| Meme10Memu a întrebat:

Poate un Dumnezeu iubitor sa condamne vesnic si pentru totdeauna pe cineva?

71 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu ar fi iubitor. Normal ca poate si o va si face.

| FreddieM a răspuns:

Deoarece nu este o persoana posesoare de emotii, nu poate sa iubesca, iar conform spuselor bibliei, bunatatea lui nu ii permite sa condamne. E doar,, bun".
Pace

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Dumnezeu nu exista. El nu ne-a impins de la spate pe nimeni. Omenirea a invatat pentru a afla anumite raspunsuri care nu se ajung la concluzia "Dumnezeu si biblia".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mentholinks):

Ioan 3/16

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu asa se face, cei de pe aici (foarte multi) nici nu stiu cum arata Biblia asa ca reluam:
Ioan 3, 16. Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã.

| aimullah123 a răspuns:

Iti spun eu exact cum sta treaba.
Daca o sa te iei dupa religii, dupa biblie, dupa preoti raspunsul ar fi ca da, Dumnezeu ar condamna oamenii rai. Numai ca asta ar insemna sa raspunzi la rau tot cu rau. Ori Dumnezeu ne invata exact opusul. Sa facem bine si numai bine. Sa iertem pe toata lumea. Niciodata nu o sa faca Dumnezeu rau.

| danut a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Nu te mai zbuciuma, intrebarea nu este DACA exista Dumnezeu, EL ESTE, intrebarea este cum de exista oameni ca tine care inca NU au reusit SA-L descopere pe Dumnezeu.

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru danut):

Nu e treaba ta. Am motivele mele

| danut a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Cat timp iti "expui" opinile pe net este si treaba mea.

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru danut):

E alegerea mea daca vreau sau nu. Si nu vreau sa fiu deschis cu o persoana contrara si revoltata asupra ateismului

| WhiteLife a răspuns:

Poate daca este in egală măsură iubitor și drept. Dumnezeu nu obliga pe nimeni să meargă în rai daca persoana respectiva nu vrea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate sa faca ce vrea El sa faca. Noi numim condamnare ceva ce noi am inventat, cuvantul nostru, inteles doar de oameni. Nu putem spune de Dumnezeu ca are exact acelasi inteles la ce ne referim noi.

| 70gabriela70 a răspuns:

Răspunsul este clar nu.

| Elelei a răspuns:

Intrebarea este daca e iubitor. Si la cat de multi batuti de soarta sunt, reiese ca nu este iubitor de oameni.
Iar daca ne gandim la ce scrie in Biblie ca pentru greseala unuia se va razbuna pana la a patra generatie, descoperim ca nu este nici corect. De ce sa plateasca urmasii pentri greseala stramosilor?
"Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam" (Ieşire 20:5).
Da, isi arata puterea pedepsind, dar nu si-o arata ajutand.

| Elelei a răspuns (pentru danut):

Ce legatura are asta cu intrebarea? Si apoi, in Biblia pe care pretinzi ca o cunosti, nu scrie "singurul sau fiu" ci "fiul sau iubit", singurul iubit (daca vrei sa fie singurul) din cati a avut.

| Algo098 a răspuns:

Parerea mea e ca Dumnezeu exista doar in carti si in gandirea celor care cred ca sunt adevarate cele scrise in acele carti si prin urmare nu se pune problema ca ar fi sau nu ar fi iubitor, ca ar condamna sau nu pe cineva vesnic sau temporar.

| danut a răspuns (pentru Elelei):

Textus Receptus:
3:16 οὕτως γὰρ ἠγάπησεν ὁ θεὸς τὸν κόσμον ὥστε τὸν υἱὸν aὐτοῦ τὸν μονογενῆ ἔδωκεν ἵνa πᾶς ὁ πιστεύων εἰς aὐτὸν μὴ ἀπόλητaι ἀλλ᾽ ἔχῃ ζωὴν aἰώνιον
King James:
3:16 For God so loved the world, that he gave his only begotten Son, that whosoever believeth in him should not perish, but have everlasting life.
Latin Vulgate:
3:16 Sic enim Deus dilexit mundum, ut Filium suum unigenitum daret: ut omnis qui credit in eum, non pereat, sed habeat vitam æternam.
Cand scrii ceva, verifici ca sa nu cazi de. (sti tu ce si cum).
P.S. TOTI suntem copii lui Dumnezeu fiindca EL ne-a creiat DAR unul singur ESTE Dumnezeu Fiul.

| Elelei a răspuns (pentru danut):

Esti cu creierul spalat. Tu cazi de. (sti tu ce si cum).
Nici limba romana, nici gramatica nu o stii, dar stii religie. Pff!

