| Moisie a întrebat:

Plecand de la versetul biblic din Corinteni 4 : 4. unde vedem ca apostolul Pavel ne atrage atentia ca" Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor, "
Intreb: oare sa fie acesta motivul pentru care crestinii spun ca au fost creati de King-Kongul extraterestru cu puteri supranaturale si nu accepta ca au fost creati de adevaratul Dumnezeu care este uniunea dintre parintii lor?
Vi se pare logica aceasta credinta religioasa care sfideaza realitatea cea mai evidenta si care prin irationalitatea ei inalta pe crestini spre cele mai inalte culmi ale prostiei omenesti?

21 răspunsuri:
| SpeciaLKey a răspuns:

Ți-am văzut mai multe posturi, nu te atac și nici nu-ți atac opinia, dar nu mai crede tot ce scrie in biblie, crezi că după 2014 ani biblia a rămas neschimbată,intactă? Stai calm,asta nu e biblia ORIGINALĂ dacă pot zice așa,este doar un fals ca multe alte falsuri, nu mai crede tot ce scrie,nu tot ce zboară se mănâncă, văd că înghiți minciunile altor, nu incerca să ne faci să înghitem și noi aceleași minciuni.
Ai dreptate, eu, tu, toți oamenii de pe planeta asta, 6 miliarde câți suntem, am fost creați de către părinții noștri, DUMNEZEU i-a creat pe Adam și Eva, mai degrabă inghit teoria asta decât aceea că omul se trage din maimuță sau aceea a creării Pământului la Big Bang.
Am primit rațiunea de la Diavol dar raționam cum vrem el nu cum vrem noi
''Dumnezeu ne-a dat conştiinţă şi Diavolul raţiune. Aşa că nu mă poţi pune să raţionez cu idei bune''
Când faci ceva rău cel mai bun argument este că erai ''inconștient'' iar atunci când ești ''conștient'' de răul pe care l-ai făcut ai o părere de rău, conștiința o avem de la DUMNEZEU care ne mustră când am făcut o faptă rea (la conștiință mă refer).
Despre videoul tău în care Papa ăla a zis ce a zis am un argument pentru a-l combate: sună cam așa ceea ce a zis el(Papa) ''Flammas eius Lucifer matutinus inveniat: ille, inquam, Lucifer, qui nescit occasum. Christus Filius tuus, qui, regressus ab inferis, humano generi serenus illuxit, et vivit et regnat in sæcula sæculorum''
și se traduce cam așa ''Lucifer cel arzător găseşte omenirea. Şi spun: O, Lucifer, care nu va fi învins niciodată, Hristosul, Fiul Tău, care a înviat din morţi, a oferit lumina păcii rasei umane, şi va trăi şi va domni în veacul vecilor'', în limba latină LUCIFER =aducător de lumină, purtător de lumină '' și atunci traducerea corectă ar fi asta ''O, Cel plin de Lumină găseşte omenirea. Şi spun: O, Purtătorule de Lumină, care nu vei fi învins niciodată, Hristosul, Fiul Tău, care a înviat din morţi, a oferit lumina păcii rasei umane, şi va trăi şi va domni în veacul vecilor.
Deci Iisus Hristos este fiul ''Purtătorului de lumină'' care este DUMNEZEU.
Ai fost spălat pe creier nu știu cine ți-a zis că Lucifer e Satan, sper să te trezești, o zi bună.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Poate ai vazut, dar in mod sigur nu ai inteles nimic. Eu nu dau doi bani pe ce scrie Biblia, ci o folosesc doar sa combat prostiile religioase din capul victimelor care aub cazut victima unei excrocherii politice cu aspect religios.
2 Evident ca Biblia este un fals, din moment ce a fost furata de la o alta religie si este interpretata invers decat in religia din care a fost luata.
3 Dumnezeul Bibliei si al religiilor nu a creat nimic, nici macar Minciuna. Diavolul NU a dat ratiune oamenilor decat in religia in care Dumnezeu este cel care i se opune lui Dumnezeu adica falsul Christos, numit si Lucifer.
4.In religia in care a aparut acest mit cu Adam si Eva sarpele nu era Diavolul ci simbolul intelepciunii, adica un fel de Prometeu.
5 Nu poti sa spui ca Constiinta am primit-o de la Dumnezeu, din moment ce Dumnezeu a interzis accesul la ea, ba i-a si pedepist pe cei doi ca au gustat din fructul ei care a permis oamenilor sa inteleaga diferenta intre bine si rau.
6 Faptul ca viata a evoluat pe pamant de la simplu la complex este dovedita de stiinta, dar faptul ca un mester olar a modelat oamenii din acelasi material din care se face si oala de noapte sau scoica de la WC nu se va putea dovedi niciodata. La fel si teoria exploziei primare este atat de clar si de simplu de dovedit fie si numai daca masori directia si viteza de deplasare a tuturor corpurilor ceresti, asa ca pozitioanarea religioasa a oamenilor impüotriva adevarurilor dovedite de Stiinte, este unul din pacatele capitale ale religiei Diavolului si biserica Falsului Christos.
7 Apreciez in mod deosebit incercarea ta de a traduce textul in latina al acelei predici, traducerea este aproximativ corecta macar in sensul continutului ei, dar din pacate mesajul ei nu contrazice afirmatia mea, eu nu am contestat niciodata ca Diavolul este Dumnezeul religiei crestine, asa ca atunci cand un crestin vorbeste despre Dumnezeu eu stiu ca el vorbeste despre Falsul Christos care a inviat din morti si traieste vesnic in Iad, ca Sef peste toti diavolii si al cheilor Mortii si ale Iadului, nu si ale Vietii sau Raiului. Nu am contestat niciodata ca Falsul Isus Christos da lumina oamenilor, dar atata cat da un muc de lumanare aprinsa tot simbolic in noaptea de Inviere, ceea ce este un fel de zero barat fata de setea de lumina a naturii si a vietii care au nevoie de multa lumina ca de ex. de lumina soarelui in amiaza mare ca sa existe si oamenii sa CUNOASCA, si nu de lumina unui muc de lumanare in bezna noptii. Asa ca nu stiu cine este spalat pe creier din moment ce nici atata nu stii ca in Biblie, Lucifer este un alt nume acordat Diavolului a carei "lucrare" de detronare a lui Dumnezeu este dovedita in mod evident de catre insasi religia crestina care il slaveste in Bisericile inchinate lui Dumnezeu pe FALSUL Christos care a venit sa desfinteze Legea lui Dumnezeu si sa o inlocuiasca cu Legea Noua scrisa de niste oameni fara nicio autoritate divina, dar care au primit de la Christos putere si stapanire peste Diavoli asa cum recunoaste Luca in cap.9:1
Sper sa te trezesti tu, si sa intelegi ca Lucifer este opusul lui Dumnezeu si ca eu m-am trezit de mult si va dau desteptarea si voua!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Ți-am zis să nu crezi ce scrie in Biblie, in Biblie scrie că Lucifer =Diavol, dar din ce a zis Papa se înțelege că Lucifer=DUMNEZEU ( predica din video ) iar in unele cap ale biblie scrie așa.
Isaia, capitolul 14, se vorbeşte despre Satana (Lucifer):
"12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!"

