| Meme10Memu a întrebat:

Poate un Dumnezeu iubitor sa condamne vesnic si pentru totdeauna pe cineva?

71 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru aimullah123):

Iahve =dumezeu asta a avut un singur popor cel evreu, iahve era razboinic de fel asa ca desigur ca ordona asta, nu era un lider pasnic si unu razbunator

| aimullah123 a răspuns (pentru BlackOldSun):

Poti te rog sa imi zici de la ce vin toate prescurtarile alea (Dt, Num etc)? Nu am citit biblia si nu am de unde sa stiu. Dar vreau sa verific daca ceea ce ai scris e adevarat.

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnezeu nu condamna pe nimeni!
Nu mai rastalmacii Biblia si cuvintele LUI, scornind porcarii.
De condamnat te condamni sigur, prin alegerile pe care le faci singur.
Pune mana si citeste, ori mergi la biserica si discuta cu un preot, daca esti incapabil sa dai o interpretare corecta a Bicbliei, Sfintei Scripturi si altor scrieri religioase.

| Cristian86 a răspuns:

Poate un Dumnezeu drept sa nu condamne pe cineva?

| Meme10Memu explică (pentru Cristian86):

Chestiunea este legata de condamnarea vesnica. Stiind ca un raufacator nu sufera dupa ce moare, nu exista chin vesnic. Daca omul ar avea suflet nemuritor atunci ar exista chin vesnic ceea ce ar fi incompatibil cu un Dz iubitor. Cei carora le place sa creada ca "omul are un suflet nemuritor" de fapt le place, in mod indirect, sa-L considere pe Dz un tiran, un Dz crud care tortureaza sau chinuie vesnic pe raufacatori sau pe rebeli intr-un iad imaginar. De aceea Satan promoveaza credinta intr-un suflet nemuritor si pentru a-si apara minciuna spusa de el in Eden ca "omul de fapt nu moare daca nu asculta de Dz."

Insa condamnarea vesnica exista si este compatibila cu cea a unui Dz iubitor. Un raufacator face rau semenilor sai si isi face rau si lui insusi adica se face pe sine nefericit si pe cei din jurul sau. Vorbesc de un raufacator care nu se caieste. Doar Dz stie daca un om a devenit un raufacator irecuperabil.

Calea unui om rau incepe cand nu mai are credinta, incredere in Dz si incepe sa-l acuze pe Dz sau incepe sa se planga de modul in care Dz trateaza oamenii. Asa a inceput Satan sa devina un inger rau. A inceput sa creada ca Dz nu este multumit de ingerii pe care i-a creat. Iov 4:18: "Dacă El nu se încrede în slujitorii Săi şi dacă găseşte vină chiar îngerilor Săi". Cu privier la Satan putem vorbi de o afectiune indusa de faptul ca lui Satan a inceput sa-i placa sa-l acuze pe Dz si sa caute nod in papura Lui Dz care l-a creat si creaturilor Sale. Acelasi mod de gandire sau aceeasi afectiune o intalnim si la cei care cauta nod in papura Lui Dz, care Il acuza pe Dz pentru a-si justifica necredinta in Dz si rebeliunea contra Lui Dz creatorul lor.

| Cristian86 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E părerea Dumneavoastră! Biblia spune altceva! Lăsati maculatura de 2 lei și studiați Biblia în mod serios!

| Meme10Memu explică (pentru Cristian86):

Fariseii aveau impresia ca-I slujesc Lui Dz.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu atata stiu ca copii care au fost botezati in religia crestina romano-catolica si ortodoxa au viata scrisa de Dumnezeu inainte ca ei sa se fi nascut. Si asa e, viata fiecarui om e o poveste pana la urma cu bune si cu rele.
Femeia are puterea sa isi blesteme copii daca au fost neascutatori iar blestemul se lipeste dar si propriul sot, iubit, in cazul in care a facut-o sa sufere, ie adevarat Dumnezeu iti blestema copii pana la a treia s-au a patra generatie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citeste Biblia si ai sa intelegi tot.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In orice caz sfarsitul lumii asa cum o stim va fi exact cum scrie in Biblie ca nu degeaba a fost scrisa, doar sta in firea noastra sa ne distrugem intre noi, e o societate bolnava.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iti blestema copii.