| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus ar fi totusi Dumnezeu, si ca atare nu este muritor si nici nu cunoaste suferinta, nu vi se pare ca scena sacrificiului sau pe cruce, pentru iertarea pacatelor noastre, este de fapt o sceneta de teatru de prostit prostii, adica o excrocherie josnica facuta cu scopul de a atrage prostii catre religia sa?

19 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Asa si? Care e concluzia? Nu concluzia intrebarii tale ci mai deprate! Concluzia ta! Care e? Unde vrei sa ajungi?

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Destul de grav ca nu intelegi!
Intrebarea era daca este sau nu este... excrocherie de josnica spetza, scena sacrificiului pe cruce, tinand cont de faptul ca Isus este un Dumnezeu nemuritor si nu om muritor!
Care era atunci sacrificiul sau daca nu era om muritor?
Faptul ca a stat atarnat pe cruce in curu gol?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Era semizeu. Asta ar fi cea mai buna definire Dorugar.

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Eu vorbeam despre tine. De ce faci asta? Unde vrei sa ajungi?

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Eu am ajuns acolo unde am vrut sa ajung, asa ca ii ajut si pe altii sa o ia pe calea corecta a Cunoasterii Rationale si sa renunte la poteca mincinoasa bazata pe credinta Irationala, adica sa nu o ia pe calea gresita care nu duce niciunde, si sa ajunga si ei acolo unde am ajuns si eu, adica la fericire bazata pe adevaratele valori ale vietii pe cele trei planuri ale ei, planul fizic (adica trait in conditiile cele mai bune conform necesitatilor timpurilor in care traim), planul rational, (adica implinirea din p de v profesional) si planul spiritual adica cultural si o viata fericita intr-o familie fericita) si asta nu se mai poate obtine nici prin credinta a proasta, nici prin minciuna si santaj cu maimutoiul supranatural si nici prin moarte spirituala, vezi viata de pocait adica cea de inconstient rupt de realitate!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

O fi calea ta frumoasa dar sti cum mai e? Superfluu!

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Superfluu pare doar in Romania unde numarul credinciosilor este 95% din populatie si Statul roman nu are puterea sa asigure "un paradis" in viata asta pentru fiecare om cinstit si muncitor!
In lumea in care traiesc eu, societatea este atat de dezvoltata incat fiecare om traieste ca in paradis, totul este frumos ca in gradina Edenului, si societatea dezvoltata te mantuieste de orice mare necaz sau suferinta.
Si la asta s=a ajuns nu prin "credinta a proasta" ci prin oameni care au inteles sa renunte la studiul Biblie pentru studiul adancit al profesiei, si oameni care nu o tin "langa" 2000 de ani cu aceeasi poveste de adormit copii, ci cu oameni care oricand trebuie sa fie la curent cu absolut tot ce este nou, pentru ca numai asa se poate progresa!
Si asta este chiar realitatea, desi pare superfuuu unora dintr-o tara inapoiata ca Romania!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Tu nu ai inteles. Sti ce face raiul atat de frumos? Faptul ca Dumnezeu e acolo. Paradisul tau e superfluu. E nimic. E nonsensic. E nonexistenta.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Habar nu ai de ce anume vorbesti!
Raiul este frumos pentru ca oamenii de aici sunt adevaratii Dumnezei si Creatori.
Chiar Isus te invata in 1 Corinteni 3.16 ca Dumnezeu este in fiecare din noi insine si totul este real, in timp ce povestile tale mincinoase sunt NONEXISTENTA!
Se pare ca ai reraiat de la normalitate si nu mai stii sa faci deosebirea dintre real si imaginar, si nu intelegi nici faptul ca "Omul sfinteste locul"!
Iar "sfintirea" nu se produce prin credinta a proasta, ci prin muulta educatie si invatatura si de roadele lor practice si nu prin Minciuna Religioasa si nici prin santajul cu divinitatea!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

1. Eu nu vreau sa intru in normalitate! Aia e sinucidere! Fi tu cat vrei de normal eu vreau sa fiu ridicol. Deosebire intre real si imaginar? Nu exista asa ceva, fiecare sistem e invalid deci putem abstractiza ca fiecare sistem e valid. Educatie? Invatatura? Ce crezi ca fac eu de cand m am nascut?
2. Tu nu poti sa ti o discutie normala? Vorbeste si tu fara sa manjesti! Este chiar iritant! Ai auzit vreodata de bunul simt? Folosestel! Tu trebuie mereu sa adaugi cate o caracteristica de genul "povestile tale mincinoase", "credinta a proasta", "Minciuna Religioasa", "santajul cu divinitatea". Iti inteleg ideiile si nu trebuie sa le exprimi asa in scarba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In crestinism se pleaca de la aceasta premiza numai in puctul 1 iar in pnctul 2 Isus pe pamant era supus slabiciunilor ca orice om.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