În predica din videoclipul tau (citat luat din biblie ) Lucifer are sensul de DUMNEZEU, in unele capitole, iar in altele de Demon
Cât despre Adam și Eva au fost pedepsiți pentru neascultare.
Dumnezeu i-a dat primului om o poruncă, pentru a-i pune la încercare obediența;
Adam a încălcat porunca, lăsându-se ispitit de șarpe(Reprezentând diavolul șarpele nu reprezintă deloc ințelepciunea );
Eva si Adam pacatuiesc

Sarpele insa era cel mai siret dintre toate fiarele de pe pamant pe care le facuse Domnul Dumnezeu. Si a zis sarpele catre femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, sa nu mancati roade din orice pom din rai?".

Iar femeia a zis catre sarpe: "Roade din pomii raiului putem sa mancam; numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Sa nu mancati din el, nici sa va atingeti de el, ca sa nu muriti!"

Atunci sarpele a zis catre femeie: "Nu, nu veti muri! Dar Dumnezeu stie ca in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul".

De aceea femeia, socotind ca rodul pomului e bun de mancat si placut la vedere si vrednic de dorit, pentru ca da stiinta, a luat din el si a mancat si a dat barbatului sau si a mancat si el (Fac. 3, 1-7).

Adam si Eva sunt siliti sa-si vada greseala

Atunci li s-au deschis ochii la amandoi si au cunoscut ca erau goi, si au cusut frunze de smochin si si-au facut acoperaminte. Iar cand au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, in racoarea serii, s-au ascuns Adam si femeia lui de fata Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.

Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam, si i-a zis: "Adame, unde esti?" Raspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tau in rai si m-am temut, caci sunt gol si m-am ascuns".

Si i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mancat din pomul din care ti-am poruncit sa nu mananci?" Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat". Si a zis Domnul Dumnezeu catre femeie: "Pentru ce ai facut aceasta?" Iar femeia a zis: "Sarpele m-a amagit si eu am mancat" (Fac. 3, 7-13). Privegheati si va rugati, ca sa nu intrati in ispita (Mt. 24, 41)
Adam și Eva au fost excluși din Rai, din starea originară de nevinovăție

SUNT MULTE PARADOXURI LA MIJLOC ȘI MAI ALES IN BIBLIE CARE DE CELE MAI MULTE ORI SE CONTRAZICE SINGURĂ, NU MAI LUA CITATE DIN BIBLIE CĂ LE COMBAT CU ALTE CITATE TOT DIN BIBLIE, O SEARĂ FRUMOASĂ

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Pai foarte simplu, Lucifer pentru unii este Diavolul, iar pentru altii este Dumnezeu, totul depinde de pozitia de pe care-l privesti!
Daca esti in grupa celor care si-au vandut sufletul Diavolului il accepti pe Diavol ca fiind Dumnezeul tau, daca te aflii de partea Creatorului Lucifer este Diavolul!
Din faza cu Dumnezeu si sarpele reiese clar ca sarpele NU a mintit, deci nu este Tatal Minciunii cum mai este denumit Diavolul. Drci sarpele NU este Diavolul si ce au facut Adam si Eva NU este pacat, decat in religia lui Christos care este el Diavolul.
Te rog sa ma combati, chiar mi-ar face placere!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Nu a mințit, dar i-a ispitit să mănânce din pomul din jumatea grădinii raiului, și ce face Diavolul? Exact ce a făcut și șarpele ne ispitește la rău=>ȘARPELE =DIAVOLUL și CONȘTIINȚA de la DUMNEZEU o aveam de unde știu? simplu:
''Corinteni 3.16. sună cam așa :
"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"
Duhul lui DUMNEZEU=CONȘTIINȚA => CONȘTIINȚA O AVEM DE LA DUMNEZEU
Conform catehismului bisericilor creștine, Iisus Hristos este „Noul Adam", inaugurând noua creație: "Primul om ieșit din pământ este pământesc, însă cel de-al doilea om vine din cer" (1 Cor 15, 47). „Noua naștere" inaugurată de Hristos este viața dumnezeiască dată celor care cred în Hristos. La Botezul lui Iisus, „s-au deschis cerurile" (Mt 3, 16), pe care le închisese păcatul lui Adam.=> Adam și Eva au păcătuit, Iisus Hristos este fiul lui DUMNEZEU
Plăcerea e de partea mea, o seară frumoasă.
P.S. sunt de partea CREATORULUI DUMNEZEU, tu din care categorie faci parte?

