101 răspunsuri:
| Moisie explică (pentru robby212):

NU Niciodata nu i-am batut pe rusi tot asa cum nici o furnica nu a batut vreun elefant!
Nici pe nemti nu i-ati batut vreodata, si ce inveti tu la istorie cu "Pe aici nu se trece", nu inseamna ca i-ati batut pe nemti, ci inseamna ca nemtii au ocupat 90% din Romania si ca la Marasesti nu au putut sa ocupe si restul de 10 %, si ca se lupta pe pozitii si ca pacea rusinoasa (pentru Romania) incheiata e la Buftea a oprit continuarea luptelor.
NU Basescu tine Romania in loc, ci prostia si incompetenta romanilor, si cu aceste doua calitati nu va exista nicio renastere din cenusa.
Japonia nu este a doua putere mondiala si nici nu-i prospera crestinismul, si daca niste pacatosi muribunzi din Japonia s-ar converi in masa la crestinism, asta nici poe departe nu inseamna ca tinerii Japoniei stau intorsi cu fundul catre stiinte asa cum o fac tinerii din Romania, tineri care nbu sunt educati nici in cultul muncii, nici al seriozitatii si al raspunderilor asumate, si cu atat mai putin in spiritul competitivitaii bazate pe dezvoltarea competentelor!
Scoala din Romania nu este SCOALA, ci un cimitir in care se omoara ratiunea si constiinta, iar rezultatul este ca Romania este ultima tara din UE, cu tinerii cei mai infantili si cei mai lenesi. Si cu asemenea calitati...Romania va Invia exact asa cum invie si crestinul. adica dupa moartea sa!

| Moisie explică (pentru robby212):

PS Rusia este si ea ultimul gunoi, este ramasa in urma din absolut toate punctele de vedere, adica este si ea un fel de Republica Congo, bogata in resurse naturale, doar ca este o Rep. Congo intinsa pe jumatate de planeta, si puterea ei consta in marimea ei, in rest totul kk-fleak

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Te înșeli,
În legătură cu tinerii din școli, ai dreptate! Sunt foarte leneși, doresc totul pe tavă, dar NU e vina creștinismului.Arata-mi câți dintre elevii țării noastre se roagă Lui Dumnezeu, câți dintre ei postesc și fac tot ceea ce spune Hrsitos? O sa gasesti foarte puțini.De ce sunt atâția care fumeaza și consumă substante halucinogene? Ăia sunt creștini?
Cei din Parlament care fură milioane și miliarde, sunt creștini?
Majoritatea creștinilor sunt doar cu numele! Dacă țara asta ar fi una crestină, toată lumea ar fi corectă si muncitoare, cum ne cere Hristos, Toată aceasta incompetenta si înapoiere din țara noastra nu e cauzată de Hristos și Biserica cea întru Dânsul.
Succes. happy

| Moisie explică (pentru robby212):

Te inseli tu, nu tinerii sunt de vina ca scoala scoate niste ratati, ci sistemul de invatamant in care esti prostit cu forta prin bagarea in cap a unor inutilitati care nu folosesc in viata.Asa ca tinerii cu cat sunt mai sarguinciosi in invatarea de prostii, cu atat vor deveni mai ratati si certati cu munca.
2 Vrei sa tii numar eu? Pai ia intreaba-l pe Milan si iti va raspunde ca 99, 9% din populatia Romaniei este crestina.
3 Da si cei care beau si fumeaza sunt crestini, pentru ca si Isus a baut vin, si religia lui Christos este un adevarat "Opiu pentru popor".
4 Pai exact aia care fura sunt la fel de crestini precum este popa care excrocheaza lumea, sau nu stii ca unul din rosturile crestinismului era sa stranga zeciuiala de la cei saraci pentru ca popii pina la papa sa FURE tot!
5 Inapoierea din tara voastra, nu a mea, se datoreaza Modelului Ortodox, adica sa ii belesti pe oamenii saraci ca preotii sa o duca bine iar varfurile preotimii sa o duca imparateste.

| milan9 a răspuns:

Nu ai deschis in viata ta SFANTA SCRIPTURA! Jenant pentru o persoana care are pretentia de a aborda un subiect asa complex...