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, un Dumnezeu iubitor si drept, nu ar face asta, ai dreptate. Dar ar fi corect, aici pe pamant, ca o persoana care a comis o infractiune sa nu fie pedepsita in nici un fel pentru ca judecatorul o iubeste?
Dumnezeu nu trimite pe nimeni in iad, omul este cel care alege, lasa-ma sa iti explic te rog.
Spre deosebire de judecatorul obisnuit de pe pamant, Dumnezeu este mult mai plin de dragoste, si dreptate absoluta, El nu nedreptateste pe nimeni, hai sa rasfoim putin biblia si sa citim cateva versete.

Ezechiel 33:11 ''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?''
Dumnezeu face un apel, un apel direct si serios, El ne cheama, asa cum un pastor isi cauta cu disperare oaia pierduta.
Iadul nu a fost facut pentru tine si pentru mine, iadul a fost facut pentru satana si ingerii lui, tu nu ai ce cauta acolo, Dumnezeu nu vrea sa ajungi cu nici un chip acolo, dar mai avem si alte versete.

Ieremia 29:11 : Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.''

Isaia 61:1 '' Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc vești bune celor nenorociți: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, și prinșilor de război, izbăvirea;''

2 Cronici 7 ''dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga și va căuta fața Mea, și se va abate de la căile lui rele - îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul și-i voi tămădui țara.''

Ieremia 31:3 ''Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!''

Isaia 41:10 '' Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Isaia 55:7 ''Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând.''

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Dar vrei sa stii cat de mult te iubeste Dumnezeu? Exist un punct final, jertfa suprema, Hristos pe cruce. Dumnezeu, creatorul a devenit creatura, a venit aici pe pamant, a fost scuipat, batjocorit, batut, injurat, blestemat, cu barba smulsa, i s-au batut cuie in maini si in picioare, i s-a pus coroana de spini, a fost atarnat aproape gol inaintea lumii, si acest Dumnezeu, de acolo de pe cruce, spune doar ''Tata iarta-i, caci nu stiu ce fac''.
In momentul mortii, nu te mai joci, nimeni nu se mai joaca, nimeni nu se mai preface, cand stii ca mai ai cateva ore de trait, totul se da pe fata, de aceea ostasul roman care era langa crucea Lui Iisus si-a scos coiful si s-a cutremurat, el vazuse poate sute de mii de rastigniri, dar pe nimeni ca Iisus, toti de pe cruce, care erau rastigniti, istoria spune ca ii injurau si ii blestemau pe ostasii romani, ostasul primea blesteme si injuraturi de la ei, era ceva normal, obsinuit pentru el, dar acum, unul care nu a comis nici o crima ca ceilalti, nu a furat, nu a mintit, sta atarnat pecruce, si in loc sa se apere, sa isi spuna argumentele nevinovatiei sale, sa vorbeasca urat sau altceva, spune doar ''Tata iarta-i caci nu stiu ce fac'' Nici macar Pilat nu a vrut sa il rastigneasca pe Iisus, dar orbirea poporului a vrut, si a fost rastignit, pentru mine, si pentru tine, afost planul Lui, pentru ca tu si cu mine, sa nu ajungem niciodata in iad.
Dumnezeu nu trimite oameni in iad, El ti-a pus in mana 2 bilete, pe care le ai chiar acum asupra ta, unul e spre rai, altul e spre iad, alegi pe care vrei tu, Dumnezeu nu te forteaza cu nimic, te cheama lacrimand, dar nu iti poate forta mana.
Omul este cel care alege sa mearga in iad, nu Dumnezeu il trimite acolo, ca sa ajungi acolo, trebuie sa tregi de Dumnezeu inainte, trebuie sa il ignori si sa il rspingi pe Hristos, care a suferit pentru tine, trebuie sa treci de dragostea Lui, de bunatatea Lui, de cruce, cand ai respins totul, si inima nu iti mai bate, alegerea este facuta si nu mai poate fi schimbata, destinul pe care tu l-ai ales, ramane pe vesnicie ales.