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

I-a ispitit sa faca ceva rau?
Nu cumva Dumnezeu este mincinosu ca i-a mintit ca mor dupa ce vor gusta din fruct? E ceva rau sa ispitesti pe cineva sa manace un fruct? Sau este bine sa minti mai ales cand esti Dumnezeu?
Catehismul ala al slugilor Mamonei, e scris pe hartie subtire? Sper ca da, ca astfel are macar o valoare, pentru ca nu cred ca Dumnezeul religiei mozaice, ca despre asta vorbeam, le-a dat autoritate unor preoti apartinand unei religii care invata oamenii ca Legea SA este un GUNOI (vezi Filipeni 3:6) fata de invaturile unui dulgher dotat cu puterile lui Belzebuth, ca parca de asta era acuzat de conmtemporani, NU?
Asa ca ce zice acel catehism are valoare care rezulta din repetarea primei silabe a cuvantului catehism.
Ca sa inteleg cine este "noul tau Adamn", te rog sa ma lamuresti mai intai cine este Isus Hristos? Nu de alta dar din Biblie nu rezulta cand si in ce functia a fost UNS dulgherul Isus ca sa merite cognomenul de Christos, iar daca dulgherul Isus nu a fost UNS inseamna ca nu el este Christosul, asa ca despre cine vorbesti?, Eu sper ca vorbind cu cineva care cunoaste bine Biblia, imi vei arata si mie versetul care se refera la data si la functia in care a fost UNS dulgherul Isus?
Probabil ca Isus Hristos o fi fiul lui Dumnezeu dar asta nu inseamna ca el este un Zeu si cu atat mai putin un Domn peste zei sitot el poate fi si Diavolul, ca dupa cate am auzit, el s-a nascut in urma faptului ca tot el ca parte a Treimii, a lasat-o gravida pe viitoarea sa mama, ca din aceasta sarcina diabolica sa se nasca tot el Diavo... ou, pardon am vrut sa spun Christosul!
Daca faci parte dintre cei care slavesc pe Creatorul Dumnezeu, atunci ce cauti tu in biserica in care oamenii sunt indrumati sa NU respecte Legea lui Dumnezeu numita Torah dar indrumati sa urmeze legea noua a unor ciocoflenderi fara autoritate divina, care au primit de la Isus(ul acuzat ca lucreaza cu puterile lui Belzebut) putere si stapanire peste Diavoli asa cum recunoaste apostolul diavolului pe nume Luca in cap 9:1!
Eu sunt de partea celor care rationeaza si se documenteaza ca sa stie cat mai multe, ca sa nu fie nevoit sa creada totul a proasta! si nici sa se inchine Diavolului crezand ca este Dumnezeu! ...asa cum faci tu, draga Ema!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt Ema, habar n-am cine-i Ema, dar o să-ți dau reply când o să vin din oraș.
A, ziceai că ''Christos'' este Lucifer, te-ai sucit este Beelzebub thinking
LUCIFER NU ESTE EGAL CU Beelzebub
Beelzebub = „După moartea lui Ahab, Moabul s-a răzvrătit împotriva lui Israel. Iar Ohozia, căzând printre gratiile foișorului său cel din Samaria, s-a îmbolnăvit și a trimis soli și le-a zis:? Duceți-vă și întrebați pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului: Mă voi însănătoși eu oare din boala aceasta?" și aceștia s-au dus să întrebe. Atunci îngerul Domnului a zis către Ilie Tesviteanul: Scoală și ieși înaintea trimișilor regelui Samariei și le spune: Au doară în Israel nu este Dumnezeu, de vă duceți să întrebați pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului?"
— Cartea a patra a Regilor
Deci ''Christos''nu avea cum să lucreze/să fie Beelzebub DACĂ tu susții că este Lucifer
O zi frumoasă.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

De unde stii tu intre Isus Lucifer si Belebub nu exista legatura sau colaborare?
Vad ca ai studiat Biblia, dar nu pricepi mare lucru din ea?
Cum de nu stii atunci, ca pe Isus il acuzau contemporanii sai ca LUCREA`ZA cu puterile lui Belezebub?
Adica nu vorbim de acelasi Isus care la nasterea sa a fost comparat cu o stea numita in limba latina Lucifer si care la maturitate a schimbat Legea lui Dumnezeu si s-a lasat slavit in bisericile lui Dumnezeu mai presus de Dumnezeu?
Cum de nu stii ca ccest Baal, Belezebub era acela care cerea sa fie trase clopotele spre slava sa, obicei preluat si de biserica crestina care il are ca Dumnezeu pe acelasi Lucifer care a fost azvarlit din ceruri asa cum arata Isaia in 14:12
Hallo!
Iarasi vorbesti despre Christos fara sa ne explici si noua la cine te referi?

| SpeciaLKey a răspuns:

1. Este cumva Dumnezeu autorul suferinţei umane? Ieremia 29, 11; 31, 3.

BIBLIA SPUNE: „Căci Eu ştiu gândurile, pe cari le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace şi nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor şi o nădejde." „Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!"

2. Dacă nu este Dumnezeu responsabil de suferinţa umană, atunci cum şi de unde a apărut ea? Matei 13, 24-28.

BIBLIA SPUNE: „Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: "împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui. Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu, şi a plecat. Robii stăpânului casei au venit şi i-au zis: Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină? El le-a răspuns: Un vrăjmaş a făcut lucrul acesta'."

3.Cine este acest vrăjmaş? Matei 13, 39

BIBLIA SPUNE: „Vrăjmaşul, care a sămănat-o, este Diavolul."

4. De unde a venit această fiinţă diabolică? Luca 10, 18.

BIBLIA SPUNE: „Isus le-a zis: 'Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer,"

5. A creat oare Dumnezeu un diavol? Ezechiel28, 12-15.

BIBLIA SPUNE: „Ajunsesei la cea mai înaltă desăvârşire, erai plin de înţelepciune, şi desăvârşit în frumuseţe. Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu.Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine"

Dumnezeu l-a creat pe Lucifer ca pe un înger frumos şi desăvârşit. Dumnezeu însă l-a creat cu capacitatea de a alege. A lua cuiva posibilitatea să aleagă înseamnă a-i lua posibilitatea să iubească. Iubirea biblică nu forţează şi nu sileşte. Libertatea de a alege izvorăşte din dragostea divină, iar dragostea nu o poate forţa.

6. Ce s-a produs în mintea ingerului, încât a ajuns conducătorul răzvrătirii împotriva lui Dumnezeu? Isaia 14, 12-14.

BIBLIA SPUNE: „Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor!-. Tu ziceai în inima ta: Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu, '' Voi fi ca Cel Prea înalt"

Satana râvnea la puterea şi autoritatea lui Dumnezeu. Astfel el a încercat să instituie o guvernare rivală.

7. Unde a dus această răzvrătire şi ce s-a întâmplat, în final, cu Satana(Lucifer)? Apocalipsa 12, 7-9.

BIBLIA SPUNE: „Şi în cer s-a făcut un război. Mihail şi îngerii Lui s-au luptat cu balaurul. Şi balaurul cu îngerii lui s-au luptat şi ei, dar n-au putut birui.Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ; şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui."

Fiecare înger a avut de ales între răzvrătire şi localitate faţă de Dumnezeu. Aceeaşi alternativă a avut-o şi omul. Nu sunt decât două căi: calea credinciosiei sau calea răzvrătirii faţă de Dumnezeu.

8.Cum a ajuns planeta noastră implicată în acest conflict dintre bine şi rău? Romani 5, 12.

BIBLIA SPUNE: „Printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea; şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit'

Prin neascultarea sa deliberată, Adam, părintele familiei omeneşti, a deschis o uşă pe care Dumnezeu ar fi dorit să o ştie pe veci închisă. Această alegere deliberată de a nu asculta l-a separat pe om de Dumnezeu şi a avut ca urmare moartea. Această lume nu a fost creată să fie groapa de gunoi a lui Satana. Ea a fost creată perfectă (Genesa 1, 14). Prin alegerea sa, Adam a oferit conducerea planetei noastre diavolului. Însă nu ar trebui să aruncăm toată răspunderea pentru existenţa păcatului pe primii noştri părinţi. Apostolul Pavel scrie: „Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu" (Romani 3, 23). Trăim pe o planetă răzvrătită.

9.Ce pretinde acum Satana, ca urmare a căderii omului? Luca 4, 5.6.

BIBLIA SPUNE: „Diavolul, i-a arătat într-o clipă, toate împărăţiile pământului, şi I-a zis: Toată stăpânirea şi slava acestor împărăţii mie îmi este dată şi o dau oricui voiesc."

