| Superior a întrebat:

Poate ca "emotia" este puternic influentata de catre chimicalele care interactioneaza cu creierul, inseamna asta ca constiinta este produsa de catre aceasta bucata de carne neinsemnata? Nu cred, fiindca constiinta / sufletul poate lupta sau cel putin realiza implicarea acestora. Nu vi s-a intamplat sa fiti in "extaz" si sa va dati seama ca nu aveti nici un motiv sa fiti, sau ca nu sunteti de acord sa fiti ferciti in situatia aia, dar dopamina sa va faca "mandri" de acel lucru? Am ajuns astfel la concluzia ca trairile "emotionale" nu sunt nimic altceva decat acelasi lucru precum durerile/placerea fizica. Esti lovit in picior - te doare - constiinta ta exista si poate lupta impotriva reactiilor care pot surveni ca instincte. Fumezi/bei ceva, te simti bine, fericit, dar constiinta ta realizeaza asta si poate in continuare sa se opuna/mustre de situatia respectiva ("asta e o senzatie de fericire falsa, nu ma face pe mine fericit bautura"). Exemplele pot fi si mai profunde. Astfel, creierul este un organ inhibiat si limitat, care din pacate ne limiteaza si constiinta, totusi constiinta, adica eu-ul sau tu-ul adevarat, poate realiza asta. Cred ca adevarata lupta spirituala este cea dintre noi si corp.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E un adevăr. Cind corpul iti cere încă un pahar, și tu spui "nu" pentru ca ești conștient ca te vei îmbata, e o lupta acolo. Ca și cand iarna un om asta sa se înece în riu și știi ca trebuie sa îl ajuti. Corpul zice sa nu te bagi în apa rece, conștiința îți spune sa mergi înainte. Și pot fi multe alte situații în care conștiința sa se împotrivească chiar și celor mai puternice instincte.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred ca adevarata lupta spirituala este cea dintre noi si corp.
Noi, la singular, eu, deci ar fi lupta dintre eu și corp.
Dar eul este un soft al creierului, care este foarte limitat.
Creierul conduce corpul, dar este integrat cu corpul, sunt o unitate.
Spiritualitatea este un program, o aplicație a softului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Interesant punct de vedere.

| halogen001 a răspuns:

Sufletul e fantezie primitiva care sa explice functionarea omului.
Un om care are creierul afectat isi poate schimba comportamentul radical, poate sa nu isi recunoasca rudele, poate sa nu mai stie unde sta, nu mai are aceleasi sentimente, nu mai are rusine, empatie si asa mai departe. Daca ar exista un suflet fara corp, atunci omul nu si-ar mai pierde informatiile cand are creierul afectat. In concluzie, sufletul nu exista, pentru ca daca ar exista si nu ar contine nimic, ar fi inutil.

Deci cand vorbim de suflet, trebuie sa vorbim de creier si de om, de comportamentul omului generat de creier in baza informatiilor stocate in creier genetic si prin procesul de invatare.

Povestile puerile, primitive, fanteziste cu suflete nu au nici o valoare.

Ce ar fi sufletul daca ar fi ceva independent de corp?

Sufletul nu controleaza omul:
E afectat creierul => omul nu isi mai cunoaste rudele sau are un comportament violent

Sufletul nu contine informatiile din creierul omului:
E afectat creierul => omul nu mai stie unde sta sau cum il cheama

Sufletul nu culege informatii:
Omul doarme sau inchide ochii => omul nu stie ce s-a intamplat
Omul nu e educat sau nu invata => e nestiutor

Concluzie: Sufletul daca exista independent de corp, nu face nimic, deci e inexistent.

| FreddieM a răspuns:

Ai nevoie urgent de o lamurire, draga Superior. Constiinta este,, produsul'' muncii creierului. Si moare o data cu creierul.
Cheers

| Superior explică (pentru FreddieM):

Ai facut o afirmatie. Vreau argumente.

| cristi202 a răspuns (pentru FreddieM):

După ce vei fi murit, de e cum zici, nici nu vei mai fi conștient (si nimeni nu va fi) incit sa certifice ce se întimpla dupa moarte, deci, de unde aceasta siguranță a ta, cand de fapt e ilogic ce spui, pentru ca nu poate fi dovedit?

| FreddieM a răspuns (pentru cristi202):

Mersi de raspuns.
,, După ce vei fi murit, de e cum zici, nici nu vei mai fi conștient (si nimeni nu va fi) incit sa certifice ce se întimpla dupa moarte''
Pana aici ai fost clar si e perfect adevarata afirmatia. Investigatiile si cercetarile umanitatii care pot fi demonstrate stiintific se opresc aici.
Te rog sa ma scuzi, dar dupa aia nu prea am inteles, vrei sa explici mai bine ce anume nu poate fi dovedit?

| cristi202 a răspuns (pentru FreddieM):

Un mort poate dovedi ceva? Nu! Nimeni nu s-a întors din moarte ca să poata dovedi ca nu exista nimic. Au fost unii care au zis ca s-au întors, dar ei spun altceva, ca exista ceva după. Dacă nu exista însa nimic, nu vom știi niciodată cu siguranță, mai mult, după moarte, nici nu vom putea realiza ca nu mai e nimic, (nu poți nici b măcar sa îți vezi momentul morții și sa spui "asta e, de acum nu mai e nimic") căci nu ne vom mai trezi din moarte ca să putem certifica ca nu exista nimic. Concluzia e ca nimicul de dupa moarte nu poate fi dovedit și susținut. Nici măcar "vom muri și vom vedea" nu putem spune, decat dacă exista ceva după moarte.

| FreddieM a răspuns (pentru cristi202):

Hallelujah, perfect adevarat.
Cheers

| chuckmanson a răspuns:

Având în vedere ca personalitățile, gândurile, emoțiile și capacitatea noastră intelectuală sunt puternic influențate de factori precum genetică, consum de substanțe, nutriție, boli mintale, leziuni la nivelul creierului etc, cred ca e clar ca mintea noastră este generată de creier și ca acest concept de "suflet" este ceva primitiv și copilăresc.

| FlorinGwin a răspuns (pentru chuckmanson):

Creierul este proiectat de Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Primitiv pana simti ca trăiești.

| Antisistem11 a răspuns:

Am renuntat sa mai citesc după faza cu "bucata de carne neisemnata". creierul uman este un organ foarte complex.dar dacă esti religioși nici nu are rost sa imi bat capul explicandu-ti

| Superior explică (pentru Antisistem11):

Hahahahaha!
Pai nu asta si este dupa ce mori? Traiesti intr-o iluzie de tot rahatul, mi-e mila.

| cristi202 a răspuns (pentru Antisistem11):

Oricum e bucata de carne. Baga un cui în el, și e terminat. happy