Iisus spune in evanghelia dupa Luca, capitolul 13 ''„Ierusalime, Ierusalime, care-i omori pe profeţi şi-i ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine", spune Isus, „de câte ori am vrut să-i adun pe copiii tăi, cum îşi adună cloşca sub aripi puii ieşiţi de la clocit, dar voi n-aţi vrut! Iată! Casa vă este părăsită şi lăsată vouă"''

Iisus nu intra cu forta intr-o casa in care nu ii este permis sa intre de proprietar. Tu alegi, tu ai cheia, nu poti sa ii spui Lui Dumnezeu la judecata ''Doamne, tu nu mi-ai vorbit'' Ba da, ti-a vorbit, in primul rand prin cuvantul scris, biblia, apori prin alti oameni, prin intamplarile din viata ta, faptul ca o masina era sa te spulbere pe strada, si ai scapat nevatamat ca prin minune, tot intamplare si incident o cataloghezi?

Faptul ca ai un acoperis deasupra capului, ca ai mancare, ai familie, toate sunt binecuvantari, dar noi suntem prea orbi ca sa le vedem.

| danut a răspuns (pentru Elelei):

Ce tare, tu stii pe ce continent traiesti? De unde ai invatat tu gramatica mai mic invatacel? Se preda pe net?

| Adry05 a răspuns:

Aia mi se pare și mie exagerat în religia noastră. O ființă superioară care ne e ca un tată și ne condamnă că băgăm rufe la spălat duminica și alte nimicuri de genul...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu ar fi iubitor, ay?
Poate ai vrea sa mai arunci cate o privire la 1 Ioan 4:8

| FreddieM a răspuns (pentru danut):

Buna intrebare. Oare cine-o fi Vinovatul?

| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu nu condamna pe nimeni vesnic. Oamenii se condamna singuri in momentul in care il resping pe Dumnezeu

| mentholinks a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeu da, poseda iubire dar nu e iubitor cum ne place noua sa credem, nu e ca noi, fatarnici.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este un termen inventat in limba romana care nu exista in nici o scriere originala nici in vt nici in nt,desi de care asa zis dumnezeu vorbim? De iahve,iahve nu are copii,el a trimis mereu mantuitori,iahve nu a creat nici un iad sau rai,iahve nu condamna pe alti dupa moarte,iahve recunoaste ca exista alti zei,iahve ti a iubit poporul lui dar a fost tradat de ei,iahve are un singur popor atat, iisus dupa cum spune pavel nu este mesia promis de iahve, nu uita ca biblia a fost de multe ori tradusa, editata si e interpretabila, astfel spus iahve nu a creat nici un iad niciodata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mentholinks):

Pentru ca asa de mult a iubit el lumea ca l-a dat pe unicul lui fiu bla bla bla... nu asa mergea povestea? Ca in realitate e un dement pervers, asta vedem cand ne uitam un pic in jur...

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Bine sabatul e de vineri seara pana sambata nu duminica iar in biblia nu scrie asa ceva astea sunt chesti religioase, sabatul trebuie urmat doar de catre poporul lui iahve restul popoarelor nu au oblogatia asta ele nefind create de iahve sau supuse lui iahve, citeste biblia in ebraica in romana e praf traducerea

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu da iubire dar nu e iubitor? Ce fel de gimnastica mentala mai e si asta? Preferi sa faci jocuri semantice si sa rasucesti intelesul evident al cuvintelor doar ca sa eviti concluzia. A da iubire inseamna a fi iubitor filozof de 2 bani ce esti. Si mai lasa-ma cu lozinci gen "cum ne place noua sa credem". Despre care "noua" vorbesti? Cine exact suntem noi? Oamenii au in general opinii diferite despre una si alta deci nu poate exista niciun "noi" in treaba asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

"Dumnezeu e un termen inventat" este probabil cel mai prost argument pe care l-am auzit vreodata. De asemenea "electricitate" e un termen inventat, asta inseamna ca nu exista electricitatea? Dacii si romanii nu stiau de Dumnezeu. Ei stiau doar de Zamolxe si Jupiter si de aia cand a aparut crestinismul si pe meleagurile noastre ne trebuia un cuvant pentru Dumnezeu. Lasand originea termenilor deoparte "Iahve" nu e numele lui Dumnezeu ci e o afirmatie a lui Dumnezeu. E complet gresit sa i te adresezi lui Dumnezeu cu "iahve" fiindca acel cuvant este de fapt o afirmatie si se traduce ca fiind "Eu sunt Cel ce este". Exista un singur Dumnezeu in Vechiul Testament si acela este Dumnezeul lui Iacob, lui Moise, al profetilor. Nu exista niciun zeu numit Iahve. "Eu sunt cel ce este" e o afirmatia si in niciun caz un nume de zeitate. Si spui ca Dumnezeu a acceptat si alti zei? Unde scrie asa ceva? Si unde zice Pavel ca Iisus nu este Mesia?