10.Ce a făcut Dumnezeu pentru a răscumpăra această planetă care a cedat ispitelor lui Satana? Ioan 3, 16; 1 Petru 1, 18.19.

BIBLIA SPUNE: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în EL, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.' „căci ştiţi că nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, aţi fost răscumpăraţi, ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur şi fară prihană."

Cu o dragoste infinită şi statornică, Dumnezeu a decis să plătească El însuşi preţul păcatului. Isus Hristos, Fiul Cel veşnic al Tatălui, a coborât în această lume păcătoasă. El a păşit în arena problemelor omeneşti pentru a ne răscumpăra din blestemul păcatului.

11.Care va fi soarta finală a ingerilor cazuti? Ezechiel 28, 16-19

BIBLIA SPUNE: „te-ai umplut de silnicie şi ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu. Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta, de aceea, scot din mijlocul tău un foc, care te mistuie, şi te prefac în cenuşă pe pământ... eşti nimicit şi nu vei mai fi niciodată!

In curând, Raul va fi învins şi distrus. Prin crucea Golgotei s-a demonstrat că Satan este un mincinos, iar Dumnezeu este iubire. Principiile guvernării Sale vor asigura, de-a lungul veşniciei, fericirea creaturilor Sale. Poţi fi de partea învingătorilor. Poţi spune şi tu lui Isus: Doamne, aleg să stau de partea Ta. Te aleg ca Domn şi Mântuitor. Te invit să fii Regele vieţii mele".

12. In final, ce va face Dumnezeu cu această planetă? 2 Petru 3, 10.13.

BIBLIA SPUNE: „Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. In ziua aceea, pământul, cu tot ce este pe el, va arde. Dar noi, după făgăduinţa Lui, aşteptăm ceruri noi si un pământ nou, în care va locui neprihânirea."

CRED CĂ PE TINE TE-A INDUS ÎN EROARE FAPTUL CĂ NU ȘTIAI CĂ LUCIFER A FOST UN ÎNGER CARE A DECĂZUT DIN MÂNDRIE, ÎL COMFUZI PE Îisus Hristos cu Lucifer ( VEZI PUNCTELE 3, 4, 5, 6, 7. SPER CĂ AI REUȘIT SĂ ÎNȚELEGI CEVA ȘI CĂ NU EȘTI ATÂT DE SPĂLAT PE CREIER PE CÂT CRED )
Părerea mea e că tu nu ești ateu, ci mai degrabă SATANIST!
Ia spune, cine a citit biblia și nu a înțeles nimic din eathinking
Sper să citești tot ce-am scris
O seară frumoasă.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Te rog nu mai folosi expresii de tip "Biblia spune", pentru ca Biblia nu spune nimic, pentru ca este un text FURAT de la o alta religie care este interpretata de cei care au furat-o, in mod marsavit. Biblia nu este o "lucrare unitara" decat daca o accepti in religia falsului Christos = Diavolul, in rest ea se compune din 2 parti distincte, una "inspirata de Dumnezeu si completata de rabinii evrei, si alta sunt Evangheliile fara nicio alta valoare decat ca vestesc nasterea Diavolului. Asa ca te rog sa te exprimi precis si corect si sa faci afirmatii clare de genul "Tanachul spune" sau "Evanghelia spune", cand spui Biblia incluzi automat Minciuna si Furtul inspirate de Diavol, deci vorbesti despre o compilatie de texte Diabolice!
De ce nu postezi si veresetul 17 dupa scena in care Isus a spus ca l-a vazut pe Satana cazand ca un fulger din cer, ca este foarte interesant ce scrie acolo. Vezi ca ai uitat sa raspunzi la intrebarea "Cine este Christos?

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Cine este ''Christos''? vezi punctul 10, știam că n-o să citești tot iar argumentele tale sunt ''trase de păr '', povestea ta e ''cusuță cu ață albă ''
Îmi spui mie că biblia nu spune nimic, sunt de acord, chiar nu spune nimic, e o carte falsă cum am mai zis, a fost modelată după bunul plac al ălora de sus (Corporațiunile), dar am aruncat o privire peste răspunsurile tale și i-a ghici ce-am observat? Ciudată treaba, in aproape fiecare răspuns argumentul tău care să-ți susțină ideea este un, verset, citat, din biblie.
CAPITOLUL 10, VERSETUL 17 ''Şi s-au întors cei şaptezeci (şi doi) cu bucurie, zicând: Doamne, şi demonii ni se supun în numele Tău''
Ai dreptate, este foarte interesant, atât de interesant încât și Diavolul se supune în fața lui DUMNEZEU pentru că Diavolul este o creația tot a lui Dumnezeu și ar fi normal să se teamă și să se supună în fața lui, doar că nu Iisus sau Dumnezeu au zis asta, asta au spus cei 72 care s-au întors cu bucurie și erau uimiți de puterea lui Iisus, o să înțelegi versetul 17 mai bine dacă-l citești pe 19.
De fapt, nu te mai obosi să deschizi biblia, uite ce interesante sunt verseturile 19-28
19. Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi (Încă un argument care sustine ideea că șarpele este Diavolul) şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma.
20. Dar nu vă bucuraţi de aceasta, că duhurile vi se pleacă, ci vă bucuraţi că numele voastre sunt scrise în ceruri.
21. În acesta ceas, El S-a bucurat în Duhul Sfânt şi a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului şi al pământului, că ai ascuns acestea de cei înţelepţi şi de cei pricepuţi şi le-ai descoperit pruncilor. Aşa, Părinte, căci aşa a fost înaintea Ta, bunăvoinţa Ta.
22. Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu şi nimeni nu cunoaşte cine este Fiul, decât numai Tatăl, şi cine este Tatăl, decât numai Fiul şi căruia voieşte Fiul să-i descopere.
23. Şi întorcându-Se către ucenici, de o parte a zis: Fericiţi sunt ochii care văd cele ce vedeţi voi!
24. Căci zic vouă: Mulţi prooroci şi regi au voit să vadă ceea ce vedeţi voi, dar n-au văzut, şi să audă ceea ce auziţi, dar n-au auzit.
25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta şi vei trăi

