| navarre a întrebat:

Popii,, sfintesc"fabrici de scurtat viata,(contra cost bineinteles)

Credeti ca daca popii arunca cu infuzie de busuioc peste mezeluri, oamenii nu se mai inbolnavesc de cancer?
Acest clip a fost sters de pe YOU TUBE, dar l-am repostat! De pe pc.nu pot sa mi-l stearga! Adevarul deranjeaza!
http://www.youtube.com/watch?v=DkkNeQozuZI

28 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Navarre, se poate sfinţi doar untdelemnul, pâinea şi făina. Acest lucru este cunoscut de orice creştin, restul este doar făţărnicie.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru Arthur):

Ce au mai special untdelemnul, făina şi pâinea de trebuie sfinţite?

| Arthur a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu trebuie, ci - pot fi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Arthur):

Păi cu ce sunt mai presus alimentele ăstea de doar ele pot fi sfinţite?

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru navarre):

Ştiu,dar îmi place să le dau de gândit.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pentru cineva inteligent poate să găsească răspunsul şi singur la aşa întrebare.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Arthur):

Deci până la urmă tot nu ai fost în stare sa-mi dai un răspuns. Tipic.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns:

Ei spun că binecuvântează, dar îţi dai şi singur seama că e mult mai rentabil ( pentru acei preoţi care nu au chemare şi practică doar ca profesie ) să binecuvântezi o fabrică de salamuri decât să te rogi la căpătâiul vreunui amărăştean.

| Arthur a răspuns:

Navarre, nu mă gândesc la tine pe post de troll. Fă o criză de nervi din cauza indienilor care venerează vaca, dă cu tastatura de pământ din cauza faptului că nu stăpâneşti termenii pe care îi foloseşti ( de ex. sfinţitul vs binecuvântare ), mai dă şi cu ce mai ai pe acolo şi pentru marea ta toleranţă, vezi, mai găseşti tu ceva pentru a nu te plictisi. Am auzit de tipi cu idei fixe ( nu e vorba de tine ) care tot postează diferite chestii, care apar pentru aceştia ca adevărate explozii de relevanţă universal valabile.
Stă lumea cu degetul în gură şi se miră de marea inteligenţă ce dă pe dinafară ( iarăşi nu e vorba de tine ).
Despre cele postate de mine dacă vrei detalii caută pe google, dar sunt sigur că nu te interesează decât ceea ce ţi se pare că e miez de scandal.

| Arthur a răspuns:

Pâinea pentru că are importanţă deosebită pentru creştini şi nu numai, pâinea este menţionată chiar în rugăciunea de bază : Tatăl Nostru. Pâinea pentru creştini reprezintă chiar trupul mântuitorului cu care se împărtăşesc în cadrul ceremoniilor de Euharistie.
Indiferent de punctul de vedere religios, pâinea reprezintă alimentul de bază de mii de ani.
Mirul este untdelemn sfinţit cu care se dau pruncii la botez şi nu numai. Reprezintă pecetluirea cu Sfântul Duh.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru navarre):

Eşti cumva ''necrocanibal''? Cu asta te îndopi? Consideri că pâinea şi uleiul e acelaşi lucru cu ce pomeneşti acolo?

| Arthur a răspuns (pentru navarre):

Si apoi maestre, când mergi la budă e tot ritual, când te speli pe dinţi tot ritual, când te căsătoreşti şi civil - iarăşi ritual. Nu ştiu dacă intoleranţa şi ideile fixe sunt tot ritual şi pentru cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru navarre):

Foarte inteligent răspuns! Nota 4.
Dacă vrei să adaugi ceva, adaugă la răspunsurile tale, nu ale mele. Ritual poate fi orice şablon urmat într-o oarecare măsură, mai mult sau mai puţin : ritual de dragoste, ritual de încoronare, ritual de înmormântare, ritualul ceaiului, ritual satanic, etc. Nu există numai ritualuri religioase.
@JeSa -winking vezi, ai grijă să cauţi la supermarket numai produse etichetate, certificate şi ştampilate cu denumirea : ''nesfinţit'', altfel pericol de cancer.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru navarre):

Navarre, chiar crezi că am ceva cu tine personal? Chiar crezi că noi vom putea vreodată schimba părerea vreunui credincios sau ateu? Când răspund la întrebările tale, îmi exprim o părere personală şi nu vreau să ţi-o schimb pe a ta sau pe a celor de aceeaşi părere cu tine. Este un simplu schimb de idei care ar trebui să se facă fără ranchiună sau sarcasm.
Legat de ritualul mersului la budă, la mine e cam aşa : îmi iau ochelarii şi ceva de citit şi cuget o perioadă oarecare de timp, acolo unde şi regele merge pe jos. Nu e mare lucru şi cred că ai înţeles de la început cum vine treaba.
Are rost să continuăm ca şi copiii de grădiniţă, crezi că se vor finaliza vreodată aceste dileme legate de religie? Le putem cumva noi tranşa?
Îţi doresc o seară bună!

Răspuns utilizator avertizat
| GusWaters a răspuns:

Ipocrizia si crestinismul,inca o data,dau dovada ca merg mana in mana.Dar,totusi,chiar nu imi vine sa cred ca au ajuns asa de ahtiati incat sa sfinteasca o fabrica de mezeluri. laughing

Iarasi se vede cat de sarlatani sunt preotii,asa-zisii ''oameni ai lui Dumnezeu'',si cat de ipocriti sunt patronii de acolo. Oricum, oamenii nu se imbolnavesc direct de la mezeluri, decat daca sunt chiar de proasta calitate(90% zgarciuri si alte tampenii) sau sunt depozitate in conditii proasta.Totusi,cat de batut in cap sa fii,sa crezi ca iti cresc vanzarile si atragi nehalitii, daca arunca un sacal din asta, cu niste apa pe salamurile si malaxoarele tale?

| JeSa a răspuns:

Navarre,
Ce daca arunca cu apa, cica -, ''sfintita''?
Sanatatea tine de ceea ce manaci, te hranesti / alimentezi...

Naspa ca n-am apucat sa vad videoclipul...

Edit raspuns: acum am apucat sa-l vad laughing si mi-a venit sa 'surad' laughing scuzati-mi sinceritatea! happy

Răspuns utilizator avertizat
| JeSa a răspuns (pentru navarre):

Navarre,
Well, si eu ce ti-am spus? ''Sanatatea tine de ceea ce manaci, te hranesti / alimentezi...''
Rasul s-a datorat faptului cu obiceiul popilor de a sfinti mancarea / mezelurile.

Arthur,
(Intr-adevar, am sa ma pazesc.) Multumesc pentru grijawinking, 'pazire' usoara si tie! kiss laughing

| Remus82 a răspuns:

Aia se inteleg in vrute si nevrute, dar ca sa eviti infuzia de busuioc, eviti turma...