| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa îmi spună cineva de ce visez cutremure des?
Deci iar am visat ca venise un cutremur,la început începuse încet sa se cutremure apoi începuse tare,eu eram pe strada și cădeau fire/cabluri de pe stâlpi de electricitate probabil, apoi se oprise.
E un vis previzionar?
De ce tot visez ca e cutremur? Am mai visat de vreo 2 ori acum câțiva ani asta e a treia oara.
Va fi cutremur mare în România ca in vis? Doamne ferește ca numai de asta nu avem nevoie după pandemie și acum război lângă granița în Ucraina dar și în Israel cu vesti tot mai îngrijorătoare

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Sigur o sa fie cutremur pentru ca o simpla persoana random a visat asta...
Te crezi personajul principal dintr-un film de actiune?

| Seba2013 a răspuns:

Bre visezi pentru ca consta in genul tau uman. Scoate din lógica ta conditionalismul. Nu mai lasa obstacolele sa se interpuna in calea ta. Tu iubesti dificultatea sau facilitatea? Tu te vezi pisica atunci cand in realitate esti leu? Sau te oprimezi atunci cand ai salvoconduct? In viata trebuie sa ne dezvoltam capacitatile, talentele si harismele. Trebuie sa ne vedem Marvel, Eroi si Stele nu ratati.

Daca mai pui intrebari de astea unde pui dificultatea in fata, mai bine nu le mai pune. Trebuie sa ai virtutea sperantei, increderii in tine si sa fii realist. Noi nu stim conditia ta si ceea ce poti. Daca nu ai o mana scrie cu alta. Daca te afli in puscarie desigur ca nu poti anumite lucruri, dar poate poti altele. Noi nu stim abilitatile tale ca sa avem increderea in tine. Nu stim ceea ce este posibil pentru tine ca sa te validam. Nu te putem abilita noi aici.
Un raspuns in limita normalului iti putem da, insa daca tu interpui anormalul poate sa exista si exceptia asta.

Atunci cand pui o intrebare prima data gandeste. Dupa aceea decídete si dupa ce te-ai decís nu mai dezista (procrastina). Incepe sa dai pasi, chiar daca sunt marunti in directia aceea (atunci o sa te lovesti de greu si incepi sa iti demonstrezi puterea). Fara virtutea puterii sau a tariei nu ajungi nici unde. Iti trebuie intelepciune si putere ca sa fii constant in ceea ce ti-ai propus. Altfel abandonezi cursa.
La scoala cand vrei sa citesti ceva, de la a vrea (prezent) pana la a face (a citi) e cale lunga. Ca sa lasi eu-l prezent si sa ajungi la eu-l dorit (viitor) trebuie sa pui in práctica. Ca sa ajungi la sfarsitul paginii trebuie sa parcurgi si sa treci foaie cu foaie, altfel nu ajungi la destinatie ( scoala te invata ca nu este suficient sa doresti un 10 ci ca sa il obtii trebuie sa stii sa rezolvi problemele, sa treci printr-un test).
Dupa ce ai analizat, detaliat, etc., trebuie sa fii sintetic si pragmatic. Nu te mai pierzi in detalii ci cunosti sensul, stii concluzia.