SE PARE CĂ LUCIFERUL TĂU VREA SĂ-L IUBIM PE DUMNEZEU.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Dragutule! Eu te intreb de Tanda si tu imi povestesti de Manda.
Eu te intreb cand si in ce functie a fost UNS rabinul Isus, astfel ca sa fie numit UNSUL, si tu imi vorbesti despre ce spun niste sarlatani care au primit de la Isus Putere si Stapanire peste Diavoli? Faptul ca Dumnezeu si-a aruncat fiul pe pamant de atata "dragoste" (asa cum reiese din Apoc 12:12), nici pe departe nu inseamna ca vorbim despre Christos, ci eventual, daca ar fi sa acceptam ce spui tu, despre Fiul lui Dumnezeu facut cu o pamanteanca care a ramas usor gravida cu soldatul roman din vecini, pe nume Iulius Abdes Pandira, asa cum spun contemporanii cu Isus si cum a preluat-o din popor si filozoful Celsios.
Degeaba vrei tu sa ma convingi tu ca sarpele este Diavolul, pentru ca in religia data de Dumnezeu lui Moise, sarpele NU este Diavolul, asta desi in interpretarea marsavita a acelora care au FURAT scriptura religiei lui Dumnezeu, Diavolul si slugile lui incearca sa se prosteasca lumea cu aceasta diversiune. Serpii si scorpionii pot fi si veninosi, si asta este rau, dar totusi nici serpii si nici scorpionii nu pot orbi mintile oamenilor asa cum o face Diavolul numit si Dumnezeul Veacului Acesta, sau Tatal Minciunii, cum recunoaste si Pavel in Corinteni 4:4.
- Faptul ca Dumnezeu a avut un fiu cu o femeie, nu are nicio relevanta tot asa cum faptul ca multi Regi si Imparati, au avut si ei copii cu metrese sau cu servitoare, si acesti copii nu au ajuns niciodata Imparati, de ex regele August cel Puternic al Saxoniei, a avut cca 200 -300 de copii din flori, dar asta nu a insemnat nimic. Tot asa si cu Isus, el nu a crescut in ceruri langa tronul Tatalui sau asa ca a fost, si a ramas toata viata lui, decat un amarat de dulgher, prea lenes sa-si practice meseria, care a inteles sa isi urmeze chemarea religioasa din sufletul sau, nu a fost nici semi-zeu, nioci zeu si cu atat mai putin Domn peste Zei adica un Dumnezeu asa cum vedem ca era tatal sau in Psalmul 82.1 (sau 81, 1) in functie de Biblie.
- In plus de asta, vad ca tu faci o mare confuzie, si anume il confunzi pe Rabinul (amator) Isus din Nazareth, cu Christosul care este Dumnezeul religiei tale! Isus nu a fost Dumnezeu ci un rabin al religiei mozaice care NU a venit sa inventeze o religie noua, si nici sa schimbe Legea lui Dumnezeu cu alta "noua" ci a venit sa implineasca Legea lui Dumnezeu.In timp ce FALSUL Christos, a schimbat Legea lui Dumnezeu ca e "veche" si mai ales ca este un GUNOI fata de inaltimea invataturilor falsului Christos numit si Lucifer care este "dumnezeul" tau(vezi Filipeni 3, 3-6)
Asa ca spre deosebire de voi, nu fac nicio confuzie intre Isus si Christos, pentru simplul motiv ca Isus NU a fost UNS, si voi vorbiti de unul care a fost UNS,
Asa ca mai astept sa mi dai acel verset din Biblie din care sa vedem ca dulgherul Isus a fost uns si in ce functia a fost el UNS!
Uite, eu de exemplu, pot sa iti arat ca un Christos NU este un Dumnezeu, si chiar sa-ti dau un exemplu din istorie, ca poporul evreu a avut un Christos care corespunde perfect profetiilor facute de prorocii biblici, si care a fost recunoscut de poporul sau ca fiind Messiah, si a fost UNS in functia de rege al iudeilor, ceea ce in cazul amaratului de dulgher Isus NU s-a intamplat niciodata.
Hai sa vedem daca stii cine este personajul din istoria iudeilor care a fost UNS in functia de Rege si a fost recunoscut ca fiind acel Messia profetit de proroci, si care culmea coincidentei, a avut si aceeasi soarta ca a dulgherului Isus?

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Bun, incepem cu începutul, iar, sper că o să te prinzi în cele din urmă
Ai zis în unele dintre comentariile tele următoarele:
''Catehismul ala al slugilor Mamonei, e scris pe hartie subtire? Sper ca da, ca astfel are macar o valoare''
În intrebare ai un citat din acest ''Catehism al slugilor Mamonei'', de ce-ai mai dat citatul respectiv dacă pentru tine nu are valoare thinking sau faci și tu ca surdul, aude doar ce-i convine
SĂ-ȚI EXPLIC CE ÎNSEAMNĂ CRISTOS :
Cristos vine din traducerea grecească a termenului ebraic "Mesia" care înseamnă "uns". El nu devine numele propriu al lui Isus decât pentru că El îndeplineşte desăvârşit misiunea divină pe care o semnifică acest cuvânt. În Israel erau unşi în numele lui Dumnezeu cei care îi erau consacraţi pentru o misiune ce venea de la El. Era cazul regilor, al preoţilor şi, rareori, al profeţilor. Trebuia să fie, prin excelenţă, cazul lui Mesia pe care Dumnezeu îl va trimite pentru a instaura definitiv Împărăţia sa. Trebuia ca Mesia să fie uns de Duhul Domnului, în acelaşi timp ca rege şi ca preot dar şi ca profet. Isus a împlinit speranţa mesianică a lui Israel în tripla sa funcţie de preot, profet şi rege.

Îngerul a vestit păstorilor naşterea lui Isus ca pe aceea a lui Mesia făgăduit lui Israel: "Vi s-a născut astăzi, în oraşul lui David, un Mântuitor care este Cristos Domnul" (Lc 2, 11). De la început El este "cel pe care Tatăl l-a consacrat şi l-a trimis în lume" (In 10, 36), zămislit ca "sfânt" (Lc 1, 35) în sânul feciorelnic al Mariei. Iosif a fost chemat de Dumnezeu "să o ia la sine pe Maria, soţia sa" care purta "ceea ce a fost zămislit în ea de Duhul Sfânt" (Mt 1, 20) pentru ca Isus "care se numeşte Cristos" să se nască din soţia lui Iosif în descendenţa mesianică a lui David (Mt 1, 16)27.

Consacrarea mesianică a lui Isus arată misiunea lui divină. "De altfel, este ceea ce indică însuşi numele lui, pentru că în numele lui Cristos este subînţeles Cel care l-a uns, Cel care a fost uns şi însăşi ungerea cu care a fost uns: Cel care a uns este Tatăl, Cel care a fost uns este Fiul, şi a fost uns în Duhul, care este ungerea". Consacrarea lui mesianică veşnică s-a revelat în timpul vieţii lui pământeşti la botezul dat de Ioan când "Dumnezeu l-a uns cu Duh Sfânt şi cu putere" (Fapte 10, 38) "spre a se arăta lui Israel" (In 1, 31) ca Mesia. Faptele şi cuvintele lui îl vor face cunoscut ca "sfântul lui Dumnezeu" (Mc 1, 24; In 6, 69; Fapte 3, 14).