De unde stii tu asta?
Ai fost in pielea lui cumva?
Poi daca era la fel ca oricare alt om ....cum sa fie atunci Dumnezeu?
Poi ce, om este = Dumnezeu?
Sau era un "dumnezeu" care avea slabiciuni ca oricare alt om, adica avea erectii cand vedea o fata frumoasa, avea polutii nocturne cand visa cu ea, lacomea la bani si functii ...si bineinteles juca scene de teatru de prost gust ca sa excrocheze lumea precum ca e Dumnezeu? Ca doar de asta il acuzau contemporanii sai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Eh am spus premisele crestinismul. Nu te lua de mine.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Parerea ta nu este acceptata de biserica crestina!
In Crez se spune cu totul altceva!

| ciprianjurje a răspuns:

Cand vad astfel de intrebari puse inainte de a te informa complet imi vin toti dracii... Daca te informai corect si complet ai fi stiut ca Biblia mentioneaza clar ca Iisus s-a intrupat de la Sfantul Duh si din Maria Fecioara si S-A NASCUT asa ca un om si El si-a luat trup omenesc deci atata timp cat a fost pe Pamant a fost cu trup de om deci simtea durerea ca noi toti asta arata cat de mult s-a smerit si cat de mult ne iubeste totul pentru iertarea noasta... si sunt muuulte de explicat dar pentru asta e intemeiata Biserica si Biblia. Pe scurt Iisus fusese in trup de om si deci a simtit chinurile acelea!

| Dorugar explică (pentru ciprianjurje):

Cand vad atata incultura ma ia groaza!
Arata/mi si mie versetul biblic in care este descrisa scena nasterii lui Isus din Sfanta Treime si imi fac harakiri cu o lingura de kcat!
Dar daca nu gasesti in Biblie povestea nasterii sale din Treime, te rog fa si tu un sacrificiu, si manca macar o lingura de kcat, asta ca sa te inveti sa nu mai faci pe luminatu cand esti destept ca noaptea,
Scena nasterii lui Isus din Sfanta Treime, poveste care are ca scop dovedirea originii divine a lui Isus NU SE GASESTE in Biblie, ci este o minciuna inventata si raspandita de sarlatanii de preoti!
Pricepi...ma cultu tatii?

| ciprianjurje a răspuns (pentru Dorugar):

Nu mai comentez... atat timpcat tu nu crezi ce te invata Biserica nici nu ai cum sa intelegi ce scrie in Sfanta Scriptura, nici scrierile Sfintilor, nici nimic legat de religie. Si te rog vb si tu in termeni decenti, macar de dragul celor care nu vor sa citeasca astfel de cuvinte. Eu nu te judec Dumnezeu sa o faca!

| nicolici24 a răspuns:

Buna Dorugar. Hai sa iti expun punctul meu de vedere poate te mai lamureste un pic. In primul rand nu stiu ce notiuni ai tu legate de Trinitate adica Dumnezeu,Duhul Sfant si Iisus Hristos,Trinitatea semnifica toate cele trei persoane,fiinte sfinte indicate mai sus prin urmare Iisus este o parte a Trinitatii dar foarte frumos ai punctat si tu este Dumnezeu pentru ca cele trei entitati sunt una si aceiasi(corpul androginic).Cat priveste sceneta josnica asa cum o numesti tu,tocmai pentru a le arata oamenilor cat de mult iubeste Dumnezeu pe copii Sai care suntem noi,I-a lasat lui Iisus, Unicul sau fiu posibilitatea de a suferi ca un om. Stim din scrierile sfinte ca Iisus Hristos este singurul din cele trei persoane sfinte care are si partea umanizata deoarece mama lui era pamanteanca daca pot spune asa. Ca o concluzie, asta daca esti credincios, nu! nu este o sceneta Iisus a ales sa sufere ca un om pe cruce tocmai in ideea de a arata lumii ca este capabil in iubirea lui pentru oameni sa-si dea viata pentru lume in chinuri. Putea foarte bine sa faca o minune si sa fie totul liniar si frumos asa ca si cand s-ar juca un copil cu masinutele sa zicem dar Dumnezeu a vrut sa arate lumii ca EL NU NE CONSTRANGE ca avem posibilitatea sa alegem intr-o actiune sau alta, si asa cum suferim noi de-a lungul vietii noastre si Iisus a suferit in acea zi ca un om.

| Dorugar explică (pentru nicolici24):

2 materie de Trinitate nu poti avea alte notiuni decat fantezia numita si MINCIUNA, si cand fac aceasta afirmatie ma bazez pe faptul ca NICIUNDE in Biblie nu este povestita istoria diabolica a nasterii lui Isus din Sfanta Treime, deci neexistand nici macar in Biblie o asemenea poveste diabolica, nu poti avea nici o notiune serioasa sa crezi o asemenea blasfemie spusa la adresa Creatorului!
2 Ne existand in Biblie povestea diabolica a nasterii lui Isus din |Sfanta" Treime, nu putem accepta nici faptul ca Isus ar fi Fiul lui Dumnezeu.
In concluxie... "adevarul" cusut cu ata alba... pute a minciuna de la o posta!