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| milan9 a răspuns:

Nu ai deschis in viata ta SFANTA SCRIPTURA! Jenant pentru o persoana care are pretentia de a aborda un subiect asa complex...

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu e vina mea ca nici o scriptura NU este Sfanta, si nici vina mea ca toate scripturile sunt penetrate de Diavol!

| Moisie explică (pentru milan9):

Iarasi vi cu parantezele tale mincinoase?
Lasa-l tu pe Tatal Minciunii adica pe Diavol sa si puna singur parantezele si nu le pune tu in locul lui!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

De ce generalizati? NU tot clerul e la fel! Daca tu ai avut de a face cu unii preoti mai putin crestini, asta e alta socoteala, dar NU religia e devina!
99.9 % crestini? Hai zau?
Tu nu crezi in Hristos.Ei sunt la fel, doar ca nu afirma asta pe la toate colturile.Si daca ar crede, credinta e foarte slaba.Degeaba pe hartie arata ca sunt atatia crestini, daca e sa-i luam la rand, nu dam de 25%.Tu esti in necunostinta de cauza.
Cei care inseala oamenii si fura NU mai sunt crestini, singura lor scapare e intoarcerea la dreapta credinta, cainta, umilinta si inapoierea tuturor bunurilor insusite pe nedrept.
Cand am spus "cei care beau, fumeaza si consuma substante halucinogene", ma refeream la cei alcoolici, care beau peste masura ZI DE ZI.
Hai zi, ca nu mi-ai zis, tu ce esti? Ce natie de om mai esti?

| Moisie explică (pentru robby212):

Lasa prostiile si nu mai mintii, evident ca preotii impotenti nu sunt curvari, dar toti preotii suntlacomi dupa bani nemunciti, cel mai bun exemplu este Patriarhul Daniel care de atata modestoe si smerenie sta intr-un palat, si asta este modelul dar si capul excrocheriei legalizate numita biserica crestina.
Ba tocmai, eu chiar cred in Christos, numai problema este ca NU dulgherul Isus este Christosul anuntat de proroci ci Simon Bar Kochba, cel care a fost si UNS ca Rege si recunoscut ca Messiah, pe cand saracu dulgher poate o fi fost uns dar doar la fund cand a avut hemoroizi.
3 Ce vorbesti? Pai tocmai cei care fura, curvaresc si omoara sunt adevaratii crestini, ca doar Isus si-a sacrificat viata pentru mantuirea acestora si nu pentru iertarea pacatelor inexistente ale oamenilor care au constiinta superioara...sau?
Acei alcoolici de care spui tu, nu intra in categoria oamenilor ci inb categoria bestiilor cu aspect uman, si zic asta pentru ca diferenta intre un om si un animal este aceea ca omul are CONSTIINTA Binelui si Raului iar animalul are o forma inferiora a constiintei care nu-i permite sa faca diferenta intre bine si rau...tu cunosti mitul cu Adam si Eva si "fructul oprit"...sau ai citit-o dar nu ai inteles.
Nu persoana mea este subiectul acestui topic!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Las-o balta...

| Moisie explică (pentru robby212):

Ai ramas fara replica?
Hai dovedeste/mi ca gresesc!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Ai dreptate. Oamenii din Biserică au ajuns prea departe cu toata tărășenia asta. Iisus ne cere să fim smeriți.Vor plati toți care savarsesc nedreptatea.Hristos este Dumnezeu, El ne-a mântuit, dar nu ne cere tot ceea ce se intampla astazi. Oamenii sunt devina, nu Hristos.Noi nu avem dreptul de a judeca, îi va judeca Hristis Domnul pe toți care încalcă voia și cuvintele Lui.

| Moisie explică (pentru robby212):