Mulţi iudei şi chiar unii păgâni care le împărtăşeau speranţa au recunoscut în Isus trăsăturile fundamentale ale "Fiului lui David" mesianic, făgăduit de Dumnezeu lui Israel. Isus a acceptat titlul de Mesia la care avea dreptul, dar nu fără rezerve, pentru că acesta era înţeles de o parte dintre contemporanii săi într-o concepţie prea omenească, esenţialmente politică.
SĂ-ȚI EXPLIC CE ÎNSEAMNĂ IS
430. Isus înseamnă în ebraică: "Dumnezeu mântuieşte". La Bunavestire, îngerul Gabriel îi dă ca nume propriu numele de Isus, care exprimă în acelaşi timp şi identitatea şi misiunea lui. Pentru că "numai Dumnezeu poate ierta păcatele" (Mc 2, 7), El este cel care, în Isus, Fiul său veşnic făcut om, "va mântui poporul său de păcatele lui (Mt 1, 21)". În Isus, Dumnezeu recapitulează astfel toată istoria mântuirii oamenilor.

TIN SĂ CRED CĂ PÂNĂ ACUM AM VORBIT SINGUR EFECTIV.
Până acum ți-ai susținut opinia cu argumente despre care chiar TU ai spus că pentru TINE nu au nici o valoare.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

1 Am dat citatu, l pentru ca vorbesc cu oameni care nu inteleg de argumente logice ci doar de versete pentru ca ei cred ca Minciuna este Adevar, si eu le arat cu CITATE din minciuna lor, ca "adevarul" lor pute a minciuna!
2 Multumesc ca ai explicat celor care ne citesc ce inseamna cuvantul Christos, doar ca eu, stiind acestea, nu te intrebam ce inseamna cuvantul, ci iti ceream sa imi dai un verset din Biblie in care sa vedem ca Isus a fost UNS, tot asa cum am dat eu exemplul din istorie ca Simon Bar Kochba a fost UNS ca rege si a fost recunoscut de poporul evreu ca fiind acel Messiah profetit de proroci, adica cel care nu a fost UNS se numeste Unsusl, iar cel care a fost UNS si recunoscut ca cel Prorocit, nu este nimic! Nu ti se pare ca aceasta situatie este taman pe dos, si ca de fapt Isus era un NIMICA iar Simon Ben Kosiba era Christosul?
Isus NU a indeplinit nicio profetie mesianica pentru ca nu a eliberat poporul evreu de ocupatia romana, si nici nu a primit vreodata numele de Christos, pentru ca saracu a murit fara sa stie ca il chema si Christos, iar uvenicii lui i se adresau cu Rabunii, adica invatatorule si nu cu Maria Ta sau cu UNSULE!
Nici un inger nu a prevestit nimic, decat in povestile de prostit copii tot asa cum nici Capra cu Trei Iezi nu este prorocirea Treimii. Si dovada o dai chiar tu cand vorbesti NU despre Isus, ca Isus NU a fost UNS, ci despre un CHRISTOS, adica despre un UNS (ca de ex. Simon Bar Kochba).
Isus nu are nicio confirmare mesianica, Iar Christos NU este un nume, ci un atribut, ce zice un cioflingar fara autoritate divina ca Matei, trebuie vazut si intelkes ca o afirmatia a unui sarlatan care isi apara excrocheria savarsita
In plus de asta cei care au FURAT Biblia si o interpreteaza in mod mincinos, adica crestinii, nu au competenta sa faca "ordine" in religia mozaica si sa decida ei cine este messia poporului evreu si al religiei mozaice, si iata ca Poporul evreu si clerul religiei mozaice l-au recunoscut ca Messia, adica ca UNS pe Simon ben Kossiba, care si-a indeplinit misiunea mesianica, ceea ce in cazul lui Isus NU s-a intampolat niciodata, si prin urmare Isus NU a fost UNS niciodata. si Biblia este marturia ca nu NU a fost UNS niciodata in nicio functie!
Asa ca Nu ne luam dupa ce zice un nima-n drum ca Matei si nici Biblia in care a fost INTERZIS toti apostolii in frunte cu Petru, cel care a primit de la Isus mostenirea testamentara sa ii duca mai departe misiunea si invataturile ...si NU LEGEA, pentru ca rabinul Isus nu avea Legi ci doar invataturi, Lege avea doar Dumnezeu! Si Legea lui Dumnezeu nu o poate schimba niciun om, cu atat mai putin un ciocoflender sarlatan ca Matei!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Shimon Bar Kohba sau Simon Ben Kosiba, a fost un conducător evreu, cunoscut mai ales pentru Revolta lui Bar Kohba, mișcare insurgentă din anul 132, punct culminant în Războaiele evreilor împotriva ocupației Imperiului Roman. Revolta fiind temporar victorioasă, a pus bazele unei noi entități statale independente evreiești, pe care a condus-o. Statul răsculaților israeliți a avut o scurtă durată, căci în 135 a fost recucerit de romani.
Rezultatele Revoltei lui Bar Kohba :
În anul 135 legiunile romane au izbutit să învingă Revolta lui Bar Kohba prin metode de represiune sângeroase și de o cruzime deosebită. Luptătorii prinși au fost crucificați, conducătorii schingiuiți până la moarte. Bătrânul conducător religios al revoltei, rabinul și înțeleptul Rabi Akiva a fost jupuit de viu. Marea majoritate a populației evreiești rămase până atunci a fost exilată și împrăștiată în lume.
Nici ăsta nu a îndeplinit nici o profeție, 2 ani a ținut miracolul, după au fost jupuiți toți.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Multumesc pentru faptul ca te.ai informat pentru cititorii nostri, dar problema este alta, si anume una de logica, pentru ca tu realizezi ca atunci cand Simon Bar Kochba a fost UNS ca sa devina Christos si cand a fost recunoscut de poporul evreu si de clerul evreu ca fiind acel profetit Mesiah, inca NU se stia cum se va termina revolta, asa ca povestirile de groaza pe care ni le descrii, nu schimba de loc lucrurile care s-au intamplat deci nici faptul ca acesta a fost UNS si recunosut ca Messiah, si mai grava este lipsa ta de logica atunci cand contesti implinirea unei profetii din cauza ca s.a implinit doar pentru 2 ani, dar accepti un Fals Christos care nu a implinit profetiile nici macar pentru o miime de secunda, si aceasta diferenta este exact diferenta vare dovedeste ca masori cu 2 unitati de masura, pe Simon Bar Kochba il masori cu ADEVARUL iar pe Isus cel NeChristos cu minciuna.
Oare din ce cauza preferi minciuna in pofida adevarului?
Nu cumva din cauza ca Dumnezeul tau este Tatal Minciunii sau sa pe motivul din Corinteni 4:4.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

