| cornelmarius a întrebat:

Poate sa existe informatie fara constiinta sau constiinta fara informatie? Sunt dependente una de alta? Argumentati.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De ce ne tot ceri să argumentăm? Doar nu suntem la un examen. La nicio altă întrebare de pe site nu am văzut finalul ăsta cu "argumentați".

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Pana la urma dai ce raspuns vrei. Daca vrei sa iti expui parerea, de ce sa nu o argumentezi? Astfel, putem intelege mai bine ce vrei sa spui. Nu inteleg cu ce te deranjeaza acest lucru. Poti evita intrebarea daca nu e pe gustul tau. Nu te-a obligat nimeni sa lasi un raspuns aici.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai spune! Nu ai văzut ce am scris mai sus, că nu am mai văzut la nimeni să ceară asta? Și sunt mii de întrebări pe site. Și încă o chestie, dacă ar zice "vă rog să argumentați", ar mai merge, dar "argumentați" sună ca un ordin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Vezi tu semnul exclamarii? ca eu nu vad...

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu știu ce spun, că cornelmarius (scuză cacofonia) cam are acest obicei. De asta ce zici?
http://www.tpu.ro/religie/predestinare-sau-liber-arbitru-argumentati/
Dar hai să lăsăm hâra asta între noi :)) și să încercăm și un răspuns. De fapt, văd că tu ai răspuns.
Și eu cred că nu poate exista conștiință fără informație. Ce conștiință să ai, dacă nu știi nimic? Invers nu merge. Informația nu depinde de mine (de conștiința mea). Chiar dacă eu n-aș exista, doamne ferește!, informații ar continua să existe, pentru alții. Și chiar dacă nu ar mai fi niciun om, au animalele informații destule, de unde sa-și culeagă hrana ș.a. Chiar și plantele.

| sublime89 a răspuns:

Informatie exista si fara viata. Uita-te la Universul timpuriu, cand nu existau inca nici elementele necesare formarii vietii. Informatia era acolo, chiar daca nu era nicio forma de viata in Univers, cu atat mai putin o civilizatie capabila de constiinta de sine. Daca acea informatie n-ar fi existat, noi n-am fi aparut, pentru ca n-am fi avut din ce.

| Mayar a răspuns:

Constiinta e un sentiment al responsabilității morale față de propria sa conduită. Exista oameni care nu au constiinta deloc! - psihopatii.
Cu privire la informatie - desigur. Un om ce traieste in padure si nu are habar de religie, ce e bine, ce e rau sau imoral - nu are practic nicio constiinta. Insa unii au informatii, nu cele corespunzatoare, ce.i drept, dar totusi nu au constiinta. Informatia corespunzatoare formeaza omul, ii ofera o viziune dreapta asupra lumii si propriei persoane, genereaza constiinta.
Sper sa nu ma fi referit la o informatie cu totul diferita fata de tipul la care te.ai gandit tu.
Asadar, constiinta nu poate exista fara informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibila existanta informatiei fara constiinta dar nu si a constiintei lipsita de informatie. Constiinta depinde de o informatie. Informatia trebuie sa fie sigura ca aceasta constiinta sa poata functiona din punct de vedere moral.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sunt de parere ca, constiinta este o informatie.

| Armenianeek a răspuns:

Mai are cineva constiinta in ziua de azi?

| IvanMihai a răspuns:

Poate sa existe informatie fara constiinta, de exemplu caculatoarele au informatie dar nu constiinta. De asemenea informatia este peste tot.
Constiinta fara informatie nu se poate, constiinta presupune procesare de informatie.

| cornelmarius explică (pentru IvanMihai):

De acord cu tine in mare parte dar calculatoarele acelea sunt facute tot de o constiinta care contine informatie. Deci parerea mea este ca nu pot nicidecum fi separate constiinta de informatie.