Eu nu nu stiu nici un caz din care sa rezulte ca Isus Christos sa fi mantuit macar un singur om in cei 2000 de ani de activitate de Mantuitor.
Isus nu cere nimic de la crestini pentru ca Isus era un Rabin al religiei mozaice, asa ca daca cere ceva, nu va cere voua crestinilor care faceti pipi pe L:egea lui Dumnezeu, ci cere celor de aceeasi religie cu el, si care respecta strict Legea lui Dumnezeu numita Torah.
Isus a fost toata viata lui un om, si nici macar o sutime de secunda NU a fost Dumnezeu, asa ca dupa moarte nu putea sa mai ajunga Dumnezeu ci cel mult cadavru!
Cine este Christos?
R\Tu stii ca Christos inseamna UNSUL, si nu vei gasi niciundev in Biblie macar o aluzie ca Isus ar fi fost UNS! Asa ca despre care UNS vorbesti?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Este Unsul Lui Dumnezeu.Degeaba incerci tu sa-mi inchizi gura cu traduceri.In ditamai complexitatea unei limbi si din cauza multimii lor, se poate ajunge la greseli, chiar daca asta nu e o greseala.
Hristos a fost Dumnezeu inainte sa se nasca, dupa ce s-a nascut si e si acum.

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai arata unde scrie in Biblie despreUNGEREA lui Isus, ca mananc toata Biblia chiar daca tu o ungi cu rahat.
Doamne ce prostie, sa fi Dumnezeu si sa decazi intrat incat sa devii un prapadit de om, pai de ce om si nu Dumnezeul Pluriversurilor?
Tu chiar crezi ca un Dumnezeu poate decadea atata de rau?
Pai inainte sa se nasca NU a FOST, tot asa cum nu ai fost nici tu inainte de a te naste, Isus s-a nascut om ca toti oamenii, maica sa la nascut prin fafaloanca si nu prin urechi pentru ca acolo a lasat samanta soldatul roman Abdes Pandira, tatal natural al lui Isus, si nu prin urechea in care i-a soptit arhanghelul Gavril ca a ramas gravida!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Auzi la el. laughing
Tu de unde ai mai scos chestia cu soldatul?
Daca citesti ceva pe internet, nu e neaparat adevarat

| Moisie explică (pentru robby212):

Dragutule, chiar contemporanii lui Isus spuneau despre Isus ca este fiul din flori al acelui soldat, iar filozoful Celsos descrie cu lux de amanunt cum s-a intamplat minunea ca Maria a ramas gravida cu Dumnezxeu prin scula acestui soldat roman, si chestia asta a fost subiectul unor certuri intre parintele biserici Origene carevorbea prostiile cu Treimea, prostii care nici macar in Biblie nu sunt trecute, si acest Celsos i-l combatea cu adevaruri culese din realitate.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

La tine e realitate numai vrei tu, nu conteaza daca nu asta e adevarul...

| Moisie explică (pentru robby212):

Pai cine te crezi tu incat sa contrazici un filozof renumit care era contemporan cu Isus, si care a cunoscut bine cazul?
Nu este adevarat ca asa vrei tu, si tir ti se pare adevarat ca unul din ceruri a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama ca din scartzaitul olitei sa se nasca exact acela care a insamantat-o!
Ti se pare logica prostia ta, dar nu la fel si realitatea normala pe care o comunica Celsos lui Origene, care era unul din parintii bisericii.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Tu poti crede ce vrei.Eu nu o sa iti jignesc alegerea.Sti de ce? Pentru ca eu am acea chestia numita bun simt, care la tine lipseste cu desavarsire.
Daca tot nu esti roman, atunci de ce te bagi in seama despre istoria romanilor(anterior)?
Cine ma cred eu sa contrazic un filozof contemporan? I-auzi.
Sti cine ma cred? De fapt nu, sti cine sunt? Sunt un crestin ortodox.Am invatat prin moartea atator oameni ca iubirea fata de Hristos e nemasurata in unitati de masura omenesti.Eu ma cred a fi din aceia care au adevarul si care chiar il au.Hristos e Calea, Adevarul si Viata. Oricat ai comenta tu despre El, tot asa ramane.Nu poti schimba cursul adevarului.
Si uite ca l-am contrazis pe filozof.Tu cum Il cobtrazici pe Hristos si pe cei mai mari invatati ai crestinismului? Filozoful tau e un nimic in comparatie cu ei.
Spor.

| Moisie explică (pentru robby212):