De unde stii amanuntele acestea?
Cumva din Biblie?
Sau poate din documente istorice?
Ia arata-ne te rog si noua ceva din documetele istorice care sa arate ca si dulgherul Isus s-a luptat cu ocupantii straini pentru eliberarea poporului sau, asa cum cerea Fisa Postului de Messiah, dar si implinirea profetiilor prorocilor, nu din Biblie ci din documentele istorice?
Asta ca asteptam sa ne dovedesti si noua ca Isus era adevaratul Mesia care a eliberat porul evreu de sub ocupatoa straina pe o perioada mai lunga de 2 ani si nu FALSUL Christos cum este acum pentru cei care sunt suficienti de inteligenti sa inteleaga ce inseamna cuvantul Christos.
Sau poate nu sunt documente istorice care sa ateste viata si activitatea sa de Messiah, ca astfel vede toata lumea diferenta enorma intre un Christos messianic ca Simon Ben Kosibs, si un nimic ca Isus!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

Tora (Pentateuhul) nu conține cuvântul Mesia. Termenul evreiesc moshiach se referea la preoți evrei, la profeți și la regi, care erau unși când erau consacrați în funcțiile respective. De exemplu Cyrus, regele Persiei, este numit în Biblie „unsul lui Dumnezeu" (Isaia 45:1). Mai departe sunt numiți unși regele Solomon (1 Imparati 1:39), preoții evrei (Levitic 4:3), profetul Isaia (Isaia 61:1), Templul evreiesc și ustensilele lui (Exod 40:9-11), pâinea nedospită (Numeri 6:15), unși conform ritualului de ungere a lui Saul (1 Samuel 10:1)
După câți unși sunt în textul de mai sus, nici tu nu știi pe care să-l alegi, cred că l-ai ales pe Simon Ben Kosibs la ''ala bala portocala'' că nu-mi dau seama de ce l-ai ales pe el și nu pe Solomon sau pe Saul
Ce a făcut Iisus? Ne-a eliberat pe toți, nu doar pe evrei, și nu 2 ani, până acum sunt 2014 ani în care omul este o ființă liberă care are de ales IAD sau RAI, alegera o facem în viața aceasta,iar rezultatul îl vei vedea în viața următoare, cea veșnică.
Plus de asta doar de Isus se spune ca este ''Fiul lui Dumnezeu'' si nu ''Trimisul lui Dumnezeu''
Isus nu a primit titlul de UNS deoarece cât a stat pe pământ el n-a fost rege, preot sau profet, titlul de UNS doar lor se putea acorda. Isus nu a fost nici rege nici preot nici profet până nu a fost botezat.
Venirea lui Isus a fost profețită de către Ioan Botezătorul, (vărul său, în conformitate cu Luca), cel care l-a botezat pe Isus în râul Iordan. În timpul botezului, Duhul lui Dumnezeu a coborât ca un porumbel asupra lui Isus, și s-a auzit vocea lui Dumnezeu. În conformitate cu sinopticii, Duhul Sfânt l-a dus pe Isus în deșert, unde a postit patruzeci de zile și a trecut cu succes prin mai multe ispite la care a fost supus de către Diavol. Nu apare nicio mențiune despre acest episod în Evanghelia după Ioan. Apoi, Isus a mers în Galileea, s-a stabilit în Capernaum, și a început să predice venirea împărăției lui Dumnezeu
Diferența dintre Simon Ben Kosibs și toții ăia pe care i-am enumerat eu este aceea că Isus a fost uns cu duhul sfânt exact cum spune profeția despre Messia, iar ceilalți doar au primit titlul de ''UNS'' fără să fie unși de Duhul Sfânt

''Poți să-ncalci legile sau poti fenta procedura,
Dar nu strica natura şi nu denatura învăţătura''

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

Ai dreptate, si imi place ca iti dai autogoluri, adevarat este ca Tora NU se refera nici la Fiul lui Dumnezeu si nici la un Messiah al crestinilor si doar la UNSI lui Dumnezeu care sunt toti liderii poporului evreu, fie ei lideri spirituali sau regi, iar Isus din Nazareth nu a fost UNS pentru ca NU a fost nici rege si nici lider spiritual.
Faptul ca nu ti-ai facut temele il vedem acolo unde observam nu stii ca Numele REAL al lui Simon Bar Kochba, este cel de Simon Ben Kosiba. asa ca si aici ai tras o "manea" adica "dupa ureche" in loc de documentare temeinica.
- E bine ca recunosti ca Isus nu este CHRISTOSUL pentru ca el nu a fost UNS!
- Unde si cand a eliberat Isus altfel oamenii decat daruindu-le Mantuirea prin MOARTE, si recunosc sincer ca a eliberat si capetele oamenilor, de ocupatia RATIUNII, si acum toti au capul liber, adica GOL! Sau crezi ca Biblia minte cand spune ca Dumnezul veacului acesta a orbit mintile oamenilor?
- De unde stii ca porumbelul a fost coborat de Dumnezeu si nu de Dracu? Si-a lasat cumva porumbelul "avizul de expeditie"pe capul lui Isus si de acolo stii cine era expeditorul?
Acea voce de care zici, nu cumva era vocea "dumnezeului" veacului acesta, adica vocea viitorului Christos adica a Satanei? Exista dovezi reale care sa ma faca sa cred prostioarele astea de adormit copii, sau ma rog capetele celor cu mintea ramasa in copilarie?
- Scena din desert e tare de tot, saracu Isus, ce chin sa stai de vorba, ba chiar sa te si certi cu Diavolul aflat chiar in el...si care il poseda, si din pacate nu exista nicio dovada ca s-ar fi autoexorcizat, doar speculatii logice prin care deducem ca si-a planificat proiectul sau diabolic de a juca pe sfantul ca sa devina credibila scena morii sale ca dulgher cu carisma si invierea sa ca Seful cheilor Iadului, adica ca Christos, mai exact Diavol.
Faptul ca Isus Christos a fost UNS in IAD, dovedeste CLAR ca NU el este acel Messiah prorocit de vechii prorocii, ci este falsul Messia numit si Satana sau Lucifer, si ce sa vezi, culmea coincidentei, in biserica crestina Isus Christos este numit Lucifer!