Trebuie sa reetii ca in lumea asta nu merge nimic pe baza de credinta asa a proasta, asa ca nu conteaza ceea ce crede fiecare, pentru ca conteaza un singur lucru, si anume adevarul dovedit cu argumente.
Se vede ca esti crestin ortodox dupa faptul ca nu pricepi nimica, nici macxar ceea ce citesti, eu nu am spus ca te contrazici cu un filozof contemporan, ci cu unul care a fost contemporan cu Isus, si asta este o diferenta atat de mare ca de la adevar la credinta a proasta!
Daca Isus este Calea Adevarul si Viata, iar Calea lui era Calea religiei Mozaice, advarul lui se numea Torah si nu Biblia, iar viata sa era una de RABIN evreu, din ce cauza tot repetati ca vreti sa-i urmati exemplul, dar nimeni nu o face niciodata?
Cred ca esti beat de-a binelea, tu nu ai contrazis cu nimic pe filozoful Celsos, ci ai dovedit ca esti baut, asta ca nu as crede ca esti un analfabet structural care nu stie ce vorbeste din cai\uza ca nu detine proprietatea termenilor, sau?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu cum, dar in lumea asta, oricine scoate o prostie mai mare de cat el, e deja numit filozof. Daca vrei, iti dau eu exemple de filozofi.
Stai linistit. Vorbesti cu un om in deplinatate.Am un mod de exprimare coerent si detin proprietatea fiecarui termen ales pentru. a-l expune intr-un comentariu la adresa ta si a tuturor, de fapt.
Ia zi, esti ateu sau nu esyi? Ca vad ca nici tu nu mai tii.

| Moisie explică (pentru robby212):

Se pare ca esti cam certat cu logica. Eu nu vorbeam despre vreun filozof de bodega ci despre un adevarat filozof care si dupa 2000 de unu a ramas viu in constiinta istoriei.
Da te exprimi coerent, dar vad ca nu gandesti corect, si asta strica.
Evident ca sunt ateu, iar cand vorbesc de pe pozitia unuia care cunoaste bine Biblia si mai ales intelege ca Biblia este FURATA de la o alta religie, o fac pentru ca numai prin argumente biblice poti convinge papagali retrograzii care doar pomenesc de ea asa a proasta, fara sa o fi studiat sau inteles vreodata

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt certat cu logica si gandesc foarte limpede.Sunt in deplinatatea facultatilor mintale, eu stiu ce cred si ceea ce simt.
Dupa 2000 de ani, dupa moartea a milioabe pentru Hristos, ati ibceput sa rasariti voi, oameni cu prea mult timp liber, care ce au zis? Hai sa intram de TPU si sa-i batem pe crestini cu gandirea noastra cea atat de logica.
Daca era o minciuna, nu o ducea 2000 de ani. Dupa 40-50, cel mult 100 era distrusa.

| Moisie explică (pentru robby212):

Toti glumetii internati la ospiciu sunt convinsi ca sunt logici si rationali. normalitatea incepe acolo unde integi ca nu esti asa cum te vezi tu ci cum te percep apropioatii care te cunosc bine, si cand esti tu primul care se indoieste despre felul cum rationezi.
2 Faptul ca sarlatania crestina a rezistat 2000 de ani, nu se explica prin faptul ca ea se bazeaza pe adevar, ci pentru ca timp de peste 1500 de ani a ucis si schingiuit pe absolut toti care isi permiteau sa se indoiasca de "adevarurile" ei impuse prin crime si amenintari permanente cu moartea.
La fel, dar muuuuuuult mai omeneste, s-a impus si religia comunista care i-l avea ca Dumnezeu pe Stalin, si in fiecare casa exista o "icoana" cu poza Tatucului Dumnezeiesc Stalin, si in tari mai prapadite poze in clase cu de ex. Sfantu Mantuitor Ceausescu.