"Poti sa minti si poti sa prostesti oamenii cu minciunile Diavolului, poti interzice si Stiinta. Dar niciodata nu poti schimba FAPTELE adevarului istoric care dovedesc ca Biserica crestina este o biserica DIABOLICA care s-a impus prin amenintarea cu moartea si prin milioane de crime.
Faptele se pot ascunde prin minciuni, dar iata, adevarul iese intodeauna la suprafata, ca uleiul in apa! Si in lumea concurentiala in care traiesc eu, religia este aruncata la gunoi, ca fiind o frana in calea dezvoltarii societatii, pentru ca nu se poate progresa ca tara in concurs cu alte tari, cu oameni care stau intorsi cu fundul catre Stiinta si tot ce este Cunoastere Rationala, dar care isi dedica viata Credintei a Proasta si iata rezultatele in Ro, catastrofa sociala, incompetenta generalizata si imoralitate ortodoxa!

| SpeciaLKey a răspuns (pentru Moisie):

''Ma lupt să-ți atrag atenția și nu știu de ce lupt
Că se pare că sunt singur, și doar eu ascult''

1.-''Tora NU se refera nici la Fiul lui Dumnezeu si nici la un Messiah al crestinilor si doar la UNSI lui Dumnezeu '' FAIL! Tora nu se referă la Messiah, dar la UNȘI LUI DUMNEZEU, da rolling on the floor)).Așa se traduce ce-ai scris tu, ai făcut și un paradox, bravo, și cică eu îmi dau autogoluri. Am vorbit singur până acum, Messiah=Cel Uns.
2.-Să fiu sincer nici nu m-a interesat prea mult acest personaj deoarece a ieșit din scenă rapid.
3.-Am recunoscut eu că Isus nu a fost UNS? ISUS A FOST UNS CÂND S-A BOTEZAT, DE CĂTRE DUHUL SFÂNT
4.-Nu Isus ne-a ''dăruit '' moartea, DUMNEZEU ne-a făcut acest ''cadou'', din cauza păcatului lui Adam care a fost ispitit de șarpe(Diavol)
5.-Ți-am mai spus diferența dintre RAȚIUNE ȘI CONȘTIINȚĂ
6.-Pe bune? alt argument nu aveai? Acum, de unde știi tu că porumbelul a coborât de la Dracu și nu de la DUMNEZEU?
7.-ÎȚI DAI SEAMA CE-AI SCRIS thinking rolling on the floor, NICI NU ȘTIU DACĂ E DE RÂS SAU E DE PLÂNS, A, ȘTIU, EU TREBUIE SĂ RÂD, TU SĂ PLÂNGI, ABEREZI ÎNGROZITOR
8.-Nu da vina pe Isus pentru catastrofa socială, incompetența generală și faptul că preoții din ziua de azi sunt mână-n mână cu mafia.

| Moisie explică (pentru SpeciaLKey):

1 Se pare ca nu ma intelegi! Nu toti unsi lui Dumnezeu sunt niste Messiah, ci doar aceia care indeplinesc cerintele formulate de scriptura religiei iudaice si nu de Biblia crestina. Si prin urmare si Isus daca ar fi fost UNS, desi nu e cazul, ar fi fost UNS tot degeaba asa cum degeaba au fost unsi zeci sau sute de mii de rabini ai religiei mozaice si clerul inalt al acestei religii, fara sa fie vreunul din ei ACEL Messiah anuntat de proroci. In concluzie chiar daca Isus ar fi fost UNS, si astfel merita sa poarte numele de UNSUL adica Christos, dar nici atunci nu ar fi fost el Messiah... daca nu facea si ce a facut Simon Ben Kosiba, dar mai bine si mai temeinic decat a facut-o el!
In concluzie cu atat mai clara este aberatia precum ca Isus este Hristosul si Messiah, fara sa mai amintim de idiotenia ca este Fiul lui Dumnezeu nascut dintr-o Treime din care facea chiae el parte si asrfel a ajuns sa fie si propriul sau tata si propriul sau fiu.
- Este totusi pozitiv faptul ca te-ai informat ca macar astfel ai aflat (dar nu si constientizat) ce inseamna sa fi UNS si recunoscut ca acel Messia profetit de proroci. In plus de asta judeci incorect, Ben Kosiba a fost prin faptele sale mult mai important decat dulgherul Isus, cel care a ramas in memoria colectiva a omenirii numai pentru ca a fost impus prin amenintarea cu moartea si prin crime de autoritatile celui mai imens si puternic imperiu din antichitatea tarzie si evul mediu.
3 Ungerea se face intr-o functie inalta si nu prin spalarea cu apa a reapanului din urechi. In ce functia a fost UNS Isus, in cvea de dulgher certat cu munca?
4 Gresit! Este o diferenta mare intre ceea ce ofera Dumnezeu prin moarte si ceea ce ofera falsul Isus Christos dupa noarte, cel care recunoaste singur in Apocalipsa 1 : 17-18 ca el detine Cheile MORTII si ale IADULUI. In mod logic el are cheile sa deschida si sa inchide usile, asa ca el este acela care deschide oamenilor sai usa catre moarte ca sa intre in IAD. Si asta este altceva decat ofera Creatorul! In plus de asta, in intelepciunea populara romaneasca se spune deseori despre cineva care a murit intru Christos (adica un pacatos mare si iertat) ca " l-a luat Dracu".
5 Nu stiu la ce te referi, dar oricum nu te stradui ca stiu si singur care este diferenta intre ele.
6 Pe bune, eu STIU ca Dumnezeu nu are nevoie de porumbei sa-l confirme pe Diavol, pentru ca si-a vestit credinciosii despre aparitia lui Isus Christos inca cu mult inainte de a se naste dulgherul Isus, si anume in Deuteronom 13:1 unde vedem ca da si solutia care trebuie sa o urmeze cei care cred in El!
7 Nu ma surprinde ca te apuca rasul pentru ca imi este binecunoscut faptul ca Dumnzeul veacului acesta a orbit mintile oamenilor, si cunoscand acest lucru pot intelege usor si tolera fara nicio problema o asemenea reactie care are la baza doar convingerea in Credinta a proasta, si nu in rationalitate. Daca ai fi rationat ai fi STIUT si ai fi INTELES ca cine este UNS de "dumnezeu" in functia de stapan al cheilor MORTII si in calitatea de Sef al IADULUI, NU este si nici nu poate fi acel mantuitor prevestit de proroci, ci un fals Christos care este "dumnezeul" iadului si al mortii prin care mantuieste oamenii.
8 Saracu dulgher Isus nu este de vina pentru catastrofa sociala din Ro, si nici nu am afirmat asta, de vina este religia crestina prin bisericile ortodoxe si Casele de Adunare ale Zeciuelii in care oamenii sunt pregatiti pentru moarte si nu pentru viata! Preotii nu isi dau mana cu Mafia politica ci sunt INSTRUMENTELE Mafiei politice, instrumentele lui Iuda Iscariotul care vand oamenii pentru niste arginti marunti, sa nu-mi spui mie ca nu stii sau nu te-ai prins ca preotii fac "munca de informatii" si ca sunt o alta "divizie" a SRI-ului asa cum au fost inainte de 89 a Securitatii?