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Oameni nebuni! Cu sarlatanul de Stalin in frunte!
Tu vrei sa spui ca Biserica nu a fost prigonita? Cand se faceau slujbele si rugaciunile in catacombe, cum era?
Cand erau (şi sunt incă! Ţine cont! Creştinii ortodocsi sunt omorati la momentul actual pentru. simplul fapt ca subt ortodocsi) ucisi oamenii pentru. ca se roaga?

| Moisie explică (pentru robby212):

Aceia care faceau slujbe in catacombe nu aveau religia crestina ci erau o secta a religiei mozaice secta numita a Nazariteanului!
Stalin nu era nebun ci era un popa care a inteles ce era religia crestina si care pentru a-si impune noua sa religie comunista in care Dumnezeul era chiar el, a actionat la fel ca si Imparatul Constantin si urmasii lui pentru a impune crestinismul, ...deci nimic nou sub soare.
Evident ca sunt omorati, dar nu pentru ca se roaga ci pentru ca sunt adeptii unei religii diferite de ex. de cea musulmana, asa ca in tari ca Arabia Saudita sunt ucisi toti care nu trec la mahomedanism, si asa au facut si crestinii la randul lor cand au impus crestinismul ca religie de Stat in Imperiul Roman...deci cum spuneam? ...nimic nou sub soare?

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Imparatul Constantin NU a impus relgia crestina.Am mai auzit de la niste oameni ca el ar fi pus religia crestina ca fiind majoritara si i-ar fi asuprit pe ceilalti...Hello Africa! Despre ce vorbim aici? Crestinii erau in proportie e 10%, deci cum sa impui religia asta ca fiind religia statului.Cobstantin a fost botezat pe patul de moarte, pana atunci era declarat ca mare preot de-al religiei lui.
Stalin a fost un nebun.A studiat teologia, dar a devenit nebun. Spunea un mare Sfant ca "teologia fara Dumnezeu e o teologie demonica". Adica, degeaba stii ce a fost, asta stiu si diavolii, trebuie sa comunici cu Dumnezeu.
Tie ti se pare normal ca in sec. XXI sa mai fie asupriti oamenii pentru. propriile principii si alegeri? Daca Romania e o tara crestin-ortodoxa, inseamna ca trebuie sa omoram celelalte secte si ateii? Nu, nu trebuie.
Ai vazut? Tocmai tu ai dat o dovada care proclama faptul ca religia crestina e cea adevarata.A lui Stalin cum a rezistat atat de putin? Daca Dumnezeu nu l-a vrut, nici nu a ramas.Religia cea intru Hristos Iisus a rezistat 2000 de ani cu vointa Lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru robby212):

Nu a impus-o ci doar a inventat-o, de impusa a fost impusa atunci cand a fost numita Religie de Stat.
Cum sa o impui?
Prin santaj si prin crime, ...cum de altfel s-a si impus. Cand a fost impusa cu forta nu sßa tinut cont de numarul crestinilor ci de interesul politic, pentru ca religia inventata de Constantin era o facatura politica cu aspect religios care avea rolul sa sudeze imperiul roman format din popoare cu religii culturi si limbi diferite.
Stalin nu a fost nebun niciodata si asta spa vayut in intalnirile sale cu Churchill Rosewelt si Truman cand si-a ißa dirijat pe acestia ca la grupa maica si si-a impus absolut toate interesele.
Nu exista Mare Sfant ci eventual Mare Excroc, dar recunosc ca avea mare dreptate, tinand cont de faptul ca religia crestina NU are niciun Dumnezeu,
sfinti sunt numai parintii nostri care neßau daruit viata si ne-au ingrijit si educat ca sa devenim oameni si nu niste Maugli.
Romania NU este o tara ortodoxa ci una LAICA, asta scrie in Constitutia ei.
Din partea mea nu trebuie sa se omoare ci este suficient sa se bata intre ei ca chiorii.
Religia lui Stalin, adica Comunismul, mai exista si azi in CHINA, si iata ca China nu a disparut ci a devenit cea mai mare putere economica din lume.
Asa ca lasa-l dracu pe Dumneyeu ca voi crestinii NU aveti niciun Dumneyeu, ca daca aveati va dadea el o Biblie si nu trebuia sa o FURATI pe cea a religiei moyaice!
Sau daca ati FURAT-o, crezi ca l-ati furat si pe Dumneyeul din ceruri al acelei religii?